Zoo w Ostrawie to jeden z siedmiu ogrodów zoologicznych w Czechach. Na 92 hektarach, co plasuje ostrawskie zoo na drugim miejscu pod względem powierzchni, zamieszkuje aż 400 gatunków zwierząt. Znajdziecie tu także park botaniczny. Wycieczka po zoo w Ostrawie to doskonały pomysł na spędzenie upalnego, letniego popołudnia z dziećmi. Dlaczego? Sprawdźcie.
Od dawna planowaliśmy odwiedzić zoo w Ostrawie, o którym słyszeliśmy wiele pozytywnych opinii. Niestety odległość z Warszawy do Ostrawy wynosi 375 km, a czas podróży średnio od 3 godzin 20 minut do nawet 4 godzin 40 minut. W połowie sierpnia spędzaliśmy jednak weekend na Śląsku, z którego można dojechać do zoo w mniej niż godzinę. Skorzystaliśmy więc z tej wyjątkowej okazji i nie żałujemy.
Zoo w Ostrawie totalnie nas zauroczyło, prawdopodobnie dlatego, że jest pod wieloma względami podobne do ogrodu zoologicznego w Zagrzebiu. Jest tu kilka ścieżek zwiedzania, gatunki objęte ścisłą ochroną, a nawet park botaniczny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – i dzieci, i dorośli.
W dalszej części wpisu przeczytacie o:
- Historia ogrodu zoologicznego w Ostrawie
- Jakie zwierzęta zamieszkują zoo w Ostrawie?
- Zwiedzanie z dziećmi
- Zoo w Ostrawie – informacje praktyczne
- Zoo w Ostrawie – podsumowanie
Historia ogrodu zoologicznego w Ostrawie
Zoo w Ostrawie ma bardzo ciekawą historię. Zoo zostało założone w 1951 roku, choć już w 1949 roku na terenie górniczego parku rekreacyjnego w ostrawskiej dzielnicy Kunčičky funkcjonował mały ogród zoologiczny z dosłownie kilkoma gatunkami zwierząt. Pierwszy ogród powstał z inicjatywy górników miejscowych kopalni, a w jego budowę byli zaangażowani lokalni mieszkańcy i uczniowie. Początki były trudne, choć typowe dla czasów powojennych – brakowało materiałów budowlanych, a nawet paszy dla zwierząt. W 1956 roku rozpoczęto budowę nowego ogrodu w Śląskiej Ostrawie. Zoo zostało udostępnione w 1960 roku, choć wiele budynków nadal było w budowie. Prace toczyły się wolno, a i to głównie dzięki zaangażowaniu miejscowej ludności – emerytowanych górników, uczniów, lokalnych przedsiębiorstw. Poprawa nastąpiła w latach 70-tych, dzięki inwestycjom w infrastrukturę i sukcesom hodowlanym. Ale już koniec lat 80-tych i początek 90-tych to powrót stagnacji, ograniczenie inwestycji, rezygnacja z hodowli dużych ssaków. Ponowny rozwój nastąpił pod koniec lat 90-tych.
Dzisiaj zoo w Ostrawie spełnia także ważną funkcję edukacyjną, a także uczestniczy w ratowaniu ginących gatunków zwierząt w ramach Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt. Zoo zamieszkuje ok. 30 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, m.in. pandka ruda, irbis śnieżny, kondor wielki, nosorożec biały, słoń indyjski, tygrys syberyjski czy zebra pręgowana. Na terenie zoo znajdują się także repliki szkieletów wymarłych gatunków, jak jeleń olbrzymi czy tygrys szablozębny.
Jakie zwierzęta zamieszkują zoo w Ostrawie?
Zoo można zwiedzać według własnego pomysłu, jednak dla ułatwienia jest wytyczonych kilka ścieżek zwiedzania (ścieżka cienia, ścieżka wody, ścieżka lasu. Na terenie zoo znajduje się także kilka punktów widokowych. Zwierzęta można podziwiać w ekspozycjach, pawilonach lub wolierach. Odwiedziliśmy m.in.:
- Chitwan – wybieg dla niedźwiedzi himalajskich i hulmanów
- Zwierzęta afrykańskie – m.in. żyrafa ugandyjska, zebra pręgowana, struś czerwonoskóry, kob nilowy
- Tanganika – m.in. hipopotam nilowy, krokodyl wąskopyski
- Pawilon słoni ze słoniami indyjskimi
- Pawilon ewolucji – m.in. szympans długowłosy, skorpion cesarski, pyton królewski, afrykański ślimak olbrzymi
- Indyjskie ssaki drapieżne – m.in. lew azjatycki, lampart lankijski, kotek cętkowany
- Wanderu – oddany w 2022 roku pawilon, który zamieszkują m.in. makaki lwie (czyli wanderu), których na wolności żyje mniej niż 2,5 tys. dorosłych osobników
- Raj lemurów
- Wyspy na lądzie z jeleniem wietnamskim, gatunkiem, który wymarł na wolności
- Koty drapieżne
- i wiele, wiele więcej!
