Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Półwysep Pelješac: co warto zobaczyć?

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Pelješac atrakcje

Kilka lat temu w drodze z Riwiery Makarskiej do Dubrownika zatrzymaliśmy się na półwyspie Pelješac, aby odwiedzić Ston i wioskę Potomje. Nasz pierwszy kontakt z półwyspem był krótki, ale za to zostawił w nas wspomnienia tak dobre, że nie zastanawialiśmy się długo nad powrotem w te rejony. Poznajcie z nami półwysep Pelješac i jego największe atrakcje!

Nasz pierwszy, dłuższy pobyt na Pelješac odbył się pod koniec lipca 2020 roku. Zatrzymaliśmy się w miasteczku Orebić, które stało się naszą bazą do zwiedzania całego półwyspu. Ze względu na obecność niemowlęcia, nastawiliśmy się raczej na krótkie, niezbyt intensywne plażowanie i niespieszne zwiedzanie okolicy. Tak, aby każdy w rodzinie czuł się komfortowo. Mimo to udało nam się dokładnie poznać półwysep. Po dwóch tygodniach czuliśmy się tu jak w domu! A dziś bez przesady możemy powiedzieć, że półwysep Pelješac to jedno z naszych ulubionych miejsc w Chorwacji.

Z tego wpisu dowiecie się o:

Atrakcje turystyczne półwyspu Pelješac

Pelješac, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, oferuje niezliczone atrakcje:

Jeśli dodać do tego senne wioski, majestatyczne połączenie błękitnego Adriatyku i schodzącego do morza zbocza góry św. Eliasza oraz malowniczą trasę 414 wiodącą przez półwysep może się okazać, że i dla Was półwysep Pelješac stanie się rajem na ziemi.

W zasadzie trudno dokonać wyboru, niemniej jednak poniżej znajdziecie największe – naszym zdaniem – atrakcje półwyspu Pelješac. Zaczynamy od nadmorskiej promenady w miasteczku Orebić!

Promenada w Orebić

Promenada w Orebiću to nadmorski deptak, który biegnie wzdłuż całej miejscowości, rozdzielając plażę od pierwszego rzędu zabudowań, w tym okazałych kapitańskich domów, znajdujących się w pobliżu portu. W przeszłości Orebić stanowił bowiem ważny ośrodek morski, który zamieszkiwało wielu kapitanów dubrownickiej floty.

Promenada pozwala „obejść” całą miejscowość – od portu do wejścia na miejską plażę – piaszczysto-kamienistą Trstenicę. Wyżej, równolegle do promenady biegnie główna droga, przy której zlokalizowane są sklepy, punkty usługowe, apartamenty. Poza tym nie ma tu jednak nic ciekawego i w sezonie panuje spory ruch (tylko tą drogą dostaniecie się na wschodnie krańce półwyspu), warto zatem skręcić w pierwszą wąską uliczkę w stronę morza (które również są niezwykle urokliwe!) i kontynuować spacer częściowo zacienioną promenadą.

Przy promenadzie zlokalizowane są oczywiście restauracje! Tu zjecie świeże owoce morza w restauracji Mimbelli czy napijecie się doskonałej kawy i zjecie pyszny deser w kawiarni Croccantino.

Promenada prowadzi do portu, z którego promem pasażerskim w ciągu 15 minut dostaniecie się na wyspę Korčula. Wspaniała panorama Korčuli rozciąga się z punktu widokowego w Orebiću, zlokalizowanego tuż przy klasztorze franciszkańskim, na wysokości ok. 150 m n.p.m. Będąc na półwyspie Pelješac, warto wsiąść na prom i przeprawić się na Korčulę.

Pelješac atrakcje
Promenada w Orebiću
Promenada w Orebić, półwysep Peljesac atrakcje
Promenada
zachod slonca Orebić
Zachód słońca z promenady w Orebiću w lipcu
Orebic port
Zachód słońca w porcie w Orebiću we wrześniu
Kawiarnia Croccantino w Orebić
Kawiarnia Croccantino tuż przy porcie w Orebiću
Mimbelli Peljesac
Restauracja Mimbelli

Wyspa Korčula

Korčula to popularna i niezwykle modna wśród amerykańskich turystów wyspa, na której podobno urodził się słynny podróżnik Marco Polo (choć są tacy, którzy twierdzą, że jednak w Wenecji – oczywiście nie są to mieszkańcy Korčuli). Prom pasażerski z Orebića przybija do portu w mieście Korčula, które pełni rolę stolicy wyspy.

