Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Przewodnik po Orebić, czyli gdzie pojechać na wakacje w Chorwacji

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Orebić, malownicze miasteczko na półwyspie Pelješac, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w Chorwacji. Miasto przyciąga tłumy wyjątkową lokalizacją, bogatą historią, kulturą i tradycją. Otoczony górami i Morzem Adriatyckim, Orebić oferuje wspaniałe krajobrazy, piękne plaże i ciekawe atrakcje turystyczne. Przedstawiamy Wam praktyczny przewodnik po Orebić.

Orebić
Orebić

Orebić to punkt obowiązkowy w każdej naszej podróży do Chorwacji od 2020 roku. Ten wpis aktualizujemy co roku. Nasz przewodnik po Orebić zawiera:

Nasze wrażenia z wakacji w Orebić

Orebić stanowi jeden z największych ośrodków turystycznych na półwyspie Pelješac. Z roku na rok jest tu coraz więcej turystów. W 2023 roku, według systemu eVisitor, miasto było jednym z pięciu najpopularniejszych miejsc wybieranych przez turystów z Polski (obok Omišu, Makarskiej czy Zadaru). Nie jest to kameralne miejsce, w którym można odetchnąć od tłumów, ale też nie jest to ośrodek turystyczny na miarę Makarskiej.

Orebić ma wszystko to, co niezbędne do wakacyjnego odpoczynku – piękna plaża, odpowiednia do długich spacerów nadmorska promenada, malowniczy port, warte polecenia restauracje, a do tego ciekawa lokalna historia i w bród pysznych miejscowych produktów (oliwy, wina, przetwory) do spróbowania! Jeśli planujecie wyjazd na półwysep Pelješac, wakacje w Orebić to doskonały wybór.

Przewodnik po największych atrakcjach turystycznych w Orebić

Promenada

Z miejscowych atrakcji turystycznych z pewnością warto wymienić promenadę, która ciągnie się wzdłuż całej miejscowości. W starych kamienicach często zlokalizowane są apartamenty do wynajęcia i ciekawe restauracje, jak choćby Mimbelli. Kamienne domy i imponujące wille, należące niegdyś do kapitanów dubrownickiej floty, są dziś główną atrakcją Orebić. To dowód na to, jak istotnym ośrodkiem morskim było to małe miasteczko w przeszłości. Niektóre kapitańskie domy są otoczone okazałymi ogrodami, w których rosną egzotyczne rośliny sprowadzane przez żeglarzy z dalekich podróży. Zwróćcie także szczególną uwagę na bramy – na wielu z nich wykuta jest data powstania domostwa.

Promenada zaczyna się tuż obok wejścia na miejską plażę i otacza cały Orebić. Alternatywą jest główna droga, która biegnie równolegle do promenady. Od głównej drogi odbiegają uliczki, dzięki którym szybko zejdziecie do promenady.

Promenada prowadzi także do placu Mimbeli (Trg Mimbeli), który stanowi historyczne centrum miejscowości. Tu, w budynku ratuszu, znajduje się Muzeum Morskie. Jest tu wiele eksponatów związanych z marynistyką, jak również historią miasta. Warto tu zajrzeć w wolnej chwili. Warto jednak wiedzieć, że – niestety – praktycznie wszystkie podpisy są w języku chorwackim.

Orebic promenada
Promenada w Orebić
Promenada w Orebić, półwysep Peljesac atrakcje
Jeden z kapitańskich domów
promenada Orebic
Promenada w Orebić
Promenada w Orebić, półwysep Peljesac, Chorwacja
Plac Mimbeli – historyczne centrum Orebić
Wakacje w Orebić promenada
Droga na promenadę

Klasztor franciszkański i cmentarz kapitański

W niewielkiej odległości od Orebića znajduje się wspaniały punkt widokowy, ze spektakularną panoramą na położone w dole miasteczko oraz na wyspę Korčula. Znajduje się tu XV-wieczny, franciszkański zespół klasztorny z kościołem Gospa od Andela (Matki Boskiej Anielskiej) oraz stary cmentarz kapitański. To tutaj znajdują się groby kapitanów żeglugi.

