Blog o podróżach i życiu

Koszty przed wyjazdem do Chorwacji

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pan

Flaga Chorwacji

Koszty dojazdu do Chorwacji to nie jedyne wydatki, które warto zaplanować wcześniej. Oczywiście pozycje w budżecie zależą od Waszych możliwości i zainteresowań. Jednym sam pobyt w apartamencie i plażowanie w zupełności wystarczą, a inni muszą codziennie wyszaleć się na skuterze wodnym. W Chorwacji piękne jest to, że każdy może spędzać czas według swoich oczekiwań. W tym wpisie postaramy się przybliżyć Wam koszty przed wyjazdem do Chorwacji w 2020 roku – od ubezpieczenia podróżnego po gadżety.

Jeśli nie znasz jeszcze kosztów dojazdu do Chorwacji i podróżowania na miejscu, koniecznie przeczytaj poprzedni wpis: koszty wyjazdu do Chorwacji samochodem.

Łodzie w porcie w Dubrowniku
Łodzie w porcie w Dubrowniku / Jaśnie Państwo

Ogólne koszty przed wyjazdem, szczególnie do Chorwacji

Wiele pozycji wymienionych poniżej jest uniwersalnych dla dowolnej destynacji. W Chorwacji jednak należy pamiętać o tym, że temperatury w szczycie sezonu sięgają prawie 40°C i niemal zupełnie nie pada. Takie warunki wymagają specjalnego przygotowania.

Droga do Ston
Droga do Stonu, 35 stopni w cieniu / Jaśnie Państwo

Ubezpieczenia podróżne

Wykupienie ubezpieczenia to dla nas konieczny element wyjazdów. Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda i wyznajemy zasadę, że lepiej się ubezpieczyć bez wykorzystania 10 razy, niż żeby 1 raz mieć problem.

Koszt ubezpieczenia w podróży zależy od wielu czynników, m. in. długości wyjazdu, liczby objętych ubezpieczeniem osób, indywidualnych oczekiwań, posiadanych benefitów pracowniczych i ofert specjalnych. Ubezpieczenie możecie wykupić sami przez Internet lub u ulubionego brokera ubezpieczeń, który zawsze coś doradzi przy zakupie i podpowie w ewentualnej trudnej sytuacji.

Koszt ubezpieczenia w podróży: od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W tym roku za ubezpieczenie (w wersji rozszerzonej) dwóch osób dorosłych i dziecka na 16 dni zapłaciliśmy ok. 430 zł. Postanowiliśmy również ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji, co kosztowało nas dodatkowe ok. 140 zł.

Czy warto mieć assistance?

Jeśli do Chorwacji jedziecie samochodem (a w większości wypadków tak jest), koniecznie sprawdźcie lub wykupcie dodatkowe assistance. W tym roku, w trakcie podróży powrotnej, byliśmy świadkami przykrej sytuacji. Na poboczu stały dwa samochody, których kierunek jazdy i wypakowanie wskazywał, że rodziny dopiero rozpoczynały wypoczynek. Jeden z samochodów podniesiony był na lewarku, ze zdjętym kołem, a obok pojazdu stał zrezygnowany pan z pękniętą sprężyną w ręku.

Z naszego doświadczenia wynika wprawdzie, że assistance nie działa idealnie, ale działa i to wystarczy, żeby mniej denerwować się podróżą. Ważne jest też zabranie Zielonej Karty dla OC. Nigdy nie wiecie, czy nie będziecie chcieli lub musieli przejechać przez teren Bośni i Hercegowiny.

Przy wyborze ubezpieczeń sprawdźcie lub dopytajcie o wszystkie „haczyki”. Spotkaliśmy się z ofertami, które zupełnie nie pasują do podróży do Chorwacji lub samochodem, a jako takie są sprzedawane. Przykłady?

