Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Wakacje w Chorwacji – 10 praktycznych porad

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Port w Orebić
Wakacje w Chorwacji – Orebić na półwyspie Peljesac

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych letnich kierunków. W 2019 roku aż milion Polaków obrało Chorwację za cel swojej podróży, a według szacunków chorwackiego Ministerstwa Turystyki i Sportu, w 2021 roku liczba ta miała wzrosnąć do 1,1 miliona. Nic dziwnego – Chorwacja to idealny wybór na wakacje! O czym trzeba pamiętać wybierając się w podróż na chorwackie wybrzeże?

Chorwacja i wakacje to dla wielu osób synonim, a jednak pierwsze wakacje w Chorwacji to wiele pytań. Czy wystarczy dowód, aby wjechać do Chorwacji? Jaka waluta obowiązuje? Ile kosztuje dostęp do Internetu na miejscu? Co koniecznie trzeba zobaczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Przekraczanie granicy z Chorwacją – czy Chorwacja jest w strefie Schengen
  2. Czy w Chorwacji można płacić w euro?
  3. Ceny w Chorwacji
  4. Chorwacja, wakacje i zakupy
  5. Autostrady w Chorwacji
  6. Chorwacja, wakacje i kuchnia – czego warto spróbować?
  7. Pogoda w Chorwacji i bora
  8. Chorwacja z dziećmi
  9. Internet w Chorwacji
  10. Co trzeba zwiedzić w Chorwacji

Zapraszamy do lektury!

1. Przekraczanie granicy z Chorwacją – czy Chorwacja jest w strefie Schengen?

Chorwacja należy do Unii Europejskiej od 2013 roku, a od 1 stycznia 2023 także do strefy Schengen. Oznacza to, że na chorwackich granicach zostały zamknięte posterunki graniczne i aby przekroczyć granicę, nie trzeba się już zatrzymywać. Pamiętajcie jednak o tym, aby mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Konieczność posiadania dokumentu dotyczy także dzieci (nawet niemowląt) – w granicach Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty (poza Unią Europejską – paszport).

2. Czy w Chorwacji można płacić w euro?

Można, a nawet trzeba. Chorwacja, która od 2013 roku należy do Unii Europejskiej, przez całe 10 lat zachowała swoją własną walutę, czyli kunę chorwacką. W 2020 roku państwo rozpoczęło formalny proces prowadzący do wprowadzenia wspólnej waluty i w ten sposób od 1 stycznia 2023 roku w Chorwacji można płacić w euro.

Płatność kartą w Chorwacji

W Chorwacji w wielu miejscach można płacić kartą – wszystkie sieciowe supermarkety (Konzum, Studenac, Tommy, Plodine, Ribola, Lidl) oraz atrakcje turystyczne honorują płatności bezgotówkowe. Jednak już w lokalnym sklepie, a tym bardziej na bazarze – może się to okazać niemożliwe. Niemniej w turystycznych miejscowościach bez trudu można znaleźć bankomat. Jeśli nie korzystaliście jeszcze z bankomatu pozą Polską, we wpisie o wypłacie gotówki z bankomatów za granicą znajdziecie wiele przydatnych informacji.

3. Ceny w Chorwacji

Osoby, które odwiedzają Chorwację od wielu lat, z pewnością zauważają rosnące z każdym rokiem ceny. Zdziwić może się zwłaszcza ktoś, kto ostatnio był w Chorwacji dziesięć lat temu – kiedyś Chorwacja była synonimem tanich wakacji, dziś spokojnie można znaleźć o wiele tańsze kierunki. Trudno cokolwiek z tym faktem zrobić – niemniej jednak zawsze da się zastosować uniwersalne triki pozwalające na zaoszczędzenie pieniędzy w trakcie podróży, takie jak:

1: Podróż poza sezonem

Chorwacja to wymarzone miejsce na wakacje wiosną i jesienią. Wiele lat temu spędziliśmy w Chorwacji dwa tygodnie we wrześniu. Pogoda była doskonała – dni były słoneczne i ciepłe, zaś wieczory spędzaliśmy na tarasie w temperaturze około 15-20 stopni, gdy tymczasem po powrocie do Polski natychmiast wskoczyliśmy w ciepłe, jesienne ciuchy. W tym czasie za wynajem apartamentu z aneksem kuchennym i dużym tarasem z widokiem na morze płaciliśmy 20 euro za dobę.

