Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Wakacje na Kos – porady i wskazówki dla podróżujących

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Zachód słońca na wyspie Kos
Zachód słońca na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to idealny wybór na krótkie wakacje! Kiedy polecieć, co zobaczyć i co kupić na Kos? Czy aby wejść na lotnisko, trzeba stać w kolejce? Gdzie jest plaża nudystów? Czy na Kos zdarzają się trzęsienia ziemi? Poznajcie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Kos to jedna z najpopularniejszych greckich wysp. Wspaniałe plaże, bogata historia i smaczna grecka kuchnia przyciągają tu co roku tłumy turystów. Wakacje na Kos to doskonały wybór.

Z tego wpisu dowiecie się o:

Jak zorganizować wakacje na Kos?

Samodzielnie zorganizowana wyprawa czy gotowa oferta biura podróży? Dla nas wybór był oczywisty, a może raczej innego wyboru nie mieliśmy, decydując się na wyjazd w lipcu. Jeśli mowa o spontanicznym wyjeździe w trakcie wakacji, to biuro podróży to najlepsze rozwiązanie.

Hotel Atlantis na wyspie Kos
Dla niezdecydowanych widok z hotelowego pokoju na wnętrze wyspy

Przede wszystkim naprawdę trudno o to, aby w szczycie sezonu zarezerwować przelot i zakwaterowanie w rozsądnej cenie. A w biurach podróży nadal można trafić na ofertę „last minute” i koszty przelotu w obie strony, transferów lotniskowych, zakwaterowania z pełnym wyżywieniem zamknąć np. w 2-2,5 tys. zł od osoby. Ostatnie wakacje na Kos kosztowały nas ok. 5 tys. za dwie osoby. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można natychmiast wydać na wynajęcie samochodu, poranne greek coffee i popołudniowe frappe, niezliczone porcje horiatiki, zimne Mythos i litry greckiej oliwy…

Jak wygląda lotnisko na Kos?

Lotnisko „Hippocrates” na Kos jest maleńkie – tak jak mała jest wyspa. Ponieważ baza hotelowa na wyspie jest mocno rozbudowana, liczba turystów znacząco przekracza skromne możliwości lotniska. Z tego względu, jeśli akurat sporo lotów odbywa się w tym samym czasie, przed wejściem do budynku należy ustawić się w kolejce. To nie żart! Kiedy ok. 9 rano wylatywaliśmy z Kos po naszych pierwszych wakacjach, bardzo nas to zaskoczyło. Podobne niedogodności praktycznie nie zdarzają się w nocy, kiedy z Kos startuje niewiele samolotów. Kiedy wracaliśmy z drugiej podróży po Kos – o godzinie 2 w nocy – lotnisko było praktycznie puste.

Jeśli chodzi o sklepy wolnocłowe, to na lotnisku znajduje się w zasadzie 1 sklep duty-free i to nie największych rozmiarów. Jeśli ktoś zostawia zakupy pamiątek na – dosłownie – ostatnią chwilę, to może się okazać, że na Kos nie jest to najlepsza strategia.

Nasze drugie wakacje na Kos przyniosły wieści, że lotnisko będzie rozbudowywane. Prace miały ruszyć w 2019 roku. Jeśli ktoś ma nowe informacje na ten temat, prosimy o podzielenie się  w komentarzu!

Czy na Kos są trzęsienia ziemi?

Wyspa Kos leży w dosyć niespokojnym sejsmologicznie obszarze, na styku płyty anatolijskiej i egejskiej, które lubią się ze sobą ścierać. Ostatnie silne trzęsienie ziemi nawiedziło wyspę w lipcu 2017 roku, kilka dni przed naszym przylotem. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na Morzu Egejskim, dokładnie między Kos a tureckim Bodrum. Częściowemu zniszczeniu uległa wtedy twierdza Joannitów, meczet i kościół św. Paraskewy w Kos. W jednym ze stołecznych barów zawalił się dach, w wyniku czego 2 osoby zginęły. Niewielka fala tsunami zalała port, zaś ogółem ok. 100 osób odniosło różnego rodzaju obrażenia.

Atrakcje turystyczne Kos: prawosławny kościół św. Paraskewy
Katedra św. Paraskewy po trzęsieniu ziemi w 2017 roku
Wyspa Kos: meczet Giza Hassan Pasza
Meczet Giza Hassan Pasza po trzęsieniu ziemi w 2017 roku

Nam cały pobyt minął spokojnie, natomiast w dniu wylotu doszło do kilku kolejnych wstrząsów. Najsilniejszy wystąpił wczesnym rankiem – to uczucie, kiedy nagle zaczynasz się poruszać razem z łóżkiem, trudno opisać. W ciągu dnia doszło do kilku kolejnych, łagodnych wstrząsów. Z powodu jednego z nich nasze oczekiwanie na samolot znacznie się wydłużyło, ponieważ ekipa lotniska musiała sprawdzić, czy pasy startowe nie uległy uszkodzeniu.

Gdzie na Kos jest plaża nudystów?

Na północy Kos znajduje się oficjalna plaża nudystów. Idąc brzegiem morza między Marmari a Tigaki, można się natknąć na osoby plażujące nago. Część opala się na wydmach, z dala od wzroku wścibskich osób, część nie ukrywa się ze swoją nagością, a wszyscy i tak pływają nago w morzu. Zatem jeśli ktoś jest wrażliwy lub ma pod opieką dzieci i wolałby jednak uniknąć tego typu niespodzianek, to powinien pamiętać, aby nie wypuszczać się na zbyt długi spacer.

My postanowiliśmy skorzystać z tej wyjątkowej okazji i pewnego dnia również udaliśmy się w pobliże plaży nudystów. Jeśli możemy Wam coś poradzić, to po pierwsze – w wydmach jest sporo owadów. Po drugie – nie zapominajcie, aby używać kremu z filtrem. Na całe ciało.

Jak wypożyczyć samochód na wyspie Kos?

Kos jest małą wyspą, posiadającą w zasadzie jedną główną drogę (rozciągającą się z zachodu na wschód). Niektórzy twierdzą, że jazda samochodem po Kos jest trudna i niebezpieczna, bo wiele dróg (np. szosa prowadząca do wioski Zia) jest wąskich i naszpikowanych ostrymi zakrętami. Rzeczywiście, wiele dróg na Kos jest dość wąskich, zdarzają się też ostre zakręty. Niemniej jednak tymi samymi drogami jeżdżą autokary, zatem nie jest tak, że te drogi są ekstremalnie niebezpieczne czy wręcz nieprzejezdne. Z drugiej strony, jeśli ktoś czuje się niepewnie za kierownicą, to faktycznie nie powinien siadać za kółkiem w drodze do wioski Zia. Zdarzają się kierowcy, którzy tamują ruch jadąc dosłownie środkiem pasa z prędkością 30 km/h. Takie zachowanie jest równie niebezpieczne, jak zbyt brawurowa jazda.

Zwiedzanie wyspy Kos samochodem: droga do wioski Zia
Droga do wioski Zia
Zwiedzanie wyspy Kos: droga do wioski Zia
Droga do wioski Zia

Trzeba jednak dodać, że wiele odcinków na Kos jest płaskich i nie powinny nastręczać żadnych problemów.

Szosa na Kos
Szosa na Kos
Szosa na Kos
Szosa na Kos

Na wyspie jest mnóstwo wypożyczalni. Samochody z najtańszej kategorii cenowej kosztują już od ok. 25 euro za dzień. Korzystaliśmy z wypożyczalni AutoBank (zlokalizowanej przy hotelu Atlantis w Lambi) oraz z wypożyczalni Always (w Marmari). Greckie samochody są podobne do greckiego standardu hotelowego – wyższa kategoria cenowa samochodu nie oznacza lepszego samochodu. Nie ma się co oszukiwać – samochody są porysowane, poobijane, rzadko działa w nich klimatyzacja, zdarza się nawet naderwane lusterko. Natomiast komfort swobodnego podróżowania własnym środkiem transportu jest nie do przecenienia.

Jeśli nie wypożyczalnia samochodów, to co?

Najbardziej wygodnym środkiem transportu jest samochód. Na wyspie jest jednak całkiem sporo ścieżek rowerowych – na Kos można bez trudu wypożyczyć rower (a także inne pojazdy, takie jak skutery czy quady). Poza tym działa również transport publiczny. Jechaliśmy raz lokalnym autobusem z Marmari do Kos i była to całkiem sprawna i dość przyjemna podróż. Nasłuchaliśmy się wprawdzie od Polaków na wyspie, jak to miejscowy transport jest zawodny, często opóźniony, itd., ale nasze doświadczenia absolutnie tego nie potwierdzają.  

Jak wyglądają plaże na wyspie Kos?

Wyspa Kos jest znana z pięknych, piaszczystych plaż. Plażowaliśmy głównie na północy i północnym wschodzie wyspy – w okolicach Marmari, Tigaki, Lambi. W drodze powrotnej z Kefalos zatrzymaliśmy się na Paradise Beach na południowym wybrzeżu wyspy, ale nie zainteresowała nas ona na tyle, abyśmy zatrzymali się tam na dłużej.

Plaża Agios Stefanos na Kefalos
Plaża przy ruinach Agios Stefanos na Kefalos
Plaża w Tigaki na wyspie Kos
Plaża Tigaki

Najbardziej podobała się nam plaża rozpinająca się od Marmari do Tigaki, w pewnym oddaleniu od obu miejscowości. Plaża szeroka, z cudownie jasnym piaskiem i wyjątkowo lazurową wodą. Można się tam schronić na wydmach, a zejście do morza w wielu miejscach jest wyjątkowo płytkie i łagodne. Przy hotelach lub barach można skorzystać z pełnej infrastruktury – prysznice, przebieralnie, leżaki i parasole. W 2018 roku wypożyczenie dwóch leżaków i parasola kosztowało ok. 6 euro. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z plaży przy barze, to po złożeniu zamówienia na minimalną kwotę ok. 6 euro można korzystać z identycznego zestawu w cenie zamówienia.

Wakacje na Kos: co trzeba zwiedzić?

Nasze wcześniejsze wpisy zawierają sporo propozycji, ale gdybyśmy mieli tę liczbę ograniczyć, to na pewno warto wspiąć się na tarasy w Asklepiejonie i spojrzeć na wybrzeże Turcji z ruin świątyni i starożytnego uzdrowiska. Dzieci z pewnością będą zachwycone wycieczką do lasu Plaka, gdzie można karmić pawie, obserwować żółwie wodne, głaskać koty. Słone jezioro Alikes, które w letnich miesiącach wygląda niczym obszar podbiegunowy, to świetny kontrapunkt dla położonej obok gorącej plaży. W Kefalos można nasycić się leniwą atmosferą greckiego miasteczka, usiąść w kawiarni, w której przesiadują Grecy, zajrzeć na miejscowe podwórka. I wreszcie miasto Kos – mieszanka starożytnej kultury greckiej i rzymskiej, bizantyjskiej, muzułmańskiej, włoskiej.

Wyspa Kos oferuje tak wiele, że – biorąc pod uwagę jej niewielki rozmiar – trudno chyba o bardziej korzystny stosunek powierzchni do atrakcji! Starożytne i średniowieczne zabytki dostępne na wyciągnięcie ręki (w wielu miejscach od turystów nie są pobierane żadne opłaty), dzika przyroda, piaszczyste plaże, pyszne jedzenie – Kos wcale nie odstaje od innych greckich wysp! Wakacje na Kos są – naszym zdaniem – bardziej interesujące niż np. na wyspie Rodos.

Co jeść na Kos?

Kuchnia na Kos to tradycyjna grecka kuchnia. Ze względu na mniejszość turecką, która zamieszkuje głównie przedmieścia stolicy (Platani), na Kos można także spróbować tradycyjnej kuchni tureckiej.

W wielu niepozornych tawernach można zjeść doskonałą horiatiki i moussakę. Do wyboru są wykwintne owoce morza oraz doskonały grecki street food – gyros w chlebku pita z sosem tzatziki i domowymi frytkami. Koniecznie trzeba spróbować frappe – oryginalnej greckiej receptury oraz greek coffee – mocnej, gęstej, aromatycznej kawy przygotowywanej w tygielku.

We wcześniejszych wpisach przedstawiliśmy nasze ulubione miejsca na Kos:

Co przywieźć z wyspy Kos?

Wakacje na wyspie Kos nie mogą się obyć bez tradycyjnych zakupów. Pamiątką charakterystyczną dla wyspy Kos są gąbki – które tradycyjnie były poławiane na sąsiedniej wyspie Kalymnos. Poza tym sklepy z pamiątkami oferują tradycyjne greckie produkty, takie jak oliwa, miód tymiankowy, mydła w kostce, deski z drewna oliwnego, przyprawy, ouzo. Z greckich pamiątek polecamy zwłaszcza:

Bardzo duży wybór oliwy, przypraw i miodu znajduje się na hali targowej Dimotiki Agora, zlokalizowanej na placu Eleftherias w mieście Kos (dokładnie naprzeciwko Muzeum Archeologicznego). Polecamy tę opcję zwłaszcza tym, którzy lubią robić zakupy w jednym miejscu. Oliwę, miód, inne pamiątki można także kupić w supermarketach Konstantinos. Jeden jest zlokalizowany bezpośrednio przy trasie z hotelu Atlantis do miasta Kos.

Hala targowa Dimotiki Agora na wyspie Kos
Pamiątki warto zakupić w Dimotiki Agora

Uwaga na komary!

Liczba komarów na Kos okazała się dla nas pewnym zaskoczeniem, nie spotkaliśmy się z takim zjawiskiem na innych greckich wyspach. Na Jaśnie Panu komary nie robią większego wrażenia, ale ja należę do tych ludzi, którzy w jakiś magiczny sposób przyciągają do siebie wszystkie owady, zwłaszcza te kłujące i żądlące. Zawsze wozimy ze sobą preparaty odstraszające owady, ale dopiero na Kos zdarzyło mi się w pełni je wykorzystać. Już pierwszego wieczoru okazało się, że kładę się spać z co najmniej 10 swędzącymi jak diabli ukłuciami. Preparat na komary (w moim przypadku najlepsza jest Mugga) jest więc niezbędny wszystkim wyjątkowo apetycznym i smacznym ludziom.

Wakacje na Kos – podsumowanie

Kos to typowy wakacyjny kierunek, a jednak wyspa nadal nie jest tak popularna wśród turystów jak Kreta czy Rodos. Wakacje na Kos to idealny wybór zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi. Antyczne ruiny, piaszczyste plaże, senne miasteczka – wszystko to sprawia, że Kos to miejsce, które za każdym razem odkrywaliśmy na nowo.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Wakacje na Kos – porady i wskazówki dla podróżujących

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×