Komarna to kameralna miejscowość w południowej Dalmacji, usytuowana malowniczo nad wybrzeżem Adriatyku. W trakcie naszych chorwackich podróży, odwiedziliśmy to miejsce kilkukrotnie i łącznie spędziliśmy tu niemal dwa miesiące. Czy warto spędzić wakacje w Komarnej? Sprawdźcie naszą opinię o miejscowości Komarna.
Komarna to jedno z tych chorwackich miejsc, w których zakochaliśmy się bez pamięci. Nie jest to wybór oczywisty, ponieważ jest to niewielka, wręcz senna miejscowość, której daleko do miejsc typu Makarska. I właśnie dlatego, jeśli szukacie miejsca do spokojnego wypoczynku, z dala od centrum ruchu turystycznego, znajdziecie je w Komarnej.
W tym wpisie przeczytacie o:
- Komarna na mapie Dalmacji
- Plaże w Komarnej
- Komarna – sklepy i restauracje
- Komarna dla rodzin z dziećmi
- Vinska Cesta Komarna
- Atrakcje turystyczne w pobliżu Komarnej
- Komarna – podsumowanie
Komarna na mapie Dalmacji
Komarna to mała miejscowość (a właściwie, administracyjnie, wieś) w żupanii dubrownicko-neretwiańskiej. Tradycyjna wioska rybacka w związku z rozkwitem turystyki przekształciła się stopniowo w miejscowość turystyczną, z dużą liczbą apartamentów na wynajem. Komarna jest położona w dogodnym miejscu, tuż obok Magistrali Adriatyckiej, ale nad samym brzegiem morza. Dzięki temu dojazd do Komarnej jest wygodny, a jednocześnie bliskość Magistrali nie jest uciążliwa.
Komarna jest położona nad zatoką Mali Ston, co zapewnia spektakularny widok na półwysep Pelješac. Jeśli wybierzecie apartament z widokiem na morze jest duża szansa na to, że z tarasu uda Wam się dostrzec pływające w zatoce delfiny. My mieliśmy taką przyjemność kilkukrotnie!
Obecnie w Komarnej znajduje się zjazd na most Pelješki, który od 2022 roku łączy ląd z półwyspem. W sezonie most jest często uczęszczany, jednak mimo to jego obecność nie przeszkadza w letnim wypoczynku. Jest za to dobrym argumentem za wyborem Komarnej, ponieważ dzięki mostowi dojazd na półwysep Pelješac znacznie się skrócił.
Plaże w Komarnej
W Komarnej są dwie plaże. Jedna, bardzo mała, znajduje się w centrum miejscowości. Korzystają z niej głównie turyści zamieszkujący apartamenty położone nad brzegiem morza. Nie ma tu żadnej plażowej infrastruktury. Jej atutem jest wspaniały widok na półwysep Pelješac oraz spektakularne zachody słońca.
Druga, znacznie większa plaża, to plaża Popova Luka. Aby się tu dostać, należy przejść za wzgórze – z centrum miejscowości to ok. 10 minut spacerem. Znajduje się tu bar Uvala Beach Bar, można wypożyczyć leżaki i parasole słoneczne oraz deski SUP. W barze można skorzystać z toalety, tuż obok znajduje się przebieralnia. Na tym kończy się plażowa infrastruktura. Parking jest raczej prowizoryczny. Dlatego w sezonie może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Zwłaszcza, że ze względu na bliskość granicy z Bośnią i Hercegowiną, w sezonie przybywa tu sporo chorwackich sąsiadów.
Plaże w Komarnej są wysypane drobnymi kamieniami. W morzu trzeba koniecznie uważać na jeżowce. Nie zalecamy wchodzenia do wody bez butów – nas wprawdzie „przyjemność” nadepnięcia na jeżowce ominęła, wiele razy jednak byliśmy świadkami, jak ktoś z plażowiczów miał mniej szczęścia.
Komarna – sklepy i restauracje
W Komarnej znajduje się tylko jeden lokalny sklep spożywczy. Dlatego na większe zakupy musicie się wybrać do okolicznych miejscowości, np. do Opuzen, gdzie przy drodze do Dubrownika w 2023 otwarto sklep sieci Plodine. Więcej sklepów, w tym także drogerie i sklepy odzieżowe, znajdziecie w Metković, mieście graniczącym z Bośnią i Hercegowiną.
