Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Nieborów – pałac i ogród w godzinę od Warszawy

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

zespół pałacowy Nieborów
Pałac i park w Nieborowie

W ten weekend zabieramy Was do zespołu pałacowo-ogrodowego w Nieborowie. Podróż z Warszawy do Nieborowa trwa około godzinę, w związku z czym jest to częsty cel naszych weekendowych wycieczek. Rozległy teren nieborowskiego ogrodu idealnie nadaje się do długiego spaceru, zaś wnętrza pałacu to prawdziwa gratka dla miłośników historii i historii sztuki. Nieborów – pałac i ogród – to nasza propozycja dla szukających inspiracji na weekend.

Od 1774 do 1944 r. pałac w Nieborowie był własnością rodu Radziwiłłów i to z tym rodem jest łączony jako jeden z radziwiłłowskich pałaców. W 1945 r. pałac wraz z ogrodem zostały przekształcone w oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzięki temu pałac nie podzielił smutnego losu innych rezydencji (jak np. pałac w Młochowie) i ciągle można w nim podziwiać oryginalne wnętrza i wyposażenie.

Nieborów – barokowy pałac

Nieborów
Pałac w Nieborowie

W skład budynków pałacowych w Nieborowie wchodzą m. in.: pałac z końca XVII wieku, oficyna pałacowa, oranżeria, wozownia, Manufaktura Majoliki.

Nieborowski pałac został zaprojektowany pod koniec XVII wieku przez Tylmana z Gameren, popularnego w Polsce niderlandzkiego architekta, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli baroku w architekturze. Kościół Sakramentek pw. św. Kazimierza przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie, Kaplica Królewska w Gdańsku czy Pałac Branickich w Białymstoku – to tylko kilka przykładów projektów Holendra. Tylman z Gameren reprezentował klasycyzujący nurt baroku, co wyraźnie odzwierciedla się w jego projektach.

pałac Nieborów
Pałac w Nieborowie jesienią

Charakterystyczne cechy barokowe, która można zaobserwować w nieborowskim pałacu, to m. in. usytuowanie budynku między dziedzińcem (poprzedzającym pałac) a ogrodem (rozciągającym się za pałacem) czy też wieże zwieńczone tzw. barokowymi hełmami.

Nieborów pałac
Czterokondygnacyjna wieża z barokowym hełmem
Nieborów rzeźba lwa
Rzeźby przed nieborowskim pałacem
Nieborow
Rzeźby przed nieborowskim pałacem

Dziedziniec przed pałacem jest dość rozległy – wiosną można tu podziwiać kwitnące magnolie!

Nieborów magnolie
Magnolie na dziedzińcu nieborowskiego pałacu

Pałac w Nieborowie – wnętrza

Zdecydowanie warto kupić bilet i zwiedzić wnętrza nieborowskiego pałacu! Chociaż na przestrzeni wieków wnętrza były wielokrotnie przebudowywane zgodnie z obowiązującymi ówcześnie stylami (rokoko, klasycyzm, neorokoko) w pałacu można podziwiać oryginalny rozkład pokoi oraz oryginalne wyposażenie, co w polskich pałacach nie zdarza się często.

Na parterze uwagę zwraca okazała sień z neorenesansową boazerią z czarnego dębu. Z parteru na piętro prowadzą majestatyczne schody. Cechą charakterystyczną klatki schodowej są ściany pokryte holenderskimi płytkami ceramicznymi, datowanymi na początek XVIII wieku oraz portret Stanisława Augusta Poniatowskiego.

pałac w Nieborowie
Główna klatka schodowa

Na piętrze można zwiedzać Salę Białą (dawna sala balowa i kaplica pałacowa), Gabinet Żółty i Gabinet Zielony, Salę Czerwoną, Sypialnię Wojewody, neorokokową Sypialnię Księstwa, neorokokową Małą Jadalnię i neorokokowy Buduar oraz imponującą bibliotekę z mahoniowymi szafami (początek XIX wieku) oraz weneckimi globusami (koniec XVII wieku). W pałacu uwagę zwraca również pokaźna kolekcja malarstwa.

pałac Nieborów kolekcja obrazów
Portret Anieli Radziwiłłówny, Elisabeth Vigee Le Brun, 1802
pałac Nieborów zabytkowe wnętrza
Biblioteka w nieborowskim pałacu
palac Nieborów zwiedzanie
Sala Biała (dawna sala balowa i kaplica)
palac w Nieborowie
Sypialnia Wojewody

Muzeum w Nieborowie i Arkadii – wystawy czasowe

Oprócz możliwości zwiedzania wnętrz, w nieborowskim pałacu regularnie odbywają się wystawy czasowe. Poniżej znajduje się kilka zdjęć z wystawy „Moda nieborowskich dam” z 2019 roku. Pierwszy raz na widok publiczny wystawiono wtedy zachowane suknie ostatniej nieborowskiej księżnej, Anny Radziwiłłowej. Dodatkowo wystawa zgromadziła wykonane współcześnie suknie, zrekonstruowane na podstawie pałacowych portretów oraz uszyte z fragmentów zachowanych tkanin.

wystawy czasowe Nieborów
Wystawa w Sali Białej
wystawa czasowa Nieborow
Wystawa w Sali Białej
wystawa Nieborów
Wystawa w Salonie Czerwonym
wystawa Nieborow
Wystawa w Salonie Czerwonym
Nieborów wystawa
Wystawa w Salonie Czerwonym
Nieborow wystawa

Ogród w Nieborowie

Nieborowski ogród to znakomity przykład barokowego ogrodu w stylu francuskim. Został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren i rozbudowany przez Szymona Bogumiła Zuga.

Spacer po nieborowskim ogrodzie to duża przyjemność. Ścieżki ogrodowe prowadzą wzdłuż kilku stawów. Na terenie ogrodu znajduje się m.in. oranżeria (aktualnie niedostępna do zwiedzania) oraz tzw. nowa oranżeria, w której można napić się kawy.

Nieborów stawy
Ogród w Nieborowie
zespół pałacowo-parkowy Nieborów
Stawy w Nieborowie
stawy Nieborów
Stawy w Nieborowie
Nieborów park
Ogród w Nieborowie
Nieborow wozownia
Oranżeria
Nieborów mapa zwiedzania
Oranżeria
park w Nieborowie
Ogród w Nieborowie

Nieborów – cennik

Zwiedzanie nieborowskiego kompleksu jest płatne. Zwiedzanie wnętrz pałacowych to koszt 20 zł (bilet normalny), a ogrodu – 16 zł. Osobno trzeba zapłacić za wprowadzenie psa na teren parku (5 zł). Aktualny cennik znajdziecie na stronie Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Nieborów pałac i ogród – wskazówki dojazdu

  1. Pałac w Nieborowie (Muzeum w Nieborowie i Arkadii) jest położony przy Alei Lipowej 35.
  2. Trasa z Warszawy do Nieborowa liczy ok. 80 km. Najwygodniej poruszać się drogą ekspresową S8, następnie autostradą A2 (zjazd Skierniewice), a finalnie drogą krajową nr 70.
  3. Przy drodze, przy której znajduje się pałac (ogrodzenie pałacu), jest możliwość zaparkowania samochodu – wydzielony pas do bezpłatnego parkowania. Jednak w weekend, kiedy pogoda jest ładna, można mieć kłopot ze znalezieniem wolnego miejsca. Jedno z pobliskich gospodarstw oferuje na swoim terenie płatne miejsca parkingowe.
  4. Zaledwie ok. 5 km od nieborowskiego pałacu znajduje się ogród romantyczny Arkadia. Można kupić bilet łączony, pozwalający na zwiedzanie ogrodu w Nieborowie i ogrodu w Arkadii.
  5. Przed ogrodem Arkadia znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe. Tutaj – podobnie jak przy pałacu – w pogodny weekend trudno o wolne miejsce.
Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Nieborów – pałac i ogród w godzinę od Warszawy

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×