Jeśli spędzacie wakacje w Orebić, koniecznie odwiedźcie to miejsce. Można tu dojechać samochodem (na górze znajduje się parking), ale również wejść pieszo. Kompleks jest położony na wysokości ok. 150 m n.p.m na zboczu góry sv. Ilija.

widok na Korcule
Widok na wyspę i miasto Korčula
widok na Orebic
Panorama Orebić
panorama ze wzgorza nad Orebić
Panorama

Port

Orebić posiada połączenie morskie z wyspą Korčula. Port w Orebiću, sam w sobie, nie jest szczególnie okazały. Ale panorama Orebića widziana z pokładu promu, przepływającego przez Kanał Pelješki, jest przepiękna. Z portu w Orebiću, pasażerskim promem, w około 15 minut można dostać się na wyspę Korčula. Jest to fantastyczny pomysł na jednodniową wycieczkę.

Z Orebića odpływają również promy samochodowe, ale do zwiedzenia stolicy wyspy niepotrzebny jest samochód. Promy samochodowe nie przybijają zresztą do miasta Korčula, a do miejscowości Dominče. Zatem, aby zwiedzić stolicę wyspy, prom pasażerski jest najlepszym wyborem. A jeśli macie w planach zwiedzić całą wyspę, polecamy Wam obszerny wpis Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula.

Port w Orebić
Port w Orebiću
Orebic port
Prom pasażerski w porcie w Orebiću
zachod slonca Orebić
Zachód słońca nad portem w Orebiću
Orebic z morza
Widok na Orebić z pokładu promu
Korcula
Korcula

Noclegi w Orebić

Wybierając apartament na obrzeżach Orebić, można naprawdę przyjemnie odpocząć.  Naszej pierwszej rezerwacji dokonaliśmy przy ulicy Braće Radić, czyli tuż przy wjeździe/wyjeździe z miasteczka. Dopiero po kilku dniach doceniliśmy ten szczęśliwy zbieg okoliczności. Nasz apartament był położony z dala od głównej drogi, a jednocześnie z dogodnym wejściem prosto na miejską plażę (Trstenica). Z jednej strony mieliśmy widok na górę św. Eliasza (sv. Ilija), z drugiej na morze. Rok później zdecydowaliśmy się na ten sam apartament. Od 2022 roku, ze względu na ogromną liczbę turystów w Orebiciu, wybieramy apartamenty w innych lokalizacjach. Ale zawsze przynajmniej kilka razy wracamy do Orebicia.

W Orebić jest mnóstwo apartamentów na wynajem, a także kilka hoteli w pobliżu portu. Im bliżej portu, tym więcej restauracji, sklepów z pamiątkami, ale także dalej od miejskiej plaży.

Orebić – plaża miejska Trstenica

Trstenica to publiczna plaża. Nie jest to szeroka plaża, ale jest długa, więc spokojnie można tu znaleźć miejsce dla siebie. Leży we wschodniej części Orebića – wejście na plażę znajduje się mniej więcej na wysokości ulicy Braće Radić.

Trstenica to nie plaża piaszczysta w klasycznym rozumieniu tego słowa, ale gdzieniegdzie kamyki są dosyć drobne. Natomiast w wielu punktach dno morskie jest piaszczyste. Tu obuwie do pływania nie jest konieczne, ale już kiedy przepłynie się odrobinę dalej, w kierunku skał, to można się narazić na kontakt z jeżowcami, których jest tutaj całkiem sporo. Późnym popołudniem plaża jest spowita cieniem. Jeśli planujecie opalanie o tej porze, to powinien jednak wybrać miejsce po drugiej stronie półwyspu.

