Jadąc główną drogą przez dolinę Neretwy, kilka razy można trafić na tablice zachęcające do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego Narona, które znajduje się w położonej niedaleko od miasta Metković osadzie Vid. Jaką historię skrywa starożytna Narona? Jakie eksponaty zebrano w muzeum? Czy warto zobaczyć z głównej trasy, aby odwiedzić Muzeum Archeologiczne Narona? Sprawdźcie.
W czasach starożytnych na terenie współczesnej osady Vid znajdowała się rzymska kolonia Narona. Pierwsze historyczne wzmianki o Naronie pochodzą z IV w.p.n.e. od greckiego historyka. Po Grekach zostało tu niewiele (poza kilkoma nagrobkami w stylu hellenistycznym). Prawdziwy okres rozkwitu Narony przypada na czasy panowania Rzymian. Prawdopodobnie w Naronie lub jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdowała się baza wojskowa. W I w.p.n.e. Narona stała się kolonią rzymską (Colonia Julia Narona). Z tego okresu pochodzi forum ze świątynią, której pozostałości można dziś podziwiać pod dachem muzeum.
Muzeum archeologiczne w Vidzie to jedyne w Chorwacji muzeum in-site. Oznacza to, że muzeum znajduje się dokładnie w miejscu, w którym w starożytności znajdowało się Augusteum, czyli świątynia poświęcona boskiemu Augustowi (cesarzowi Oktawianowi Augustowi). Pierwsze prace archeologiczne przeprowadzono w 1877 roku, jednak dopiero w latach 1995-1996 dokonano największego odkrycia – pozostałości rzymskiej świątyni Augusteum wraz z 17 marmurowymi rzeźbami cesarzy i członków cesarskich rodzin. Budowa muzeum rozpoczęła się w 2004 roku, a obiekt został oddany do użytku w 2007 roku.
Muzeum Archeologiczne Narona (chor. Arheološki Muzej Narona)
Muzeum Archeologiczne Narona gromadzi ponad 900 eksponatów pochodzących z okresu między końcem III wieku p.n.e. aż do XV wieku n.e. Można tu zobaczyć m.in. dawne przedmioty codziennego użytku, ceramikę, szkło użytkowe, monety, przedmioty z kości, a także zapoznać się z historią okolic.
Główna sala wystawowa
Centralna część muzeum znajduje się dokładnie w miejscu dawnej świątyni. Można tu podziwiać oryginalną mozaikę podłogową, wokół której ustawione są posągi cesarzy i członków cesarskich rodzin. Te najważniejsze to posągi samego boskiego Augusta i jego żony Liwii. W muzealnych gablotach znajdują przedmioty odnalezione na terenie świątyni, takie jak np. ceramika czy monety. Na piętrze znajdują się eksponaty związane ze starożytną Naroną, a także jej okolicami (jak np. mury obronne, bazylika w Ereš, nekropolia, kościół św. Wita).
Tarasy zewnętrzne
Tu zgromadzono elementy dekoracji architektonicznej świątyni, a także elementy użytkowe i inne elementy dekoracyjne. Tarasów jest kilka. Ich dodatkowym atutem jest widok na Vid.
Informacje praktyczne
- eksponaty są opisane w języku angielskim
- muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych
- na terenie obiektu znajduje się sklep z pamiątkami
- w okresie letnim (od 1. czerwca do 30. września) muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od godziny 9 do 19
- bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 7 EUR
Więcej o historii muzeum i zgromadzonych w nim eksponatach dowiecie się na oficjalnej stronie Muzeum Archeologicznego Narony (która jest jednak dostępna tylko w języku chorwackim).
Czy warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne Narona?
Zdecydowanie tak, jeśli interesuje Was historia, zwłaszcza historia ziem, które dziś wchodzą w skład Republiki Chorwackiej. Jak już wiecie z wielu naszych poprzednich wpisów, na terenie Chorwacji można podziwiać wiele śladów przeszłości, związanych z indoeuropejskim ludem Ilirów, starożytnymi Grekami i Rzymianami. Historycy uważają, że Narona upadła na początku VII wieku n.e. ze względu na migrację ludów, choć na jej peryferiach nadal toczyło się życie. Muzeum Archeologiczne Narona to wyjątkowe miejsce, w którym można niemal dotknąć tej historii. Jeśli jesteście w dolinie Neretwy, warto tu zajrzeć.
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Muzeum Archeologiczne Narona w dolinie Neretwy
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję