W drodze do Dalmacji lub w czasie podróży powrotnej do Polski zawsze zatrzymujemy się w północnej Chorwacji, aby odpocząć w trasie, a przy okazji odwiedzić nowe miejsca. Tym razem nasz wybór padł na zamek Trakošćan. Okazało się, że Trakošćan to jedna z tych atrakcji, dla których zdecydowanie warto zrobić sobie przerwę w podróży. Dlaczego? Sprawdźcie.
Trakošćan jest uznawany za jeden z najwspanialszych zamków na terenie Chorwacji. W 2017 roku prestiżowy magazyn podróżniczy Conde Nast Traveler umieścił zamek na liście najpiękniejszych zamków Europy.
W tym wpisie przeczytacie o:
- Dlaczego Trakošćan?
- Gdzie jest zamek Trakošćan?
- Historia zamku Trakošćan
- Skąd wzięła się nazwa Trakošćan?
- Atrakcje zamku Trakošćan
- Zamek Trakošćan – przydatne informacje
- Podsumowanie
Zapraszamy do lektury i do dzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach!
Dlaczego Trakošćan?
Nasz wrześniowy wyjazd do Chorwacji okazał się zaskakujący, jeśli chodzi o pogodę. Pierwszy tydzień upłynął pod znakiem upałów, ale kolejny obfitował w rozmaite pogodowe wyzwania. Kiedy wyjechaliśmy z Dalmacji, pogoda była typowo chorwacka. W cieple i słońcu zwiedziliśmy Szybenik. Jednak kiedy wieczorem dotarliśmy do miasta Čakovec, w którym planowaliśmy spędzić 3 dni, przywitał nas deszcz, a temperatura przez cały nasz pobyt wahała się między 10 a 15 stopni.
Pierwotnie planowaliśmy zwiedzić Słowenię (w tym słynne słoweńskie winnice), niestety w tym czasie przez kraj przechodziły ulewne deszcze i powodzie, musieliśmy więc zmienić plany. W północnej Chorwacji pogoda również nie rozpieszczała, a stan rzek był dość niepokojący, ale udało nam się wybrać takie atrakcje, które można zwiedzać nawet w deszczu. Nasz wybór padł na zamek Trakošćan, który – pomimo deszczu i chłodu – zrobił na nas duże wrażenie.
Gdzie jest zamek Trakošćan?
Zamek Trakošćan (chor. Dvorac Trakošćan) znajduje się w żupanii varaždińskiej, w pobliżu wsi o tej samej nazwie. To ok. 40 kilometrów od miasta Varaždin (co przekłada się na mniej więcej godzinną podróż samochodem) i ok. 53 kilometry od miasta Čakovec, w którym się zatrzymaliśmy.
Ten rejon Chorwacji jest wyjątkowy – klimat jest odmienny niż na wybrzeżu, zdecydowanie inna jest lokalna kuchnia, a atmosfera miast jest austro-węgierska. Warto zdecydować się na zwiedzanie żupanii varaždińskiej, z barokowym miastem Varaždin oraz żupanii Međimurje, z równie interesującym miastem Čakovec. Zarówno z Varaždinu, jak i z Čakovca można tu dojechać w ok. godzinę. Trakošćan jest doskonałym wyborem, jeśli pogoda nie sprzyja zwiedzaniu na wolnym powietrzu. Zresztą, w zeszłym roku pod koniec września mieliśmy identyczny problem z kapryśną pogodą i wtedy zdecydowaliśmy się zwiedzić słoweński zamek Ptuj.
Historia zamku Trakošćan
Zamek powstał w XIII wieku jako gród obronny w systemie obronnym północno-zachodniej Chorwacji. Na przestrzeni wieków należał do rozmaitych rodzin szlacheckich, jednak największy wpływ na historię zamku ma rodzina Drašković, która objęła zamek w posiadanie w zamian za zasługi dla państwa z rąk króla Maksymiliana w drugiej połowie XVI wieku i znacznie go rozbudowała. Pod koniec XVI wieku dobudowano wieże artyleryjskie oraz całe piętro zamku, podwyższono centralną wieżę oraz utworzono dziedziniec z arkadami.
W XVIII wieku zamek zaczął powoli popadać w ruinę. W połowie XIX wieku zamek został odrestaurowany w stylu neogotyckim, a także przystosowany do celów mieszkalnych. To wtedy powstał park romantyczny ze sztucznym jeziorem, współcześnie jeden z punktów charakterystycznych zamku.
W 1944 roku rodzina Drašković została zmuszona do emigracji i osiedliła się w Austrii, a zamek – jak wiele zabytków w tamtym czasie – został znacjonalizowany. Od 1953 roku na terenie zamku znajduje się muzeum.
Skąd wzięła się nazwa Trakošćan?
Pierwsza pisana wzmianka o zamku pojawia się w 1334 roku. Według legendy (bo jakżeby inaczej) Trakošćan wziął swoją nazwę od twierdzy Traków (lud indoeuropejski zamieszkujący wschodnie Bałkany) – arx Thacorum – która miała tu istnieć już w czasach starożytnych. Z kolei inna legenda wywodzi nazwę zamku od władających tym obszarem we wczesnym średniowieczu rycerzy Drachenstein.
Atrakcje zamku Trakošćan
Zamek Trakošćan jest siedzibą muzeum poświęconego historii rodu Drašković od XVI do XX wieku. Dla zwiedzających dostępne są parter oraz pierwsze i drugie piętro. Na niskim parterze znajduje się kuchnia zamkowa z wielkim piecem z białej gliny, piecem chlebowym i spiżarnią. Z kolei na parterze wysokim można zwiedzić: salon myśliwski z licznymi myśliwskimi trofeami oraz okazałym piecem ozdobionym płaskorzeźbami przedstawiającymi motywy myśliwskie, przedsionek z malowidłem przedstawiającym genealogię roku Drašković, bibliotekę zamkową licząca 1700 zbiorów, salę rycerską z bronią z XV-XVII wieku, salon rodzinny z portretami, dziedziniec z arkadami.
Pierwsze piętro zamku to pokoje mieszkalne z cennymi piecami, jadalnia prezentująca w części zachowane naczynia (większość oryginalnej zastawy uległa zniszczeniu w czasie wojny), mały salon służący rodzinie jako bawialnia z charakterystycznym, orientalnym garnkiem grzewczym (mangal), dwie sale przedstawiające historię zamku i rodziny, neobarokowa sypialnia, czytelnia, pokój modlitewny, salon muzyczny oraz rekonstrukcja pracowni malarskiej hrabiny Julijany Erdödy Drašković.
Na drugim piętrze zamku do dyspozycji zwiedzających są sypialnie dla gości, reprezentujące różne style (pokój barokowy, rokokowy, klasycystyczny, biedermajer, neorenesansowy) oraz galeria.
Z okien i tarasów zamku rozciąga się wspaniały widok na okolicę, a przede wszystkim na park ze ścieżkami edukacyjnymi i jezioro. Chętni mogą wypożyczyć drewniane łódki i chłonąć romantyczną atmosferę miejsca. Niestety ta atrakcja ominęła nas ze względu na deszcz oraz prace konserwatorskie, które wiązały się ze spuszczeniem wody z jeziora. Taki pech.
Zamek Trakošćan – przydatne informacje
- Zamek jest czynny codziennie, poza Wielkanocą i Bożym Narodzeniem
- W okresie letnim, od 1 kwietnia do 31 października, zamek jest otwarty w godzinach od 10 do 18. W okresie zimowym, od 1 listopada do 31 marca, od 9 do 16
- Zwiedzanie parku okalającego zamek jest darmowe
- Bilet wstępu na zamek kosztuje 7 EUR dla osoby dorosłej i 4 EUR dla dzieci
- Ważne: budynek nie jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami – zamek jest usytuowany na wzniesieniu, są tu liczne schody, progi, itd.
- Na zamku nie ma przewodnika, jest jednak dostępna aplikacja mobilna z VR.
- W budynku przed zamkiem mieści się restauracja. Karta dań jest krótka, ale można tu spróbować typowych przysmaków rejonu Zagorje, takich jak štrukli czy zagorska juha
Zamek Trakošćan – podsumowanie
Na zamku Trakošćan spędziliśmy kilka godzin, nie spiesząc się zbytnio. Chociaż na dzień naszych odwiedzin wypadła sobota, turystów było niewielu. Dzięki temu mieliśmy wiele czasu na dokładne zapoznanie się z jego architekturą i zgromadzonymi zabytkami. Żałujemy trochę, że pogoda nam nie sprzyjała. Trakošćan w promieniach słońca z pewnością prezentuje się jeszcze bardziej okazale, a i spacer po parku musi być niezwykle przyjemny. Okazało się, że zamek Trakošćan jest rzeczywiście wart tego, aby zatrzymać się w trasie. Poznajcie koniecznie jedną z największych atrakcji tej części Chorwacji.
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Zamek Trakošćan, perła wśród chorwackich zamków
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję