Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Kuterevo – azyl dla osieroconych niedźwiedzi w Chorwacji

Opublikowane dnia przez Jaśnie Pani

W trakcie naszej ostatniej podróży do Chorwacji, postanowiliśmy nieco zboczyć z autostrady, aby odwiedzić ciekawe miejsca po drodze. Nasz wybór padł na Kuterevo – azyl dla osieroconych niedźwiedzi. Czy warto nadłożyć drogi, aby odwiedzić schronisko dla niedźwiedzi? Sprawdźcie.

azyl dla niedzwiedzi Kuterevo
Azyl dla niedźwiedzi we wsi Kuterevo

Z tego wpisu dowiecie się:

Czym jest schronisko dla niedźwiedzi we wsi Kuterevo?

Schronisko dla niedźwiedzi w wiosce Kuterevo (chor. utočište za medvedje Kuterevo) to miejsce o wyjątkowym znaczeniu, jednak historia każdego z niedźwiedzich rezydentów jest smutna. Trafiają tu głównie młode osobniki, które straciły matkę w pierwszym roku życia i nie mogłyby przeżyć samodzielnie (a także niedźwiedzie z chorwackich ogrodów zoologicznych). Młode niedźwiedzie prowadzą tu życie zbliżone do tego, jakie prowadziłyby w warunkach naturalnych. Dlaczego jednak w ogóle tu trafiają? Wg oficjalnych danych (Lika-Senj County Tourist Board), na terenie Chorwacji mieszka między 800 a 1000 niedźwiedzi brunatnych. Niestety, każdego roku Chorwacja wydaje licencje na polowanie na 120 niedźwiedzi. Podobno duża przestrzeń, której potrzebują niedźwiedzie do życia na wolności powoduje, że wzrost populacji niedźwiedzi jest ograniczany. Na szczęście część młodych, osieroconych niedźwiedzi trafia do schroniska, w którym nie są skazane na śmierć i w warunkach naturalnych mogą się uczyć samodzielnego życia.

Azyl został założony w 2002 roku. Obecnie zamieszkuje go 9 niedźwiedzi. Możecie tu zobaczyć, jak wylegują się pod drzewami, zażywają kąpieli w stawach, czy szukają pożywienia. Schronisko podzielone jest na dwa obszary – jeden zamieszkują niedźwiedzie młodsze, drugi – starsze.

Schronisko dla niedźwiedzi jest nadzorowane przez Stowarzyszenie Velebit Kuterevo, a sam projekt opiera się na pracy wolontariuszy z Chorwacji, a także innych krajów. Wolontariusze, oprócz opieki nad niedźwiedziami, zajmują się także edukacją. Znajdziecie tu wiele ciekawostek związanych z niedźwiedziami, a także zabawne znaki, które zaprowadzą Was wprost do miejsc, które zamieszkują niedźwiedzie. Założeniem schroniska jest także dbanie o przyrodę. Plastik jest tu ograniczony do minimum, a wolontariusze prowadzą życie w zgodzie z naturą.

niedzwiedzie Kuterevo
Niedźwiedzie w Kuterevie

Kiedy odwiedzić Kuterevo?

Schronisko najlepiej odwiedzić jest w okresie od wiosny do jesieni – głównie ze względu na niedźwiedzie zwyczaje. Pamiętajcie, że zimą niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Miejcie także na uwadze, że macie do czynienia z dzikimi zwierzętami. To, że schronisko zamieszkuje 9 niedźwiedzi nie oznacza, że w schronisku zobaczycie 9 niedźwiedzi (nam udało się zobaczyć 4). Oczywiście trzeba tu zachować spokój i nie zakłócać ciszy. Schronisko powstało dla niedźwiedzi, a my jako goście powinniśmy to uszanować.

Jak dojechać i gdzie zaparkować w Kuterevie?

Wieś Kuterevo jest położona w górach Velebit w żupanii licko-senśkiej (chor. Ličko-senjska županija), w środkowej Chorwacji. Blisko stąd do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, więc jeśli w drodze do Dalmacji zatrzymaliście się, aby zwiedzić Plitwickie Jeziora, to polecamy Wam schronisko jako uzupełnienie wizyty w parku. Jadąc z Zagrzebia w kierunku wybrzeża, należy zjechać z autostrady na zjeździe Otočac, a następnie drogą krajową D50 kierować się w kierunku Kuterevo. W pobliżu schroniska znajdziecie wiele oryginalnych znaków drogowych, wskazujących drogę do niedźwiedziego azylu.

Kuterevo azyl dla niedzwiedzi
Znak prowadzący do schroniska
schronisko Kuterevo
Którędy do niedźwiedzi?
Kuterevo azyl
Kuterevo

Tuż przy wejściu znajdują się bezpłatne parkingi, nie są one jednak zbyt pojemne. We wrześniową niedzielę, przy niewielkiej liczbie innych turystów, których spotykaliśmy po drodze, parkingi były niemal zapełnione.

Ile kosztuje wstęp do schroniska?

Wstęp do schroniska jest bezpłatny – nie ponosicie żadnych kosztów. Można jednak (i warto to zrobić) wnieść dobrowolną opłatę. Wysokość opłaty zależy od Was. Możecie także wesprzeć mieszkańców wioski Kuterevo, kupując lokalne produkty, takie jak miody lub wyroby z drewna.

Czy warto odwiedzić Kuterevo?

Zdecydowanie. Schronisko ma godną pochwały misję. Teren, który zajmuje, jest przy tym bardzo malowniczy i warto się tu zatrzymać na chwilę, aby odpocząć wśród zieleni. Schronisko jest również świetną atrakcją dla dzieci, które z wielką uwagą wypatrują niedźwiedzi. To także miejsce o sporych walorach edukacyjnych i szansa na lekcję przyrody dla najmłodszych na łonie natury.

azyl Kuterevo
Malowniczy teren schroniska
Kuterevo
Kuterevo
Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Kuterevo – azyl dla osieroconych niedźwiedzi w Chorwacji

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×