Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Pomysły na weekend na Mazowszu – 5 propozycji

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Sobota i niedziela to w naszym domu zawsze jeden dylemat: gdzie dziś jedziemy? Zazwyczaj sobota zarezerwowana jest na krótsze wyjazdy, a niedziela na dłuższe wycieczki. Jesteście ciekawi, gdzie się wybieramy, mieszkając na co dzień w Warszawie? Sprawdźcie nasze pomysły na weekend na Mazowszu!

Weekend na Mazowszu
Weekend na Mazowszu: po lewej Młochów, po prawej Kampinoski Park Narodowy

Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd weekendowych atrakcji na Mazowszu! Na naszej liście znajdziecie parki miejskie, interesujące mazowieckie miasta i inne turystyczne atrakcje, zatem w drogę!

1: Płock

Niewiele osób pamięta, że Płock na przełomie XI i XII wieku był stolicą Polski, a w płockiej bazylice znajdują się sarkofagi polskich władców, Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to zresztą jeden z najstarszych, a przy tym najcenniejszych płockich zabytków. Datowana na 1144 rok, wznosi na się na Wzgórzu Tumskim, na wysokości ok. 60 m.

Płock katedra
Płocka katedra
Płock wzgórze z katedrą
Wzgórze Tumskie w Płocku

Płocka bazylika zachowała częściowo swój romański charakter. Niestety, słynne romańskie drzwi, wykonane z brązu w Magdeburgu, to tylko kopia oryginału, który obecnie znajduje się w Rosji. Warto wstąpić do katedry, zwłaszcza latem, kiedy upał jest nieznośny. W takich warunkach chłód, wilgoć, mrok panujący w katedrze robią na zwiedzających jeszcze większe wrażenie!

Płock katedra wnętrze
Wnętrze katedry w Płocku

Płock to jednak nie tylko zabytki z początków polskiej państwowości, ale również całkiem prężnie działające miasto, w którym naprawdę można miło i aktywnie spędzić czas. Na przyjemny spacer można się udać zarówno trasą „widokową”, na płockim wzgórzu, jak i nadwiślańskimi bulwarami i płockim molo.

Płock bulwary nad Wisłą
Płock nad Wisłą

Trasa z Warszawy do Płocka liczy ok. 110 kilometrów, więc warto rozejrzeć się za dobrą restauracją. W Płocku polecamy Oberżę pod strzechą.  Jedliśmy tam kilka razy i za każdym razem oberża stawała na wysokości zadania.

Oberża pod strzechą, Płock: Kotlet ziemniaczany
Kotlet ziemniaczany w „Oberży pod strzechą”
Oberża pod strzechą Płock: Żur w chlebie
„Oberża pod strzechą”: żur w chlebie
Oberża pod strzechą, Płock: Zupa krem z białych warzyw
Zupa-krem z białych warzyw z kurkami w „Oberży pod strzechą”

2: Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy został założony w 1959 roku na terenie ówczesnego województwa warszawskiego, co wprost wskazuje, jak niewielka odległość dzieli mieszkańców Warszawy od tej atrakcji. Trasa z centrum Warszawy do popularnej wsi Truskaw, która leży na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego to – w zależności od wybranej trasy – między 20 a 27 km. A mieszkańcy północno-zachodniej Warszawy mają do parku rzut beretem – można tu nawet dojechać warszawską komunikacją miejską!

Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy
Truskaw Kampinoski Park Narodowy
Ścieżki leśne w okolicy Truskawia
Kampinoski Park Narodowy otulina
W okolicach Zaborowa
Polana piknikowa Zaborów
W Kampinoskim Parku Narodowym

Dla Kampinoskiego Parku Narodowego charakterystyczne są przede wszystkim wydmy, które stanowią zresztą najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w Europie oraz bagna. W parku na wolności żyje wiele gatunków zwierząt – m.in. łoś, który jest symbolem parku. Na oficjalnej stronie Kampinoskiego Parku Narodowego można znaleźć informację, że teren parku zamieszkuje aż 300 łosi. Jeśli macie szczęście i bystre oko, uda Wam się wypatrzyć łosia – nam się raz udało!

ślad łosia
Ślad łosia

Tereny, które dzisiaj stanowią obszar parku, w przeszłości były miejscem wielu wydarzeń historycznych, w tym walk narodowowyzwoleńczych i egzekucji – od Powstania Styczniowego po II wojnę światową. W trakcie okupacji Puszcza Kampinoska stanowiła schronienie dla żołnierzy Armii Krajowej. Można się tu natknąć na mogiły uczestników Powstania Styczniowego, cmentarze i mogiły poległych w trakcie kampanii wrześniowej i miejsca martyrologii, takie jak Palmiry. W otulinie parku znajduje się także m.in. wieś Żelazowa Wola, miejsce narodzin Fryderyka Chopina czy Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Teren całego parku można objechać samochodem. Jak zwiedzać? My zazwyczaj albo wybieramy jakiś punkt na mapie, albo prostu zatrzymujemy się w miejscu, które nam się podoba. Wokół parku jest wiele miejsc z dużymi parkingami, np. w Granicy, gdzie znajduje się Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego wyznaczono również 10 ścieżek dydaktycznych.

