Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Trpanj na półwyspie Pelješac

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Trpanj to jedna z pełnych uroku miejscowości turystycznych, z których słynie półwysep Pelješac. Kiedyś brama na półwysep Pelješac, dziś raczej spokojna miejscowość, której ogromnym atutem są piękne plaże. Czy warto się tu zatrzymać w drodze? Sprawdźcie.

Trpanj plaza
Trpanj

Trpanj odwiedziliśmy wielokrotnie w czasie naszych wypraw na półwysep Pelješac w ostatnich latach. Jest to jedno z największych miasteczek na północnym wybrzeżu Pelješca, choć pod względem administracyjnym, Trpanj jest wioską. Co nas sprowadza do Trpanja?

Z tego wpisu dowiecie się o:

Trpanj – miasto portowe

Trpanj jest miastem portowym i przez długie lata jego znaczenie opierało się na przeprawie morskiej morskiej między stałym lądem a Pelješcem. Każdy, kto ze stałego lądu chciał się dostać na półwysep Pelješac, musiał albo odprawić się na przejściu granicznym z Bośnią i Hercegowiną w Neum, albo skorzystać z przeprawy morskiej Ploče-Trpanj. Innej drogi nie było. Promy kursowały często, port był wypełniony po brzegi, a sznurek samochodów sunący w kierunku Orebića był niezawodnym znakiem, że oto prom przybył do portu.

Wiele się jednak zmieniło, od kiedy w lipcu 2022 roku oddano do użytku most Pelješki. Promy pływają nadal, ale z wyraźnie mniejszą częstotliwością. Miasteczko stało się bardziej spokojne, można nawet powiedzieć, że senne. Jednak nas taki senny Trpanj przyciąga dużo mocniej niż gwarne, portowe miasto.

prom do Trpanj
Podróż morska do Trpanja
Trpanj droga morska
Widok z morza
Trpanj z promu
W promie, w porcie

Co warto zobaczyć w Trpanju?

Jak się okazuje, Trpanj to miejsce o długiej historii – wzgórze Gradina, u stóp którego leży współczesny port, było zamieszkane już w czasach prehistorycznych. Na tym samym wzgórzu znajdowała się później rzymska osada, a jeszcze później bizantyjskie fortyfikacje. Do najciekawszych zabytków Trpanja należą pozostałości bizantyjskiego panowania oraz kilka kościołów, datowanych na XVII wiek: kościół św. Piotra i Pawła, kościół Matki Bożej z Góry Karmel – patronki marynarzy, kościół św. Antoniego, kościół św. Rocha, a także XIX-wieczny kościół św. Mikołaja. Z kolei w trakcie przeprawy morskiej można podziwiać ustawiony na falochronie pomnik Wniebowzięcia – Gwiazdy Morza (Velike Gospe – Zvjezda Mora) z 1938 roku.

Trpanj Gwiazda Morza
Pomnik Gwiazdy Morza na falochronie

Port w Trpanju

Odkąd do Trpanja nie ściągają tak licznie promy morskie, warto odwiedzić port i rozkoszować się widokiem na morze. Częściej niż promy, do portu przybijają statki turystyczne. W porcie znajduje się publiczny parking (płatny), gdzie można zostawić samochód. Spacer nabrzeżem do duża przyjemność, którą można zwieńczyć kawą w jednym z caffe barów lub lodami w pobliskiej lodziarni Obala. Tuż przy porcie znajduje się także punkt informacji turystycznej, gdzie możecie znaleźć dużo informacji na temat wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w Trpanju i na półwyspie Pelješac. Np. od 30 sierpnia do 15 września trwa Ston Salt Festival.

Trpanj w porcie
Port w Trpanju
Trpanj jacht
Statek wycieczkowy w porcie w Trpanju
Trpanj kawiarnia
Jeden z caffe barów w porcie

Trpanj – plaże

Jednym z największych atutów Trapnja są piękne plaże z krystalicznie czystą, błękitną wodą. O plażach w Trpanju pisaliśmy już we wcześniejszych wpisach, np. Półwysep Pelješac – praktyczne wskazówki dla rodzin z dziećmi. Plaża nad Zatoką Trpanj (Uvala Trpanj), tuż obok kempingu Vrila, jest naszą ulubioną plażą w Trpanju i jedną z ulubionych na półwyspie Pelješac. Plaża jest dość długa i całkiem szeroka, żwirkowa. Można tu nawet znaleźć cień pod jedną z palm posadzonych wzdłuż brzegu. Tuż obok znajduje się bezpłatny parking. W tej części plaży nie ma jednak zupełnie plażowej infrastruktury. Nie znajdziecie tu beach barów, więc prowiant musicie zabrać ze sobą. Nie ma tu także niestety pryszniców. Za to błękit wody i wspaniałe widoki na stały ląd, wynagradzają wszelkie niedogodności. Zobaczcie zresztą sami:

plaza Trpanj
Plaża w Trpanju
Trpanj na plazy
Plaża w Trpanju
panorama Trpanj
Trpanj

Po więcej informacji zapraszamy Was na oficjalną stronę Trpanj, dostępną także w języku angielskim. Jeśli już tu byliście, dajcie koniecznie znać w komentarzach, jakie są Wasze wrażenia.

Comments divider

2 komentarze dla wpisu: Trpanj na półwyspie Pelješac

Dodane komentarze

  1. Moja miejscówka ♥️

    Jest bar na plaży Luka, całkiem dobrze zaopatrzony.

    1. Często bywasz w Trpanju? Czy od czasu oddania do użytku mostu w Trpanju jest mniej turystów? Pamiętam jeszcze te kolejki do promu…

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×