Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Počitejl, czyli atrakcje turystyczne Hercegowiny

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Počitejl, średniowieczna twierdza znajdująca się w granicach Hercegowiny, to jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Mało popularna wśród turystów, którzy z rzadka zatrzymują się tutaj w drodze do Mostaru, a oferuje naprawdę wiele atrakcji. Malownicze usytuowanie na skale nad brzegiem rzeki Neretwy, majestatyczne ruiny twierdzy, klimat Orientu – wszystko to sprawia, że Počitejl to miejsce, które warto zobaczyć. Ale najlepiej sprawdźcie sami, czy atrakcje turystyczne Počitejl są warte uwagi!

Počitejl - atrakcje turystyczne, porady i wskazówki
Pocitejl

W tym wpisie przeczytacie o:

Do Počitejl pierwszy raz trafiliśmy w czerwcu. Tego dnia postanowiliśmy zwiedzić jeszcze Mostar i Blagaj, więc plan naszej wycieczki był wypełniony po brzegi, a i ogromny upał nie ułatwiał zwiedzania. Kiedy więc we wrześniu ponownie zawitaliśmy w te okolice, wiedzieliśmy, że wrócimy do Počitejl i poświęcimy mu tyle czasu, ile potrzeba.

Hercegowina czy Bośnia i Hercegowina?

Ale dlaczego Hercegowina, a nie Bośnia i Hercegowina? Państwo Bośni i Hercegowiny składa się z dwóch dużych regionów geograficzno-historycznych – Bośni i Hercegowiny. Hercegowina to kraina, która obejmuje południową część państwa Bośnia i Hercegowina. Jeśli wydaje Wam się, że ta nazwa ma coś wspólnego z niemieckim słowem „herzog” (oznaczającym księcia), to dobrze Wam się wydaje. Nazwa regionu pochodzi bowiem od tytułu, którego w średniowieczu używał Vladislav Hercegović, władca efemerycznego Księstwa Św. Sawy (lub inaczej Hercegowiny Św. Sawy). Do największych miast Hercegowiny należą m.in. Mostar i Trebinje. Počitejl – trzymając się wytycznych administracyjnych – nie jest nawet miastem, a wsią, która liczy poniżej tysiąca mieszkańców. W większości to Boszniacy, czyli bośniaccy muzułmanie.

Dlaczego warto odwiedzić Počitejl?

Przede wszystkim to pierwsze miasto, w którym poczujecie, że macie kontakt z odmiennym dziedzictwem kulturowym. Już droga od przejścia granicznego w Metković wprowadza w nieco inny klimat. Gołym okiem widać tutaj, że Bośnia i Hercegowina odstaje od sąsiedniej Chorwacji. Mówiąc wprost – opuszczone domy, hotele i restauracje wzdłuż głównej drogi wskazują wyraźnie, że życie jest tu trudniejsze niż za najbliższą granicą. Zwłaszcza, że na terenie Hercegowiny, co praktycznie nie występuje na chorwackim wybrzeżu, ślady wojny sprzed 30 lat są nadal widoczne. Kiedy zaś zaparkujecie samochód u stóp Počitejla od razu rzuci Wam się w oczy islamskie dziedzictwo, którym przesiąknięta jest cała okolica. Warto się zapoznać z historią tych ziem, która odcisnęła na nich trwałe piętno, aby w pełni docenić atrakcje turystyczne Počitejl.

Trudna historia Počitejla i okolic

Počitejl ma bogatą historię, a jego początki wywodzą się od czasów rzymskich – wtedy powstały tu pierwsze fortyfikacje. Nie wiadomo jednak, kto wzniósł tu twierdzę i kiedy dokładnie. Przez pewien czas dawna twierdza stanowiła schronienie dla piratów (pamiętacie piratów z Omiša?). W XV wieku król węgierski Maciej Korwin, który wszedł w posiadanie tych ziem, odbudował starożytną twierdzę w obronie przed napierającymi wojskami imperium osmańskiego, które w 1463 roku podbiło Bośnię. Na niewiele się to jednak zdało, bo już w 1471 roku okoliczne tereny znalazły się pod panowaniem Turków. Počitejl stracił wtedy rolę twierdzy obronnej, a Turcy wznieśli tu budowle charakterystyczne dla własnej kultury. Pojawiły się tu meczet z minaretem, medresa czy wieża zegarowa.

