Blog o podróżach i życiu

Koszt wyjazdu do Chorwacji samochodem

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pan

Prawie każdy, wyjeżdżając na urlop w opcji innej niż „all inclusive”, zastanawia się z jakimi kosztami przyjdzie się mu zmierzyć. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną, która zależy od nieokreślonej liczby czynników. Jednocześnie dla wielu osób finanse są tematem tabu. Tak być nie powinno, ponieważ żadnej kwoty wydanej na wakacje i wspomnienia nie można określić jako „za dużej” lub „za małej” albo jedynej właściwej. Mały czy duży budżet zawsze składa się z części możliwej do oszacowania. W tym wpisie postaramy się przybliżyć, jaki jest koszt wyjazdu do Chorwacji samochodem w 2020 roku.

Ceny winiet – opłaty za dojazd samochodem do Chorwacji

We wpisie o podróży do Chorwacji w czasach COVID-19 napisaliśmy, że wyjazd do Chorwacji w 2020 roku odbył przez Czechy, Słowację i Węgry. We wszystkich wymienionych krajach w trakcie przejazdu autostradą niezbędne są winiety.

Winiety Czechy

W Czechach winieta jest dostępna w formie naklejki na szybę, gdzie samodzielnie należy wpisać numer rejestracyjny. Do kupienia tylko w fizycznych punktach (np. stacja benzynowa). Drogi, gdzie wymagana jest winieta, są specjalnie oznaczone – opis znajdziecie na czeskiej stronie dot. transportu. Podobno winieta jest sprawdzana jedynie podczas kontroli drogowej, a nie przez system monitoringu.

Ważna informacja: jeśli wyjeżdżacie z Polski autostradą A1, to autostrada do Ostrawy nie jest objęta winietą (stan na sierpień 2020 r.). Na tym odcinku możecie kupić w/w winietę po stronie czeskiej (np. na pierwszej stacji za granicą – EuroOil). To ważne, ponieważ spotkaliśmy się z głosami, że czeską winietę należy mieć koniecznie od momentu przekroczenia granicy i najlepiej ją kupić na ostatniej stacji w Polsce lub zamówić przez Internet od pośrednika. Różnicą jest tylko cena – dla winiety miesięcznej: na stacji w Polsce ok. 112 zł, na stacji w Czechach 440 Kč (~17 EUR), czyli ok. 78 zł.

Winiety w Czechach można kupić w opcjach: rok, miesiąc i 10 dni.

Przydatne odnośniki: ceny winiet w Czechach, drogi objęte winietami w Czechach (ulotka).

Winiety Słowacja

Winiety w Słowacji również należy mieć na wyznaczonych drogach. Do kupienia są w fizycznych punktach oraz przez Internet w serwisie eznamka.sk (tę opcję polecamy – szybko, miło i przyjemnie. W trakcie podróży Jaśnie Pani winietę kupiła nie ruszając się z fotela pasażera).

Słowackie winiety występują w wariantach: 365 dni, na rok (do 31.01.2021), 30 dni i 10 dni.

Przydatne odnośniki: słowackie winiety online, mapka i podstawowe informacje.

Winiety Węgry

Węgierskie winiety są elektroniczne i sprawdzane są za pomocą systemu monitoringu. Dowód zakupy należy jednak zachować aż 2 lata (sic!). Winietę na Węgrzech możemy kupić w punkcie fizycznym lub przez Internet. Kupując węgierską winietę przez Internet, musimy założyć konto w serwisie i podać masę danych osobowych. Kupując w punkcie, wystarczy podać tylko numer rejestracyjny samochodu.

Węgierska autostrada
Węgierska autostrada / Jaśnie Państwo

Ważna informacja: wjeżdżając na teren Węgier drogą E65, ceny winiet w punktach mieszczących się prawdopodobnie w budynkach starej infrastruktury granicznej są rozbieżne z oficjalnym cennikiem. W pierwszym punkcie, jeszcze po słowackiej stronie granicy, żądano płatności tylko w gotówce w EUR i to w kwocie aż 19 EUR. Drugi punkt jest już po stronie węgierskiej i oddalony jedynie o kilkaset metrów od pierwszego. Można w nim płacić kartą i cena wynosiła oficjalne 4780 HUF za opcję miesięczną. ALE w momencie zapłaty został podany terminal z kwotą w EUR i bez żadnej informacji cena w przeliczeniu wzrosła o 4 EUR (do 17,70 EUR).

Dlatego uważajcie na takie lokalne zwyczaje i niestety wszystko przeliczajcie. Inaczej koszt wyjazdu do Chorwacji niepotrzebnie wzrośnie o dodatkowe myto za dojazd samochodem. My niestety nie zwróciliśmy na to uwagi…

Przydatne odnośniki: serwis z informacjami o węgierskiej e-vignette, mapy dróg objętych winietami, zakup węgierskich winiet online.

Węgierska autostrada przed granicą z Chorwacją
Węgierska autostrada, a w oddali chorwacka granica / Jaśnie Państwo

Chorwacja, ceny autostrad – ważna składowa dojazdu samochodem

W Chorwacji za przejazd autostradą należy płacić tak jak w Polsce – na bramkach. Autostrady są świetnie utrzymane i oznaczone, a chorwackie MOP-y, czyli „odmorište” w zdecydowanej większości zachęcają do zatrzymania. Szczególnie polecamy Odmorište Krka ze względu na niesamowite widoki!

Chorwacja - postój, MOP, odmorište Krka 2
Odmorište Krka w Chorwacji / Jaśnie Państwo
Chorwacja - postój, MOP, odmorište Krka
Odmorište Krka w Chorwacji – widok na Skradin / Jaśnie Państwo

Na bramkach polecamy zawsze, jeśli to możliwe, kierować się na te z oznaczeniem „bank card” – przeważnie kolejki są tutaj zdecydowanie krótsze. Kiedy wyjeżdżaliśmy z Chorwacji do bramek gotówkowych przed Zagrzebiem kolejka miała długość ponad 3km. Do bramek automatycznych z płatnością kartą czekało zaledwie kilku samochodów. Ważne jest tylko, żeby karta, którą chcemy zapłacić, miała działający pasek magnetyczny. W 2020 roku bramki nadal nie umożliwiały płatności zbliżeniowej.

Chorwacka autostrada
Chorwacka autostrada / Jaśnie Państwo

Cennik chorwackich autostrad znajdziecie na oficjalnej stronie Hrvarske AutoCeste.
Przykładowo: przejazd autostradą z Zagrzebia w okolice Ploče kosztuje ok. 140 zł. Jeśli planujecie dużo zwiedzać, to opłaty za autostrady mogą znacząco wpłynąć na koszt wyjazdu do Chorwacji samochodem, chociaż dojazd do atrakcji turystycznych będzie szybszy.

Chorwacka autostrada tunel Šubir
Chorwacka autostrada, tunel Šubir / Jaśnie Państwo

Koszt wyjazdu do Chorwacji – ceny promów

Połączenia promowe w Chorwacji są bardzo rozbudowane i pozwalają na dostanie się samochodem na wyspy lub uproszczenie drogi na półwysep Pelješac. Rejsy z transportem pojazdów obsługiwane są przez Jadroliniję. My korzystaliśmy kilkukrotnie z tego morskiego transportu na trasie Ploče-Trpanj.

Widok z promu w Chorwacji na Trpanj
Widok z promu w Trpanj / Jaśnie Państwo

Załoga za każdym razem dbała, żeby załadunek, rejs i rozładunek odbywał się sprawnie. Sama podróż przy dobrych warunkach pogodowych jest świetnym odpoczynkiem od prowadzenia samochodu. Oczywiście pozwala też na delektowanie się morską bryzą oraz widokami.

Widok z promu w Chorwacji na Ploče
Widok z promu w Chorwacji w Ploče / Jaśnie Państwo

Promy punktualnie odpływają i przypływają wg ustalonego grafiku (chociaż można mieć ogromne „szczęście” i zaliczyć spore opóźnienie, o czym dalej). Kolejka samochodów czekających na transport stoi w odpowiednio wyznaczonej strefie w porcie, ale również po prostu na ulicy dojazdowej – co wspaniałe, w takiej sytuacji zmiany w ruchu drogowym „organizują się” same i zupełnie nikt nie denerwuje się. No może poza świeżymi przyjezdnymi, którzy są w Chorwacji od niedawna. Podróżujący czas oczekiwania zwykle wykorzystują na spacer, zakupy, relaks w kawiarni lub znalezienie punktu sprzedaży biletów.

Sprzedaż biletów odbywa się w oznaczonych punktach – chociaż oznaczony nie oznacza widoczny. Jeśli nie będziecie od razu widzieć kasy, to najszybciej będzie poprosić kogoś o pomoc.

Kolejka do promu w Chorwacji
Kolejka na prom w Chorwacji, Ploče / Jaśnie Państwo

Tak jak wspomnieliśmy – promy są punktualne. Chociaż jeden raz zmuszeni byliśmy czekać w pełnym słońcu na prom spóźniony o ponad godzinę. To tyle ile zajmuje droga „na kołach”. Niestety, jeśli jesteście w środku kolejki w strefie załadunkowej, to nie macie zupełnie możliwości wyjechania. Przed, obok i za Wami są inne samochody. Takie opóźnienia są jednak tak dużą rzadkością, że Chorwatka, której o tym wspomnieliśmy myślała, że źle nas zrozumiała, a później nie chciała nam uwierzyć.

Rozkłady rejsów, punkty sprzedaży biletów oraz możliwość zakupu biletów online znajdziecie na oficjalnej stronie Jadrolinija.hr.

Widok z promu w Chorwacji
Widok z promu w Chorwacji na półwysep Pelješac / Jaśnie Państwo

Koszt dojazdu do Chorwacji samochodem – ceny paliwa w Chorwacji

Paliwo w krajach na trasie do Chorwacji i w samej Chorwacji kosztuje odrobinę więcej za 1 litr niż w Polsce. Na różnicę składa się sama cena jednostkowa i konieczność przewalutowania płatności na kuny. Nie są to ogromne różnice – sami możecie sprawdzić: ceny paliw w Europie i ceny paliw w Chorwacji. Oczywiście paliwo przy drogach szybkiego ruchu będzie zauważalnie droższe niż w mieście.
Ciekawostką jest jakość paliwa lub wpływ warunków atmosferycznych panujących w Chorwacji na spalanie. Zjawisko mniejszego spalania wystąpiło nie tylko u nas. U innej rodziny, która w podobnym okresie wypoczywała w Chorwacji, samochód zachował się podobnie.

Nasz samochód potrzebował ok. 9.0-9.5 l/100 km ON podczas przejazdów autostradą i górskimi serpentynami. Jest wynik o 1.0-2.0 l na 100 km mniejszy niż przeważnie osiągany.

Może po prostu nie tylko południowe słońce, ale również paliwo, jest bardziej energetyczne…

Na razie tylko 1 komentarz dla wpisu: Koszt wyjazdu do Chorwacji samochodem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Dodane komentarze

  1. Uwielbiam Chorwację byliśmy kilka razy zawsze wracamy. Miło się czytało Twój wpis 🙂

Wyszukaj na blogu

×