Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Koszt wyjazdu do Chorwacji samochodem

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pan

koszty wyjazdu do Chorwacji samochodem
Koszty wyjazdu do Chorwacji samochodem

Podróż do Chorwacji samochodem to doskonały wybór dla osób, które chcą zachować swobodę i elastyczność w planowaniu trasy i zwiedzania. Jednak zanim wyruszysz w drogę, warto zapoznać się z takimi wydatkami, jak paliwo czy opłaty drogowe, aby dobrze zaplanować swój wakacyjny budżet. Sprawdź nasz praktyczny przewodnik, aby nie zaskoczyły Cię koszty wyjazdu do Chorwacji samochodem w 2024 roku.

Z tego wpisu dowiesz się o:

Ceny winiet – Czechy, Słowacja i Węgry

Nasza trasa do Chorwacji zawsze wiedzie przez Czechy, Słowację i Węgry. We wszystkich tych krajach w trakcie przejazdu autostradą niezbędne są winiety.

Czechy

Od 2021 roku w Czechach dostępne są wyłącznie winiety elektroniczne. Elektroniczne winiety to ogromna wygoda i ułatwienie dla kierowców – także jeśli chodzi o określone z góry koszty wyjazdu do Chorwacji samochodem.

Czeskie winiety można kupić na stronie operatora opłat autostradowych edalnice.cz. Strona jest dostępna w polskiej wersji językowej, więc proces zakupowy nie powinien nastręczyć żadnych trudności. Co więcej, na stronie znajduje się wiele przydatnych informacji, takich jak:

Od 1 marca 2024 zostanie wprowadzony nowy cennik. W sprzedaży pojawia się nowość, czyli winieta 1-dniowa.

Ceny winiet w Czechach w 2024 roku

1 dzień10 dni30 dni1 rok
paliwo
standard
200 CZK
34 zł
270 CZK
46 zł
430 CZK
73 zł
2300 CZK
393 zł
biometan100 CZK
17 zł
130 CZK
22 zł
210 CZK
36 zł
1150 CZK
197 zł
gaz ziemny100 CZK
17 zł
130 CZK
22 zł
210 CZK
36 zł
1150 CZK
197 zł
hybryda
plug-in
50 CZK
8,5 zł
60 CZK
10 zł
100 CZK
17 zł
570 CZK
97 zł
Winiety w Czechach 2024 (przelicznik: luty 2024)

Co jeszcze warto wiedzieć o winietach w Czechach:

Słowacja

Słowackie winiety również można kupić prosto i wygodnie drogą elektroniczną w serwisie eznamka.sk. Obowiązują na wyznaczonych drogach. Można je kupić również w fizycznych punktach, tj. na stacjach paliw w okolicach płatnych odcinków dróg.

Ceny winiet na Słowacji w 2024 roku

365 dni1 rok30 dni10 dni
60 EUR
260 zł
60 EUR
260 zł
17 EUR
73 zł
12 EUR
52 zł
Winiety na Słowacji 2024 (przelicznik: luty 2024)

Co jeszcze warto wiedzieć o winietach na Słowacji:

Węgry

Węgierskie winiety są elektroniczne i są sprawdzane (bardzo skrupulatnie) za pomocą systemu monitoringu. Dowód zakupu należy jednak zachować aż 2 lata (sic!). Winietę na Węgrzech możemy kupić w punkcie fizycznym lub przez Internet na stronie ematrica.nemzetiutdij.hu (strona występuje w węgierskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej).

Ceny winiet na Węgrzech w 2024 roku

10-dniowamiesięcznaroczna
D16 400 HUF
71 zł
10 360 HUF
115 zł
52 260 HUF
583 zł
Winiety na Węgrzech 2024 (przelicznik: luty 2024)

Co jeszcze warto wiedzieć o winietach na Węgrzech:

Nasza rada: jeśli wjeżdżacie na teren Węgier drogą E65, ceny winiet w punktach mieszczących się w budynkach starej infrastruktury granicznej różnią się od oficjalnego cennika. Zaskoczyło nas to w 2020 roku, kilka lat po ostatniej podróży na Węgry. W pierwszym punkcie, jeszcze po słowackiej stronie granicy, żądano płatności gotówkowej w EUR (i to wyższej niż online). Drugi punkt jest już po stronie węgierskiej i oddalony jedynie o kilkaset metrów od pierwszego. Można w nim płacić kartą, ale w momencie zapłaty kartą otrzymujecie terminal z kwotą w EUR, a finalnie bez żadnej informacji cena wzrasta o dodatkowe kilka EUR. Dlatego uważajcie na takie lokalne zwyczaje i niestety wszystko przeliczajcie.

Ceny autostrad w Chorwacji

W Chorwacji za przejazd autostradą należy płacić tak jak w Polsce – na bramkach. Choć w planach na 2024 rok jest wprowadzenie winiet elektronicznych. Autostrady są świetnie utrzymane i oznaczone, a chorwackie MOP-y, czyli odmorište, w zdecydowanej większości zachęcają do zatrzymania. Znajdziecie na nich stacje paliw, toalety, miejsca do odpoczynku, a nierzadko przepiękne widoki. Szczególnie polecamy Odmorište Krka ze względu na niesamowitą panoramę ujścia rzeki Krka oraz Rašćane (mniej więcej na wysokości Makarskiej).

Chorwacja - postój, MOP, odmorište Krka 2
Odmorište Krka w Chorwacji
Chorwacja - postój, MOP, odmorište Krka
Odmorište Krka w Chorwacji – widok na Skradin

Na bramkach polecamy zawsze, jeśli to możliwe, kierować się na te z oznaczeniem „bank card” – przeważnie kolejki są tutaj zdecydowanie krótsze. Często zdarza się, że do bramek gotówkowych przed Zagrzebiem kolejka ma długość kilku kilometrów. Do bramek automatycznych z płatnością kartą czeka zdecydowanie mniej samochodów. Ważne jest tylko, żeby karta, którą chcemy zapłacić, miała działający pasek magnetyczny.

ENC w Chorwacji

Jeszcze szybszym sposobem na pokonanie bramek na autostradzie jest wybór ENC, czyli bezprzewodowej opłaty za autostrady. Do korzystania z ENC konieczne jest niewielkie urządzenie, które można umieścić za lusterkiem kierowcy. System działa jako pre-paid – należy doładować swoje konto, a następnie wybrać bramkę oznaczoną jako „ENC”. Szlaban podniesie się automatycznie. O zaletach ENC i jak kupić ENC dowiecie się z wpisu ENC w Chorwacji – opłaty za autostrady.

ENC w Chorwacji
Urządzenie ENC

Ceny przejazdu przez autostrady w Chorwacji w 2024 roku

Szczegółowy cennik przejazdu przez poszczególne odcinki chorwackich autostrad znajdziecie na oficjalnej stronie Hrvatske Autoceste (strona jest w wersji angielskiej).
Przykładowo: przejazd całą autostradą od wjazdu w Zagrzebiu do zjazdu w Čarapine kosztuje 30,70 EUR, czyli ok. 133 zł. Jeśli planujecie dużo zwiedzać, to opłaty za autostrady mogą znacząco wpłynąć na koszty wyjazdu do Chorwacji samochodem, ale dojazd do atrakcji turystycznych będzie wyraźnie szybszy. Alternatywną drogą jest biegnąca wzdłuż wybrzeża bezpłatna Magistrala Adriatycka, którą dojedziecie do każdej turystycznej miejscowości nad Adriatykiem. Trasa jest niezwykle malownicza, ale podróż zajmie Wam zdecydowanie dłużej.

Chorwacka autostrada
Chorwacka autostrada

Ceny promów samochodowych w Chorwacji

Połączenia promowe w Chorwacji są bardzo rozbudowane i pozwalają na dostanie się samochodem na wyspy. Do lipca 2022 roku był to także jedyny sposób dojazdu na półwysep Pelješac, aby ominąć granicę z Bośnią i Hercegowiną w Neum. Rejsy z transportem pojazdów obsługiwane są przez Jadroliniję. My korzystaliśmy kilkukrotnie z tego morskiego transportu na trasie Ploče-Trpanj w czasach przed oddaniem do użytku mostu Pelješkiego oraz na wyspę Korčula. Załoga za każdym razem dbała, żeby załadunek, rejs i rozładunek odbywał się sprawnie. Sama podróż przy dobrych warunkach pogodowych jest świetnym odpoczynkiem od prowadzenia samochodu. Oczywiście pozwala też na delektowanie się morską bryzą oraz malowniczymi widokami, a przy tym stanowi ogromną atrakcję dla dzieci.

Promy punktualnie odpływają i przypływają wg ustalonego grafiku. Kolejka samochodów czekających na transport stoi w odpowiednio wyznaczonej strefie w porcie, ale również po prostu na ulicy dojazdowej – co wspaniałe, w takiej sytuacji zmiany w ruchu drogowym „organizują się” same i zupełnie nikt nie się denerwuje. Podróżujący czas oczekiwania zwykle wykorzystują na spacer, zakupy, relaks w kawiarni – w zależności od tego, co akurat znajduje się przy porcie.

Sprzedaż biletów odbywa się w oznaczonych punktach – chociaż oznaczony nie oznacza widoczny. Jeśli nie będziecie od razu widzieć kasy, to najszybciej będzie poprosić kogoś o pomoc.

Ceny różnią się w zależności od sezonu. W czasie sezonu niskiego (od 1 stycznia do 1 czerwca oraz od 2 października do 31 grudnia) jest taniej.

Rozkłady rejsów, ceny, punkty sprzedaży biletów oraz możliwość zakupu biletów online znajdziecie na oficjalnej stronie Jadrolinija.hr (strona jest w chorwackiej, angielskiej, niemieckiej i włoskiej wersji językowej).

Widok z promu w Chorwacji
Widok z promu w Chorwacji na półwysep Pelješac

Chorwacja – ceny paliwa

Przydatne linki, które pomagają obliczyć koszty podróży po Chorwacji samochodem:

Oczywiście paliwo przy drogach szybkiego ruchu będzie zauważalnie droższe niż w mieście.
Nasz samochód potrzebował ok. 9.0-9.5 l/100 km ON podczas przejazdów autostradą i górskimi serpentynami. Jest wynik o 1.0-2.0 l na 100 km mniejszy niż przeważnie osiągany. Może po prostu nie tylko południowe słońce, ale również paliwo, jest bardziej energetyczne…

Koszty wyjazdu do Chorwacji samochodem – podsumowanie

Podróż samochodem do Chorwacji to wspaniałe doświadczenie, które pozwala na dużą swobodę w organizowaniu atrakcji w okolicy. To także wygodne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, kiedy do bagażu trzeba dodać niezliczoną liczbę dziecięcych gadżetów. Nieocenione jest także korzystanie z własnego fotelika samochodowego. Mamy nadzieję, że ten wpis i zawarte w nim szczegółowe dane dotyczące cen winiet w Europie, opłat autostradowych w Chorwacji, cen promów samochodowych i cen paliw znacząco ułatwią Wam oszacowanie kosztów podróży do Chorwacji samochodem.

Comments divider

Na razie tylko 1 komentarz dla wpisu: Koszt wyjazdu do Chorwacji samochodem

Dodane komentarze

  1. Uwielbiam Chorwację byliśmy kilka razy zawsze wracamy. Miło się czytało Twój wpis 🙂

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×