Trstenica – informacje praktyczne

  1. Nad Orebić góruje masyw sv. Ilija, stąd też zejście na plażę jest dosyć strome i wymaga dodatkowo zejścia po schodach. Jeśli ktoś podróżuje z małym dzieckiem i wózkiem dziecięcym lub ma problem z chodzeniem, warto mieć to na uwadze.
  2. Na plaży obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
  3. Jeśli chodzi o plażową infrastrukturę, w 2021 roku pojawiła się możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli w okolicach baru. Jednak ceny, w porównaniu np. do greckich kurortów, są dość wysokie.
  4. Jest tutaj toaleta i prysznic. Na plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętów wodnych. I jeden bar, nieczynny w niedzielę. To w zasadzie wszystko.
  5. Plaża Trstenica jest przyjemnym miejscem, chociaż zazwyczaj wybieraliśmy się tutaj na szybką kąpiel w morzu. Dłuższe plażowanie rezerwowaliśmy dla innych plaż na półwyspie Pelješac, w naszej opinii wygodniejszych i ładniejszych, takich jak np. plaża Prapratno, jedna z najlepszych na półwyspie Pelješac czy Trpanj.

Poza Trstenicą w zasadzie bez problemu można wybrać na plażowanie dowolne miejsce wzdłuż promenady – wąskie, kamieniste lub żwirowe plaże okalają całe wybrzeże.

Plaża Trstenica, Orebić
Plaża w Orebić Trstenica o poranku
Trstenica
Trstenica o poranku
Promenada w Orebić, półwysep Peljesac atrakcje
Wąskie skrawki plaży wzdłuż promenady

Gdzie zrobić zakupy w Orebić?

W Orebiću można znaleźć wszystkie popularne chorwackie spożywcze sieciówki: Konzum, Ribola, Plodine, Studenac i Tommy. W 2021 roku Orebić stało się prawdziwym centrum handlu detalicznego na półwyspie, skupiając w bliskiej odległości, w okolicach wjazdu do miasta, wszystkie duże, chorwackie supermarkety.

Oprócz tego wzdłuż głównej drogi co kawałek rozstawiają się lokalni sprzedawcy, oferujący warzywa, owoce i zioła. Część z nich sprzedaje również własną oliwę (tradycyjnie w plastikowych butelkach) oraz domowe przetwory: konfiturę z fig czy ajvar. Warto skosztować wszystkiego!

Targ w Orebić, Chorwacja
Targ w Orebić
Targ Orebić
Stragany z warzywami w Orebić

Targ rybny w Orebić

W 2020 roku codziennie rano na miejskim targu można było zaopatrzyć się w świeże ryby i owoce morza. Były tu trzy punkty, w których można było kupić morskie specjały, z czego dwa to sklepy, a trzeci – przystosowana do sprzedaży ciężarówka-chłodnia. Korzystaliśmy ze sklepu, gdzie sprzedawał szef kuchni (którego lokal był zamknięty z powodu pandemii). Za każdym razem otrzymywaliśmy od niego specjalne wskazówki na temat przygotowania i podawania ryb, które wybraliśmy.

W 2021 roku targ rybny w Orebić okazał się dla nas ogromnym rozczarowaniem. Już drugiego dnia z samego rana dziarsko pomaszerowaliśmy na targ, zastanawiając się intensywnie, jaki przysmak kupimy. Kalmary? Krewetki? Mule? Niestety, nic z tych rzeczy. W dwóch punktach sprzedawane były głównie hodowlane dorady i okonie morskie. Ostatecznie na targ rybny wybraliśmy się 2-3 razy w trakcie 3-tygodniowego pobytu, za każdym razem kupując doradę. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – dzięki temu intensywnie testowaliśmy restauracje, konoby i bary na półwyspie Pelješac.

Targ rybny, Orebić
Sklep rybny w Orebić
Krewetki w Chorwacji
Rezultat zakupów na orebickim targu

Gdzie zjeść w Orebić? Przewodnik po lokalach gastronomicznych w Orebić

Restauracja Mimbelli

Orebić posiada całkiem spory wybór różnego rodzaju punktów gastronomicznych. Warto odwiedzić na przykład restaurację Mimbelli, która oferuje dania z owoców morza i specjały kuchni dalmatyńskiej. Można tu zjeść pyszną morską rybę, kalmary, czarne risotto.

kalmary z blitvą Mimbelli Orebić
Restauracja Mimbelli w Orebić
miecznik i risotto Mimbelli Orebić
Czarne risotto w Mimbelli

Restauracja Olive Garden

W 2021 roku naszym odkryciem okazała się restauracja Olive Garden. Położona na obrzeżach miasteczka mała, rodzinna restauracja ma krótkie menu i podaje głównie lokalne specjały, takie jak sałatka z ośmiornicy, peka czy grillowane ryby i mięso. Kalmary serwowane w Olive Garden to zdecydowanie najlepsze kalmary, jakie kiedykolwiek jadłam. Stoliki są rozstawione między drzewkami oliwnymi, a gości obsługuje sympatyczny starszy pan, właściciel restauracji. Więcej o tej restauracji znajdziecie we wpisie Olive Garden, czyli gdzie dobrze zjeść w Orebić.

