Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Zwiedzanie wyspy Kos – co zobaczyć na Kefalos i w centralnej części wyspy?

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Wyspa Kos: zatoka Kastri z wioski Kefalos
Wyspa Kos

Przed nami kolejny dzień wspólnej podróży po najciekawszych miejscach greckiej wyspy Kos. Tym razem zwiedzanie Kos zaczynamy od centralnej części, stopniowo kierując się na zachód, w kierunku Kefalos. Jakie atrakcje turystyczne trzeba koniecznie zobaczyć? Gdzie zatrzymać się na dłużej, gdzie napić się kawy, a gdzie zjeść obiad? Zapraszamy do lektury drugiej części praktycznego przewodnika po Kos!

W tym wpisie przeczytacie o:

  1. Palio Pyli
  2. Zamek Antimachia
  3. Kefalos
  4. Pawi Las Plaka
  5. Gdzie zjeść na Kos?
  6. Cennik atrakcji turystycznych na Kos

Palio Pyli (Paleo Pyli) – wioska opuszczona w wyniku epidemii cholery na Kos

Ruiny bizantyjskiej twierdzy, wzniesionej między IX a XI w., górują nad położoną niżej osadą, w której zachowały się pozostałości murów i domostw oraz kościoły. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok, należy mieć jednak na uwadze, że podejście jest dość strome, a kamienie śliskie, więc zwykłe sandały mogą sprawiać nie lada kłopot.

Wioska u stóp twierdzy opustoszała ok. 1830 roku, kiedy epidemia cholery zmusiła mieszkańców do nagłego porzucenia swojego dobytku. Być może z tego względu wioska sprawia dość posępne wrażenie. Prawdopodobnie nie docierają tutaj autokary turystów, tym bardziej dojmująca wydaje się cisza, która aż dzwoni w uszach oraz pustka.

W osadzie uwagę przykuwa datowany na 1080 rok bizantyjski kościół. Średniowieczni budowniczowie wykorzystali fragmenty antycznych świątyni, które znajdowały się tutaj na długo przed dotarciem chrześcijaństwa. Wejście do kościoła okalają marmurowe kolumny dawnej świątyni Demeter, greckiej bogini urodzaju i pradawnego bóstwa przyrody. Z badań archeologicznych wynika, że w tej okolicy starożytni Grecy odprawiali misteria eleuzyjskie – tajemnicze obrzędy na cześć Demeter.

Ruiny twierdzy i pozostałości osady są udostępnione do zwiedzania za darmo. U podnóża góry rezyduje jednak Grek, który – odziany w tradycyjny strój – rozdaje przybyłym mini-wiązanki aromatycznych ziół lub kawałki fig, a także zachęca do zrobienia sobie z nim zdjęcia, oczekując na drobną zapłatę.

Ruiny bizantyjskiej twierdzy przy miasteczku Palio Pyli
Ruiny twierdzy Palio Pyli
Zwiedzanie wyspy Kos: opuszczona wioska Palio Pyli
Opuszczona wioska Palio Pyli
Atrakcje turystyczne Kos: bizantyjska świątynia w Palio Pyli
Bizantyjska świątynia w opuszczonej wiosce Palio Pyli

Zamek Antimachia – obowiązkowy punkt podczas zwiedzania wyspy Kos

Zamek Antimachia to chyba najbardziej niedoceniona atrakcja turystyczna na Kos. Podczas naszej pierwszej wyprawy nawet nie braliśmy go pod uwagę jako miejsca, które warto odwiedzić. Tymczasem zamek Antimachia po prostu nas oczarował. Powiedzmy sobie szczerze – z dawnej monumentalnej twierdzy zostało niewiele. Natomiast rozmach, z jakim Antimachia została zbudowana, nadal robi ogromne wrażenie. Zamek, wzniesiony przez joannitów w XIV w., jest uważany za jedną z najpotężniejszych twierdz zakonników-rycerzy.

Zwiedzanie centralnej i zachodniej części wyspy Kos znacząco różni się od tego, do czego przyzwyczaiła nas jej wschodnia część. Tereny są tu bardziej dzikie, wiele miejsc jest nietkniętych ręką człowieka lub dawno opuszczonych. Z murów twierdzy Antimachia rozciąga się wspaniała panorama na wnętrze wyspy i południowe wybrzeże. Dziki, surowy, monochromatyczny krajobraz, w którym mury zlewają się ze skałami, jest groźny i fascynujący zarazem.

Ogromna przestrzeń, gdzie z rzadka można się natknąć na innych turystów, urzeka niedostępnością. Gdybyśmy w trakcie kolejnej wyprawy na Kos mogli wybrać tylko jedno miejsce, które moglibyśmy odwiedzić, byłby to zamek Antimachia.

Twierdza udostępniona jest do zwiedzania bezpłatnie. Warto zaopatrzyć się w spory zapas wody. Teren jest ogromny i niemal w całości wystawiony na słońce, a w najbliższej okolicy nie ma możliwości zakupienia napojów.

Zwiedzanie wyspy Kos: ruiny zamku Antimachia
Pod zamkiem Antimachia
Twierdza Joannitów na wyspie Kos
Widok z murów zamku Antimachia
Atrakcje turystyczne Kos: zamek Antimachia
Zamek Antimachia- widok z ruin na wnętrze wyspy
Zwiedzanie wyspy Kos: ruiny zamku Antimachia na wyspie Kos
Zamek Antimachia wewnątrz

Kefalos – co zwiedzić na zachodzie wyspy Kos?