Počitejl, jaki znamy współcześnie, bardzo ucierpiał w trakcie wojny domowej – meczet, istniejący w tym miejscu od XVI wieku, został najpierw zniszczony przez serbski ostrzał artyleryjski, a ostatecznie wysadzony przez wojsko chorwackie. Na początku XXI wieku budynek został odbudowany, a w jego wnętrzu można się zapoznać z jego trudną przeszłością. Fragmenty budowli, które ocalały, można podziwiać na placu przed wejściem do meczetu.

Pocitejl meczet
Zdjęcie zniszczonego w wyniku działań meczetu
Pocitejl Hadzi-Alija
Ocalałe z wojny fragmenty oryginalnego budynku
meczet w Pocitejl
Fragmenty oryginalnego budynku

Počitejl – atrakcje turystyczne

Počitejla nie wypełnia gwar rozmów turystów, a jedyne restauracje znajdują się daleko w dole. Panuje tu raczej senna, spokojna atmosfera, przepełniona nostalgią. Poza tym trasa zwiedzania jest dość wymagająca – strome schody, śliskie kamienie, rośliny zagradzające ścieżki – to wszystko sprawia, że Počitejl nie jest dostępny dla każdego.

plan Pocitejl
Plan Pocitejl

Zabytki kultury muzułmańskiej

W Počitejl spotkacie jeden z najlepiej zachowanych osmańskich zespołów urbanistycznych na terenie Bośni i Hercegowiny, na który składają się:

Muzułmańska zabudowa nadaje Počitejlowi wyjątkowego charakteru. Na chwilę można zapomnieć o tym, że kilkadziesiąt kilometrów dalej znajduje się jeden z najpopularniejszych w Europie kierunków turystycznych.

Pocitejl atrakcje turystyczne
Meczet Hadži-Alija, minaret, wieża zegarowa (Sahat kula) i medresa a medresa (Šišman Ibrahim-pašina medresa)
Pocitejl
Kopuła meczetu, minaret i wieża zegarowa
meczet Pocitejl
Meczet Hadži-Alija
meczet minaret Pocitejl
Minaret i meczet Hadži-Alija w Pocitejl

Pozostałości średniowiecznej twierdzy

W Počitejl koniecznie wybierzcie się na wieżę, która góruje nad zabudowaniami, czyli tzw. Gavrankapetanova kula. Możecie dojść do stóp wieży lub wspiąć się na jej szczyt (nie próbowaliśmy tego robić z dzieckiem), ale dla spektakularnych widoków wystarczy samo dojście do wieży. Jest to doskonały punkt widokowy, z którego możecie podziwiać Neretwę i położoną w dole wieś oraz panoramę Počitejl.

Niemal dokładnie po drugiej stronie wieży znajduje się twierdza znana jako Pašina Tabija. Twierdza powstała na planie trójkąta i była wielokrotnie przebudowywana, aby jak najlepiej spełniać swoje obronne zadanie. Badania archeologiczne potwierdziły, że jej wschodnie i południowozachodnie mury pochodzą ze średniowiecza. Współcześnie twierdza została dostosowana do zwiedzania przez turystów. Są tutaj platformy widokowe, które z których można podziwiać panoramę Počitejl. Warto skorzystać z tarasu, ale zdecydowanie odradzamy Wam schodzenie do niżej położonych pomieszczeń. O ile góra jest w miarę dobrze utrzymana, o tyle dół jest kompletnie zdewastowany. Byliśmy przekonani, że w dolnych pomieszczeniach znajdziemy więcej informacji o historii Počitejl, ale to, co tam zastaliśmy, to w skrócie śmieci, ściany wyprute z kabli, zapach moczu i odchodów. Wielka szkoda, bo potencjał tego miejsca jest ogromny. Nie zmienia to jednak faktu, że widoki zapierają dech w piersiach, a zdjęcia nie są niestety w stanie oddać piękna krajobrazu, który roztacza się przed oczami.

Z dawnych fortyfikacji warto tu także zobaczyć wieżę (Kulina) oraz twierdzę Pilavdžića Tabija, które są położone przy drugiej bramie do miasta.

Pocitejl atrakcje turystyczne
Wieża Gavrankapetanova kula
wieza w Pocitejl
Gavrankapetanova kula
wieza Pocitejl
U stóp wieży
Wieża Gavrankapetanova kula
Pocitejl Hercegowina
Widok z wieży
twierdza Pocitejl
Twierdza Pašina Tabija
Pocitejl atrakcje turystyczne
Panorama widoczna z twierdzy Pašina Tabija
Pocitejl atrakcje turystyczne
Widok z twierdzy Pašina Tabija

Malownicza natura

Počitejl został wzniesiony na krasowej skale w dolinie Neretwy, tuż obok rzeki. Z wieży lub twierdzy (oraz wielu innych miejsc) rozciąga się wspaniały widok na spokojny nurt Neretwy, wzgórza schodzące wprost do rzeki, położoną w dole wieś oraz trasę M17, przy której leży Počitejl. Chwilami, kiedy w pobliżu nie ma innych turystów, słychać tylko głośne cykady. Można tu także spotkać dzikie zwierzęta, np. zające. Dzikie zboże i nieokiełznana roślinność potęguje efekt opuszczenia.

