Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Zoo w Bratysławie

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Zoo w Bratysławie jest jednym z pięciu ogrodów zoologicznych na terenie Słowacji. W porównaniu do innych słowackich ogrodów zoologicznych, nie jest to ani najstarsze zoo na Słowacji, ani nawet największe. Jest za to ciekawie położone (z panoramą na miasto) i jest domem dla wielu egzotycznych gatunków zwierząt. Jeśli jesteście w Bratysławie z dziećmi, warto się tu wybrać, aby dać najmłodszym chwilę oddechu między zwiedzaniem historycznego centrum, zamku, muzeów i spacerów nad Dunajem.

pawilon kotow zoo Bratyslawa
Zoo w Bratysławie

Przez Bratysławę przejeżdżaliśmy kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt razy, w trakcie podróży do Chorwacji. Przejeżdżając mostem nad Dunajem, przez szyby samochodu zawsze podziwialiśmy zamek i zawsze powtarzaliśmy sobie, że kiedyś musimy się tu zatrzymać. W końcu nadszedł ten czas, a my nawet nie tyle zatrzymaliśmy się w podróży, co zdecydowaliśmy się na prawdziwy city-break i spędziliśmy w Bratysławie uroczy długi weekend.

O naszych wrażeniach z pobytu w Bratysławie przeczytacie w kolejnych wpisach. Dzisiejszy w całości poświęcamy ogrodowi zoologicznemu, który stanowi jedną z turystycznych atrakcji, popularną zwłaszcza wśród najmłodszych.

W tym wpisie przeczytacie o:

Historia zoo w Bratysławie

Pierwsze plany założenia ogrodu zoologicznego w Bratysławie pojawiły się już w 1948 roku, ale oficjalne otwarcie zoo nastąpiło dopiero w 1960 roku. Według pierwotnych planów niewielki kącik zoologiczny miał być częścią Parku Kultury i Wypoczynku, jednak ostatecznie zdecydowano, że Bratysława jest warta własnego ogrodu zoologicznego.

Ogród zoologiczny w Bratysławie bardzo szybko zaczął osiągać znaczące sukcesy – jako jeden z pierwszych ogrodów w Europie z powodzeniem hodował rysie (które dziś znajdują się w logo zoo). Z czasem wśród ogród zaczęły zamieszkiwać również rzadkie gatunki zwierząt, jak lamparty perskie czy hieny pasiaste. Sukcesem na skalę międzynarodową okazał się projekt reintrodukcji  antylop sahelo-saharyjskich i oryksów.

Niestety na początku lat 80-tych zoo w Bratysławie ucierpiało ze względu na rozwój okolicznej infrastruktury. Ze względu na prace przy kolektorze kanalizacyjnym i węźle autostradowym, praktycznie z dnia na dzień zlikwidowano 2/3 pierwotnej powierzchni ekspozycji, łącznie z wejściem dla odwiedzających zoo. Ogród stracił powierzchnię, a wiele zwierząt musiało zostać szybko przeniesionych do nowych pomieszczeń. Spowodowało to poważne zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu zoo. Co więcej, na początku XX wieku, podjęto kolejne drastyczne kroki, związane z budową autostrady D2 i tunelu łączącego Sitina, co miało bezpośredni wpływ na dolną część terenu zoo (w 2003 ogród był zamknięty dla zwiedzających). Pomimo trudności, ogród wzbogacił się w tym czasie m.in. o nowe obiekty dla wielbłądów, pawilon dla dużych kotów, DinoPark, a później także place zabaw dla dzieci i sklep z pamiątkami.

Zwierzęta w zoo w Bratysławie

96 hektarów ogrodu zoologicznego w Bratysławie zamieszkuje prawie 1,3 tys. zwierząt, reprezentujących niemal 200 gatunków. Jednym z głównych zadań zoo jest ochrona i hodowla zagrożonych gatunków zwierząt. Można tu spotkać gatunki zagrożone i krytycznie zagrożone, takie jak np. antylopa adaks czy nosorożec biały.

Jakie zwierzęta można zobaczyć w zoo w Bratysławie? Ssaki, ptaki, gady, ryby i bezkręgowce, a wśród  nich m.in. niedźwiedzia brunatnego, wilka europejskiego, kangura rudego, dzikiego konia Przewalskiego, pandkę rudą, wielbłądy, żyrafy, małpy naczelne, czarnego łabędzia, pelikany, flamingi, agamę brodatą, kajmana karłowatego, skorpiona cesarskiego.

Na terenie ogrodu znajdują się specjalne pawilony i wybiegi dla zwierząt. Chyba największą atrakcją są pawilony dla dużych kotów, gdzie z bliska można podziwiać lwy południowoafrykańskie, jaguary amerykańskie i lamparty cejlońskie oraz pawilon naczelnych, który zamieszkują orangutany sumatrzańskie i szympansy. Poza tym uwagę zwracają wybiegi dla koni, wielbłądów, nosorożców.

Opisy wszystkich zwierząt są dostępne w językach słowackim i angielskim.

Zoo w Bratysławie – informacje praktyczne

Gdzie jest zoo w Bratysławie?

Ogród zoologiczny w Bratysławie jest położony w Dolinie Młyńskiej (słow. Mlynská Dolina) w dzielnicy Karlova Ves.

Ile kosztują bilety?

Bilet dla dorosłych kosztuje 10 EUR, czyli ok. 42 zł (wg kursu z lutego 2025), bilet dla dzieci od 3. do 15. roku życia to wydatek 7 EUR (czyli ok. 30 zł), zaś dzieci do 3. roku życia nie płacą za wstęp. W cenniku występują jeszcze dodatkowe kategorie, np. bilety 2+2 lub 2+4. Aktualne ceny najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie ogrodu zoobratislava.sk.

Warto przy okazji wiedzieć, że posiadacze karty turystycznej Bratislava Card nie płacą za wejście do zoo. Więcej informacji o Bratislava Card znajdziecie w innym wpisie.

W jakich godzinach jest otwarte zoo?

Zoo w Bratysławie jest otwarte dla odwiedzających przez cały rok. Niezależnie od pory roku, ogród otwiera się o godzinie 9. Od kwietnia do września ogród jest otwarty do godziny 19, w październiku do godziny 18, od listopada do lutego do godziny 16, zaś w marcu do godziny 18. W każdym przypadku można rozpocząć odwiedziny najpóźniej na godzinę przed zamknięciem zoo.

Gdzie zaparkować?

Bezpośrednio przed wejściem do zoo znajdują się miejsca parkingowe. Parking jest bezpłatny, ale nie jest duży – znajduje się tu zaledwie 85 miejsc. Dlatego, o ile nie podróżujecie poza sezonem, najszybszy sposób dotarcia do zoo bez konieczności martwienia się o miejsce do zaparkowania samochodu, to komunikacja miejska. Komunikacja miejsca w Bratysławie jest bardzo dobrze rozwinięta, warto z niej korzystać.

Jakie zasady panują w zoo w Bratysławie?

Do zoo w Bratysławie nie można przyjść z własnym zwierzęciem (wyjątek stanowią psy asystujące). Ponadto na terenie ogrodu obowiązują inne zasady, właściwe zdrowemu rozsądkowi i podobne do tych obowiązujących w innych ogrodach zoologicznych. Nie można zatem karmić ani dotykać zwierząt, jeździć na rowerze czy hulajnodze, zachowywać się głośno, a dzieci poniżej 10. roku życia muszą znajdować się pod opieką dorosłych. Na teren zoo w Bratysławie nie można również wnosić balonów.

Atrakcje dla dzieci w zoo w Bratysławie

Jak każde zoo, ogród zoologiczny w Bratysławie ma specjalne atrakcje dla dzieci. Znajdują się wśród nich m.in. zagroda z owcami, w której można pogłaskać i nakarmić zwierzęta (specjalną karmą kupioną przed wejściem), place zabaw, bus, w którym można objechać całe zoo (dodatkowo płatny) oraz sklepik z pamiątkami (głównie pluszowymi zwierzętami). Dodatkowo na terenie zoo działają budki z fast-foodem i lodami (zimą większość jest, oczywiście, nieczynna).

Zoo w Bratysławie – podsumowanie

Chociaż odwiedziliśmy ogród zoologiczny w Bratysławie w lutym, nie żałujemy tej decyzji. Chętnie wrócilibyśmy tu w ciepłej porze roku – w dużej ilości świeżej zieleni i promieniach słońca ogród z pewnością prezentuje się pięknie. Ale taki zimowa wycieczka, kiedy niemalże mieliśmy zoo dla siebie (odwiedzających było jak na lekarstwo, a my byliśmy jedynymi obcokrajowcami) również ma swoje uroki. Można spokojnie obserwować zwierzęta i nie tkwić przy tym w tłumie ludzi. Szczególnie zapamiętamy widok orangutanów – mamy i wtulonego w nią dziecka – które spędzały czas w towarzystwie pań sprzątających przejście techniczne między przestrzenią dla szympansów i orangutanów, domagając się głaskania i przysmaków.

Zajrzyjcie koniecznie do naszych wpisów dotyczących Zoo w Ostrawie oraz Zoo w Zagrzebiu.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Zoo w Bratysławie

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×