Zwiedzanie z dziećmi
Zoo w Ostrawie jest miejscem przyjaznym dla dzieci. Na jego terenie znajduje się m.in. spory plac zabaw dla najmłodszych ze zjeżdżalniami, huśtawkami i wieloma innymi atrakcjami, ekspozycja Na farmie, gdzie dzieci mogą wejść i z bliska zobaczyć (a nawet dotknąć i nakarmić) kozy, owce czy króliki, wodny plac zabaw, piaskownice ze „znaleziskami” archeologicznymi czy modele mrówek w 100-krotnym powiększeniu.
Rodzice niemowlaków na terenie zoo znajdą kąciki do karmienia piersią, a także możliwość podgrzania domowego posiłku w restauracji Saola. W kilku punktach znajdują się także przewijaki dla niemowląt (np. w restauracji Saola czy w pawilonie słoni).
Zoo w Ostrawie – informacje praktyczne
Jak dojechać? Czy trzeba kupić winietę?
Ostrawa znaduje w się w pobliżu przejścia granicznego Gorzyczki-Vĕřňovice. Aż do granicy w Gorzyczkach dojedziecie bezpłatną autostradą A1. Z kolei czeski odcinek drogi od granicy do Ostrawy jest bezpłatny, więc nie jest konieczne kupowanie winiety.
Gdzie zaparkować?
Bezpośrednio przy wejściu do zoo w Ostrawie znajdują się 2 parkingi. Nie mieliśmy problemu, aby w sierpniową sobotę znaleźć miejsce parkingowe. Było to dość zaskakujące, ponieważ znalezienie miejsca parkingowego w okolicy zoo w Warszawie lub w Chorzowie w weekend graniczy z cudem. Parking, z którego korzystaliśmy jest płatny – jednorazowa opłata bez limitu godzin wynosi 100 koron. Nie można płacić kartą, więc zaopatrzcie się w gotówkę. Na szczęście mogliśmy zapłacić w złotówkach.
Ile kosztują bilety?
Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 160 koron, czyli ok. 30 zł. Z kolei bilet dziecięcy kosztuje 100 koron, czyli ok. 19 zł, przy czym dzieci do 3. roku życia zwiedzają zoo bezpłatnie. Bilet można kupić przy kasie lub online. Biorąc pod uwagę atrakcje, które zapewnia zoo w Ostrawie, cena wstępu jest bardzo korzystna.
Czy ekspozycje są opisane po polsku?
Tak! Polacy stanowią bardzo dużą część osób odwiedzających zoo w Ostrawie. W końcu ze Śląska to prawie rzut beretem! Wszystkie napisy występują również w wersji polskiej, więc zwiedzanie jest praktycznie bezproblemowe, także dla osób z zagranicy.
Gdzie zjeść?
Na terenie zoo w Ostrawie znajduje się kilka punktów gastronomicznych serwujących fast food, restauracje, miejsca, gdzie można kupić kawę czy lody. Jeśli złapie Was nagły głód, z łatwością znajdziecie miejsce, w którym posilicie się na dalsze zwiedzanie. Niestety, czeska kuchnia nie należy do naszych ulubionych, o czym przypomnieliśmy sobie w punkcie, który wybraliśmy. Niemniej każdy amator czeskiego klasyku parek w rohliku powinien być zadowolony.
Zoo w Ostrawie – podsumowanie
Nasza sierpniowa wycieczka do zoo w Ostrawie okazała się strzałem w dziesiątkę. Pomimo dużego upału (ok. 32 stopnie) zwiedzanie nie było męczące – głównie ze względu na bujną roślinność i sporo cienia. Dodatkowe atrakcje dla najmłodszych zachwyciły nasze dziecko. Przy tym teren ogrodu zoologicznego jest bardzo dobrze utrzymany, więc spacer jego alejkami to sama przyjemność.
Prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat historii zoo, zgromadzonych tam gatunków zwierząt, dodatkowych atrakcji, udogodnień i informacji praktycznych jest oficjalna strona zoo w Ostrawie, dostępna także w języku polskim.
Ewelina
Z czysto praktycznych pytań …czy za bilety można zapłacić polska kartą ? Przeglądam.internet i są sprzeczne informacje
Jaśnie Pani
Cześć Ewelino, kartą debetową można płacić za granicą tak samo jak w Polsce. Musisz oczywiście pamiętać o dodatkowych opłatach, jakie może naliczyć bank (przewalutowanie).