Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Karlovac, czyli co warto zobaczyć w środkowej Chorwacji

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Z czym Wam się kojarzy Karlovac? Pewnie z popularnym w Chorwacji piwem Karlovačko. W drugą stronę jest już trudniej – niewiele osób wie, że nazwa piwo Karlovačko pochodzi od nazwy miasta. Jednak Karlovac to nie tylko popularny browar. To tętniące życiem miasteczko, które zachwyci każdego, kto da mu szansę. Jesteście gotowi poznać Karlovac i jego atrakcje turystyczne?

plac Jelacicia Karlovac

Z tego wpisu dowiecie się o:

Byłoby dużą niesprawiedliwością, gdyby mówić o Karlovacu wyłącznie jako nieoficjalnej stolicy chorwackiego browarnictwa. Miasto zostało założone w XVI wieku przez arcyksięcia austriackiego (Karola, rzecz jasna) jako twierdza Carlostadium – element obrony przed tureckimi wojskami, które w tamtym czasie podbijały Europę. Kiedy zagrożenie ze strony Imperium Osmańskiego minęło, Karlovac zaczął czerpać korzyści ze swojej lokalizacji na szlaku handlowym między Węgrami i Slawonią a wybrzeżem. W XIX wieku w mieście rozwinął się przemysł, a słynny browar Karlovačko powstał w 1854 roku. Współcześnie, oprócz piwa, Karlovac jest znany z zaciekłych walk między Chorwatami a Serbami, do których dochodziło w tych okolicach podczas ostatniej wojny. W trakcie wojny w jednej ze szkół mieścił się nawet sztab NATO, a sprzęt używany do walk można dziś zobaczyć w Muzeum Wojny Domowej w Turanju.

Dlaczego Karlovac?

Karlovac leży na trasie wiodącej do Jezior Plitwickich, więc wcześniej zatrzymywaliśmy się tutaj kilka razy na krótką przerwę w podróży. Pewnego razu postanowiliśmy w końcu przenocować w środkowej Chorwacji i nasz wybór padł na miejsce, którego nie mieliśmy jeszcze okazji poznać bliżej. W połowie września miasto powitało nas ciepłą, słoneczną pogodą (chociaż wieczorem z tarasu przegoniła nas burza). W naszym apartamencie zameldowaliśmy się wczesnym popołudniem, mieliśmy więc wystarczająco dużo czasu na długi spacer po mieście, kolację i specjalną atrakcję dla naszego dziecka.

Karlovac – największe atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w Karlovcu? Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnicy historii, jak i natury. Co więcej, w Karlovcu warto się zatrzymać, jeśli macie małe dzieci – jest tu wiele terenów zielonych, gdzie mogą się wybiegać po długiej podróży i świetne akwarium. Poza tym Karlovac nie należy do najpopularniejszych miast w Chorwacji i nie doświadczycie tu wielu turystów. Jeśli więc chcecie odpocząć od wakacyjnych tłumów i sprawdzić, jak wygląda Chorwacja poza wybrzeżem, Karlovac to doskonały wybór.

Starówka

Najstarsza część miasta jest usytuowana na terenie dawnej twierdzy (Gradska Zvijezda). Punkt centralny stanowi plac bana Josipa Jelačića. Warto zobaczyć kościół parafialny św. Trójcy (crkva sv. Trojstva). Budynek został wzniesiony na miejscu XVI-wiecznej świątyni, która spłonęła w 1692. Już w następnym roku rozpoczęła się budowa kościoła w stylu wczesnobarokowym. Na przestrzeni wieków budynek był poddawany renowacjom oraz drobnym przebudowom (np. dodanie elementów dekoracyjnych w stylu secesyjnym). W środku zachował się barokowy ołtarz główny, wykonany z czarnego marmuru.

Mniej więcej po przekątnej usytuowana jest cerkiew prawosławna św. Mikołaja (crkva sv. Nikola). Barokowy, XVIII-wieczny budynek, został zniszczony w trakcie wojny i odbudowany. Ściany w środku świątyni prezentują imponujące freski.

Na rynku znajduje się zabytkowa studnia. Cztery kobiece figury na szczycie symbolizują cztery rzeki, które opływają miasto (Kupa, Korana, Mreżnica i Dobra).

Wokół starówki rozciągają się tereny zielone w kształcie gwiazdy, które dawniej otaczały mury obronne, co sprawia, że tereny wokół starówki to idealne miejsce na długie spacery. Część fos została zasypana, a część zachowana (chociaż oczywiście nie spełnia dawnych funkcji). Alejki spacerowe otoczone kasztanowcami, Arboretum oraz liczne miejskie parki i ogrody – takie atrakcje są w Karlovcu na wyciągnięcie ręki.

Karlovac kosciol sw. Trojcy
Kościół św. Trójcy w Karlovcu
plac Jelacicia Karlovac
Cerkiew i zabytkowa studnia
Zvijezda Karlovac
Gradska Zvijezda w Karlovcu w pełnej okazałości
Karlovac tereny zielone
Zielone tereny w miejscu dawnej fosy

Nad rzeką Koraną

Korana to jedna z czterech rzek, nad którymi usytuowany jest Karlovac. Ze starówki można się dostać pieszo do najpopularniejszego odcinka rzeki, na którym znajduje się most pontonowy, drewniany most, miejskie kąpielisko Foginovo oraz akwarium Aquatika.