wakacje Chorwacja Pisak
Widok z tarasu naszego apartamentu za 20 euro za dobę
Chorwacja wakacje
Zachód słońca w Pisaku

W 2022 roku odwiedziliśmy Chorwację dwukrotnie – za każdym razem poza wysokim sezonem. O naszych ostatnich podróżach możecie dowiedzieć się więcej z wpisów Nasze wakacje w Chorwacji w 2022 roku i Chorwacja jesienią.

2: Apartament z aneksem kuchennym

Chorwacja nie jest krajem „hotelowym”, w którym królują oferty all inclusive, zatem wybierając zakwaterowanie w Chorwacji, z dużym prawdopodobieństwem wynajmiecie apartament z aneksem kuchennym. Nie polegając na hotelowym wyżywieniu, w większych miejscowościach bez trudu można zapewnić sobie posiłki na cały dzień. Można także wykorzystać aneks (zazwyczaj w apartamencie dostępne są naczynia do gotowania oraz zastawa stołowa) i gotować samodzielnie, oszczędzając w ten sposób wakacyjne fundusze. W każdej turystycznej miejscowości funkcjonują bazary owocowo-warzywne lub przynajmniej pojedyncze stragany z lokalnymi produktami, warto także zajrzeć (koniecznie wcześnie rano) na miejscowy targ rybny lub do portu.

Kalmary
Kalmary przygotowywane samodzielnie w apartamencie

3: Wynajem bezpośredni, czyli z pominięciem platform do rezerwacji

To dobra opcja, jeśli już kiedyś byliście w Chorwacji i macie kontakt do właściciela Waszego apartamentu. Właściciele zazwyczaj życzą sobie mniej niż w ofercie zamieszczonej w serwisach typu Booking, gdzie część opłaty stanowi prowizja. Jeśli nie macie takich kontaktów, podpytajcie znajomych.

Warto utrzymywać dobre relacje z właścicielami apartamentów. W zeszłym roku wynajęliśmy apartament w zasadzie z dnia na dzień u rodziny, u której byliśmy rok wcześniej. Dzięki temu, że dobrze nas zapamiętali, udostępnili nam apartament spoza oferty. Mogliśmy potwierdzić przyjazd w ostatniej chwili oraz przedłużyć pobyt.

Czy w Chorwacji jest drogo?

Porównajcie sami. Szczegółowe ceny – jedzenie na mieście, jedzenie, napoje, alkohol – znajdziecie we wpisie Ceny w Chorwacji 2022. Jeśli macie ochotę, możecie porównać je z cenami z poprzednich lat, np. we wpisie Ceny w Chorwacji 2021 oraz Ceny w Chorwacji 2020 – produkty i porady.

4. Chorwacja, wakacje i zakupy!

Na chorwackim wybrzeżu, w miejscowościach turystycznych, jest kilka sieciowych supermarketów, a w dużych miejscowościach może się nawet trafić Lidl. Aktualną ofertę i promocje można nawet sprawdzić online – na stronach sklepów: Konzum, Tommy, Studenac, Plodine oraz Ribola.

Wprawdzie wszystkie sklepy mają podobny asortyment, jednak w praktyce sklep sklepowi nierówny. Np. w Orebiću pieluchy i akcesoria dla dziecka takie jak wilgotne chusteczki, mogliśmy kupić tylko w supermarkecie Konzum. W supermarketach Tommy i Studenac produkty dla dzieci nie były w ogóle dostępne.

W chorwackich supermarketach często sprzedawane są lokalne produkty – oliwy, wina, sery i szynki – w nieco niższych cenach niż np. w winiarniach.

Ceny na targu w Chorwacji
Bazar w Orebiciu
Targ rybny - ceny w Chorwacji
Targ rybny w Orebiciu

Co warto przywieźć jako pamiątkę z Chorwacji? Polecamy szczególnie miejscową oliwę i lokalne produkty: ajvar, dżem z fig, miody, sery i szynki. Jeśli chcecie sprawić komuś drobny prezent, dobrym wyborem będzie butelka wina (np. Plavac Mali z półwyspu Pelješac) lub różnego rodzaju pamiątki związane z lawendą. Lawenda to jeden z symboli Chorwacji. Z lawendy szczególnie słynie wyspa Hvar.

dżem z fig
Dżem ze smokvy, czyli figowy

5. Autostrady w Chorwacji

Chorwackie autostrady są doskonale utrzymane i przejazd nimi to duża przyjemność, zwłaszcza ze względu na malownicze widoki. Opłata za przejazd autostradą odbywa się na bramkach – tak, jak w Polsce. Warto wiedzieć, że najszybszą opcją przejazdu przez bramki na chorwackiej autostradzie jest wybór płatności kartą. Należy kierować się do bramek oznaczonych jako „bank card” – tu kolejki są zazwyczaj najkrótsze. Nie da się jednak zapłacić zbliżeniowo – trzeba zatem sprawdzić, czy na karcie znajduje się pasek magnetyczny.

Oprócz tego w Chorwacji można skorzystać z płatności ENC. Jeśli interesuje Was ten system płatności, zapraszamy do wpisu ENC w Chorwacji – opłaty za autostrady.

Chorwacka autostrada
Autostrada w Chorwacji

Warto także wiedzieć, że ceny paliwa w Chorwacji są wyższe niż w Polsce. Jeśli interesują Was szczegóły dotyczące kosztów podróżowania po Chorwacji, sprawdźcie konieczne wpis Koszt wyjazdu do Chorwacji samochodem.

6. Chorwacja, wakacje i kuchnia – czego warto spróbować?

Kuchnia chorwacka różni się w zależności od regionu. Zdecydowanie warto spróbować miejscowych specjałów. Kuchnia dalmatyńska to ryby, owoce morza, szynki, oliwy i wina. Tu w restauracji warto zamówić czarne risotto (risotto z owocami morza zabarwione atramentem z kałamarnicy), faszerowane kalmary (np. szynką i serem) w towarzystwie blitvy, owoce morza (ostrygi, mule) – zwłaszcza na półwyspie Pelješac.

miecznik i risotto Mimbelli Orebić
Czarne risotto w restauracji Mimbelli w Orebić
Konoba Portun, Potomje
Faszerowane kalmary w konobie Portun w Potomje
Chorwacki tort
Chorwacki tort z kawiarni Croccantino w Orebić

Miejscowe bazary to sprawdzone i niezawodne źródła lokalnych przysmaków – właściciele małych straganów sprzedają warzywa i owoce z własnych lub okolicznych gospodarstw, własnoręcznie przygotowywane dżemy z fig, ajvar, tłoczoną na miejscu oliwę (sprzedawaną zazwyczaj w plastikowej butelce).

Jeśli interesuje Was kuchnia chorwacka, zachęcam do przeczytania wpisów Chorwacka kuchnia – 10 chorwackich specjałów i przepisów oraz Wina półwyspu Pelješac.

7. Pogoda w Chorwacji i bora

Pogoda w Chorwacji to pewnik – z Dalmacją kojarzą nam się przede wszystkim słońce i żar lejący się z nieba. Kulminacja letnich upałów to sierpień – wtedy temperatury są najwyższe w ciągu dnia i w nocy. W 2020 roku w sierpniu temperatura w środku nocy wynosiła powyżej 30 stopni. Było naprawdę gorąco. We wrześniu upały stopniowo odchodzą, niemniej jednak praktyczne do końca września można się cieszyć słońcem i przyjemną temperaturą.

Jednak nawet w środku sezonu mogą trafić się pochmurne dni.

Uliczka w Orebić,
Jeden z lipcowych dni w 2020 roku

Warto także wspomnieć o wietrze charakterystycznym dla chorwackiego wybrzeża, który nazywa się bora. Bora to bardzo silny wiatr, który wieje z gór w kierunku morza. Nie wolno lekceważyć siły tego żywiołu. Bora trwa zazwyczaj kilka dni i w czasie, kiedy wieje, morze robi się zimne – niezależnie od sezonu. Przede wszystkim jednak wysokie fale w połączeniu z porywistym wiatrem sprawiają, że kąpiel w morzu jest bardzo niebezpieczna. Niektóre duże plaże (np. miejskie) w czasie bory są po prostu zamknięte i obowiązuje zakaz kąpieli w morzu. Na borę trafiłam raz – w lipcu w Makarskiej – na własne oczy obserwowałam wtedy, jak kilkoro rodaków wypuściło się na morze na dmuchanych materacach. W kilka chwil znaleźli się bardzo daleko od brzegu, licząc już tylko na profesjonalną pomoc. Nie ryzykujcie, zwłaszcza na małych, prywatnych plażach.

8. Chorwacja z dziećmi

Chorwacja jest krajem bardzo przyjaznym dzieciom. Wcześniej nie zwracaliśmy na to uwagi, dopiero kiedy po raz pierwszy wybraliśmy się w podróż z rocznym dzieckiem, uderzyła nas wielka życzliwość, która spotykała nas na każdym kroku. Może nie wszędzie dostępne są takie udogodnienia jak przewijaki czy krzesełka do karmienia, ale w zasadzie w tak serdecznej atmosferze w ogóle nie zwraca się uwagi na takie rzeczy.

Nasze roczne dziecko wzbudzało bardzo duże zainteresowanie – w restauracjach dostawało jako poczęstunek pieczony na miejscu chleb, na straganach dodatkowe owoce. Kelnerzy uśmiechali się do dziecka, z łatwością nawiązywali kontakt – nigdy, ani razu nie odczuliśmy, że małe dziecko stanowi dla kogokolwiek kłopot. Szczerze mówiąc, było to dla nas największe zaskoczenie w podróży. Chorwacja to idealne miejsce na wakacje z dziećmi!

9. Internet w Chorwacji

Z naszych doświadczeń wynika, że w Chorwacji najkorzystniej jest skorzystać z oferty lokalnego operatora. Np. chorwacki T-Mobile daje możliwość zakupu pre-paida z nielimitowanym dostępem do Internetu przez tydzień za 85 kun. Kartę pre-paid można kupić nawet na stacji benzynowej. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami, zapraszamy do wpisu Internet w Chorwacji – jak i za ile.

Internet na kartę Chorwacja
Karty pre-paid Chorwackiego T-Mobile

Aktualne informacje na temat pre-paida publikowane są na stronie Visiting Croatia.

10. Co trzeba zwiedzić w Chorwacji?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bo Chorwacja to kraj, który obfituje w interesujące zabytki i malownicze krajobrazy. W zasadzie wszystkie większe chorwackie miasta, usytuowane na wybrzeżu Dalmacji, zasługują na to, aby je odwiedzić. Poniżej krótka lista chorwackich miast, które warto zobaczyć.

Zadar

To jedno z największych chorwackich miast – ważny ośrodek turystyczny, przemysłowy i kulturalny północnej Dalmacji. Do najciekawszych zabytków Zadaru należy kościół św. Donata – pochodząca z IX wieku świątynia zbudowana na planie rotundy.  Jedną z największych współczesnych atrakcji Zadaru są Morskie Organy – wbudowana w nadbrzeże konstrukcja, która pod wpływem fal morskich wydaje różnego rodzaju tony. Dla mnie osobiście jednym z ciekawszych zabytków jest pręgierz ustanowiony z antycznej kolumny. Więcej o atrakcjach Zadaru przeczytacie we wpisie Zadar – odkryj najciekawsze miasto w północnej Dalmacji.

Zadar
Zadar
Chorwacja wakacje Zadar
Plan miasta Zadar

Makarska

Makarska to największy kurort  turystyczny w Chorwacji, stolica Riwiery Makarskiej. W sezonie Makarska jest po brzegi wypełniona turystami. Plaże, promenady, restauracje są zatłoczone, kwitnie tu także nocne życie. Zatem jeśli na wakacjach szukacie ciszy i spokoju, to w Makarskiej ich nie znajdziecie.

Nad miasteczkiem góruje masyw Biokovo – najwyższy w Dalmacji. Zdecydowanie warto odwiedzić tutejszy port – moim zdaniem jeden z najpiękniejszych w Chorwacji.

Więcej o Makarskiej dowiecie się z wpisu Czy warto jechać do Makarskiej?

port Makarska
Port w Makarskiej nocą

Split

Drugie największe miasto w Chorwacji to nie tylko duży ośrodek turystyczny, ale także ośrodek przemysłowy i ważny węzeł komunikacyjny (jest tutaj lotnisko, dworzec kolejowy oraz duży port, z którego odpływają promy na Hvar czy Korčulę. W Splicie trzeba koniecznie przejść się promenadą przy porcie oraz zwiedzić pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana. 

Więcej o atrakcjach Splitu przeczytacie we wpisie Split, stolica środkowej Dalmacji.

Omiš

Omiš to jedno z najciekawszych miast w środkowej Dalmacji. Znajdziecie tu m.in. piaszczystą plażę, malowniczy kanion Cetiny i ujście rzeki do Adriatyku oraz małą, ale urokliwą starówkę. Oprócz tego Omiš jest bardzo popularny wśród osób szukających aktywnego wypoczynku. Możecie tu m.in. zjechać liną przerzuconą nad Cetiną (zipline) czy zdecydować się na spływ pontonem. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Omišu, zapraszamy Was do wpisu Co warto zobaczyć w Dalmacji? Omiš!

Dubrownik

To miasto, którego nie trzeba przedstawiać – Dubrownik to najczęściej odwiedzane miasto w Chorwacji, a turyści przybywają lądem, powietrzem (w Dubrowniku jest lotnisko) i morzem (do miasta wpływają ogromne wycieczkowe statki). Dla wielu fanów „Gry o tron” Dubrownik to pierwszy punkt na liście „Chorwacja – wakacje”.

wycieczkowce Dubrownik
Ogromny wycieczkowiec wypływający z portu w Dubrowniku

Dubrownik obfituje w zabytki – obowiązkowy jest spacer po Stradun, czyli głównej ulicy Starego Miasta, wzdłuż której zlokalizowanych jest wiele wartych uwagi zabytków. Dubrownik to jednak przede wszystkim okazałe mury obronne, baszty, fortyfikacje, które miały bronić miasta i jego mieszkańców przed agresorami.

Uwaga – aby dostać się do Dubrownika samochodem z północy, trzeba przekroczyć granicę z Bośnią. Nie trzeba mieć paszportu – wystarczy dowód osobisty. Od 2022 roku można także odbić tuż przed granicą z Bośnią na most Pelješki, przejechać przez półwysep Pelješac i kontynuować podróż magistralą aż do Dubrownika.

Zwiedzając chorwackie wybrzeże, zdecydowanie warto zatrzymać się także w Szybeniku – pierwszym mieście założonym przez rdzennych mieszkańców ze wspaniałą katedrą św. Jakuba, Trogirze (wspaniale zachowany średniowieczny układ miejski), w miasteczkach Orebić i Ston na półwyspie Pelješac.

Chorwacja to nie tylko wspaniałe, zabytkowe, tętniące życiem miasta, ale również – a może przede wszystkim – niezwykła natura. Chorwacja to idealne miejsce dla osób, dla których wakacje to aktywny wypoczynek. Imponujące parki narodowe czy górskie szlaki pozwalają oderwać się od gwarnego wybrzeża. W Chorwacji jest wiele parków narodowych – jednym z najpopularniejszych jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, o którym szczegółowo piszemy we wpisie Jeziora Plitwickie: zwiedzanie, bilety, pogoda.

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Wodospady w Plitvicach
Przejrzyste wody plitwickich jezior

W Dalmacji warto wybrać się na jedną z licznych wysp – np. Hvar, Brać lub Korčulę. Więcej o Korčuli możecie znaleźć we wpisie Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula.

Korcula port, Chorwacja
Korcula
Korcula Chorwacja, brama miejska lądowa
Korcula

Równie warte polecenia są miasta zlokalizowane z dala od wybrzeża: Zagrzeb, Karlovac i Varaždin. Za każdym razem przekonujemy się, że dwa tygodnie to zdecydowanie za mało, aby nacieszyć się urokami Chorwacji. Kto wie – może kiedyś uda nam się pobyć w Chorwacji dłużej?

Jeśli macie jakieś pytania, śmiało dawajcie znać w komentarzach!

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Wakacje w Chorwacji – 10 praktycznych porad

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×