Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Rzeka Trebižat – cuda natury w Bośni i Hercegowinie

Opublikowane dnia przez Jaśnie Pani

Trebižat to rzeka płynąca w Hercegowinie, w południowej części Bośni i Hercegowiny, blisko granicy z Chorwacją. To druga pod względem długości tonąca rzeka Bośni i Hercegowiny, która pojawia się i znika z oczu, o czym dowiecie się w dzisiejszym wpisie. A tam, gdzie się pojawia, tworzy malownicze krajobrazy. Czy warto się tu wybrać?

Trebizat
Trebižat

Hercegowina jest krainą jak z obrazka. Znajdziecie tu wiele zapierających dech w piersiach widoków, które konkurują z pięknem chorwackiego wybrzeża. Górskie szczyty i zbocza, rozległe doliny, dzikie  lasy i malownicze doliny rzek składają się na niezwykle efektowny całokształt hercegowińskiej przyrody. Najbardziej znaną rzeką Hercegowiny jest Neretwa, która uchodzi do Adriatyku na terenie Chorwacji, a Trebižat jest jej największym dopływem.

W tym wpisie przeczytacie o:

Rzeka Trebižat

Trebižat ma źródło w jaskini krasowej we wsi Peć-Mlini, a po ok. 50 km wpada do Neretwy. Na swoim krótkim biegu funkcjonuje aż pod 9 nazwami: Culuša, Ričina, Brina, Suvaja, Matica, Vrlika, Tihaljina, Mlade i, oczywiście, Trebižat. Jest tzw. tonącą rzeką – raz płynie pod ziemią, raz pojawia się na powierzchni. Tak wiele nazw wynika właśnie z faktu, że rzeka kilkukrotnie schodzi pod ziemię, a u swojego „nowego” źródła otrzymuje nową nazwę.

Trebižat jest rzeką krasową. W zależności od pory roku i warunków pogodowych w ekstremalnych warunkach może albo niemal wyschnąć, albo wylać. Jest rzeką o bogatej faunie i florze. Brzegi rzeki gęsto porastają rośliny, a w jej wodach żyją węgorze, łososie adriatyckie, kraby i małże rzeczne, a także gatunki endemiczne.

Ze względu na korzystne warunki (liczne jaskinie, dostęp do słodkiej wody i żyzne ziemie) dorzecze Trebižat było idealnym miejscem dla osad ludzkich. W starożytności teren wchodził w skład rzymskiej Dalmacji. Między Trebižat a Neretwą możecie np. zwiedzić ruiny starożytnej rzymskiej willi Mogorjelo.

Wodospady na rzece Trebižat

Rzeka słynie także z pięknych wodospadów: wodospadu Koćuša i wodospadów Kravica. Te drugie znajdują się w pobliżu miasta Studenci, blisko granicy z Chorwacją. Jeśli spędzacie wakacje w Chorwacji, w pobliżu granicy, warto rozważyć jednodniową wycieczkę do Bośni i Hercegowiny i odwiedzić m.in. wodospady Kravica.

Wodospady Kravica to grupa wodospadów na odcinku ok. 100 m na rzece Trebižat. Wodospady są wysokie na maksymalnie 28 metrów i tworzą niezwykle malowniczy krajobraz. Więcej o wodospadach Kravica i naszych wrażeniach przeczytacie we wpisie Bośnia i Hercegowina w jeden dzień.

Kravica w Bośni
Wodospady Kravica
Kravica Bosnia
Kompleks rekreacyjny nad wodospadami Kravica
wodospady Kravica
Wodospady Kravica

Malownicze miejsce między nurtami

Z kolei w pobliżu miasta Trebižat znajduje się wyjątkowe miejsce położone między dwoma nurtami rzeki. Aby tu trafić, kierujcie się do Club Divine. Jest to kompleks rekreacyjno-turystyczny z restauracją położoną nad samą rzeką. Nie ma tu klasycznych stolików restauracyjnych a spore altany połączone kładkami nad rzeką. Teren jest niezwykle malowniczy. Woda jest tu dość bystra i mieni się wieloma kolorami. I chociaż nie ma tu okazałych wodospadów, to właśnie to malownicze miejsce między nurtami Trebižat nieco przypomina Jeziora Plitwickie (choć inni do terenu Jezior Plitwickich porównują wodospady Kravica). Jak tu trafiliśmy? Oczywiście z polecenia znajomych z Opuzen.

Trebizat rzeka
Jeden z nurtów rzeki Trebižat
Trebizat dorzecze
Trochę jak nad Jeziorami Plitwickimi, prawda?
Trebizat Hercegowina
Hercegowina czy Jeziora Plitwickie?
Trebizat doplyw Neretwy
Krystaliczny nurt
rzeka Trebizat
I głęboka toń
nad rzeka Trebizat
Bogata roślinność rzeki
Trebizat Club Divine
Club Divine
Club Divine
Restauracja nad rzeką

Czy warto odwiedzić dorzecze Trebižat?

Naszym zdaniem zdecydowanie. Zwłaszcza w upalny dzień rzeka – zarówno w okolicy wodospadów, jak i miasta Trebižat – zapewnia ochłodę i chwilę oddechu od letniego żaru. Komercjalizacja obu miejsc to zarówno ich wada, jak i zaleta. Trudno się jednak dziwić, że Bośnia i Hercegowina stara się w ostatnich latach rozwinąć turystykę, kiedy sąsiednia Chorwacja czerpie z tej gałęzi gospodarki tak wysokie przychody.

Z jednej strony jest bardzo przyjemnie napić się kawy w zacienionej altanie na rzece, zwłaszcza w słoneczny dzień, kiedy promienie słońca wydobywają z rzeki różne odcienie niebieskiego i zielonego. Z drugiej strony, trochę żal ich pierwotnej dzikości. Co Wam bardziej odpowiada? Musicie ocenić sami. A warto się tu wybrać, żeby takiej oceny dokonać.

Jeśli planujecie w tym roku podróż do Bośni i Hercegowiny, przeczytajcie koniecznie:

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Rzeka Trebižat – cuda natury w Bośni i Hercegowinie

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×