Foginovo jest niezwykle popularne wśród mieszkańców Karlovca. Jest tutaj pełna infrastruktura (toalety, parking, kawiarnie), a jedną z większych atrakcji stanowi wieża do skoków. Na tym odcinku Korana płynie wolno, a jej dno gęsto porastają imponujące rośliny. Rzeka jest zresztą niezwykle malownicza. Żałuję bardzo, że w czasie naszego spaceru niebo zasłoniły chmury i nie mogliśmy obserwować rzeki w promieniach słońca.

Jedną z najciekawszych atrakcji jest drewniany most. Pierwszy most w tym miejscu zbudowano w latach 30-tych XX wieku, ale przetrwał zaledwie ok. 30 lat. W latach 70-tych most został odbudowany, a w kolejnych dziesięcioleciach remontowany (ostatni raz na początku XXI wieku). Most jest czynny i warto się nim przejść (przy okazji można się nim dostać do akwarium).

Karlovac Korana
Korana
Karlovac atrakcje turystyczne
Dno Korany gęsto porośnięte roślinnością
Karlovac rzeki
Nad brzegiem Korany
Gwiazda w Karlovac
Karlovac to idealne miejsce służące rekreacji
zabytkowy most Karlovac
zabytkowy most nad Korana
W oddali most pontonowy w Karlovacu

Aquatika – świetna atrakcja dla dzieci w Karlovacu

Karlovac atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne Karlovac – akwarium słodkowodne Aquatika

Czy wiecie, że drapieżny szczupak ma ponad 700 zębów, a sum podpływa do brzegu, aby polować na gołębie i inne ptaki? Takich ciekawostek dowiecie się odwiedzając Aquatikę, czyli system słodkowodnych akwariów, których główną ideą jest prezentacja ryb słodkowodnych zamieszkujących chorwackie rzeki i jeziora. Łącznie są tu 24 zbiorniki. Większość akwariów jest rozlokowana zgodnie z nurtem rzeki, w związku z czym trasa zwiedzania odpowiada górnemu, środkowemu i dolnemu odcinkowi rzeki. Kilka akwariów tworzy tzw. jaskinię, a ostatni zbiornik znajduje się na zewnątrz.

Aquatika plan
Plan akwarium

W akwariach górnego odcinka możecie zobaczyć np. pstrągi i łososie. W akwariach środkowego odcinka ryby takie jak brzana, kleń, leszcz, a dolnego odcinka – karp, płoć, okoń, szczupak, sum. Akwaria dolnego odcinka reprezentują końcowy odcinek rzeki wpadający do morza – tu znajduje się reprezentacja ryb takich jak okoń morski, leszcz morski, węgorz, płoć neretwiańska, kleń adriatycki.

W części nazwanej jaskinią znajduje się aż 10 akwariów, które prezentują gatunki endemiczne występujące w Chorwacji. Spośród 140 gatunków ryb występujących w Chorwacji aż 49 to gatunki endemiczne, a kolejnych 15 występuje wyłącznie na terenie Chorwacji. Są tu aż dwa zbiorniki poświęcone rzece Neretwa, którą zamieszkuje aż 14 endemicznych gatunków ryb, co czyni z niej rzekę o największej liczbie gatunków endemicznych w Chorwacji, a także zbiorniki poświęcone rzece Cetinie, rzece Krce, wodospadom i jeziorom.

W Aquatice nie ma barier architektonicznych – można przejść swobodnie całą trasę z wózkiem dziecięcym, a na końcu wjechać windą na górę. Na terenie obiektu jest kawiarnia i sklep z pamiątkami. Aquatika zajmuje wysokie miejsca na naszej liście „atrakcje turystyczne w Karlovac”. Akwarium jest czynne przez cały rok. Aktualny cennik znajdziecie na stronie Aquatika.

Aquatika Karlovac
Aquatika w Karlovcu
Aquatika
Karp wielkogłowy
Aquatika ryby
Akwarium Aquatika
Aquatika w srodku
Aquatika w Karlovcu
ryby Aquatika Karlovac
Akwarium zewnętrzne

Karlovac – gdzie warto zjeść?

Nasz wrześniowy pobyt w Chorwacji postanowiliśmy rozpocząć od tradycyjnego čevapi i pljeskavicy. Po krótkim researchu w Google nasz wybór padł na Čevabdžinica Behar i dla nas ten wybór okazał się być doskonałym. Do podawanych w zestawie lepinji i cebuli dobraliśmy jeszcze ajvar, kajmak i sałatkę szopską. Niestety, byliśmy już wtedy tak głodni i zmęczeni, że nie zrobiliśmy nawet jednego zdjęcia. Musicie więc uwierzyć nam na słowo.

Karlovac i jego atrakcje turystyczne – podsumowanie

Czy warto było zatrzymać się w Karlovcu? Zdecydowanie! To bardzo oryginalne miasteczko, które kryje w sobie wiele interesujących miejsc i atrakcji. Jest przy tym spokojnym miejscem, w którym można podglądać lokalnych mieszkańców i ich życie.  

Jeszcze kilka zdjęć z Karlovca:

Karlovac ulice
Willa w Karlovcu
ulice Karlovaca
Centrum miasta
Karlovac zaulki
Klimatyczne kamienice
Karlovac kamienice
I nieoczekiwane skarby
Karlovac atrakcje turystyczne
Karlovac
Karlovac atrakcje turystyczne
Karlovac

Jeśli byliście w Karlovcu, koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach!

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Karlovac, czyli co warto zobaczyć w środkowej Chorwacji

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×