Piękną korczulańską starówkę otaczają wspaniałe miejskie mury obronne, na których współcześnie zlokalizowane są liczne restauracje i kawiarnie. Mury nie są wprawdzie tak monumentalne jak w Dubrowniku (choć Korčula bywa nazywana „małym Dubrownikiem”), ale również robią ogromne wrażenie. Wzrok przykuwają tu bramy – morska (od strony portu) i lądowa, obie z charakterystycznymi schodami oraz baszta.

Mniej więcej w połowie ścisłej starówki znajduje się jeden z największych zabytków wyspy, gotycko-renesansowa katedra św. Marka. Klimat miasta tworzą wąskie, kamienne uliczki, formujące oś wschód-zachód. Oś, a może ość, bo niektórzy widzą w układzie uliczek rybi szkielet (spójrzcie koniecznie na mapę).

Bez wątpienia Korčula jest jedną z największych atrakcji dostępnych w okolicach półwyspu Pelješac, stąd też jest chętnie odwiedzana przez turystów. W czasie pandemii w 2020 roku Dubrownik zaskoczył nas pustymi uliczkami i niewielką liczbą zwiedzających, a miasto Korčula wydało nam się dosyć tłumne. Nie ma się jednak co dziwić, biorąc pod uwagę rozmiary obu miast. Turystka wróciła już jednak na dawne tory, w związku z czym w środku sezonu miasto jest oblegane przez zwiedzających.

Zwiedzanie Korčuli – kilka dodatkowych informacji praktycznych:

Jeśli zainteresowała Was wyspa Korčula, zapraszamy Was do wpisu Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula.

Korcula port, Chorwacja
Port w mieście Korčula
Korcula Chorwacja
Widok na basztę i mury obronne Korčuli
Korcula Chorwacja, brama miejska lądowa
Wieża-brama Veliki Revelin
Korcula starówka
Dzwonnica kościoła św. Michała
Korcula miasto
Kamienne uliczki Korčuli

Ston i Mali Ston

Ston to jedno z najciekawszych miejsc w Chorwacji, słynne głównie ze średniowiecznych murów obronnych oraz tradycyjnej solany. To właśnie solana, czyli miejsce, w którym w płytkich basenach z wody morskiej pozyskuje się sól, stała się jednym z powodów wzniesienia okalających miasto murów obronnych. W dawnych czasach wartość soli, która jako naturalny konserwant zapobiegała psuciu się mięsa, była porównywana do wartości złota.

Solana i mury obronne na półwyspie Pelješac

Proces pozyskiwania soli nie jest zbyt skomplikowany – w zasadzie chodzi tylko o odparowanie wody. Kluczową rolę odgrywa połączenie położenia geograficznego i warunków atmosferycznych. Stąd też nie każde miejsce zasobne w wodę morską nadaje się do założenia solany, co z kolei tłumaczy jej istotne znaczenie i wielką wartość.

Pozyskiwanie soli w Stonie odbywa się od czasów starożytnych. Z czasem solana tylko zyskiwała na znaczeniu. W 1333 roku półwysep znalazł się pod panowaniem Republiki Dubrownickiej, dla której solana stanowiła niebagatelną wartość. Aby chronić solanę, od XIV do XVI wieku roku wznoszono mury obronne, które w swoim najlepszym okresie ciągnęły się na ok. 7,5 km. Do czasów współczesnych przetrwało ok. 5,5 km.

Solana Ston, atrakcje Peljesac
Widok z murów obronnych na solanę
warzelnia soli Ston
Solana w Stonie
Ston mury obronne
Uliczka w Stonie – widok na mury obronne
Ston w Chorwacji
Mury obronne w Stonie

Owoce morza w Stonie

Współcześnie Ston i położony ok. 1 km dalej Mali Ston są znane zwłaszcza wielbicielom owoców morza. Zjecie tu doskonałe ostrygi i małże, a także inne popularne w Dalmacji potrawy, takie jak czarne risotto, sałatka z ośmiornicy czy kalmary.

Mali Ston
Mali Ston, restauracja Kapetanova Kuća

Zwiedzanie Stonu – kilka dodatkowych informacji praktycznych:

Ston to punkt obowiązkowy, jeśli chodzi o atrakcje na półwyspie Pelješac! Jeśli macie bardzo mało czasu na zwiedzanie Pelješca, to Ston powinien znaleźć się na krótkiej liście miejsc do odwiedzenia. Więcej informacji o atrakcjach Stonu znajdziecie we wpisie Ston, czyli must-see na półwyspie Pelješac.

Plaża Prapratno

W niewielkiej odległości Stonu znajduje się plaża Prapratno (doskonałym rozwiązaniem jest plażowanie w Prapratno, a następnie późny obiad w Małym Stonie). Na półwyspie Pelješac znajduje się kilka pięknych plaż, a naszym zdaniem Prapratno jest jedną z najpiękniejszych. Już skręt z dawnej głównej drogi dojazdowej robi duże wrażenie. Ze szczytu rozciąga się bowiem fantastyczny widok na plażę i kemping. Aby nacieszyć oczy tym widokiem, można zatrzymać się na niewielkim parkingu przy budynku restauracji Bella Vista.

Plaża Prapratno, atrakcje Peljesac
Plaża Prapratno

Plaża Prapratno jest w przeważającej części piaszczysta, stopniowo przechodzi w kamienistą w kierunku zachodnim. Ogólnie rzecz biorąc, zachodni kraniec plaży jest nieco zaniedbany, a mówiąc wprost: leży tam sterta gruzu. Również dno w tej części jest kamieniste, a – co się z tym wiąże – w tym miejscu należy szczególnie uważać na jeżowce, których jest ogromnie dużo.

Natomiast reszta plaży jest zachwycająca, szczególnie jeśli chodzi o łagodne zejście. Woda przez dobrych kilkanaście (może nawet kilkadziesiąt) metrów jest bardzo płytka, dno piaszczyste, nie ma tu żadnych gwałtownych uskoków, co czyni to miejsce idealnym dla rodzin z dziećmi. Jasny piasek na dnie i promienie słoneczne przenikające płytką wodę sprawiają, że kolory są bajeczne. Można się tu poczuć jak na egzotycznych wakacjach! Prapratno bez wątpienia otwiera listę: atrakcje na półwyspie Pelješac dla dzieci.

Plaża Prapratno, atrakcje Peljesac
Plaża Prapratno
Prapratno
Płytkie wody na plaży Prapratno

Plaża Prapratno – kilka dodatkowych informacji praktycznych:

Wybieracie się na półwysep Pelješac z małymi dziećmi? Sprawdźcie nasz wpis o plażach na Pelješac, które rekomendujemy dla rodzin!

Wioska Potomje

Potomje to wioska oddalona o zaledwie ok. 15 km od Orebića, do której prowadzi malownicza trasa 414. Wioska Potomje i inne okoliczne wioski słyną z produkcji fantastycznego wina! W miejscowych winiarniach można się zaopatrzyć przede wszystkim w wina powstałe z lokalnego szczepu plavac mali, w tym m.in. mocne, soczyste, pełne słońca wina dingač i postup.

Będąc w Potomje, warto przejechać przez tunel Dingač, wykuty ręcznie w skale przez miejscowych winiarzy. Tunel liczy 400 metrów i momentami jest dość wąski, na szczęście w jednym odcinku znajduje się dość szeroka zatoka, która umożliwia sprawne poruszanie się w obu kierunkach. Wyjazd z tunelu znajduje się na wprost wspaniałej panoramy. Trzeba jednak zachować ostrożność – wbrew pozorom ten mały tunel i wąska droga, do której prowadzi, są dość często uczęszczane.

