Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Jeziora Plitwickie: zwiedzanie, bilety, pogoda

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Jeziora Plitwickie, a dokładnie Park Narodowy Jezior Plitwickich (Nacionalni Park Plitvicka Jezera), to bezsprzecznie jedna z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Dla wielu turystów to zaledwie krótki przystanek na dalszej drodze do chorwackiego wybrzeża, my jednak uważamy, że warto zatrzymać się tu na dłużej. Sprawdźcie, którą trasę wybrać, ile kosztują bilety i jaka pogoda panuje w plitwickim parku.

Jeziora Plitwickie
Park Narodowy Jezior Plitwickich

W tym wpisie przeczytacie o:

 1. Park Narodowy Jezior Plitwickich – co warto wiedzieć
 2. Jak zwiedzać Jeziora Plitwickie?
 3. Cennik 2024
 4. Jeziora Plitwickie – pogoda
 5. Plitwice – nocleg i jedzenie w okolicy
 6. Jeziora Plitwickie – informacje praktyczne dla zwiedzających
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Krystalicznie czysta woda i charakterystyczne kładki
Na trasie można obserwować bogatą faunę…
…. i florę.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – co warto wiedzieć

Jeziora Plitwickie to kompleks jezior krasowych i licznych wodospadów. Od 1974 roku Jeziora Plitwickie znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa i Kultury UNESCO. I każdy, kto tu był, rozumie dlaczego. To jedno z tych miejsc, które można by obfotografować metr po metrze! Krystalicznie czysta woda, w której dokładnie można obserwować przybrzeżne życie. Kolory, od których nie można oderwać wzroku. Błękit, turkus, szmaragd? Proszę bardzo! Charakterystyczne, drewniane kładki… Plitwickie Jeziora to jedyne takie miejsce na świecie.

Park Narodowy Jezior Plitwickich to najstarszy i największy narodowy park Chorwacji. Jego rozległy teren rozciąga się na dwa regiony administracyjne (Żupania Licko-Senjska i Żupania Karlovacka). Chociaż jeziora i wodospady są cechą charakterystyczną tego miejsca, to w rzeczywistości zajmują tylko 1% powierzchni parku!

Jeziora Plitwickie to przede wszystkim lasy bukowo-jodłowe z bogatą fauną. Park zamieszkuje ok. 260 gatunków zwierząt: ryby, płazy (w tym salamandry i traszki), gady (jaszczurki, zaskrońce, żółwie i żmije), ok. 140 gatunków ptaków i liczni przedstawiciele ssaków (sarny, wilki, niedźwiedzie, wydry, itd.).

Kompleks jezior dzieli się na tzw. Górne Jeziora i Dolne Jeziora, połączone systemem wodospadów. Jeden z nich – Veliki Slap – to największy chorwacki wodospad (78 m).

Motyl
Jezioro Galovac, Górne Jeziora
Wodospad Galovacki Buk
Jedno z jezior
I wodospadów
W parku znajdziecie wody we wszystkich odcieniach niebieskiego i zieleni…
A Górne Jeziora prezentują się wręcz idyllicznie
Aż chciałoby się zanurzyć stopy – ale to niedozwolone!
I, oczywiście, strasznie kuszące

Jak zwiedzać Jeziora Plitwickie?

Do parku można się dostać przez 1 z 2 wejść, oznaczonych jako Wejście 1 (Ulaz 1) i Wejście 2 (Ulaz 2), co warunkuje wybór trasy zwiedzania. Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje aż 8 tras zwiedzania oznaczonych literami od A do K. Programy: A, B, C i K są dostępne dla zwiedzających od stronty Wejścia 1. Programy: E, F, H i K są dostępne dla zwiedzających od strony Wejścia 2. Program A i Program E to najkrótsze, około 2-3 godzinne trasy. Najdłuższy jest Program K, obliczony od 6 do nawet 8 godzin zwiedzania!

Do wszystkich tras należy się najpierw dostać – albo promem, albo parkowym busem. W kilku miejscach wybrane trasy krzyżują się ze sobą. Dzięki takiej zmianie tras po drodze przeszliśmy łącznie ok. 11 km z niemowlakiem. Na szczęście nasza spacerówka waży 6 kg – w przeciwnym razie nie dalibyśmy rady wszędzie dotrzeć. W zasadzie to chyba przez większość trasy jedno z nas niosło na rękach dziecko, a drugie dźwigało wózek.

Skrzyżowanie tras w plitwickim parku

Jeziora Plitwickie – cennik 2024

Ceny biletów wstępu 2024

Cena pojedynczego biletu wstępu zależy od wielu czynników. Najdroższe bilety są w szczycie sezonu. Poza sezonem ceny zdecydowanie spadają. Zniżki przysługują studentom oraz dzieciom w wieku od 7 do 18 lat – dzieci poniżej 7 roku życia zwiedzają park za darmo. Korzystnie wypada również zakup biletu dwudniowego. Tańsze są także bilety grupowe (przy czym grupa to minimum 15 osób). Jeśli prognozy pogody nie zapowiadają się ciekawie, warto rozważyć zakup biletu obejmującego dwa dni, aby bez żalu opuścić park, gdy pogoda robi się nieciekawa.

Poniżej cennik biletów obowiązujący w parku Jezior Plitwickich w 2024 roku:

01.06-30.0901.04-31.05
01.10-31.10
01.01-31.03
01.11-31.12
Dorośli40 EUR23 EUR10 EUR
Studenci25 EUR14 EUR6 EUR
Dzieci 7-18 lat15 EUR6 EUR4 EUR
Dzieci do 7 latgratisgratisgratis

Aktualne ceny biletów wstępu znajdziecie na oficjalnej stronie parku. W cenie biletu znajdują się przejazdy busami i przeprawa promem.

Na trasie nie ma oczywiście punktów, w których można by kupić jedzenie lub picie. Trzeba wziąć ze sobą zapas wody (zwłaszcza latem) oraz lekkie przekąski – niektóre trasy to nawet kilka godzin zwiedzania. W okolicach kas biletowych znajdują się punkty gastronomiczne, ale ich oferta to głównie fast food.

Prom

Ceny parkingu 2024

Dodatkowo trzeba zapłacić za parking. Poniżej cennik parkingu za obowiązujący w 2023 roku:

01.04-31.0501.06-30.0901.10-30.11
samochód1 EUR (godzina)1,5 EUR (godzina)1 EUR (godzina)
kamper10,5 EUR (dzień)15 EUR (dzień)10,5 EUR (dzień)
motocyklgratisgratisgratis

Od 1 grudnia do 31 marca parking jest darmowy. Aktualne ceny znajdziecie na oficjalnej stronie parku w zakładce Parking.

Jeziora Plitwickie – pogoda

Pogoda w Plitwicach jest kapryśna. Nie zapominajcie, że Jeziora Plitwickie są usytuowane w południowej części gór Mała Kapela (fragment Gór Dynarskich), których najwyższy szczyt sięga do niemal 1300 m.n.p.m. Z tego względu trzeba być przygotowanym na nagłe zmiany pogody. Plitwice położone są daleko od gorącego i słonecznego wybrzeża, zatem często zdarza się tu zachmurzenie, deszcze, mgły. Już we wrześniu pogoda jest tu zdecydowanie bardziej jesienna niż na Riwierze Makarskiej.

Zdarzył nam się tu i deszcz, i upał. W 2020 roku mieliśmy niebywałe szczęście. W trakcie trzech dni naszego pobytu nie było żadnego zachmurzenia, a temperatura sięgała niemal 35 stopni. Taka pogoda, chociaż również ekstremalna, w ogóle nie dała nam się we znaki. Trasy są w dużej mierze zacienione, a bezpośrednia bliskość jezior i wodospadów sprawia, że zwiedzanie w upale jest dużo bardziej przyjemne. Z oczywistych względów park zdecydowanie lepiej prezentuje się skąpany słońcem. Promienie słoneczne przenikające płytkie brzegi jezior nadają całej okolicy jeszcze więcej urody.

Plitwice – nocleg i jedzenie w okolicy

W okolicy Plitwic spędziliśmy trzy dni. Wybraliśmy nocleg w miejscowości Ličko Petrovo Selo. Pod tym linkiem możecie przeczytać recenzję z pobytu w Apartman Nina, prowadzonym przez urocze, starsze małżeństwo. Zdecydowanie polecamy.

Apartman Nina Licko Petrovo Selo Chorwacja
Apartman Nina, Licko Petrovo Selo

W okolicy Plitwic korzystaliśmy również z restauracji. Nasz wybór padł na Bistro Vila Velebita w pobliżu miejscowości Rudanovac. Wprawdzie opinie o tym miejscu są podzielone, jednak my trafiliśmy na sprawną i miłą obsługę kelnerską oraz na pyszne, świeże potrawy.

Ćevapcici w Bistro Vila Velebita jest wręcz doskonałe. Jeśli tęsknicie za smakiem bałkańskich kiełbasek, sprawdźcie koniecznie nasz przepis na doskonałe, domowe ćevapi, lepinje oraz ajvar.

Bistro Vila Velebita
Bistro Vela Velebita, cevapcici
Bistro Vila Velebita pljeskavica
Bistro Vila Velebita, pljeskavica
Bistro Vila Velebita
Rudanovac, Bistro Vila Velebita

A jeśli macie jeszcze chwilę i szukacie innych atrakcji w okolicy, polecamy Wam odwiedzić azyl dla osieroconych niedźwiedzi we wsi Kuterevo.

Jeziora Plitwickie – informacje praktyczne dla zwiedzających

 1. Jeziora Plitwickie to jedna z największych atrakcji turystycznych Chorwacji, stąd w sezonie to miejsce jest odwiedzane przez tłumy turystów (ponad 1 mln osób rocznie!). Parkować można tylko na wyznaczonych do tego celu parkingach, zatem jeśli pogoda od rana jest piękna, należy jak najszybciej dotrzeć do parku. W przeciwnym razie można długo szukać miejsca parkingowego. Albo odstać swoje w kolejce po bilety.
 2. Bilety do parku można kupić online, jednak trzeba to zrobić minimum dzień wcześniej.
 3. Bilety grupowe muszą być kupione z wyprzedzeniem.
 4. Plitwickie trasy są długie, a miejscami dość wymagające (ostre kamienie, wystające korzenie, itd.), zatem trzeba zrezygnować z lekkich sandałków i postawić na obuwie sportowe.
 5. W parku należy trzymać się wyznaczonych tras i nie wolno zbaczać ze ścieżek, dotyczy to zwłaszcza skarp. Podobno każdego roku w plitwickim parku ginie przynajmniej jedna osoba, która zeszła ze szlaku (np. aby zrobić selfie) i spadła ze skarpy lub wpadła do wody.
 6. Co ciekawe, cena biletu zawiera ubezpieczenie od wypadku.
 7. Na terenie Jezior Plitwickich żyją dzikie zwierzęta. Mieszkańcem lasów jest np. niedźwiedź, symbol Parku Narodowego Jezior Plitwickich.
 8. Do parku można wprowadzać psy, ale przez cały czas muszą być na smyczy.
 9. Ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe, w trakcie zwiedzania może się okazać, że część trasy została zamknięta.
 10. Park jest doskonałym pomysłem na jednodniową wycieczkę, jeśli jesteście w okolicach takich miast jak Karlovac czy Zadar.
Jedno z wejść do Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Szczęśliwej podróży!

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Jeziora Plitwickie: zwiedzanie, bilety, pogoda

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×