Praktycznie wszystkie te miejsca są dostępne dla rodzin z dziećmi – w zeszłym roku wielokrotnie bywaliśmy w Parku z dzieckiem w wózku – nigdzie nie natrafiliśmy na jakiekolwiek problemy z przejazdem.

konwalie Kampinoski Park Narodowy
Konwalie w Kampinoskim Parku Narodowym
Kampinos
Ścieżka w Kampinoskim Parku Narodowym
Puszcza Kampinoska
Podmokłe tereny Kampinoskiego Parku Narodowego
Kampinos Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy
Park Narodowy Kampinos
Jedna z leśnych ścieżek

3: ogród Arkadia – weekend na Mazowszu poza Mazowszem

Park Arkadia administracyjnie należy do województwa łódzkiego, ale ze względu na niewielką odległość od Warszawy (nieco ponad 80 km w trakcie podróży autostradą A2), traktujemy Arkadię jako lokalną atrakcję.

Arkadia to ogród romantyczny w stylu angielskim, założony pod koniec XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłową. Cechą charakterystyczną ogrodu jest obecność budowli stylizowanych na antyczne i średniowieczne. Podziwiać tu można m.in. akwedukt, Świątynię Diany, Domek Gotycki, pozostałości po Cyrku Rzymskim i wiele innych interesujących obiektów. Punktem charakterystycznym ogrodu jest także symboliczny nagrobek założycielki ogrodu z inskrypcją „Et In Arcadia ego”.

Akwedukt
Akwedukt w Arkadii
świątynia Diany Arkadia
Świątynia Diany
Arkadia mur obok przybytku arcykapłana
Mur obok Przybytku Arcykapłana

Trzeba wiedzieć, że Arkadia jest bardzo popularnym miejscem – w soboty i niedziele są tutaj tłumy ludzi, co przekłada się na problem z zaparkowaniem samochodu (parking przed ogrodem zdecydowanie nie przystaje do liczby zwiedzających). Wstęp do ogrodu jest płatny – bilet dla osoby dorosłej kosztuje 16 zł.

Więcej o ogrodzie romantycznym Arkadia możecie przeczytać we wpisie W godzinę od Warszawy: ogród romantyczny  Arkadia.

ogród Arkadia mapa
Mapa ogrodu Arkadia

4: Młochów

O tak, Młochów to klasyka naszych krótkich weekendowych wypadów! W tych trudnych czasach to także miejsce, które jest dostępne – park jest otwarty, co aktualnie wcale nie jest tak oczywiste. W Młochowie można nacieszyć oczy pięknym, klasycystycznym pałacem i naturą – ładnie utrzymanym parkiem. Trasa z Warszawy do Młochowa liczy około 30 kilometrów. Podróż trasą S8, w idealnych warunkach, zajmuje ok. 30 minut.

Młochów pałac
Pałac w Młochowie

Młochów to idealne miejsce na spacer z dzieckiem. Aleje parkowe są szerokie, czyste i ładnie utrzymane. Obok kościoła znajduje się plac zabaw. Latem w parku działa fontanna, która orzeźwia powietrze w upale. Trzeba jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci w okolicy stawów – mosty łączące stawy nie mają barierek.

Park Młochów
Aleje parkowe w Młochowie
Staw młochowski zimą
Młochów zimą

Więcej zdjęć i praktycznych informacji znajdziecie we wpisie Weekend na Mazowszu: Młochów.

Będąc na spacerze w Młochowskim parku, warto udać się do oddalonej o niecałe 3 km kawiarni U Dziewczyn w Rozalinie. W zeszłym roku od wiosny do momentu zamknięcia gastronomii byliśmy tam częstymi gośćmi. Kawiarnia serwuje pyszną kawę, ciasta (warto spróbować zwłaszcza tortu węgierskiego), lemoniady oraz dania lunchowo-obiadowe. W obecnych warunkach ciasta można kupić na wynos.

Kawiarnia u Dziewczyn Młochów
Tort węgierski w kawiarni „U Dziewczyn”

5: Żelazowa Wola

Żelazowa Wola znajduje się w odległości ok. 55 km od Warszawy. Można tu zwiedzić Dom Narodzin Fryderyka Chopina (choć aktualnie oczywiście nie można) oraz zażyć przyjemnego spaceru w okalającym dawną oficynę parku. To zresztą park w Żelazowej Woli polecamy jako jedną z mazowieckich atrakcji. Teren parku jest rozległy i zadbany. Od południa park opływa rzeka Utrata, dzięki czemu znajduje się tu kilka malowniczych mostów.

Żelazowa Wola most nad Utratą
Most nad Utratą w Żelazowej Woli
Dwór w Żelazowej Woli
Oficyna dawnego dworu w Żelazowej Woli

Dodatkową atrakcją żelazowowolskiego parku są recitale, które odbywają się w niedziele. Przechadzając się niespiesznie po parku, można przy okazji wysłuchać koncertu.

Park przy domu narodzin Chopina
Park wokół Domu Narodzin Fryderyka Chopina
Park w Żelazowej Woli
Park w Żelazowej Woli

Wstęp do parku jest płatny – bilet kosztuje 7 zł. Bilet łączony, umożliwiający zwiedzanie parku i Domu Narodzin Chopina kosztuje 23 zł. Na terenie kompleksu znajduje się całkiem rozbudowana infrastruktura. Przede wszystkim zaraz obok parku znajduje się duży, ale płatny parking. Z kolei już na terenie kompleksu znajduje się m.in. kawiarnia i toalety.

Więcej zdjęć i praktycznych informacji znajdziecie we wpisie Żelazowa Wola – pomysł na weekend na Mazowszu.

Jak Wam się spodobały nasze propozycje? Już niebawem kolejne pomysły na weekend na Mazowszu!

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Pomysły na weekend na Mazowszu – 5 propozycji

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×