W Komarnej nie ma lodziarni, a i wybór restauracji nie jest duży. Możecie skorzystać z konoby Štorija, położonej tuż nad brzegiem morza oraz restauracji w hotelu Adriatica (prowadzonym przez rodzinę z Polski). W tej drugiej znajdziecie nie tylko potrawy kuchni chorwackiej, ale także pizzę i tradycyjne polskie przysmaki.
Komarna dla rodzin z dziećmi
Komarna to jedna z niewielu miejscowości na chorwackim wybrzeżu, gdzie można spędzić wakacje z dala od atrakcji takich jak lody, frytki i hamburgery. Ruch, poza główną drogą, jest raczej niewielki. Jedynym wyzwaniem dla rodzin z małymi dziećmi może być usytuowanie na zboczu. To wprawdzie gwarantuje niezapomniane widoki na morze, ale przy okazji wiele stromych podejść i podjazdów.
Problemem jest także dostępność artykułów dla niemowląt, jako że w Komarnej jest tylko jeden sklep. Na szczęście produkty takie jak pieluszki czy jedzenie dla małych dzieci bez problemu można kupić w dowolnym supermarkecie w mieście Opuzen lub Metković.
Vinska Cesta Komarna
W Komarnej znajduje się najmłodsza chorwacka winnica, założona w 2013 roku. Stoki wzgórza schodzącego do Adriatyku porastają krzaki endemicznych gatunków winorośli, jak plavac mali czy pošip. Znajduje się tu winnica Terra Madre, do której warto przyjechać nie tylko na degustację wina. Sama droga do winnicy, prowadząca przez pola winorośli, jest niezwykle malownicza. Na miejscu można także podziwiać efektowny zachód słońca – moim zdaniem najpiękniejszy w tej części Chorwacji. Z kolei w drodze powrotnej, już po zachodzie słońca, na pewno zachwyci Was widok pięknie oświetlonego Neum, jedynej nadmorskiej miejscowości Bośni i Hercegowiny.
Atrakcje turystyczne w pobliżu Komarnej
W samej Komarnej nie znajdziecie żadnych zabytków ani atrakcji turystycznych poza plażowaniem i korzystaniem z lokalnych restauracji. Miejscowość okala nadmorska promenada – niewielka, ale zapewniająca piękne widoki na Pelješac. Natomiast położenie Komarnej tuż przy moście Pelješkim i przy granicy z Bośnią i Hercegowiną, otwiera wiele możliwości.
W zasięgu macie półwysep Pelješac i jego największe atrakcje: Ston z saliną i murami obronnymi, popularny wśród polskich turystów Orebić, winiarską wieś Potomje, portowe miasto Trpanj, opuszczoną wioskę Nakovana oraz punkty widokowe i najpiękniejsze plaże na półwyspie Pelješac.
Ok. 80 km samochodem dzieli Was od perły Adriatyku, czyli Dubrownika, a ok. 60 km od mało znanego, ale wartego odwiedzenia arboretum Trsteno.
Możecie poznać skarby doliny Neretwy, zwiedzić jej najpiękniejsze miasto, czyli Opuzen, udać się do ujścia Neretwy do Adriatyku i obserwować kitesurferów, dowiedzieć się trochę o przeszłości okolicznych ziem w Muzeum Archeologicznym Narona, a także odwiedzić starą twierdzę Smrdan Grad.
A ze względu na bliskość granicy z Bośnią i Hercegowiną, odwiedzić Neum (jedyną nadmorską, bośniacką miejscowość) lub inne największe atrakcje tej części Hercegowiny, w tym tętniące życiem, orientalne miasto Mostar, dawną twierdzę Počitejl, klasztor w Blagaj, wodospady Kravica, czy ruiny rzymskiej osady Mogorjelo.
Ponadto, w odległości ok. 40 km od Komarnej znajduje się Gradac, czyli pierwsza miejscowość wchodząca w skład Riwiery Makarskiej.
Komarna jest zatem położona w idealnym punkcie, jeśli planujecie zwiedzać południową Dalmację.
Komarna – podsumowanie
Jeśli na wakacjach szukacie ciszy i spokoju, a jednocześnie lubicie mieć w zanadrzu kilka atrakcji turystycznych, Komarna jest doskonałym wyborem. Komarna ma wszystko, czego można chcieć na wakacjach. Z jednej strony cały dzień można spędzić na plaży, z drugiej największe atrakcje Dalmacji są dostępne na wyciągnięcie ręki. Kto się wybiera do Komarnej w tym roku?
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Komarna, praktyczny przewodnik
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję