
W zeszłym roku spędziliśmy trzy dni w Zagrzebiu, w drodze do celu naszej podróży, czyli półwyspu Pelješac. To było nasze pierwsze spotkanie ze stolicą, chociaż w Chorwacji byliśmy już wiele razy. Okazało się, że Zagrzeb to idealne miejsce na city-break – również z małym dzieckiem. Poznajcie wspólnie z nami największe atrakcje turystyczne w Zagrzebiu.
Planując krótki pobyt w Zagrzebiu, braliśmy pod uwagę przede wszystkim to, że podróżujemy z dwulatkiem w środku bałkańskiego lata. Pogoda była dokładnie taka, jak się spodziewaliśmy, tj. ponad 30 stopni i bezchmurne niebo. Na szczęście w Zagrzebiu jest tyle parków i zielonych terenów, także bezpośrednio przy największych atrakcjach turystycznych, że bez problemu można znaleźć wytchnienie od upału i ciche miejsce na drzemkę dla malucha. Dlatego też w naszym wpisie znajdziecie miejsca, które polecamy odwiedzić w czasie największego upału oraz zabytki idealne do zwiedzania późnym popołudniem, kiedy słońce nie grzeje już tak mocno. Wszystkie opisane przez nas atrakcje turystyczne w Zagrzebiu są dostępne dla wózków.
W tym wpisie przeczytacie o:
- Ogród Botaniczny w Zagrzebiu
- Gornji Grad
- Park Maksimir
- Zagrzeb kulinarnie
- Zagrzeb z małym dzieckiem – podsumowanie
Ogród Botaniczny w Zagrzebiu
Naszą przygodę z Zagrzebiem zaczęliśmy od zwiedzania Ogrodu Botanicznego, położonego w dzielnicy Donji Grad, gdzie też znajdował się nasz apartament. Botanički Vrt został założony w 1889 roku z inicjatywy profesora botaniki i do dziś należy do Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu w Zagrzebiu.
Ogród Botaniczny w Zagrzebiu to ogród w stylu angielskim. Ponad połowę niemal 5-hektarowego obszaru zajmuje Arboretum, czyli teren obsadzony drzewami i krzewami. W bogactwie Arboretum występują m.in. 100-letnie cyprysy, 200-letni dąb szypułkowy (najstarsze drzewo w Ogrodzie), żywe skamieniałości, jak miłorząb czy sosna Wollemi, która do 1994 roku była uznawana za wymarłą.
Przy okazji, czy wiecie, że chorwacka flora jest trzecią najbogatszą w Europie, po Słowenii i Albanii (mierzoną stosunkiem liczby gatunków do powierzchni kraju)? Jako obszar pogranicza strefy kontynentalnej i śródziemnomorskiej, Chorwacja była mniej dotknięta przez epoki lodowcowe, co pozwoliło przetrwać wielu gatunkom uznawanym dziś za relikty. Ponadto Chorwacja obfituje w gatunki endemiczne, tj. takie, które występują wyłącznie na określonym terenie. W zagrzebskim Ogrodzie Botanicznym możecie zobaczyć m.in. roślinę o nazwie Degenia Velebitica, która w naturze występuje wyłącznie w paśmie górskim Velebit, części Gór Dynarskich. Degenia Velebitica to niewielka roślina o żółtych kwiatach porastająca skaliste zbocza, która stanowi jeden z symboli Chorwacji (przed wprowadzeniem w Chorwacji euro, roślina znajdowała się na rewersie monety 50 lipa).
W 1971 roku Ogród został uznany za pomnik przyrody i część dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Nie jest to zatem zwykły park, a raczej muzeum plenerowe, gdzie obowiązują określone zasady. M.in. dzieci powinny się znajdować pod opieką rodziców, nie wolno wprowadzać zwierząt (wyjątek stanowią psy przewodnicy), jeździć na rowerze, a w szczególności zrywać roślin i zaczepiać zwierząt. Ogród zamieszkuje bowiem wiele zwierząt. Ogrodowe sadzawki zamieszkują ryby, żaby i żółwie. Znajdziecie tu także jaszczurki, czaple czy sowy.
Ogród Botaniczny w Zagrzebiu – informacje praktyczne
- Wszystkie ścieżki są odpowiednie dla wózków dziecięcych oraz dla osób niepełnosprawnych. W upalne dni nietrudno tu o wytchnienie – w Ogrodzie znajdziecie wiele ławeczek pod rozłożystymi drzewami.
- Do Ogrodu najlepiej dotrzeć pieszo – w okolicy trudno o miejsce parkingowe, a Ogród nie dysponuje własnym parkingiem.
- Ogród jest otwarty dla zwiedzających w określonych godzinach i za opłatą. Aktualne godziny otwarcia i cennik znajdziecie na oficjalnej stronie Ogrodu Botanicznego w Zagrzebiu.





Gornji Grad
Zagrzeb to miasto stworzone do pieszego zwiedzania. Po dłuższym pobycie w Ogrodzie Botanicznym, bez trudu przespacerowaliśmy się do historycznego centrum Zagrzebia, tj. dzielnicy Gornji Grad (zwanej także Gradec). Po drodze do Górnego Miasta odwiedziliśmy m.in. Plac Króla Tomisława (Trg Kralja Tomislava), jeden z głównych placów miejskich w Zagrzebiu z monumentalnym, XIX-wiecznym Pawilonem Sztuki, a także Park Zrinjevac z majestatycznymi platanami i Plac bana Josipa Jelačicia z charakterystycznym pomnikiem przedstawiającym XIX-wiecznego naczelnego dowódcę wojsk chorwackich.
Największe atrakcje Górnego Miasta
- Kościół św. Marka (Crkva sv. Marka) – neogotycka budowla powstała w XIV wieku, usytuowana na Placu Św. Marka. Cechą charakterystyczną kościoła jest dach, na którym widnieją historyczne herby Zagrzebia i herb Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji.

- Kamienna Brama (Kamenita Vrata) – ostatnia brama miejska z dawnego systemu murów miejskich otaczających Gradec, który powstał po zniszczeniu miasta przez Tatarów w 1241 roku. Bramie daleko jednak do jej pierwotnego wyglądu. Budynek ma za sobą liczne zniszczenia i przebudowy, a obecny kształt zawdzięcza przebudowie z 1760 roku. We wnętrzu Kamiennej Bramy, za żelazną kratą, znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Kamiennej Bramy. Brama to miejsce kultu – wszystkie ściany pokrywają tabliczki wotywne, a półmrok wnętrza rozświetlają świeczki.


- Tunel Grič – 350-metrowy tunel zbudowany w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny tunel nie był wykorzystywany – powrócił jednak do użycia w czasie wojny o niepodległość Chorwacji. Kilka lat temu został oddany do użytku zwiedzającym, zachowano częściowo oryginalne oznakowanie. Trafiliśmy tu zupełnie przypadkiem – zainteresowało mnie wejście od ulicy Radićeva.





Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Słynna zagrzebska katedra góruje nad całym miastem. Pierwszy, romański kościół stanął w tym miejscu już w XI wieku, nie przetrwał jednak najazdu Mongołów. Świątynię odbudowano już w stylu gotyckim, a obecny kształt (neogotyk) to rezultat przebudowy po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło miasto pod koniec XIX wieku. Dla wielu katedra z pewnością znajduje się na szczycie listy „atrakcje w Zagrzebiu”. Jej cechą charakterystyczną katedry są dwie ponad 100-metrowe wieże.


W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajdują się:
- Kolumna maryjna przed frontem katedry z charakterystycznymi złoceniami
- Park Ribnjak – XIX-wieczny park usytuowany na tyłach katedry – idealne miejsce na odpoczynek w cieniu, a przy tym bardzo malowniczy punkt (w parku znajduje się również niewielki plac zabaw dla dzieci)
- Dolac – najpopularniejszy plac targowy w Zagrzebiu, częściowo zadaszony, częściowo pod gołym niebem. Można tu kupić owoce, warzywa, kwiaty, a także ryby, sery i chorwackie przysmaki. Znakiem rozpoznawczym Dolaca są czerwone parasole, które osłaniają drewniane stragany. Na targu kupicie przede wszystkim owoce i warzywa, a także kwiaty. W pobliskich halach targowych dostępne są także ryby i owoce morza oraz mięso.



Park Maksimir
Drugiego dnia naszego pobytu w Zagrzebiu skierowaliśmy pierwsze kroki do parku Maksimir. Park Maksimir to najstarszy i największy park w Zagrzebiu. Założony pod koniec XVIII wieku, w tamtym czasie znajdował się na obrzeżach miasta. Współcześnie park jest częścią Zagrzebia i stanowi popularne miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi – jest tu wiele zacienionych ławeczek, gdzie można odpocząć od upału. Jest tu wiele alejek spacerowych, pawilony, dwory, kaplica, a także 5 jezior. Ponadto, na ponad 300-hektarowym terenie parku znajduje się także zoo.

Zoo w Zagrzebiu
Zagrzebskie zoo zostało założone w 1925 roku na terenie Parku Maksimir. Ogród zoologiczny zamieszkuje ponad 350 gatunków zwierząt, co przekłada się na niemal 8 tysięcy ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców ze wszystkich kontynentów. Jeśli Wam się poszczęści, będziecie mogli wziąć udział w jednym z 30 wydarzeń edukacyjnych, które są organizowane w zoo w ramach prowadzonych tu projektów skupionych na badaniach i ochronie zagrożonych gatunków zwierząt.

Ogród zoologiczny jest niewielki – zajmuje ok. 7 hektarów (dla porównania teren zoo w Warszawie liczy prawie 40 hektarów, zaś Gdańsku-Oliwie aż ponad 120 hektarów). Przede wszystkim w zagrzebskim ogrodzie zoologicznym nie ma tłumów. Byliśmy tam dwa razy w sobotę i raz w środę (za każdym razem w lipcu) – nigdy nie trafiliśmy na tłumy zwiedzających. W 2021 roku część zoo była w trakcie przebudowy, w związku z czym niektóre zwierzęta (np. niedźwiedzie) zostały przeniesione w inne miejsca. Zobaczcie, jak fantastycznie wygląda wybieg niedźwiedzi po przebudowie:


Spacer zagrzebskim zoo to przyjemność sama w sobie. Sami zobaczcie:


Zoo w Zagrzebiu – informacje praktyczne
- Zoo jest otwarte przez cały rok.
- Ogród posiada pełną infrastrukturę – znajdują się tutaj toalety, punkty gastronomiczne oraz sklep z pamiątkami.
- Dzieci do ukończenia 2. roku życia zwiedzają zoo za darmo. Aktualne ceny można znaleźć na stronie internetowej zoo.




Zagrzeb kulinarnie
Jeśli wybieracie się do Chorwacji po raz pierwszy, a przystanek w Zagrzebiu jest dla Was bramą na Bałkany (jak czasem nazywany jest Zagrzeb), polecamy zacząć Waszą chorwacką przygodę od spróbowania lokalnej kuchni. Atrakcje w Zagrzebiu to także kulinaria! Na początek polecamy:
- mocna, aromatyczna kawa w jednej z licznych kawiarni (np. na Placu Josipa Jeličicia)
- dobrze schłodzone piwo, np. Karlovačko, produkowane w oddalonym o ok. 50 km od Zagrzebia mieście Karlovac)
- lukrowane ciastka w kształcie serca, dostępne m.in. na targu Dolac
- popularne chorwackie dania mięsne: čevapčići lub pljeskavica – doskonałą pljeskavicę zjedliśmy w niepozornej restauracji Magazinska Klet Pri Staroj Smokvi
- typowe zagrzebskie danie: štrukli, czyli połączenie ciasta i twarogu, gotowane lub zapiekane w piecu – największą sławą, jeśli chodzi o serwowanie štrukli, cieszy się restauracja La Štruk




W Zagrzebiu, podobnie zresztą jak w całej Chorwacji, dzieci są mile widzianymi gośćmi w kawiarniach i restauracjach. We wszystkich miejscach, które odwiedziliśmy z małym dzieckiem, wszyscy zawsze byli nastawieni przyjaźnie, zagadywali do malucha, a często przynosili jakieś dodatkowe przysmaki jak pieczony na miejscu chleb lub owoce.
Nocleg w Zagrzebiu
O apartamentach, w których nocowaliśmy w Zagrzebiu, możecie poczytać we wpisie Nocleg w Zagrzebiu
Zagrzeb z małym dzieckiem – podsumowanie
Zagrzeb zrobił na nas świetne wrażenie. Miasto nie jest przytłaczające – w ciągu trzech dni zwiedzania ani razu nie korzystaliśmy z samochodu lub komunikacji miejskiej. Nawet z małym dzieckiem w wózku byliśmy w stanie dotrzeć wszędzie pieszo. Poza tym – co było dla nas dużym zaskoczeniem – stolica Chorwacji to bardzo zielone miasto. Nawet największe atrakcje turystyczne w Zagrzebiu znajdują się blisko zieleni, jak park Ribnjak na tyłach katedry.
Jeszcze kilka zdjęć w Zagrzebia:









Dajcie znać w komentarzach, jakie wrażenie zrobiła na Was stolica Chorwacji i które atrakcje w Zagrzebiu najbardziej Wam się podobały.
DH
Wiele przydatnych informacji, dziękuję za ten wpis. Czy mogę tylko zapytać o to, jak najlepiej przedostać się z Górnego Miasta do Dolnego i odwrotnie? Jest podobno kolejka Zagrebačka uspinjača, ale nie znalazłam informacji o tym, czy można do niej wsiąść z wózkiem. Alternatywą są podobno wysokie schody, ale też nie wiadomo czy jest przy nich podjazd dla wózków. Jak Państwo sobie z tym poradzili i jaką opcję polecają? My będziemy zwiedzać z gondolą z półroczną pasażerką, więc musimy mieć pewną informację gdzie jest sens „pchać się” z wózkiem. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Jaśnie Pani
Cześć, miło nam, że znalazłaś u nas przydatne informacje 🙂 Tak się składa, że akurat tydzień temu byliśmy w Zagrzebiu kolejny raz. Kolejka, czyli funicular, znajduje się przy ulicy Tomićeva. Można się tam dostać od ulicy Ilica, która z kolei odchodzi od placu bana Josipa Jelićića. Do tego miejsca spokojnie dostaniecie się pieszo. Sam wagon nie jest duży, ale moim zdaniem gondola powinna się zmieścić. My weszliśmy do kolejki z lekką spacerówką – pasażerowie zrobili dla nas miejsce z przodu wagonu i wszyscy się zmieściliśmy.
Wzdłuż torów rzeczywiście są schody i nie ma tam podjazdu dla wózków. Ale na Gradec można się także dostać w inny sposób, tj. przez Kamienną Bramę. Trzeba wtedy iść ulicą Radićeva i skręcić w ulicę Kamenita. Tam do wyboru są albo schody, albo kawałek dalej jest podjazd.
W Zagrzebiu zdarzają się strome podjazdy, wysokie krawężniki, itd., ale myślę, że to bardzo dobre miasto do zwiedzania z dzieckiem. Chorwacja jest bardzo rodzinnym krajem i wszyscy są tu bardzo przyjaźni w stosunku do małych dzieci.
Miłego zwiedzania! Pozdrowienia dla Małej Podróżniczki 🙂