Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Zamek w Ptuju

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Ptuj, miasto położone w północno-wschodniej Słowenii, jest uznawane za jedno z najpiękniejszych słoweńskich miast. Wprawdzie miasto ma rodowód starożytny, jednak do jego największych zabytków należy średniowieczny zamek. Zapraszamy Was dziś, abyście wspólnie z nami zwiedzili zamek w słoweńskim mieście Ptuj.

zamek Ptuj
Zamek Ptuj

W czasie naszej wrześniowej podróży powrotnej z Chorwacji do Polski zatrzymaliśmy się na dwa noclegi w mieście Čakovec w północnej Chorwacji. Do Čakovca przyjechaliśmy w piątek wieczorem. Pomimo końca września, pogoda była niemal letnia. Jeszcze późnym wieczorem spędzaliśmy czas na tarasie wynajętego apartamentu w letnich ciuchach. Niestety w sobotni poranek obudził nas deszcz i niezbyt przyjemna temperatura. Musieliśmy zatem zmienić nasze plany zwiedzania północnej Chorwacji i poszukać takich atrakcji, które można zwiedzać bez względu na pogodę.

Nasz wybór padł na zamek w słoweńskim mieście Ptuj. Mieliśmy wprawdzie nadzieje, że w ciągu dnia pogoda nieco się poprawi, jednak okazały się one płonne. Przez całą sobotę niebo nad Ptujem szczelnie zasnuwały ciemne, deszczowe chmury. Chcąc nie chcąc, tego dnia nasze zwiedzanie ograniczyło się tylko do zamku. Wielka szkoda, ponieważ nawet w deszczowej aurze miasto prezentuje się obiecująco. Ptuj jest najstarszym miastem Słowenii i można tu zobaczyć wiele pozostałości z okresu rzymskiego, kiedy miasto nosiło nazwę Poetovio. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze raz odwiedzić Ptuj i podziwiać w pełnym słońcu ślady starożytności czy średniowieczny układ urbanistyczny.

Ptuj jesienia
Ptuj w deszczu
Ptuj w deszczu
O szyby deszcz dzwoni…

Zamek biskupów salzburskich w Ptuju

Zamek w Ptuju jest uznawany za jeden z najpiękniejszych zamków Słowenii. Powstał w XI wieku. Na przełomie wieków budowla zyskała kolejno renesansowy, a następnie barokowy charakter, a ostateczny kształt przybrała w XVIII wieku. Zamek znajduje się na wzgórzu, z którego roztacza się malowniczy widok na rzekę Drawę oraz miasto.

Wzgórze zamkowe było zamieszkane już ok. 5 tys. lat przed naszą erą. W czasach antycznych na wzgórzu wzniesiono twierdzę i świątynie, zaś Słowianie, którzy następnie się tu osiedlili, wykorzystywali wzgórze jako miejsce pochówku zmarłych. Zamek wzniesiono w czasach, kiedy miasto było własnością archidiecezji habsburskiej. Arcybiskupi następnie wydzierżawili zamek panom z Ptuja. I tak, przez wieki, zamek zmieniał kolejno swoich właścicieli. Ostatni właściciele, hrabiowie Herberstein, władali zamkiem do 1945 roku, kiedy to zamek został znacjonalizowany.

zamek Ptuj
Zamek w Ptuju
dziedziniec zamku Ptuj
Dziedziniec zamkowy
Ptuj zamek
Krużganki
Ptuj panorama
Panorama na miasto i Drawę
Jesień w Ptuju

Muzeum Regionalne na zamku Ptuj

Obecnie na terenie należącym do zamku znajduje się Muzeum Regionalne (Pokrajinski Muzej Ptuj Ormož) z bogatymi zbiorami. Można tu m.in. zapoznać się z lokalną karnawałową tradycją tzw. kurentów (kurentovanje). W czasie karnawału kurent, czyli demon, który wędrował przez słowiańskie wioski, aby zapewnić ich mieszkańcom pomyślność i dobre zbiory. W muzeum można dziś podziwiać kolekcję tradycyjnych masek karnawałowych.

kurent
Strój kurenta

Do stałych kolekcji dostępnych na zamku należą m.in. zbiory sztuki średniowiecznej, broni, obrazów na szkle, instrumentów muzycznych. W czasie naszego mieliśmy także okazję zapoznać się z wystawami czasowymi, np. umiejętności mistrzów tkackich.

wnetrza zamku w Ptuju
Sale zamkowe
Ptuj zamek wnetrza
Wnętrza zamku mają bogate wyposażenie
na zamku Ptuj
Można tu podziwiać wiele eksponatów
zamek Ptuj wnetrza
Sale przyciągają uwagę ciekawymi detalami
zwiedzanie zamku w Ptuju
Niektóre są zaskakujące
sale na zamku Ptuj
Wnętrza reprezentują różnorodne style
wystawa instrumentow Ptuj
Na zamku można również podziwiać pracownię lutnika
organy Ptuj
Oraz zabytkowe organy

Zamek w Ptuju – informacje praktyczne

Na koniec ciekawostka – miastem partnerskim Ptuja jest chorwacki Varaždin, dawna stolica Chorwacji. Jeśli Wasza trasa biegnie w kierunku ze Słowenii do Chorwacji, rozważcie koniecznie odwiedziny w Varaždinie. Dlaczego warto dowiecie się z wpisu Varaždin – perła północnej Chorwacji.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Zamek w Ptuju

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×