Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Varaždin – perła północnej Chorwacji

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Varaždin - atrakcje, zabytki, wskazówki
Varaždin, perła chorwackiej architektury barokowej

Varaždin to jedno z odkryć z naszej wrześniowej podróży do Chorwacji. Już kilka razy w drodze do Dalmacji przymierzaliśmy się do zwiedzenia dawnej chorwackiej stolicy, współcześnie znanej jako „barokowe miasto”. Czy warto się tu zatrzymać? Jakie atrakcje turystyczne oferuje Varaždin? Gdzie zjeść? Sprawdźcie nasz kolejny wpis.

Varaždin znajduje się tuż przy granicy z Węgrami. Jeśli Wasza trasa do Chorwacji biegnie przez Węgry i korzystacie z przejścia granicznego Goričan-Letenye, do Varaždinu dzieli Was mniej niż 50 km, co powinno Wam zabrać ok. pół godziny. Czy warto zrobić sobie przystanek po drodze? Zdecydowanie!

Jeśli możecie zatrzymać się tylko na kilka godzin, to w tym czasie zdążycie zobaczyć najciekawsze miejsca w Varaždinie, a przy okazji napić się doskonałej kawy w jednej z licznych kawiarni i zjeść pyszny obiad w lokalnej restauracji. Jeśli zdecydujecie się na nocleg w Varaždinie, możecie przy okazji zwiedzić także okoliczne atrakcje, jak choćby Varaždinskie Toplice.

W tym wpisie przeczytacie o:

Co trzeba wiedzieć o Varaždinie?

katedra Varazdin
Barokowa katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (zdjęcie z folderu turystycznego)

Varaždin – największe atrakcje turystyczne

Varaždin jest wypełniony zabytkami, a jednocześnie miasto jest na tyle małe, że można je zobaczyć lub zwiedzić w ciągu jednego dnia. W wielu miejscach wyznaczone są strefy wyłącznie dla pieszych, więc miasto jest idealne do zwiedzania z małymi dziećmi.

Plac króla Tomislava – centrum miejskiego życia

Zwiedzanie Varaždina najlepiej zacząć od placu króla Tomislava (Trg krajla Tomislava), który stanowi centrum życia miasta. W sobotnie poranki plac tętni życiem. Liczne kawiarnie zapełniają okoliczni mieszkańcy, którzy załatwiają swoje sprawunki.

Główne miejsce na placu zajmuje ratusz miejski. Budynek, w którym znajduje się ratusz, w XVI wieku został podarowany miastu przez niemieckiego hrabiego i od tego czasu nieprzerwanie funkcjonuje jako miejski ratusz. Wprawdzie budynek mocno ucierpiał we wspomnianym wyżej pożarze, ale wkrótce został odnowiony. Ze swoją 500-letnią historią, jest jednym z najstarszych ratuszy w Europie.

Varazdin plac krajla Tomislava
Plac króla Tomislava z ratuszem miejskim

Twierdza Stari Grad

Stari Grad to najpopularniejsza atrakcja turystyczna, jaką może się pochwalić Varaždin. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku. Pod koniec XIV wieku budowla została przebudowana w stylu gotyckim, z kolei w wieku XVI uzyskała renesansowy kształt. To, co widać z zewnątrz, czyli charakterystyczne mury z okrągłymi basztami, ziemne wały i fosa wypełniona kiedyś wodą, zostały wybudowane w połowie XVI wieku w celu obrony przed Turkami.

zamek Varazdin
Stari Grad
Varazdin atrakcje turystyczne
Stari Grad w Varaždinie
nasyp przy twierdzy Varazdin
Wały ziemne wokół Starego Gradu
waly wokol twierdzy Varazdin
Wejście na wały naziemne
Varazdin twierdza
Widok z wałów

Ciekawostka: innym chorwackim miastem, w którym dawne fosy zostały przerobione na tereny rekreacyjne jest Karlovac.

Muzeum Miejskie w Varaždinie

Obecnie twierdza mieści Muzeum Miejskie (Gradski Muzej Varaždin) z interesującymi zbiorami. Muzeum działa od 1925 roku. Wśród ekspozycji stałych znajdują się m.in. komnaty umeblowane zgodnie ze stylami epok (m.in. renesans, barok, rokoko), a także wystawa broni czy porcelany i ozdobnego szkła. Na terenie muzeum znajduje się także kaplica św. Wawrzyńca wraz zakrystią.