W starożytności na Kefalos znajdowała się dawna stolica wyspy, Aspylea. Tutaj również osiedlali się pierwsi chrześcijanie, stąd też sporo tu pozostałości wczesnochrześcijańskich budynków sakralnych. Zwiedzanie warto zacząć od odwiedzenia ruin zamku Kefalos, wzniesionego przez joannitów w 2. połowie XIV w. Na przestrzeni wieków zamek ucierpiał głównie z powodu erozji i trzęsień ziemi, dlatego niewiele jest tu do zwiedzania, za to rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na wybrzeże Kamari.

Spod ruin wyruszamy do miasteczka Kefalos. Nawet w lipcu i sierpniu jest tu niewielu turystów – nie dociera tu masowa turystyka. W miasteczku panuje niezwykle leniwa atmosfera. Warto się przejść wąskimi uliczkami i zobaczyć, jak żyją mieszkańcy. Na podwórkach wisi pranie, na schodach wejściowych do domów w wielkich koszach suszy się chlebek świętojański. Praktycznie nie ma tutaj turystów. W jednej z miejscowych tawern stoliki zajmują wyłącznie Grecy. Na pyszną frappe i domowe ciasto warto wybrać się do Kalimera Traditional Food. Wprawdzie nazwa sugeruje, że lokal jest skierowany głównie do turystów, jednak klientela świadczy o czym innym.

Kuchnia grecka: oryginalna grecka kawa frappe
Pyszna frappe z domowym ciastem w Kalimera Traditional Food

Zjeżdżając ze wzgórza warto zatrzymać się w miejscowości Agios Stefanos, gdzie mieszczą się ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki o tej samej nazwie. Ruiny bazyliki, a w rzeczywistości dwóch bazylik, połączonych wspólnym baptysterium, zostały odkryte w latach 30-tych przez włoskich archeologów. Współcześnie przy ruinach znajduje się popularna plaża.

Natomiast niemal dokładnie naprzeciwko ruin znajduje się niewielka wyspa Kastri, na której położony jest kościół Agios Nikolaos – charakterystyczny punkt, który w trakcie drogi można podziwiać z okien samochodu.

Półwysep Kefalos na Kos: ruiny Agios Stefanos
Ruiny bizantyjskiej świątyni Agios Stefanos
Zwiedzanie Kos - półwysep Kefalos: ruiny Agios Stefanos
Ruiny Agios Stefanos
Półwysep Kefalos: wyspa Kastri, kościół Agios Nikolaos
Wyspa Kastri z kościołem Agios Nikolaos

Plaka – ulubiona atrakcja turystyczna dzieci

Do Plaki warto przyjechać na zakończenie całodniowej podróży – popołudniowy skwar przyjemnie jest spędzić  w cieniu, wdychając wspaniały aromat sosnowego lasu. Plaka, a dokładnie tzw. Pawi Las,  to wymarzone miejsce dla dzieci, obowiązkowa atrakcja, kiedy zwiedzanie wyspy Kos odbywa się w towarzystwie najmłodszych. Główną atrakcją tego miejsca jest bowiem duże stado pawi, które przechadzają się swobodnie wśród turystów.

Samce chętnie prezentują swoje wspaniałe ogony, przy samicach kręcą się ich młode. Dzieci mogą zupełnie z bliska poobserwować te majestatyczne ptaki. Pawie są największą, ale nie jedyną atrakcją lasu. U najmłodszych niemal równie wielki entuzjazm wywołują baraszkujące w wodzie żółwie oraz przechadzające się leniwie koty.

Do lasu można wjechać samochodem, ale trzeba przy tym zachować należytą ostrożność – jeszcze przed leśnym parkingiem ruch może nieoczekiwanie zatamować paw!

Zwiedzanie wyspy Kos: Pawi Las Plaka
Pawi Las w miejscowości Plaka
Plaka Pawi Las - atrakcje turystyczne Kos
Samica z młodymi

Gdzie zjeść? Tawerna Limionas

O ile grecka kuchnia sama w sobie nie wymaga reklamy, o tyle tawerna Limionas ma zdecydowanie najlepszy marketing na całej wyspie. O tawernie mówi każdy, zachęcając gorąco do spróbowania tamtejszych specjałów, głównie ryb i owoców morza. Wybraliśmy się do Limionas i my. Tawerna położona jest na północy – aby tam dotrzeć trzeba zboczyć z głównej trasy. Zaskoczyło nas nieco, że byliśmy tam jedynymi klientami, ale zdaje się, że samochód jest jedynym środkiem transportu, którym można tam dotrzeć. Horiatiki, moussaka, ryby, lemoniady okazały się świeże i pyszne, zaś widok z tarasu na morze przepiękny. Miejsce godne uwagi.

Limnonias - tawerna na wyspie Kos
Widok na zatokę z tarasu tawerny Limnionas

Cennik atrakcji turystycznych na Kos

Na wyspie Kos wiele atrakcji dostępnych jest całkowicie za darmo. W przypadku opisanych wyżej miejsc wygląda to następująco:

Zwiedzanie centralnej i zachodniej części wyspy Kos różni się nieco od części wschodniej. Przede wszystkim dostępne tutaj atrakcje są zdecydowanie mniej skomercjalizowane. O ile do miasta Kos, Asklepiejonu, wioski Zia można się dostać zarówno w ramach wycieczki fakultatywnej z biura podróży czy też transportem publicznym, o tyle trudno dotrzeć do ruin Palio Pyli czy Antimachii bez samochodu. Z tego względu jest tu w zasadzie niewielu turystów i nawet w szczycie sezonu są tu miejsca, gdzie nie ma żywej duszy.

Gotowi do zwiedzania?

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Zwiedzanie wyspy Kos – co zobaczyć na Kefalos i w centralnej części wyspy?

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×