Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Zatoka Duba, plaża z widokiem na półwysep Pelješac

Opublikowane dnia przez Jaśnie Pani

Plaża w Dubie to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić nie tylko dla błękitnego morza. Plaża Duba bowiem nie tylko znajduje się w atrakcyjnej okolicy, ale również kryje w sobie atrakcyjną pod względem historycznym ciekawostkę. Czy warto tu przyjechać? Sprawdźcie.

plaza Duba
Plaża Duba

Jeśli spędzacie wakacje w okolicach doliny Neretwy, z pewnością prędzej czy później traficie na plażę Duba. Pierwszy raz trafiliśmy tu w 2013 roku w drodze do Dubrownika. Na przestrzeni lat plaża stała się dość popularna. Na wybrzeżu pojawiło się sporo nowych domów przeznaczonych na letni wynajem. Wśród plażowiczów spora grupa to właśnie osoby, które wynajmują pobliskie apartamenty.

W tym wpisie przeczytacie o:

Plaża Duba

Aby dostać się na plażę Duba, należy zjechać z głównej drogi prowadzącej do Dubrownika w kierunku Raby, zgodnie z oznakowaniem. Bezpośrednia droga dojazdowa jest dosyć wąska i z obu stron gęsto porośnięta, m.in. drzewami oliwnymi. W upalny czerwcowy dzień sama podróż może być przyjemnością. Jeśli nieco zwolnicie, opuścicie w samochodzie szyby, od razu uderzy Was aromat drzew iglastych i lawendy, a wszystko to w akompaniamencie cykad.

Plaża Duba jest usytuowana w szerokiej i głębokiej zatoce. Jest to plaża kamienisto-żwirkowa. Z tego względu zwróćcie szczególną uwagę na jeżowce. Wzdłuż głównej plaży rosną niewielkie palmy, które dają przyjemny cień.

Ogromnym atutem plaży w Dubie jest piękny widok na zatokę i półwysep Pelješac. Ze względu na usytuowanie w zatoce, morze jest tu raczej łagodne, a podobnie jak samo zejście. Poza sezonem turystów jest niewielu, co czyni plażę spokojnym miejscem, idealnym na wypoczynek.

Na plaży nie ma udogodnień typu przebieralnie i prysznice. Jest za to bar o nazwie Dubai, w którym dostępne jest jedzenie typu fast-food, tradycyjne ćevapi, lody i kawa. Na plażową przekąskę w zupełności wystarczające. Z naszych obserwacji wynika, że bar otwiera się w czerwcu, ale już np. we wrześniu jest zamknięty.

Samochód można zaparkować tuż przy plaży, wzdłuż drogi. W pobliżu znajduje się również prowizoryczny parking w gaju oliwnym. Poza sezonem nikt nie zbiera opłat za parkowanie. Przy wjeździe do gaju znajduje się słoik, do którego można wrzucić opłatę za parking – według uznania, nie według cennika. Prawdopodobnie w sezonie opłaty są zbierane w inny sposób.

Duba plaza
Plaża w Dubie
Duba
Główna plaża
bunkier Duba
Zatoka Duba

Schron dla łodzi z czasów jugosłowiańskich

Atrakcją samą w sobie na plaży w Dubie jest schron dla łodzi z czasów jugosłowiańskich na północnym brzegu zatoki. Schron jest łatwo dostępny, bez trudu można się tu dostać i zobaczyć na własne oczy pusty już dziś schron. Na terenie Chorwacji znajduje się ok. kilkunastu takich obiektów, głównie na wyspach (Dugi Otok, Brać, Lastovo, Vis). Jeden z nich znajduje się właśnie w Zatoce Duba.

Wszystkie powstały w czasach jugosłowiańskich. Ich głównym celem była ochrona jednostek takich jak łodzie torpedowe czy patrolowe przed atakiem z powietrza. Schrony są zazwyczaj wykute w skałach, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Dziś wszystkie stoją puste i stanowią atrakcje turystyczne.

schron Duba
Schron w Zatoce Duba

Plaża Duba – podsumowanie

Czy warto przyjechać na plażę Duba? Zdecydowanie. Zwłaszcza poza sezonem, kiedy turystów jest niewielu i można w spokoju odpocząć, ciesząc się widokiem na Pelješac. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy plaża w Dubie Wam się spodobała!

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Zatoka Duba, plaża z widokiem na półwysep Pelješac

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×