Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Zagrzeb – city-break z małym dzieckiem

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

W zeszłym roku spędziliśmy trzy dni w Zagrzebiu, w drodze do celu naszej podróży, czyli półwyspu Pelješac. To było nasze pierwsze spotkanie ze stolicą, chociaż w Chorwacji byliśmy już wiele razy. Okazało się, że Zagrzeb to idealne miejsce na city-break – również z małym dzieckiem. Poznajcie wspólnie z nami największe atrakcje turystyczne w Zagrzebiu.

Zagrzeb city-break z małym dzieckiem
Zagrzeb – city-break z małym dzieckiem

Planując krótki pobyt w Zagrzebiu, braliśmy pod uwagę przede wszystkim to, że podróżujemy z dwulatkiem w środku bałkańskiego lata. Pogoda była dokładnie taka, jak się spodziewaliśmy, tj. ponad 30 stopni i bezchmurne niebo. Na szczęście w Zagrzebiu jest tyle parków i zielonych terenów, także bezpośrednio przy największych atrakcjach turystycznych, że bez problemu można znaleźć wytchnienie od upału i ciche miejsce na drzemkę dla malucha. Dlatego też w naszym wpisie znajdziecie miejsca, które polecamy odwiedzić w czasie największego upału oraz zabytki idealne do zwiedzania późnym popołudniem, kiedy słońce nie grzeje już tak mocno. Wszystkie opisane przez nas atrakcje turystyczne w Zagrzebiu są dostępne dla wózków. Jeśli macie wątpliwości, czy Zagrzeb z małym dzieckiem to dobry pomysł, zapoznajcie się z naszym wpisem.

W tym wpisie przeczytacie o:

 1. Ogród Botaniczny w Zagrzebiu
 2. Gornji Grad
 3. Park Maksimir
 4. Zagrzeb z małym dzieckiem – podsumowanie

Ogród Botaniczny w Zagrzebiu

Naszą przygodę z Zagrzebiem zaczęliśmy od zwiedzania Ogrodu Botanicznego, położonego w dzielnicy Donji Grad, gdzie też znajdował się nasz apartament. Botanički Vrt został założony w 1889 roku z inicjatywy profesora botaniki i do dziś należy do Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu w Zagrzebiu.

Ogród Botaniczny w Zagrzebiu to ogród w stylu angielskim. Ponad połowę niemal 5-hektarowego obszaru zajmuje Arboretum, czyli teren obsadzony drzewami i krzewami. W bogactwie Arboretum występują m.in. 100-letnie cyprysy, 200-letni dąb szypułkowy (najstarsze drzewo w Ogrodzie), żywe skamieniałości, jak miłorząb czy sosna Wollemi, która do 1994 roku była uznawana za wymarłą.

Przy okazji, czy wiecie, że chorwacka flora jest trzecią najbogatszą w Europie, po Słowenii i Albanii (mierzoną stosunkiem liczby gatunków do powierzchni kraju)? Jako obszar pogranicza strefy kontynentalnej i śródziemnomorskiej, Chorwacja była mniej dotknięta przez epoki lodowcowe, co pozwoliło przetrwać wielu gatunkom uznawanym dziś za relikty. Ponadto Chorwacja obfituje w gatunki endemiczne, tj. takie, które występują wyłącznie na określonym terenie. W zagrzebskim Ogrodzie Botanicznym możecie zobaczyć m.in. roślinę o nazwie Degenia Velebitica, która w naturze występuje wyłącznie w paśmie górskim Velebit, części Gór Dynarskich. Degenia Velebitica to niewielka roślina o żółtych kwiatach porastająca skaliste zbocza, która stanowi jeden z symboli Chorwacji (przed wprowadzeniem w Chorwacji euro, roślina znajdowała się na rewersie monety 50 lipa).

W 1971 roku Ogród został uznany za pomnik przyrody i część dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Nie jest to zatem zwykły park, a raczej muzeum plenerowe, gdzie obowiązują określone zasady. M.in. dzieci powinny się znajdować pod opieką rodziców, nie wolno wprowadzać zwierząt (wyjątek stanowią psy przewodnicy), jeździć na rowerze, a w szczególności zrywać roślin i zaczepiać zwierząt. Ogród zamieszkuje bowiem wiele zwierząt. Ogrodowe sadzawki obfitują w ryby, żaby i żółwie. Znajdziecie tu także jaszczurki, czaple czy sowy.

Ogród Botaniczny w Zagrzebiu – informacje praktyczne

Ogrod Botaniczny atrakcje Zagrzeb
Ogród Botaniczny w Zagrzebiu
Ogród Botaniczny
Lilie wodne na jednej z sadzawek
Zagrzeb atrakcje
W Ogrodzie Botanicznym można spotkać m.in. żółwie
Ogród Botaniczny
Alejki spacerowe w zagrzebskim Ogrodzie Botanicznym
Ogrod Botaniczny
Cień i woda sprawiają, że Ogród Botaniczny jest idealny na upały

Gornji Grad

Zagrzeb to miasto stworzone do pieszego zwiedzania. Po dłuższym pobycie w Ogrodzie Botanicznym, bez trudu przespacerowaliśmy się do historycznego centrum Zagrzebia, tj. dzielnicy Gornji Grad. Po drodze do Górnego Miasta odwiedziliśmy m.in. plac króla Tomisława (Trg Kralja Tomislava), jeden z głównych placów miejskich w Zagrzebiu z monumentalnym, XIX-wiecznym Pawilonem Sztuki, a także Park Zrinjevac z majestatycznymi platanami i plac bana Josipa Jelačicia z charakterystycznym pomnikiem przedstawiającym XIX-wiecznego naczelnego dowódcę wojsk chorwackich.

Największe atrakcje Górnego Miasta

Kościół św. Marka
Kościół św. Marka
Zagrzeb Kamienna Brama
Kamienna Brama
Cudowny obraz za żelazną kratą
Zagrzeb tunel
Tunel Grič w Zagrzebiu
tunel Gric
Tunel Grič
tunel Zagrzeb atrakcje turystyczne
Oryginalne napisy
tunel Gric
Oryginalne oznakowanie
Zagrzeb atrakcje turystyczne tunel
Plan tunelu Grič

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Słynna zagrzebska katedra góruje nad całym miastem. Pierwszy, romański kościół stanął w tym miejscu już w XI wieku, nie przetrwał jednak najazdu Mongołów. Świątynię odbudowano w stylu gotyckim, a obecny kształt (neogotyk) to rezultat przebudowy po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło miasto pod koniec XIX wieku. Dla wielu katedra z pewnością znajduje się na szczycie listy „atrakcje w Zagrzebiu”. Jej cechą charakterystyczną są dwie ponad 100-metrowe wieże.

katedra Zagrzeb
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagrzebiu
Zagrzeb
Widok na katedrę ze wzgórza

W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajdują się:

kolumna maryjna Zagrzeb
Kolumna maryjna przed frontem katedry
Zagrzeb targ Dolac
Plac targowy Dolac
targ Dolac Zagrzeb
Targ Dolac słynie z doskonałych owoców i warzyw

Park Maksimir

Drugiego dnia naszego pobytu w Zagrzebiu skierowaliśmy pierwsze kroki do parku Maksimir. Park Maksimir to najstarszy i największy park w Zagrzebiu. Założony pod koniec XVIII wieku, w tamtym czasie znajdował się na obrzeżach miasta. Współcześnie park jest częścią Zagrzebia i stanowi popularne miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi – jest tu wiele zacienionych ławeczek, gdzie można odpocząć od upału. Jest tu wiele alejek spacerowych, pawilony, dwory, kaplica, a także 5 jezior. Ponadto, na ponad 300-hektarowym terenie parku znajduje się również zoo.

Maksimir Park
Park Maksimir w Zagrzebiu

Zoo w Zagrzebiu

Zagrzebskie zoo zostało założone w 1925 roku na terenie Parku Maksimir. Ogród zoologiczny zamieszkuje ponad 350 gatunków zwierząt, co przekłada się na niemal 8 tysięcy ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców ze wszystkich kontynentów. Jeśli Wam się poszczęści, będziecie mogli wziąć udział w jednym z 30 wydarzeń edukacyjnych, które są organizowane w zoo w ramach prowadzonych tu projektów skupionych na badaniach i ochronie zagrożonych gatunków zwierząt.

Ogród zoologiczny jest niewielki – zajmuje ok. 7 hektarów (dla porównania teren zoo w Warszawie liczy prawie 40 hektarów, zaś Gdańsku-Oliwie aż ponad 120 hektarów). Przede wszystkim w zagrzebskim ogrodzie zoologicznym nie ma tłumów. Byliśmy tam dwa razy w sobotę i raz w środę (za każdym razem w lipcu) – nigdy nie trafiliśmy na tłumy zwiedzających. W 2021 roku część zoo była w trakcie przebudowy, w związku z czym niektóre zwierzęta (np. niedźwiedzie) zostały przeniesione w inne miejsca. Zobaczcie, jak fantastycznie wygląda wybieg niedźwiedzi po przebudowie:

Zoo w Zagrzebiu
Wybieg dla niedźwiedzi
Zoo w Zagrzebiu
Tylko niedźwiedzi brak

Spacer zagrzebskim zoo to przyjemność sama w sobie. Sami zobaczcie:

Alejki w zoo
Zagrzeb ogród zoologiczny
Zagrzebskie zoo to także idealne miejsce na spacer w zieleni

Zwierzęta w zagrzebskim zoo:

Zagrzeb Zoo surykatki
Zoo w Zagrzebiu
Zagrzeb Zoo
Surykatki – ulubienice dzieci
Ogród zoologiczny Zagrzeb
Przedpołudniowa toaleta
Mieszkańcy zagrzebskiego zoo

Zoo w Zagrzebiu – informacje praktyczne

Zagrzeb z małym dzieckiem – podsumowanie

Zagrzeb zrobił na nas świetne wrażenie. Miasto nie jest przytłaczające – w ciągu trzech dni zwiedzania ani razu nie korzystaliśmy z samochodu lub komunikacji miejskiej. Nawet z małym dzieckiem w wózku byliśmy w stanie dotrzeć wszędzie pieszo. Poza tym – co było dla nas dużym zaskoczeniem – stolica Chorwacji to bardzo zielone miasto. Nawet największe atrakcje turystyczne w Zagrzebiu znajdują się blisko zieleni, jak park Ribnjak na tyłach katedry. Czy Zagrzeb jest odpowiedni do wizyty z małym dzieckiem? Jak najbardziej.

Jeszcze kilka zdjęć w Zagrzebia:

Zagrzeb atrakcje kulturalne
W okolicach Kamiennej Bramy
Zagrzeb kulturalnie
Artyści w strojach z epoki
Gradec Zagrzeb
Plac Jezuicki
Zagrzeb stare miasto
Gornji Grad
Zagrzeb city break
Gornji Grad
Zagrzeb Chorwacja
Graffitti w okolicach dworca
Donji Grad Zagreb
Zagrzeb nowoczesny
Donji Grad
Zagrzeb stare i nowe
Zagrzeb – stare i nowe

Dajcie znać w komentarzach, jakie wrażenie zrobiła na Was stolica Chorwacji i które atrakcje w Zagrzebiu najbardziej Wam się podobały.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Zagrzebiu, polecamy Wam wpisy:

Comments divider

2 komentarze dla wpisu: Zagrzeb – city-break z małym dzieckiem

Dodane komentarze

 1. Wiele przydatnych informacji, dziękuję za ten wpis. Czy mogę tylko zapytać o to, jak najlepiej przedostać się z Górnego Miasta do Dolnego i odwrotnie? Jest podobno kolejka Zagrebačka uspinjača, ale nie znalazłam informacji o tym, czy można do niej wsiąść z wózkiem. Alternatywą są podobno wysokie schody, ale też nie wiadomo czy jest przy nich podjazd dla wózków. Jak Państwo sobie z tym poradzili i jaką opcję polecają? My będziemy zwiedzać z gondolą z półroczną pasażerką, więc musimy mieć pewną informację gdzie jest sens „pchać się” z wózkiem. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

  1. Cześć, miło nam, że znalazłaś u nas przydatne informacje 🙂 Tak się składa, że akurat tydzień temu byliśmy w Zagrzebiu kolejny raz. Kolejka, czyli funicular, znajduje się przy ulicy Tomićeva. Można się tam dostać od ulicy Ilica, która z kolei odchodzi od placu bana Josipa Jelićića. Do tego miejsca spokojnie dostaniecie się pieszo. Sam wagon nie jest duży, ale moim zdaniem gondola powinna się zmieścić. My weszliśmy do kolejki z lekką spacerówką – pasażerowie zrobili dla nas miejsce z przodu wagonu i wszyscy się zmieściliśmy.
   Wzdłuż torów rzeczywiście są schody i nie ma tam podjazdu dla wózków. Ale na Gradec można się także dostać w inny sposób, tj. przez Kamienną Bramę. Trzeba wtedy iść ulicą Radićeva i skręcić w ulicę Kamenita. Tam do wyboru są albo schody, albo kawałek dalej jest podjazd.
   W Zagrzebiu zdarzają się strome podjazdy, wysokie krawężniki, itd., ale myślę, że to bardzo dobre miasto do zwiedzania z dzieckiem. Chorwacja jest bardzo rodzinnym krajem i wszyscy są tu bardzo przyjaźni w stosunku do małych dzieci.
   Miłego zwiedzania! Pozdrowienia dla Małej Podróżniczki 🙂

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×