Zagrzeb to jedno z tych nieoczywistych miast, które z pewnością zasługuje na uwagę. Dla wielu osób to po prostu przystanek w dalszej drodze przez Bałkany. Niezależnie od tego, czy zatrzymujecie się w Zagrzebiu głównie po to, aby się przespać, czy jest to cel Waszej podróży, zapraszamy Was do wpisu z którego dowiecie się, co warto zobaczyć w Zagrzebiu w jeden dzień.
W ciągu kilku ostatnich lat Zagrzeb dość niespodziewanie stał się jednym z naszych ulubionych miast. Może magia Zagrzebia tkwi w tym, że to brama na południe, początek nowej wakacyjnej przygody, wstęp do kolejnej chorwackiej wyprawy? Jeszcze całkiem niedawno rozpoczynaliśmy wakacje w Chorwacji w okolicach Jezior Plitwickich. Jednak od momentu, kiedy pierwszy raz zdecydowaliśmy się zatrzymać w Zagrzebiu, trudno nam wyobrazić sobie chorwacki urlop bez odwiedzenia Zagrzebia.
W tym wpisie przeczytacie o:
Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?
Zagrzeb jest inny niż miasta i miasteczka, które znacie z Dalmacji. Zdecydowanie bliżej mu do Wiednia niż do Dubrownika. Nic w tym dziwnego, bowiem w XII wieku Chorwaci podpisali unię personalną z Węgrami, a w konsekwencji od XVI wieku znajdowali się pod panowaniem Habsburgów. Bliskie kontakty z monarchią austro-węgierską odcisnęły swoje piętno na zagrzebskiej architekturze. Można tu podziwiać przepiękne przykłady secesji, niczym nie ustępujące tym wiedeńskim.
Zagrzeb, rzecz jasna, oferuje wiele atrakcji. Możecie spędzić cały dzień, odwiedzając liczne muzea. Możecie skupić się na terenach zielonych (z ogrodem botanicznym i parkiem Maksimir), dostosowując tempo zwiedzania do podróży z maluchem (w takim wypadku polecamy Wam wpis Zagrzeb – city-break z małym dzieckiem). Dziś natomiast chcemy Was przeprowadzić trasą przez największe atrakcje Zagrzebia. Punktem zbiórki dla naszej wycieczki jest dworzec kolejowy.
Plac króla Tomisława, dworzec i Pawilon Sztuki
Rozległy plac króla Tomisława (Trg krajla Tomislava) z fontanną i konnym pomnikiem pierwszego króla Chorwacji, doskonale eksponuje dwa majestatyczne budynki znajdujące się na jego przeciwstawnych końcach. Z jednej strony to neoklasycystyczny budynek dworca (Glavni Kolodvor) z końca XIX wieku, projektu węgierskiego architekta znanego z podobnych projektów w węgierskiej części cesarstwa. Z drugiej to Pawilon Sztuki (Umjetnički paviljon). Budowla, która została wzniesiona w Budapeszcie w 1896 roku w związku z Wystawą Milenijną i przeniesiona do Zagrzebia po jej zakończeniu (w całej tej operacji chodziło o przeniesienie żelaznego szkieletu budynku). W trakcie Wystawy Milenijnej w pawilonie wystawiali swoje prace chorwaccy artyści. Do dziś budynek służy jako galeria sztuki.
Park Zrinjevac
Idąc dalej, wzdłuż urokliwego Parku Josipa Jurja Strossmayera, traficie do Parku Zrinjevac (Trg Nikole Šubića Zrinskog). O ile Plac króla Tomisława jest skąpany w słońcu, o tyle Park Zrinjevac daje chwilę wytchnienia od słońca i upału. Dużo cienia, majestatyczne platany i fontanny pozwalają na chwilę zapomnieć o skwarze lata. Znajdziecie tu m.in. pawilon muzyczny oraz słup meteorologiczny z końca XIX wieku, a także pierwszą w Zagrzebiu fontannę. Latem odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, a pawilon muzyczny cały czas jest wykorzystywany jako miejsce koncertów. To także jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc na mapie Zagrzebia. W kamienicach i budynkach otaczających park znajdują się ważne instytucje i muzea, np. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada Japonii, Muzeum Archeologiczne czy Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej.
Plac bana Josipa Jelačića
Idąc w górę ulicą Prašką już po kilku minutach znajdziecie plac bana Josipa Jelačića (Trg bana Josipa Jelačića). To ścisłe centrum Zagrzebia. Współcześnie to punkt komunikacyjny (przez plac przejeżdżają tramwaje) oraz popularne miejsce spotkań zagrzebian. Na placu znajduje się oczywiście pomnik bana Jelačića oraz fontanna Manduševac. Co roku w trakcie Adwentu fontanna zyskuje odświętny charakter.
A kim właściwie był ban Josip Jelačić? Otóż od czasów podboju Chorwacji przez węgierskiego króla, Kolomana Uczonego, władzę w Chorwacji – w imieniu węgierskiego władcy – sprawował właśnie ban, czyli wicekról. Ban Josip Jelačić (1801-1859) poświęcił życie walce o niepodległość Chorwacji – w 1947 roku Josip Tito nakazał usunąć z placu pomnik Jelačića, który uważał za manifestację nacjonalizmu. Pomnik powrócił na swoje miejsce w 1991 roku.
Z placu bana Jelačića odchodzi ulica Ilica, słynna z licznych sklepów i domów towarowych. Z kolei z Ilicy odchodzi ulica Tomićeva, gdzie znajduje się funikular, czyli kolejka linowa (Uspinjača), dzięki której w niecałą minutę znajdziecie się u stóp wieży Lotrščak, w doskonałym punkcie widokowym. Funikular przeniesie Was wprost do dzielnicy Gradec.
Gradec i Kaptol
To najstarsze dzielnice Zagrzebia. Gradec miał charakter świecki, Kaptol – duchowny. Między osadami dochodziło niegdyś do ostrych sporów, czego ślady widać nawet w nazwie mostu przebiegającego nad potokiem rozdzielającym Gradec od Kaptola – Krvavi Most. Współcześnie w tym miejscu nie ma potoku, a Gradec od Kaptola oddziela Dolac. Na Gradec możecie się dostać na przykład wspomnianym wyżej funikularem (najlepsza opcja, jeśli podróżujecie z małymi dziećmi – w kolejce zmieści się dziecięcy wózek) czy promenadą Strossmayera (spacer z widokami, ale uwaga na schody). Z kolei na Kaptol można się dostać z placu Jelačica przez Dolac.
Gradec i Kaptol obfitują w zabytki. Zaczynamy od Kaptola i jednej z największych atrakcji turystycznych Zagrzebia.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Czyli Zagrebačka katedrala. To chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Zagrzebiu. Pierwszy, romański kościoł, stanął w tym miejscu już w XI wieku, uległ jednak zniszczeniu w trakcie najazdu Mongołów. Świątynię odbudowano już w stylu gotyckim, a jej aktualny, neogotycki charakter to wynik odbudowy po wielkim trzęsieniu ziemi z 1880 roku. Cechą charakterystyczną katedry są dwie strzeliste, ponad 100-metrowe wieże. Wewnątrz świątyni można podziwiać m.in. tryptyk Albrechta Dürera. Niestety, od kilku lat katedra pozostaje zamknięta dla zwiedzających ze względu na zniszczenia, jakim uległa w trakcie silnego trzęsienia ziemi w 2020 roku i trwający w związku z nim remont. Widocznym gołym okiem skutkiem ostatniego trzęsienia ziemi jest uszkodzona iglica jednej z wież. Okazuje się jednak, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Katedrę można zwiedzić nie wchodząc do środka. Zapraszamy na wirtualny spacer po katedrze w Zagrzebiu.
Na placu przed katedrą znajduje się charakterystyczna kolumna maryjna. Kolumna z figurą Matki Boskiej i czterema pozłacanymi aniołami pochodzi z 2. połowy XIX wieku.
Plac targowy Dolac
Aby dostać się na Gradec, musimy wrócić na Dolac. Dolac to plac targowy (Tržnica Dolac), który funkcjonuje w tym miejscu od 1926 roku. Dolac i czerwone parasole, które chronią przed promieniami słońca stragany, sprzedających i kupujących, to kolejny charakterystyczny punkt na mapie Zagrzebia. Na targu można kupić owoce i warzywa pochodzące m.in. z doliny Neretwy, miód, przetwory, kwiaty, suszoną lawendę, a w pobliskich halach targowych – świeże ryby i mięso.
Jeśli macie ochotę na przekąskę, warto odwiedzić Bistro Dolac. Można tu zjeść m.in. čevapčići, hamburgery, burki czy kalmary. Jedzenie jest świeże, smaczne, w przystępnych cenach. Miejsce jest popularne wśród zagrzebian.
Kamienna Brama
Aby dostać się z Kaptolu na Gradec, należy przejść przez Kamienną Bramę (Kamenita Vrata), która znajduje się przy ul. Radićeva. Kamienna Brama to ostatnia zachowana brama z dawnego systemu murów miejskich otaczających Gradec. Obecny kształt bramy to wynik przebudowy z końca XVIII wieku. Brama to także miejsce kultu – w jej wnętrzu znajduje się obraz Matki Bożej, a ściany są wyłożone tabliczkami wotywnymi. Miejscowy przesąd przestrzega przed przejściem środkiem bramy – podobno, aby uniknąć pecha, powinno się przechodzić wzdłuż ścian.
Kościół św. Marka
Crkva sv. Marka – to kolejny must-see w trakcie zwiedzania Zagrzebia. Cechą charakterystyczną kościoła jest dach, na którym widać herb Zagrzebia oraz herb Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. To tu odbywały się zaprzysiężenia chorwackich banów, czyli wicekrólow. Byliśmy w okolicy już kilka razy, ale niestety w trakcie każdego naszego pobytu kościół był zamknięty dla zwiedzających. Może kiedyś uda nam się w końcu zobaczyć wnętrze?
Gradec – punkty widokowe
Gradec, ze względu na swoje położenie, ma kilka miejsc, z których można obserwować panoramę Zagrzebia. Pierwszy z nich znajduje się przy wieży Lotrščak, do której dojedziecie funikularem. Można stąd podziwiać widok na Dolne Miasto. Kolejny punkt widokowy znajduje się tuż za kościołem św. Katarzyny (Crkva sv. Katarina), skąd rozlega się wspaniały widok na katedrę.
Ulica Ivana Tkalčića
Jeśli już zgłodnieliście, koniecznie wybierzcie się na ulicę Ivana Tkaličica. To chyba jedno z najpopularniejszych miejsc w Zagrzebiu, zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. W przeszłości ulica Tkalčića słynęła z domów publicznych. Pamiątką po tej przeszłości jest Pomnik Prostytutek. Współcześnie ulica Tkalčića jest wprost naszpikowana restauracjami i koktajlbarami. Jak na stolicę przystało, wybór jest szeroki – znajdziecie tu nie tylko chorwackie specjały, ale i indyjskie, greckie czy libańskie smaki. Więc jeśli nie macie akurat ochoty na ćevapi, z pewnością znajdziecie dla siebie coś innego. A jeśli chcecie spróbować bałkańskich przysmaków, to polecamy Wam restaurację Batak Grill. To wprawdzie sieciówka, którą znajdziecie w kilku innych punktach w Zagrzebiu, ale jest to miejsce warte odwiedzenia.
Tunel Grič
Ostatnią atrakcją, którą chcemy Wam dziś przedstawić jest tunel Grič (Tunel Grič) – wybudowany w czasie II wojny światowej, wykorzystywany m.in. w trakcie ostatniej wojny. Długi na 350 metrów tunel posiada kilka wejść. Najpopularniejsze wejście znajduje się na ulicy Radićeva (po drodze do Kamiennej Bramy). Jeśli będziecie cały czas szli prosto, wyjdziecie na ulicę Mesničką, a stąd możecie już wrócić na ulicę Ilica.
Zagrzeb w jeden dzień – podsumowanie
Zagrzeb jako stolica jest raczej kameralnym miastem, stworzonym do zwiedzania pieszo. Jeśli macie do dyspozycji tylko jeden dzień i chcecie zobaczyć największe atrakcje turystyczne Zagrzebia, możecie się kierować naszą listą.
Zapraszamy Was także do innych wpisów dotyczących Zagrzebia:
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Zagrzeb w jeden dzień – co warto zobaczyć?
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję