W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy już do płatności kartą praktycznie w każdym miejscu. A jednak za granicą terminale płatnicze i operacje bezgotówkowe nie zawsze są tak popularne. Warto mieć trochę gotówki od momentu rozpoczęcia podróży, ale my traktujemy ją jako „fundusz awaryjny”, a w docelowym miejscu korzystamy z bankomatów. Bo korzystanie z bankomatu jest proste, prawda? Za granicą niekoniecznie. Jak wygląda wypłata gotówki z bankomatów za granicą? Poznajcie kilka wskazówek.
Każdy posiadacz karty płatniczej wie, jak skorzystać z bankomatu, żeby wypłacić gotówkę. Podchodzimy do urządzenia, wkładamy kartę (lub zbliżamy do czytnika), wybieramy język interfejsu, podajemy PIN, wybieramy/wpisujemy kwotę wypłaty, wybieramy czy chcemy potwierdzenie i odbieramy kartę oraz gotówkę. Co może pójść nie tak w tak banalnym procesie? Ogólnie – nic, ale możemy ponieść dodatkowe koszty za wypłatę lub zostać ofiarą skimmingu, czyli cyfrowej kradzieży karty płatniczej.
Zachęcamy do przeczytania całości wpisu, ale poniżej możecie przeskoczyć do części:
We wpisie uwzględniamy jedynie korzystanie ze standardowych kart do rachunków w PLN lub ewentualnie rachunków wielowalutowych np. w EUR.
Bezpieczne korzystanie z kart płatniczych i wypłata gotówki z bankomatu za granicą
Zasady bezpiecznych transakcji bezgotówkowych są takie same w Polsce, jak i na całym świecie. Są też powtarzane przez wszystkich – od komunikatów banków po wpisy na blogach, ale uważamy, że warto je jeszcze raz przypominać.
Niebezpieczeństwo może być fizyczne – „tradycyjna” kradzież i rozbój lub cyfrowe – skimming i nieuprawione korzystanie z danych karty.
Skimming – cyfrowa kradzież karty
W dużym skrócie skimming to skopiowanie karty i użycie jej do nieuprawionych transakcji. Karta kredytowa lub debetowa jest kopiowana podczas korzystania z bankomatu lub terminala płatniczego, a PIN rejestrowany. Dzięki tym danym możliwa jest realizacja nieautoryzowanych transakcji. Więcej możecie przeczytaj np. w wikipedii pod hasłem: skimming.
Ogólne zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych
- Korzystaj z bankomatów w bezpiecznych lokalizacjach. Bankomaty w ciemnych uliczkach, z dala od głównych ulic, nie są dobrym wyborem.
- Najlepiej korzystaj z bankomatów przy oddziałach banków.
- Jeśli ktoś Ci towarzyszy, niech Cię „ubezpiecza” podczas wypłaty.
- Sprawdź bankomat czy nie został zmodyfikowany przez skimmera. Zwróć uwagę czy np. nie widać kabelków, taśmy dwustronnej, klawiatura nie wydaje się nienaturalnie podniesiona, miejsce wsuwania karty nie wygląda jakby coś było do niego doklejone lub czy nad lub obok PINpadu nie ma dodatkowej kamery/soczewki. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoją wątpliwość ZREZYGNUJ z wypłaty – lepiej skorzystać z innego bankomatu (nawet po drugiej stronie miasta) niż stracić pieniądze lub czas i nerwy na odkręcanie skimmingu.
- Nie pozwól kopiować wszystkich danych znajdujących się na karcie, czyli: danych właściciela, numeru karty, daty ważności, kodu CVV2/CVC2 – Card Security Code. Takie „pełne” kopiowanie jest szczególnie popularne przy wypożyczaniu samochodów w Grecji. Osoba, która wejdzie w posiadanie powyższych danych może np. zrobić zakupy przez Internet, a my będziemy w trudnej sytuacji, bo przecież sami przekazaliśmy dane innej osobie.
- Chroń PIN. Nie zapisuj go na karteczce, nie mów głośno, a podczas wprowadzania na terminalu zasłoń klawiaturę i uważaj na czy ktoś nie zagląda Ci przez ramię. Złodzieje wolą ukraść karty, których PIN już poznali.
- Ustaw limity transakcyjne (bankomat, płatności, transakcje przez Internet) na kwoty, których potrzebujesz, a nie na „do wysokości salda” lub „na zapas”. Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej banku lub strony mobilnej za pomocą telefonu zmiana takich limitów, w razie nagłej potrzeby, zajmie jedynie kilka minut.
- Rozważ wykorzystanie karty prepaid – jest to dodatkowe zabezpieczenie oprócz odpowiednio zdefiniowanych limitów. My z takiej karty korzystamy i sobie ją bardzo chwalimy.
Jak wypłacać pieniądze z bankomatów za granicą
Przy wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicą należy pamiętać o kilku tematach: surcharge, przewalutowanie przez operatora bankomatu (DCC – Dynamic Currency Conversion), prowizja banku oraz kurs wymiany.
Warto zaznaczyć, że wysokość, rodzaj i liczba opłat za korzystanie z bankomatu różni się od tych tematów przy korzystaniu z kart podczas transakcji bezgotówkowej („płatności kartą”).
Surcharge, czyli prowizja operatora bankomatu
Surcharge jest to dodatkowa opłata, niezależna od Twojego banku oraz typu karty, która naliczana jest za wypłatę z niektórych bankomatów. Taka dodatkowa prowizja operatora bankomatu. Informacja o takiej opłacie pojawi się na wyświetlaczu jako jeden z kroków procesu wypłaty lub w podsumowaniu wypłaty. Możesz ją zaakceptować lub poszukać innego bankomatu.
DCC – przewalutowanie przez operatora bankomatu (lub terminalu)
Podczas wypłaty z bankomatu otrzymujemy możliwość wyboru czy rachunek powiązany z użytą do wypłaty kartą ma być obciążony w walucie wypłaty (np. EUR) czy w walucie, w której prowadzony jest rachunek (np. PLN). Jest to usługa Dynamic Currency Conversion. Kwoty przewalutowania przez nasz bank nie znamy w momencie wypłaty, a kwotę DCC widzimy od razu, ale praktycznie nigdy przewalutowanie w ramach usługi DCC nie jest dla nas korzystne. Proponujemy z tej usługi zawsze rezygnować (opcja DECLINE lub withdrawal in local currency), bo są to niepotrzebne koszty. Oczywiście decyzja należy do Was.
Prowizja a wypłata gotówki z bankomatu za granicą
Prowizja to kwota, którą pobiera Twój bank za wypłatę pieniędzy za granicą. Jest z reguły podawana w procentach – np. 3% od wypłaty. Oraz może być określona kwota minimalna prowizji – np. 10zł.
Korzystając ze standardowego konta i karty do niego przypisanej tej opłaty nie unikniemy, chociaż możemy ją zminimalizować. Niektóre banki umożliwiają wykupienie „pakietu wypłat gotówki”, czyli za jednorazową opłatą znoszą prowizję na określony czas.
Kurs wymiany waluty a wypłata gotówki z bankomatu za granicą
Wypłacając pieniądze za granicą w walucie innej niż środki zgromadzone na Twoim koncie konieczne jest przewalutowanie („wymiana”) wypłacanej kwoty. Kurs wymiany ustalany jest przez bank, dlatego warto być z nim na bieżąco. W takich sytuacjach przydaje się konto wielowalutowe, z którego możesz wypłacić środki bez konieczności przewalutowania (oczywiście jeśli prowadzone jest w walucie, którą wypłacasz z bankomatu).
Gotowi do wakacji? Sprawdźcie nasz wpis o cenach w Chorwacji i cieszcie się bezpiecznymi transakcjami. Niestety, nie mamy żadnych rad co do tego, jak ograniczyć wakacyjne wydatki 😉
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję