Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

W godzinę od Warszawy: ogród romantyczny Arkadia koło Nieborowa

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Arkadia – choć wielu ta nazwa budzi skojarzenia wyłącznie z krainą szczęścia – to polska wieś w województwie łódzkim, w której znajduje się ogród o tej samej nazwie, cel naszej podróży. Ogród Arkadia to wspaniały przykład ogrodu romantycznego w stylu angielskim, a jednocześnie idealne miejsce na weekendowy wypad poza miasto. Gotowi na kolejną wyprawę?

ogród romantyczny Heleny Radziwiłłowej
Ogród Arkadia – widok na Świątynię Diany

Ogród Arkadia został założony w 1778 roku. Głównym projektantem był Szymon Bogumił Zug – jeden z najpopularniejszych architektów i architektów krajobrazu w Polsce, wybitny przedstawiciel klasycyzmu.

Arkadia to opus vitae Heleny Radziwiłłowej, żony właściciela oddalonego o zaledwie 5 km pałacu w Nieborowie. Nieborowski pałac otacza barokowy ogród w stylu francuskim, zaprojektowany przez słynnego architekta Tylmana z Gameren. Zaś ogród Arkadia reprezentuje kolejny styl ogrodowy zwany angielskim. Styl angielski charakteryzuje się przede wszystkim tym – jak to zwykle bywa – że jest przeciwieństwem swojego poprzednika, czyli stylu barokowego. Styl angielski cechuje się zatem głównie dążeniem do prostoty i swobody (w kontrze do barokowego przepychu i sztucznej regularności).

ogród Arkadia
Staw w ogrodzie Arkadia
Arkadia widok ze świątyni Diany
Widok ze Świątyni Diany
Arkadia
Staw w ogrodzie Arkadia

Arkadia Heleny Radziwiłłowej

Arkadia to niezwykłe miejsce. Swobodnie przeplatają się tu odniesienia do mitologii (Świątynia Diany), starożytności (Cyrk Rzymski), średniowiecza (Domek Gotycki) oraz współczesna, charakterystyczna dla początków XIX wieku romantyczna ludowość, zwrot ku naturze. Akwedukt, Grota Sybilli czy Przybytek Arcykapłana to budowle wznoszone ówcześnie, ale stylizowane na starożytne i średniowieczne.

świątynia Diany Arkadia
Świątynia Diany w Arkadii
świątynia Diany kolumny
Widok ze Świątyni Diany
Akwedukt
Akwedukt w ogrodzie Arkadia
Akwedukt w Arkadii
Akwedukt w Arkadii
Przybytek Arcykapłana
Ogród Arkadia – Przybytek Arcykapłana
ogród romantyczny Arkadia przybytek arcykapłana
Przybytek Arcykapłana
przybytek arcykapłana Arkadia latem
Przybytek Arcykapłana
Arkadia mur obok przybytku arcykapłana
Mur za przybytkiem Arcykapłana
Arkadia akwedukt
Przybytek Arcykapłana od drugiej strony
widok na świątynię Diany Arkadia
Świątynia Diany i Przybytek Arcykapłana
studnia w Arkadii
Studnia

Księżna Radziwiłłowa rozwijała ogród przez całe życie – zgodnie z aktualnymi trendami. Stąd po roku 1800 w założeniach ogrodu zaczynają być widoczne wpływy romantyczne. Przede wszystkim obszar ogrodu został powiększony, a nowe budowle wznoszone pod okiem Henryka Ittara.

Arkadia i symbol Arkadii w Arkadii

Arkadia to poetycka kraina szczęścia, w której nie występuje smutek, troska i cierpienie. To jednocześnie popularny w literaturze i malarstwie topos, wywodzący się z „Bukolik” Wergiliusza, podejmowany przez nowożytnych artystów. Sentencja Et in Arcadia ego, umieszczona pierwszy raz na obrazie włoskiego malarza Bartolomeo Schedoni, została także umieszczona na symbolicznym nagrobku Heleny Radziwiłłowej na Wyspie Topolowej. Sentencja ta najczęściej tłumaczona jest jako „i ja żyłem w Arkadii”. Moim zdaniem jej znaczenie lepiej oddają słowa „i oto ja w Arkadii” – które zamieszczone na nagrobku – przypominają o tym, że śmierć wkrada się nawet do krainy szczęścia.

Arkadia nagrobek
Symboliczny nagrobek Heleny Radziwiłłowej w Arkadii

Ogród Arkadia – bilety

Zwiedzanie ogrodu jest płatne. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 16 zł. Dzieci do 7. roku życia zwiedzają ogród za darmo, dzieci starsze i studenci do 26. roku życia płacą 1 zł. W kasie można również nabyć bilet łączony, umożliwiający wstęp do ogrodu i w Nieborowie, i w Arkadii. Bilet łączony kosztuje obecnie 28 zł dla osoby dorosłej. W każdy wtorek ogród można zwiedzać bezpłatnie.

Aktualny cennik znajdziecie na stronie Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Wskazówki dojazdu znajdziecie we wpisie dotyczącym pałacu i parku w Nieborowie.

Ogród Arkadia – mapa

Na zdjęciu niżej znajdziecie mapę ogrodu Arkadia. Na mapie zaznaczono także (na zielono) obiekty, które już nie istnieją, jak na przykład teatr. Niektóre z budowli zostały rozebrane po 1864 roku na polecenie Zygmunta Radziwiłła.

ogród Arkadia mapa
Mapa ogrodu Arkadia

Arkadia zimą

Ogród Arkadia jest otwarty przez cały rok. Poniżej kilka zdjęć w jesiennej i późnozimowej wersji.

ogród Arkadia świątynia Diany
Świątynia Diany zimą
ogród Heleny Radziwiłłowej akwedukt
Akwedukt w ogrodzie Arkadia
domek gotycki Arkadia
Domek Gotycki zimą
ogród Arkadia zimą
Staw w ogrodzie Arkadia wczesną wiosną
ogród romantyczny Arkadia w zimie
Aleje ogrodowe wczesną wiosną

Udanego wypadu!

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: W godzinę od Warszawy: ogród romantyczny Arkadia koło Nieborowa

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×