Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Mogorjelo – starożytna rzymska willa w pobliżu granicy z Chorwacją

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Jeśli uważacie, że Bośnia i Hercegowina obfituje w mnóstwo zabytków z czasów Imperium Osmańskiego, to Wasza ocena jest w gruncie rzeczy trafna. Jednak historia tego obszaru jest dłuższa i bardziej złożona. Na terenie współczesnej Hercegowiny, w pobliżu granicy z Chorwacją, kryje się fascynujące miejsce – Mogorjelo, doskonały przykład starożytnej rzymskiej willi.

Mogorjelo
Mogorjelo

W tym wpisie przeczytacie o:

Rzymska przeszłość Chorwacji i Hercegowiny

Im bardziej poznajemy Chorwację i tereny Hercegowiny położone tuż obok granicy, tym więcej odkrywamy interesujących faktów z ich dalekiej przeszłości. Okazuje się na przykład, że na terenie współczesnego Vidu, położonego ok. 10 km od przejścia granicznego z Bośnią i Hercegowiną w Metković, w starożytności istniała rzymska kolonia Narona. Na terenie Narony (lub w jej pobliżu) była zlokalizowana baza wojskowa oraz rzymska świątynia poświęcona boskiemu Augustowi, wzniesiona w I wieku p.n.e. Artefakty można podziwiać w Muzeum Archeologicznym Narona, które jest jedynym muzeum in-site na terenie Chorwacji. A ponieważ kolonia Narona miała istotne znaczenie w tym regionie i działała bardzo prężnie, potrzebowała zaopatrzenia. Tę właśnie rolę spełniała willa Mogorjelo. Posiadłość mieści się między rzekami Trebižat a Neretwą. Obecnie zabytek znajduje się na terenie Bośni i Hercegowiny, zaledwie 10 km od przejścia granicznego z Chorwacją w mieście Metković.

Historia Mogorjelo

Mogorjelo to unikalny zabytek archeologiczny z czasów rzymskich. To dobrze zachowana villa rustica, czyli posiadłość ziemska z rezydencją mieszkalną i budynkami gospodarczymi. Najstarsze zabudowania, datowane na I wiek, to głównie budynki gospodarcze, w tym olejarnia, młyn i piekarnia. W centrum znajdował się budynek mieszkalny z łaźnią, zaś na zewnątrz kompleksu warsztat ceramiki i stajnie. W IV wieku, po pożarze, który strawił kompleks, na ruinach wzniesiono rzymski fort (castrum) z wieżami i basztami obronnymi. Wewnątrz wybudowano pałac  mieszkalny z bogatym zdobieniem – mozaiką podłogową i kolumnami korynckimi. W nowy budynek wkomponowano także pozostałości pierwotnej zabudowy. W V wieku, po ataku Wizygotów pod wodzą Alaryka, na murach rzymskiego fortu wzniesiono dwie wczesnochrześcijańskie bazyliki. Odnaleziono tu nawet przedmioty pochodzenia karolińskiego. Są to datowane na IX wiek artefakty z Imperium Karola Wielkiego, króla Franków i Longobardów, cesarza rzymskiego.

Pierwsze prace archeologiczne na tym terenie podjęto na przełomie XIX i XX wieku. Od 2002 roku Mogorjelo posiada status pomnika narodowego.

Mogorjelo – zwiedzanie

Pierwszy raz trafiliśmy do Mogorjelo pewnego czerwcowego popołudnia 2022 roku. Jest to z pewnością miejsce poza utartym szlakiem turystycznym. Znaleźliśmy się tu zupełnie przypadkiem, szukając na mapie Hercegowiny interesujących miejsc w drodze powrotnej z Mostaru i Počitejla.

Poza nami nie było tu nikogo – mogliśmy w spokoju i bez pośpiechu zwiedzić tereny dawnej rzymskiej willi, której znaczenie było przecież niebagatelne. Tereny kompleksu są bezsprzecznie okazałe, a atmosferę opuszczonego miejsca z pewnością podbijają letni upał, śpiew cykad i konie pasące się w pobliżu.

Mogorjelo villa rustica Hercegowina
Mapa Mogorjelo

Informacje praktyczne:

Mogorjelo – podsumowanie

Jeśli szukacie oryginalnych atrakcji turystycznych na terenie Hercegowiny, dostępnych w pobliżu głównych dróg, a jednocześnie poza zainteresowaniem tłumów turystów, to Mogorjelo to idealny wybór. Warto tu przyjechać choć na chwilę, aby rozkoszować się spacerem wśród rzymskich ruin na terenie współczesnej Hercegowiny.

Mogorjelo villa rustica
Rzymska posiadłość na terenie Hercegowiny
willa rzymska Hercegowina
Tereny villa rustica
Mogorjelo
Zdobienia
Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Mogorjelo – starożytna rzymska willa w pobliżu granicy z Chorwacją

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×