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i OC osobiste nie działa, jeśli spożyliście jakąkolwiek ilość alkoholu. W Chorwacji w promieniu kilku kilometrów od Was zawsze znajdziecie domowego wytwórcę wina i/lub rakiji, nie wspominając o barach z zimnym piwem. Degustując 1 kieliszek wina, automatycznie wyłączacie ubezpieczenie. W innym towarzystwie ubezpieczenie od kradzieży bagażu nie działało dla rzeczy pozostawionych w zamkniętym samochodzie.

Według nas lepiej wybrać trochę droższą wersję ubezpieczenia i zwiększyć koszty przed wyjazdem do Chorwacji w tej pozycji niż wykupić tańszą ofertę z masą haczyków.

Jacht na Adriatyku
Jacht na Adriatyku / Jaśnie Państwo

Serwis i przygotowanie samochodu

Pamiętajcie, że apteczka samochodowa DIN13164 (zgodna z wymogami unijnymi), kamizelki odblaskowe (koniecznie w kabinie i w liczbie pasażerów), komplet żarówek na wymianę są obowiązkowym wyposażeniem w kilku z krajach tranzytowych.

Ponadto warto uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mój samochód gotowy jest na podróż do Chorwacji. W 2020 roku przejechaliśmy ok. 4500 km. Nie jest to wcale duży przebieg. Podczas wyjazdu kilka lat wcześniej zbliżyliśmy się do 6000km i to w podczas krótszego pobytu. Do tego należy dołożyć temperatury dochodzące do 40°C i charakterystykę dróg – albo autostrady, albo kręte serpentyny. Przed taką podróżą, nawet jeśli motoryzacja w ogóle Was nie interesuje, musicie zadbać o coś więcej niż tylko zatankowanie. Niestety samochód może znacząco zwiększyć koszty przed wyjazdem do Chorwacji.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółowym opisem ważnych punktów do sprawdzenia w samochodzie przed długą podróżą, to dajcie znać w komentarzach. Na razie poniżej jedynie lista haseł.

Co sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

  1. poziom oleju i płynu chłodniczego (i sprawdzenie ew. wycieków),
  2. stan klocków i tarcz hamulcowych,
  3. stan opon (i czy nie są to przypadkiem opony zimowe…),
  4. sprawność i czystość/odgrzybienie klimatyzacji,
  5. stan zawieszenia (tłumienie nierówności i czy samochodu nie „ściąga”),
  6. stan oświetlenia zewnętrznego.

Koszt: od 0 zł (jeśli dbacie na bieżąco) do kilku tysięcy złotych…

Widok z chorwackiej drogi
Widok z drogi w Chorwacji / Jaśnie Państwo

Wyposażenie potrzebne w Chorwacji

Temat rzeka i zależy co już macie, a co uznacie za potrzebne do kupienia. Ta kategoria obejmuje przedmioty dla Was, do uprawiania sportu i do środka transportu.

Od walizek, plecaków i innych pojemników na bagaż, przez przedmioty niezbędne w trakcie dojazdu i wypoczynku – torba termiczna, koce/maty na plażę, po gadżety, bez których da się żyć, ale ułatwiają życie i dodają mu uroku – stabilizator do aparatu/telefonu, buty do pływania, maska do snorkelingu (wyjątkowo polecamy! Szczególnie w połączeniu z płetwami), namiot na plażę itp.

Gadżety przydatne w Chorwacji:

Duba Peljeska
Zdjęcie „z samochodu”, Duba Peljeska / Jaśnie Państwo

Lista rzeczy, które warto przygotować i spraw, które należy załatwić może zdecydowanie się wydłużyć, jeśli macie swoje ulubione sposoby spędzania wolnego czasu. Im dłuższa i bardziej szczegółowa będzie lista przedwyjazdowa – tym spokojniejszy i bardziej relaksujący będzie sam wyjazd, więc przed wakacjami długopisy w dłoń!

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Koszty przed wyjazdem do Chorwacji

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×