Tunel Dingac, Potomje
Tunel Dingac, Potomje

W Potomje znajduje się także konoba Portun, w której zjedliśmy pyszny, wart polecenia, obiad. Miejcie jednak na uwadze, że w sezonie trudno tu o miejsce. Konobę rozsławił Robert Makłowicz, więc codziennie zmierzają tu tłumy Polaków z całego półwyspu. A jeśli interesuje Was więcej kulinarnych rekomendacji, koniecznie sprawdźcie wpis Półwysep Peljesac – restauracje, konoby i bary.

Konoba Portun, Potomje
Kalmary nadziewane serem i szynką w konobie Portun
Portun Potomje
Ryba i blitva (połączenie doskonałe) w konobie Portun

Pelješac – co jeszcze warto zobaczyć?

W ciągu trzech ostatnich lat, półwysep Pelješac zjeździliśmy wzdłuż i wszerz. Udało nam się odwiedzić większość turystycznych miejscowości, ale także pokręcić się z dala od turystycznych szlaków. Jeśli szukacie więcej informacji o półwyspie Pelješac, polecamy Wam także inne wpisy:

Przy okazji mamy kilka przydatnych linków dla tych, którzy w 2024 roku planują swoją pierwszą podróż do Chorwacji:

Zapraszamy do lektury. Koniecznie dajcie znać, czy podróż na półwysep Pelješac i jego atrakcje spełniły Wasze oczekiwania.

Comments divider

6 komentarzy dla wpisu: Półwysep Pelješac: co warto zobaczyć?

Dodane komentarze

  1. „podróż morska z Orebić na wyspę trwa ok. 15 minut. Bilety kupuje się bezpośrednio na promie” – niestety bilety kupuje się już po drugiej stronie ~100m od punktu cumowania promu.

    1. Szymonie, we wpisie mowa o podróży promem pasażerskim – w tym wypadku prom płynie bezpośrednio do miasta Korcula i bilety kupuje się przy wejściu na prom. Płynęliśmy tak w zeszłym i w tym roku (w lipcu). Natomiast jeśli ktoś chce się przeprawić na wyspę promem razem z samochodem, wtedy bilet kupuje się online minimum dzień wcześniej lub w punkcie Jadrolinija przed portem (obok jest kantor, bankomat). Prom nie przybija jednak wtedy do miasta Korcula, a do Domince.

      1. Witam,
        Bilety na Korcule kupuje się w punkcie informacyjnym w Orebić , zaraz przy wjeździe do portu po lewej stronie , natomiast bilety powrotne można kupić od razu ale trzeba podać dokładną godzinę powrotu lub kupić z punktu gdzie cumuje stateczek pasażerski , osoba która przyszła na statek dosłownie na dwie minuty przed odpłynięciem na Korcule , musiała iść do punktu i kupić bilet , nie miała możliwości kupić na statku , jeszcze jedna uwaga , bilety na stateczek pasażerski, kupimy tylko za kuny, nie ma możliwości płacenia kartą cze euro , mimo nawet umieszczonej ceny w euro na bilecie , ale spokojnie w przyszłym roku będzie można w euro, ponieważ od stycznia przechodzą na tą właśnie walutę

        1. Piotrze, dziękujemy za komentarz. W zeszłym roku i jeszcze wcześniej bilety kupowaliśmy bezpośrednio na promie. W tym roku jeszcze nie płynęliśmy do Korculi, więc dziękujemy za aktualizację! 🙂

  2. Bardzo miło wspominam wakacje na półwyspie Peljesac. Co prawda trochę brakowało mi tam klimatycznych miasteczek jak np. Stari Grad czy Hvar na Hvarze, ale widoki i zieleń robiły wrażenie. A do tego wycie szakali wieczorem :). Chętnie bym kiedyś wróciła i odwiedziła tym razem okolice Duby lub Loviste.

    1. O tak, szakale są super! Pamiętam jak pierwszego wieczoru w Orebić zastanawialiśmy się, co tak wyje… 😉 A w lipcu zeszłego roku udało nam się nawet wypatrzyć szakala w ciągu dnia wśród winorośli na południowych stokach półwyspu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×