Muzeum Miejskie Varazdin
Gradski Muzej Varaždin
Varazdin muzeum miejskie
Muzeum Miejskie Varazdin
muzeum miejskie Varazdin
Wystawy stałe Varaždinie
muzeum Varazdin
Muzeum Miejskie Varaždin

Obiekt jest czynny od wtorku do niedzieli. W weekendy zamyka się już o godzinie 13, więc miejcie to na względzie planując zwiedzanie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 5 EUR (ok. 23 złote). Aktualne godziny i cennik znajdują się na stronie Gradski Muzej Varaždin.

Plac Tradycyjnego Rzemiosła

Tuż obok twierdzy Stari Grad znajduje się plac Tradycyjnego Rzemiosła (chor. Trg Tradicijskih Obrta). To bardzo interesujące miejsce na mapie Varaždina, gdzie można kupić produkty wytworzone przez lokalnych rzemieślników, jak na przykład miody, kapelusze czy porcelanowe anioły. Jednocześnie to miejsce przypominające o cechach rzemieślniczych, które w dawnych czasach przyczyniły się do rozkwitu miasta. Każdy cech posiadał swoją siedzibę, patrona oraz godło. Nad wejściem do siedzib cechów w Varaždinie znajdziecie m.in. syrenę, która symbolizuje handel zagraniczny czy podkowę, która symbolizuje kowalstwo.

Jeśli interesuje Was historia cechów w Varaždinie, w jednym z zamkowo-muzealnych pomieszczeń znajdziecie wystawę poświęconą varaždinskim cechom rzemieślniczym.

rzemiosla Varazdin
Współczesne instalacje artystyczne nawiązujące do cechów
Varazdin Stari Grad
Muzeum Miejskie

Pomnik Grgura Ninskiego

W okolicy klasztoru franciszkanów znajduje się pomnik Grgura Ninskiego. Grgur Ninski, czyli Grzegorz z Ninu, to biskup Ninu, znany jako orędownik głagolicy, najstarszego pisma słowiańskiego („glagol” po staro-cerkiewno-słowiańsku oznacza „literę”). Poza tym – co jest takiego interesującego w varaždinskim pomniku? Otóż jest identyczny z pomnikiem Grgura Ninskiego, który znajduje się w mieście Split.

Grgur Ninski Varazdin
Pomnik Grgura Ninskiego w Varaždinie

Gdzie zjeść w Varaždinie?

Varaždin obfituje w liczne kawiarnie i restauracje. Kawiarnię  możecie wybrać w ciemno. Jak w całej Chorwacji, bez trudu napijecie się pysznej kawy w dowolnym miejscu. Jeśli zaś chodzi o restauracje, z czystym sumieniem polecamy restaurację Verglec. Zjecie tu doskonałą pieczoną kaczkę z kaszą gryczaną, eskalopki (Zagorski odrezak) czy tradycyjną zupę zagorską (Zagorska juha).

Restauracja jest duża, przestronna i ma doskonałą obsługę kelnerską. Ceny są zdecydowanie bardziej korzystne niż na wybrzeżu. Niestety, nie możemy udokumentować tej kulinarnej podróży – byliśmy tak głodni, że kiedy podano nam jedzenie, chwyciliśmy za sztućce, nie za telefony.

Varaždin – pozostałe atrakcje turystyczne

Abstrahując od cennych zabytków i atrakcji turystycznych, jedną z głównych przyjemności, jest niespieszny spacer po mieście. Jest tu wiele malowniczych uliczek, skwerów, parków, które aż proszą się o to, aby zatrzymać się przy nich na chwilę. Zresztą, zobaczcie sami, jak piękny jest Varaždin!

zielony Varazdin
Park Sateliste Vatroslava Jagića
uliczki w Varazdinie
Krynolina Miłości
kosciol sw. Mikolaja Varazdin
Kościół św. Mikołaja
atrakcje w Varazdinie
Ulice Varaždina
Varazdinskie ulice
Ulice Varaždina

Varazdin uliczki
Varaždin
Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Varaždin – perła północnej Chorwacji

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×