Olive Garden peka z ośmiornicą
Ośmiornica spod peki w Olive Garden w Orebić
Olive Garden pieczone kalmary
Kalmary w Olive Garden
Olive Garden salatka z osmiornica
Sałatka z ośmiornicy z Olive Garden

Konoba-Pension Hrid

Na półwyspie Pelješac są także restauracje, do których można przyjść tylko za uprzednią rezerwacją. Pierwszego dnia naszego pierwszego pobytu w Orebić trafiliśmy do Konoba-Pension Hrid. Nie wiedzieliśmy wtedy, że nie można tam tak sobie po prostu wejść, a należy się wcześniej umówić i zamówić danie z wyprzedzeniem. Gdybyśmy to wiedzieli wcześniej, to pewnie byśmy się tam spontanicznie nie wybrali. Tymczasem kelner z jednej strony zdecydował się nas obsłużyć, a z drugiej dawał nam do zrozumienia, jak wielki kłopot stanowi nasze pojawienie się. Byliśmy głodni po długiej podróży, ale nie czuliśmy się tam specjalnie komfortowo.

Konoba jest położona jest wysoko, nad zespołem klasztornym, cmentarzem kapitańskim i tarasem widokowym i rozciąga się stamtąd przepiękny widok na Orebić i Korčulę. Ten widok to zdecydowanie główny powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce. Jedyne danie, jakie mogliśmy zamówić, to ryba z ziemniakami i blitvą. Posiłek był całkiem smaczny. Jednak takie cudne położenie stawia poprzeczkę bardzo wysoko i będąc w tak pięknym miejscu, spodziewaliśmy się również nadzwyczajnego posiłku.

Konoba Hrid Orebić
Konoba-Pension Hrid w Orebić
Orebić panorama
Widok z tarasu konoby Hrid

Kawiarnie w Orebiću

Jeśli chodzi o słodkości, w Orebić warto wstąpić do Croccantino – to jest kawiarnia z prawdziwego zdarzenia, gdzie można napić się pysznej kawy oraz zjeść robione na miejscu, regionalne przysmaki, jak np. tort pomarańczowo-orzechowy, rano zjeść pyszne śniadanie, a wieczorem napić się lokalnego wina.

W Croccantino bywaliśmy niemal codziennie, próbując niemal wszystkiego, co oferowała kawiarnia. Więcej możecie się dowiedzieć w osobnym wpisie poświęconym kawiarni Croccantino.

Tort pomarańczowo-orzechowy
Chorwacki tort pomarańczowo-orzechowy w kawiarni Croccantino
Croccantino
Pyszności z Croccantino

Przewodnik po Orebić – podsumowanie

Orebić to jedno z naszych ulubionych miejsc w Chorwacji. To także doskonała baza wypadowa do zwiedzania półwyspu. Jeśli szukacie ciekawych miejsc na półwyspie, sprawdźcie koniecznie wpis Półwysep Pelješac: co warto zobaczyć? A dzięki oddanemu niedawno do użytku mostowi Pelješkiemu, który znacznie skraca dojazd na stały ląd, Bośnia i Hercegowina znajduje się bliżej niż kiedykolwiek. Przygotowaliśmy dla was 3 pomysły na jednodniowe wycieczki z półwyspu Pelješac.

Jeśli wakacje w Orebić będą Waszymi pierwszymi wakacjami w Chorwacji, zachęcamy do zapoznania się z wpisem Wakacje w Chorwacji – 10 praktycznych porad. Znajdziecie tu mnóstwo informacji i wskazówek.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Przewodnik po Orebić, czyli gdzie pojechać na wakacje w Chorwacji

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×