Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Vela Pržina, piaszczysta plaża na wyspie Korčula

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Piaszczysta, szeroka, z łagodnym zejściem do morza. Przez wielu określana jako jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Korčula. Vela Pržina to plaża, którą odkryliśmy w trakcie naszego wrześniowego pobytu w Chorwacji. Czy warto tu przyjechać?

Vela Przina Korcula
Plaża Vela Pržina, Korčula

Jeśli spędzacie wakacje na półwyspie Pelješac, nie zmarnujcie szansy zwiedzenia wyspy Korčula. Korčula znajduje się zaledwie ok. 15 minut drogi morskiej z miasteczka Orebić. Można się tu dostać promem pasażerskim lub samochodowym. Prom pasażerski zabierze Was prosto do stolicy wyspy z jej licznymi atrakcjami. Natomiast prom samochodowy – do miejscowości Dominče, skąd już tylko kwadrans dzieli Was od miejscowości Lumbarda, w pobliżu której zlokalizowana jest fantastyczna plaża Vela Pržina.

W tym wpisie przeczytacie o:

Co warto wiedzieć o miejscowości Lumbarda

Plaża Vela Pržina znajduje się w pobliżu miejscowości Lumbarda. Współcześnie Lumbarda i jej okolice słyną głównie z popularnych wśród turystów piaszczystych plaż Vela Pržina i Bilin Žal oraz z uprawy winorośli. Okoliczne winnice trudnią się uprawą gatunków endemicznych, takich jak pošip i grk.

Historia Lumbardy sięga czasów prehistorycznych. Pierwszymi mieszkańcami tych terenów było plemię Ilirów. Kolejnymi osadnikami byli Grecy, którym wyspa zawdzięcza swoją nazwę. Grecy przybyli tu bowiem z greckiej wyspy Korfu, czyli starożytnej Korkyry, a pierwsza nazwa Korčuli to Korkyra Melaina, czyli Czarna Korkyra (od ciemnego koloru lasów porastających wyspę).

Wyryte z kamieniu informacje dotyczące założenia greckiej kolonii na terenie dzisiejszej Lumbardy to najstarszy zabytek pisany odnaleziony na terenie Chorwacji. Traktuje on o założeniu osady Lumbaraj przez greckich osadników z wyspy Vis na podstawie porozumienia z Ilirami. Porozumienie, zawarte w III w. p.n.e., w sposób symboliczny kończy panowanie Ilirów na wyspie. W I w. p.n.e. na teren Korčuli przybyli Rzymianie (w pobliżu plaży Bilin Žal zachowały się pozostałości rzymskiej willi). Według historyków, od czasów wczesnochrześcijańskich aż po początek panowania Republiki Weneckiej, Lumbarda była opuszczona, a – zgodnie z obowiązującym prawem – za nocleg w okolicy można było otrzymać karę finansową.

Plaża Vela Pržina

Vela Pržina jest usytuowana w szerokiej i głębokiej zatoce, dobrze osłoniętej od wiatru. Piasek jest tutaj bardzo sypki i drobny, a sama plaża jest największą plażą piaszczystą na wyspie Korčula. Co charakterystyczne, piasek jest dość ciemny. Dlatego jeśli oczekujecie białego piasku, to nie spodziewajcie się go tutaj. Dno opada bardzo łagodnie, co sprawia, że plaża jest idealnym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. I dodatkowo, dzięki temu, że długi odcinek jest dość płytki, woda jest ciepła. Dno jest miejscami kamieniste – trzeba więc uważać, aby nie skaleczyć się o skały. Pamiętajcie również, że takie kamieniste miejsca uwielbiają jeżowce, więc nie zapomnijcie o obuwiu ochronnym.

Droga do plaży jest bardzo malownicza, wiedzie przez dość senne centrum Lumbardy, a także malownicze pola winorośli. Droga wśród winnic jest dość wąska i porusza się nią wielu rowerzystów. Celem wycieczek, oprócz plaży, jest także usytuowany niemal pośrodku drogi kościół Św. Krzyża.

Samochód można zaparkować na pojemnych parkingach w okolicy. Poza sezonem, we wrześniu, nie są pobierane opłaty za parkowanie. W sezonie parkingi są płatne (ceny są aktualizowane co roku).

Jeśli planujecie spędzić tu cały dzień, koniecznie zabierzcie ze sobą parasole. Plaża jest szeroka, ale nie ma tu palm lub innych drzew, więc nie ma się gdzie schronić przed słońcem. W sezonie można wynająć leżaki i parasole, ale poza sezonem takie udogodnienia są dostępne w ograniczonym stopniu. Warto więc zadbać o ochronę przeciwsłoneczną, nawet we wrześniu, kiedy słońce nie grzeje już tak mocno jak w lipcu czy sierpniu.

Ponadto tuż przy plaży znajduje się bar, więc jeśli zgłodniejecie, możecie zjeść coś na miejscu.

Vela Przina Lumbarda
Plaża Vela Pržina, Korčula
Lumbarda
Kościół św. Krzyża w folderze turystycznym

Plaża Vela Pržina – podsumowanie

Czy warto przyjechać na plażę Vela Pržina? Naszym zdaniem, zdecydowanie tak. Pobyt na plaży można połączyć ze zwiedzaniem okolicy, w tym lokalnych winiarni. A sama piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza to idealny wybór, jeśli podróżujecie z maluchami.

Oczywiście miejcie na uwadze, że w środku sezonu plaża z całą pewnością będzie zatłoczona, ponieważ jest to jedna z najpopularniejszych plaż na wyspie. Z tego względu najbardziej polecamy Wam odwiedzenie plaży poza sezonem, kiedy turystów jest mniej, ale woda jest nadal bardzo ciepła. Nawet w drugiej połowie września, warunki do plażowania i pływania są tutaj doskonałe.

Zachęcamy Was oczywiście do zwiedzenia całej wyspy Korčula. Więcej informacji znajdziecie we wpisie Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Vela Pržina, piaszczysta plaża na wyspie Korčula

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×