Każdy rodzic i opiekun małych dzieci zna uczucie, kiedy ulubiona zabawka pociechy wydaje dźwięki, które świdrują uszy. Jest to niezdrowe dla dzieci, a także drażni dorosłych. Za głośna zabawka powoduje chęć jak najszybszego wyjęcia baterii lub po prostu schowania zabawki (tak głęboko, żeby nikt i nigdy jej nie znalazł). Są to najprostsze, ale i najbardziej brutalne rozwiązania. Możemy też spróbować innych rozwiązań, które nie zabiorą dziecku frajdy z zabawy (cichszej i przyjemniejszej), a dorosłym zapewnią trochę spokoju. Sprawdź, jak ściszyć za głośną zabawkę.
Jeśli urządzenie nie daje możliwości wyboru stopnia głośności nie oznacza to, że nie ma innych opcji na ściszenie głośnej zabawki. W tym wpisie przedstawimy jedną z modyfikacji, która z zewnątrz jest praktycznie niezauważalna, ale wycisza głośną zabawkę i przywraca spokój w domu.
UWAGA! KAŻDA MODYFIKACJA URZĄDZEŃ/ZABAWEK WIĄŻE SIĘ Z INGERENCJĄ W BUDOWĘ I/LUB DZIAŁANIE URZĄDZEŃ, CO OZNACZA, ŻE POTENCJALNIE MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE ORAZ POWODUJĄ UTRATĘ GWARANCJI.
WSZYSTKIE MODYFIKACJE WYKONUJECIE NA WŁASNE RYZYKO I ODPOWIEDZIALNOŚĆ!
Dla osób ciekawych ogólnego zarysu „co i dlaczego” na początku znajduje się wprowadzenie, a niecierpliwi mogą po prostu przejść bezpośrednio do instrukcji ściszania głośnych zabawek:
Ściszanie zabawki przez dodanie opornika
Zwiększenie oporu (mierzonego w Om, symbol: Ω) na linii głośnika wydaje się skomplikowaną czynnością, ale każdy kto potrafi odrobinę majsterkować na pewno sobie z tym poradzi. Jest to prosta, szybka i tania modyfikacja, która jednocześnie pozwala na dostosowanie głośności zabawki do naszych preferencji.
Jak działa dodanie opornika
W bardzo dużym uproszczeniu: zwiększając rezystancję/impedancję powodujemy, że głośnik będzie grał ciszej. Wynika to ze wzoru: P = U2/R, gdzie moc P, napięcie U i oporność R. Moc i skuteczność głośnika przekłada się z kolei na nasz odbiór głośności.
Oczywiście efekt końcowy zależy od tego jak został zaprojektowany układ oraz jaki głośnik został zastosowany w urządzeniu.
Jak dobrać opornik
Moc opornika
Najważniejszą kwestią to nie dobrać rezystora o za małej mocy. Najczęściej oporniki wytrzymują moc 0.5W, 0.25W lub 0.125W (przewlekane i SMD ), co powinno wystarczać przy głośniczkach 0.25W/8Ω, które spotykane są w prostych zabawkach. Głośnik parametry głośnika można zmierzyć za pomocą multimetru (jeśli go posiadasz), ale zwykle jest opisany.
UWAGA! Jeśli układ przewiduje większą moc przekazywaną do głośnika to za słaby rezystor może się mocno nagrzewać lub dosłownie zapalić, ponieważ nie będzie przystosowany do takich warunków pracy.
Rodzaj opornika
Następnie decydujemy jakiego rodzaju opornik chcemy wykorzystać (lub do czego mamy akurat dostęp).
Do wyboru mamy kilka rodzajów oporników o różnej rezystancji. Najłatwiej wykorzystać opornik przewlekany o stałej rezystancji lub bardziej ambitnie potencjometr, czyli rezystor nastawny (liniowy, obrotowy lub nawet cyfrowy). Z w/w oczywiście najtańsze jest pierwsze, najprostsze rozwiązanie – opornik przewlekany kosztuje dosłownie kilka groszy.
Wartość rezystancji
To jaki opornik dołożymy szeregowo w linii zasilającej głośnik przekłada się na głośność, a biorąc pod uwagę niską cenę oporników najłatwiej kupić kilka, żeby empirycznie sprawdzić, który jest dla nas najlepszy. Przy głośniku o parametrach 0.25W/8Ω proponuję zacząć testy od oporników 8,2Ω do nawet 100Ω. Ja dodałem 68Ω i o ile głośność była zadowalająca przy głośniku skierowanym do góry, o tyle po zmontowaniu głośnik skierowany jest w dół i zabawka jest za cicha…
Instrukcja jak ściszyć za głośną zabawkę za pomocą opornika
- Otwieramy obudowę zabawki – będzie skręcona lub zamknięta na zatrzaski.
Czasami obudowa jest klejona lub „nierozbieralna” i cała modyfikacja staje się bardzo trudna albo nawet niewykonalna bez dokonania nieodwracalnych uszkodzeń… - Znajdujemy przewody do głośnika.
- Przecinamy jeden z przewodów.
Według konwencji jest to dodatni („+”), ale przy takiej modyfikacji nie robi to różnicy, ponieważ jest to prostu układ, a opornik wpięty będzie szeregowo, więc wybierz ten przewód do którego jest najłatwiejszy dostęp. - Zdejmujemy izolację z obu końcówek przeciętego przewodu.
- Wpinamy opornik szeregowo, czyli łączymy nóżki rezystora (nie ma znaczenia strona) z odizolowanymi przewodami.
Na tym etapie możemy poeksperymentować z doborem wartości rezystora (uwaga na zwarcia i ewentualne przeciążenia, które mogą uszkodzić wzmacniacz!). Na koniec według sztuki powinno się takie połączenie zlutować, ale równie dobrze można nóżki i przewody ze sobą dobrze skręcić. - Zabezpieczamy przewód z opornikiem, żeby przypadkowo nie zwarł się z innymi elementami w obudowie.
- Składamy zabawkę i cieszymy się cichym efektem.
Jeśli obudowa zabawki jest skręcona śrubami to najtrudniejszym elementem całego procesu może być ściągnięcie izolacji z przeciętego przewodu, ponieważ przewody w zabawkach są bardzo cienkie i delikatne. Powodzenia w odzyskiwaniu ciszy!
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Jak ściszyć za głośną zabawkę
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję