Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Zadar – odkryj najciekawsze miasto północnej Dalmacji

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Zadar Forum rzymskie
Zadar

Zadar to miasto o niezwykłej historii, które spójnie łączy starożytność i współczesność. Jest to urokliwe miejsce położone nad brzegiem Adriatyku, gdzie można podziwiać prawdopodobnie najpiękniejsze zachody słońca w Chorwacji.  Zadar zachwyca kontrastami oraz idealnym połączeniem historii, morza i natury. Gotowi poznać atrakcje Zadaru? Zapraszamy do lektury!

Zadar to jedno z najciekawszych miast Chorwacji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Romantyczne zachody słońca, bliskość natury, interesujące zabytki to mieszanka, która sprawia, że Zadaru nie można pominąć, jeśli spędzacie wakacje w północnej Dalmacji.

Z tego wpisu dowiecie się o:

Zadar w pigułce

Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy warto odwiedzić Zadar, sprawdźcie, z czego słynie Zadar:

  1. Zadar to miasto o antycznym rodowodzie – starożytne miasto Idassa zostało założone przez Ilirów w IX w. p.n.e. Rzymianie rozbudowali miasto, nadając mu w I w. p.n.e. charakterystyczny układ urbanistyczny z forum, gdzie znajdowały się m.in. świątynie rzymskich bogów. Wprawdzie świątynie Jupitera czy Junony nie przetrwały do naszych czasów, do dziś można jednak podziwiać wysoką na 14 metrów rzymską kolumnę, która w średniowieczu służyła jako pręgierz.
  2. Podobno zachody słońca w Zadarze są najpiękniejsze w całej Chorwacji, a według niektórych także poza Chorwacją. Słynny reżyser Alfred Hitchcock miał kiedyś powiedzieć, że zachody słońca w Zadarze są piękniejsze od słynących z urody zachodów słońca w Kalifornii.
  3. Do najciekawszych współczesnych atrakcji należą Morskie Organy – czyli instalacja wkomponowana w nabrzeże, która dzięki morskim falom wydaje dźwięki i Pomnik Słońca – panel słoneczny, który wieczorami zapewnia prawdziwe świetlne widowisko.
  4. Miłośnicy natury z pewnością docenią fakt, że Zadar znajduje się w pobliżu popularnych chorwackich parków narodowych. W mniej niż godzinę dostaniecie się do Parku Narodowego Paklenica, słynnego z krasowych kanionów, a w mniej niż 2 godziny do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, najstarszego i największego parku narodowego w Chorwacji.
  5. Zadar słynie z produkcji likieru Maraskino, wytwarzanego z wiśni odmiany maraska. To może być interesująca pamiątka z podróży.

Co trzeba zobaczyć w Zadarze?

Chociaż Zadar liczy niecałe 80 tysięcy mieszkańców, to jest piątym co do wielkości miastem w Chorwacji. Miasto jest głównym ośrodkiem północnej Dalmacji, ważnym centrum kulturalnym i gospodarczym. Znajduje się tutaj uniwersytet, liczne zabytki i muzea, port handlowy i międzynarodowe lotnisko. Poniżej najciekawsze zabytki Zadaru.

Ruiny rzymskiego forum

Dawne rzymskie forum jest usytuowane tuż obok kościoła Najświętszej Maryi Panny. W Zadarze na każdym kroku historia styka się z teraźniejszością, a epoki i style mieszają się ze sobą. Tuż przy dawnym forum znajduje się wczesnoromański kościół św. Donata – jeśli przyjrzycie się dokładnie, zauważycie np. kamienne zdobienia pochodzące z rzymskich budowli. Do czasów współczesnych przetrwało tu niewiele i dziś można podziwiać wyłącznie ruiny. Zdecydowanie najlepiej zachowaną architektoniczną „pamiątką”  jest 14-metrowa kolumna rzymska, która w średniowieczu była używana jako pręgierz.

Kościół św. Donata (crkva sv. Donata)

Charakterystyczny budynek w kształcie rotundy, wzniesiony w IX w. w stylu wczesnoromańskim z inicjatywy biskupa Donata.

Kościół Najświętszej Maryi Panny (crkva sv. Marije)

Świątynia wzniesiona w XI wieku w miejscu, w którym w starożytności znajdowały się rzymskie łaźnie. Początkowo wybudowana stylu wczesnoromańskim, po przebudowie w XVI wieku zyskała styl gotycko-renesansowy. Co ciekawe, kościół nie przetrwał do naszych czasów w swojej oryginalnej postaci. W trakcie II wojny światowej został zbombardowany.

Plac Pięciu Studni (trg 5 bunara)

To miejsce o ciekawej historii. Pięć studni zaopatrywało w wodę mieszkańców Zadaru w trakcie oblężeń.

Brama Lądowa (Kopnena Vrata)

To główna brama Zadaru. Zbudowali ją Wenecjanie w połowie XVI wieku, co łatwo odkryjecie dzięki okazałej płaskorzeźbie lwa św. Marka. W zatoce tuż przed bramą znajduje się niewielka, ale pełna uroku przystań o nazwie Foša.

Zadar kosciol NMP
Ruiny rzymskiego forum i kościół NMP
średniowieczny pręgierz w Zadarze
Pręgierz
Zadar kosciol sw. Donata
Kościół św. Donata
Zadar architektura antyczna
Ruiny rzymskich świątyni – budulec wykorzystany w kościele św. Donata
Zadar Plac 5 studni
Plac 5 Studni
Zadar marina
Przystań przed Bramą Lądową

Oprócz fantastycznych zabytków, Zadar oferuje także wiele współczesnych atrakcji, interesujących również dla dzieci.

Atrakcje turystyczne Zadaru, których nie można przegapić

Spacer nadmorską promenadą

Nabrzeże Zadaru jest uregulowane, dzięki czemu promenada jest szeroka i sprzyja spacerom. Riva, bo tak nazywa się promenada w Zadarze, to jedno z najpopularniejszych i najbardziej zatłoczonych miejsc w Zadarze. Zwłaszcza w środku sezonu turystycznego, kiedy tłumy turystów ściągają do Morskich Organów, a także Pomnika Słońca. W okolicach zachodu słońca jest tu mnóstwo turystów skuszonych wizją zachodu słońca o niezwykłej urodzie.

Morskie Organy (Morske Orgulje)

Instalacja z 35 rur wkomponowana w wybrzeże, która dzięki sile wiatru i fal Adriatyku wydaje niepowtarzalne dźwięki. Na pierwszy rzut oka organów nie widać. Wybrzeże w tym miejscu wygląda jak schody schodzące do morza. Można po prostu usiąść w tym miejscu i słuchać muzyki Adriatyku. Morskie Organy cieszą mieszkańców i turystów od 2005 roku.

Pomnik Słońca albo Pozdrowienie Słońca (Pozdrav Suncu)

Czyli koło o średnicy ponad 20 metrów, składające się z płyt solarnych, które w ciągu dnia pochłaniają promienie słoneczne, a po zachodzie słońca emitują światło. Pomnik Słońca znajduje się w pobliżu Morskich Organów, a obie te atrakcje znajdziecie w północno-zachodniej części promenady (niedaleko portu).

Zadar nadmorska promenada Riva
Zadar tuż przy porcie

Czy warto odwiedzić Zadar?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Nawet jeśli nie interesują Was zabytki, to współczesne atrakcje Zadaru są niepowtarzalne. Warto się przekonać, jak brzmi morska muzyka i na własne oczy zobaczyć festiwal światła słońca. Oraz przekonać się, czy zachody słońca w Zadarze są rzeczywiście najpiękniejsze w Chorwacji. A jeśli interesuje Was więcej informacji i wskazówek, dotyczących wakacji w Chorwacji, zapraszamy do wpisu Wakacje w Chorwacji – 10 praktycznych porad.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Zadar – odkryj najciekawsze miasto północnej Dalmacji

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×