Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Kościół św. Mikołaja w Oskorušno, punkt widokowy na półwyspie Pelješac

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Kościół św. Mikołaja to jeden z punktów obowiązkowych, jeśli interesują Was zapierające dech w piersiach widoki. Panorama z położonego na północnym wybrzeżu półwyspu Pelješac kościoła św. Mikołaja na pewno zapisze się w Waszej pamięci.

panorama kosciol sw Mikolaja
Panorama wybrzeża Adriatyku

Kościół św. Mikołaja (Crkve sv Nikole) jest usytuowany na wzniesieniu górującym nad Oskorušno. Został wzniesiony przez żeglarzy, nie dziwi zatem, że jest poświęcony ich patronowi, czyli św. Mikołajowi. Z jednej strony rozciąga się majestatyczny widok na Adriatyk (Kanał Neretwiański), skąd można wypatrzyć np. miasto Ploče i dolinę Neretwy. Z drugiej strony można podziwiać zielone wnętrze półwyspu Pelješac i winnice wokół Oskorušno.

kosciol sw Mikolaja Oskorusno
Kamienna brama wiodąca na teren kościoła
kosciol sw Mikolaja
Kościół św. Mikołaja
Oskorusno kosciol sw Mikolaja
Schody wiodące do kościoła św. Mikołaja

Oskorušno na półwyspie Pelješac

Oskorušno to niewielka wioska, której mieszkańcy trudnią się głównie uprawą winorośli. Znajdziecie tu sporo opuszczonych domów, bo wioska, choć mała, ma swoją trudną historię – dla odmiany nie związaną ani z wojnami światowymi, ani wojną domową. Otóż w latach 60-tych XIX wieku z Ameryki Północnej do Europy została przypadkowo sprowadzona mszyca filoksera, która spowodowała katastrofalne spustoszenia w europejskich winnicach. Ten mały owad jest bezpośrednio odpowiedzialny za zniszczenie kilku milionów hektarów winnic w Europie i wyludnienie wielu winiarskich regionów. Pierwsze szkody odnotowano we Francji w połowie lat 60-tych XIX wieku, a stamtąd mszyca rozprzestrzeniła się na inne europejskie kraje, pod koniec XIX wieku docierając również na Bałkany. Foliksera nie ominęła oczywiście półwyspu Pelješac. Winnice w okolicach Oskorušno zostały zniszczone do tego stopnia, że mieszkańcy wioski w obliczu utraty źródła utrzymania zostali zmuszeni do emigracji do Australii i Ameryki Południowej.  

wioska Oskorusno
Oskorušno

Jak dojechać do kościoła św. Mikołaja?

Kościół św. Mikołaja leży na wzniesieniu nad wioską Oskorušno. Droga od wioski do kościoła jest asfaltowa, ale dość wąska, jednak nie powinna nastręczyć trudności. Odległość z Orebića to 16 km, które można pokonać w ok. 20-25 minut. Kościół można także odwiedzić po dniu spędzonym na plaży.  Odległość z najpopularniejszych plaż:

Naszym zdaniem najlepiej odwiedzić kościół św. Mikołaja przy okazji wycieczki do Trpanja.

Pod kościołem znajduje się dość rozległy płaski plac, który służy za parking. Budynek znajduje się na wzniesieniu, stąd trzeba pokonać jeszcze kilkadziesiąt kamiennych schodów. Widok, który się stąd rozpościera, zapiera dech w piersiach. W pogodny dzień z dobrą widocznością będziecie stąd widzieli dokładnie przemysłowe miasto Ploče, z którego nadal odpływają promy do Trpanja oraz rozlewisko doliny Neretwy.

Panorama z kościoła św. Mikołaja
widok na Adriatyk Oskorusno
Kanał Neretwiański
winnice Oskorusno
Zielony interior półwyspu Peljesac
Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Kościół św. Mikołaja w Oskorušno, punkt widokowy na półwyspie Pelješac

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×