Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Żelazowa Wola – pomysł na weekend na Mazowszu

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Żelazowa Wola most nad Utratą
Drewniany most nad Utratą

Żelazowa Wola w Polsce i na świecie kojarzy się z miejscem narodzin Fryderyka Chopina. Dziś to spory kompleks, na który składają się dom narodzin kompozytora i spory park. A wszystko to w odległości ok. 55 km od Warszawy, co czyni z Żelazowej Woli idealny pomysł na weekend na Mazowszu. Dziś obieramy kierunek na szlak chopinowski!

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina

W Żelazowej Woli znajduje się udostępniony dla zwiedzających Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, stanowiący oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. To tutaj, w oficynie dworu, przyszedł na świat Chopin. Chociaż już po kilku miesiącach rodzina kompozytora przeniosła się na stałe do Warszawy.

Żelazowa Wola dwór
Front oficyny z gankiem kolumnowym z lat 30-tych XX wieku

Szczerze mówiąc – to, co można podziwiać w żelazowowolskim muzeum – niewiele ma wspólnego z oryginalnymi wnętrzami oficyny, w której przyszedł na świat Chopin. Według aktualnej wiedzy, na początku XIX wieku, panowały w niej dosyć trudne warunki (m.in. klepisko zastępowało drewnianą podłogę). Ganek z kolumnami, nadający oficynie wyglądu typowego polskiego dworu, został dobudowany w latach 30-tych XX wieku. Wtedy też oficyna została gruntownie wyremontowana i rozpoczęto prace nad powołaniem muzeum. Prace te przerwała wojna. Dopiero w 1949 roku, tj. w 100 rocznicę urodzin kompozytora, nastąpiła inauguracja muzeum.

Dwór w Żelazowej Woli
Ganek oficyny w Żelazowej Woli
Dwór Żelazowa Wola
Oficyna w Żelazowej Woli
dworek Żelazowa Wola
Dom Narodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Park w Żelazowej Woli

Teren parku w Żelazowej Woli jest dość rozległy, zadbany i całkiem urozmaicony. Od strony południowej przez park przepływa rzeka Utrata, przez co znajduje się tutaj kilka malowniczych mostów. W żelazowowolskim parku nie wolno jeździć na rowerze i nie wolno wprowadzać psów.

Żelazowa Wola rzeka Utrata
Rzeka Utrata przepływająca przez park w Żelazowej Woli
Most nad Utratą Żelazowa Wola
Most nad Utratą
Rzeka Utrata Żelazowa Wola
Żelazowa Wola – most nad Utratą
Żelazowa Wola park przy domu narodzin Chopina
Parkowe aleje w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola dom urodzin Chopina
Aleja parkowa z widokiem na oficynę
Żelazowa Wola aleje parkowe
Oficyna dawnego dworu
Żelazowa Wola park
Jesień w Żelazowej Woli
Jesienna róża
Ostatnie róże w parku w Żelazowej Woli

Niedaleko pawilonu wejściowego znajduje się restauracja czynna sezonowo (kwiecień-październik).

Koncerty chopinowskie

Cechą charakterystyczną żelazowowolskiego kompleksu są weekendowe (sobota i niedziela) recitale, których można wysłuchać przechadzając się po parku, od maja do września. Z kolei w tygodniu (czwartek i piątek) w Żelazowej Woli można wysłuchać prezentacji uczniów szkół muzycznych, w ramach tzw. Kwadransów Muzycznych.

Żelazowa Wola – bilety

Wstęp do parku i Domu Narodzin Chopina w Żelazowej Wolej jest płatny. Bilet łączony – pozwalający na zwiedzanie oficyny i wstęp do parku przez osoby dorosłe – kosztuje 23 zł. Chociaż obecnie, ze względu na obostrzenia, Dom Narodzin został zamknięty dla zwiedzających. Natomiast park jest cały czas otwarty – wstęp do parku to koszt 7 zł. Dzieci do lat 7 są zwolnione z opłat.

Muzeum i park są dostępne bezpłatnie w środy. Aktualny cennik biletów wraz z informacjami o zniżkach znajduje się na stronie muzeum.

Żelazowa Wola mapa muzyczna
Mapa parku w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola – dojazd

Wieś Żelazowa Wola znajduje się w powiecie sochaczewskim w województwie mazowieckim. Podróż z Warszawy do Żelazowej Woli trwa ok. godzinę. Najwygodniej poruszać się drogą ekspresową S2 i krótkim odcinkiem autostrady A2 – do węzła Pruszków – a stamtąd drogami krajowymi.

Do zobaczenia w Żelazowej Woli! Chcesz więcej pomysłów na weekend na Mazowszu? Zobacz nasz wpis o zespole pałacowo-parkowym w Młochowie. W godzinę drogi od Warszawy polecamy także ogród Arkadia koło Nieborowa oraz pałac w Nieborowie.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Żelazowa Wola – pomysł na weekend na Mazowszu

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×