Počitejl – co warto wiedzieć, zanim wybierzecie się w podróż?

Jak się przygotować do zwiedzania?

Počitejl to nie jest łatwo dostępna atrakcja turystyczna. Zwiedzanie twierdzy i muzułmańskich zabytków odbywa się wyłącznie pieszo i zazwyczaj pod górkę. Ścieżki są miejscami bardzo strome, kamienie się osuwają, niespodziewanie drogę może Wam przesłonić bujna natura. Jeśli macie dziecko w wózku – niestety nie dacie rady zwiedzić Počitejl. Kiedy korzystacie z nosidełka – będziecie musieli zachować szczególną ostrożność. Jeśli zaś macie małe dziecko – Wasza pomoc i asekuracja będzie niezbędna i to praktycznie bez przerwy, bo skarpy w kilku miejscach nie są zabezpieczone. A nawet jeśli wszyscy jesteście dorośli i sprawni, nie zapominajcie o odpowiednim obuwiu. Japonki odpadają, o lekkich sandałkach nie ma mowy, jeśli chcecie zwiedzić Počitejl wzdłuż i wszerz.  

Dodatkowo warto mieć przy sobie wodę mineralną  i nakrycie głowy, zwłaszcza w upalny dzień.

Pocitejl atrakcje turystyczne
Pocitejl
uliczki Pocitejl
Uliczki Pocitejl
Pocitejl atrakcje turystyczne
Uroki Pocitejl

Kiedy najlepiej zwiedzać Počitejl?

Atrakcje turystyczne Počitejl robią wrażenie niezależnie od tego, jaki czas wybierzecie na zwiedzanie. Byliśmy tu dwukrotnie – pod koniec czerwca i pod koniec września. W czerwcu upał był niemiłosierny. Temperatura wynosiła grubo ponad 30 stopni, a z nieba lał się prawdziwy żar. M.in. dlatego nie dotarliśmy wtedy do twierdzy. Nasze dziecko było zbyt zmęczone upałem, abyśmy mogli zobaczyć wszystkie atrakcje. Natomiast we wrześniu pogoda bardzo sprzyjała wędrówkom. Temperatura wynosiła ok. 25 stopni, a słońce nie grzało już tak mocno, w związku z czym udało nam się zobaczyć wszystko, co chcieliśmy.

Chociaż Počitejl nie dorównuje popularnością Mostarowi i nawet w sezonie nie ma tu tłumów turystów, to we wrześniu jest tutaj zdecydowanie mniej ludzi.

Gdzie zaparkować?

Z parkowaniem w Počitejl jest pewien problem – trzeba ustawić samochód przy głównej drodze. Niestety w sezonie może być z tym kłopot, bo większość miejsc jest zajęta. Jedyny parking znajduje się przy restauracji Staklo, ale aby z niego skorzystać, musicie jednocześnie skorzystać z restauracji. We wrześniu nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem samochodu.

Gdzie zjeść w Počitejl?

Zwiedzenie Počitejl zdecydowanie zaostrza apetyt, nawet w upalny dzień. Dwukrotnie skorzystaliśmy z restauracji Stari Grad położonej u podnóża Počitejl, tuż obok głównej drogi. Ceny tu są umiarkowane (a w porównaniu z Chorwacją – odczuwalnie niższe), a jedzenie świeże i smaczne. Zjedliśmy tutaj doskonałe ćevapi i napiliśmy się świetnej kawy po bośniacku. Restauracja przyjmuje lokalną walutę , kuny oraz euro.

Počitejl – podsumowanie

Počitejl to – naszym zdaniem – jedna z największych atrakcji turystycznych Hercegowiny. Urokowi temu miejscu zdecydowanie dodaje fakt, że nie jest to popularna atrakcja. Zwłaszcza po sezonie – możecie tu zaznać luksusu niemal samotnego zwiedzania.

Czy przekonały Was atrakcje turystyczne Počitejl? A jeśli szukacie informacji dotyczących podróżowania, koniecznie przeczytajcie wpis Podróż po Bośni i Hercegowinie – jak się przygotować?

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Počitejl, czyli atrakcje turystyczne Hercegowiny

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×