Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Jak się przygotować do wyjazdu samochodem do Chorwacji?

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pan

Planujesz pierwszą podróż samochodem do Chorwacji? Doskonale trafiłeś. Chorwacja samochodem to wyzwanie i warto zadbać o to, aby nic nie zakłóciło Twojej wakacyjnej przygody. W tym wpisie poznasz szczegóły dotyczące przygotowania samochodu do drogi oraz ubezpieczenia podróżnego. Jak się przygotować, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie wyjazdu samochodem do Chorwacji? Sprawdź.

Chorwacja samochodem
Chorwacja samochodem

Pierwsza podróż do Chorwacji może nastręczać wielu pytań. Zwłaszcza podróż samochodem. Zebraliśmy nasze doświadczenia w praktyczny wpis, który pomoże Wam przygotować się do drogi.

W tym wpisie przeczytacie o:

Serwis i przygotowanie samochodu

Przede wszystkim warto uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mój samochód jest gotowy do przejechania nawet kilku tysięcy kilometrów? W trakcie jednej z naszych podróży przejechaliśmy łącznie 6 tys. km. W takiej sytuacji istotna jest pewność, że samochód, którym się poruszamy, jest sprawny. Do tego należy dołożyć temperatury dochodzące do 40°C i charakterystykę chorwackich dróg – albo autostrady, albo kręte serpentyny, albo nawet drogi szutrowe. Przed taką podróżą, nawet jeśli motoryzacja w ogóle Was nie interesuje, musicie zadbać o coś więcej niż tylko tankowanie.

Poniżej lista najważniejszych czynności, które należy wykonać, przed wyruszeniem w drogę.

Co sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

  1. poziom oleju i płynu chłodniczego (i sprawdzenie ewentualnych wycieków),
  2. stan klocków i tarcz hamulcowych,
  3. stan opon (i czy nie są to przypadkiem opony zimowe…),
  4. sprawność i czystość/odgrzybienie klimatyzacji,
  5. stan zawieszenia (tłumienie nierówności i czy samochodu nie „ściąga”),
  6. stan oświetlenia zewnętrznego.

Koszt: od 0 zł (jeśli dbacie na bieżąco) do kilku tysięcy złotych. Dlatego warto myśleć o przygotowaniu samochodu do długiej drogi już kilka miesięcy przed wakacjami. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółowym opisem ważnych punktów do sprawdzenia w samochodzie przed długą podróżą, dajcie znać w komentarzach.

Apteczka samochodowa

Pamiętajcie, że apteczka samochodowa wyposażona zgodnie z europejską normą DIN13164, kamizelki odblaskowe (koniecznie w kabinie i w liczbie odpowiadającej liczbie pasażerów samochodu), komplet żarówek na wymianę są obowiązkowym wyposażeniem w kilku z krajach tranzytowych.

Ubezpieczenia podróżne

Ubezpieczenie podróżne to dla nas podstawowy element wyjazdów zagranicznych. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda i wyznajemy zasadę, że lepiej się ubezpieczyć niż narażać się na nieprzewidziane wydatki.

Koszt ubezpieczenia w podróży zależy od wielu czynników, m. in. długości wyjazdu, liczby objętych ubezpieczeniem osób, indywidualnych oczekiwań i ofert specjalnych. Ubezpieczenie możecie wykupić sami przez Internet lub stacjonarnie u brokera ubezpieczeń.

Przy wyborze ubezpieczeń sprawdźcie lub dopytajcie o wszystkie „haczyki”. Przykłady? W jednym z towarzystw ubezpieczeniowych ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i OC osobiste nie działa, jeśli spożyliście jakąkolwiek ilość alkoholu. Zatem degustując nawet 1 kieliszek wina do kolacji czy zimne piwo na plaży, automatycznie wyłączacie ubezpieczenie. W innym towarzystwie ubezpieczenie od kradzieży bagażu nie obejmuje rzeczy pozostawionych w zamkniętym samochodzie. Zazwyczaj im więcej takich niespodzianek, tym cena polisy jest bardziej atrakcyjna. Naszym zdaniem, lepiej wybrać trochę droższą wersję ubezpieczenia niż wykupić tańszą ofertę z masą haczyków.

Czy warto mieć assistance?

Jeśli do Chorwacji jedziecie samochodem, koniecznie sprawdźcie jaki pakiet assistance posiadacie i czy działa on za granicą. Często jeśli w polisie OC lub AC macie pakiet assistance, to zazwyczaj nie działa on za granicą. Wtedy konieczne jest jest wykupienie dodatkowego pakietu assistance za granicą. W zależności od wybranego wariantu, pakiet assistance za granicą może pokryć koszty np. holowania samochodu, naprawy pojazdu, użytkowania samochodu zastępczego, czy nawet dodatkowego noclegu. Szczegółowy zakres ubezpieczenia zależy od wariantu, który wybierzecie.

Z naszego doświadczenia wynika wprawdzie, że assistance nie działa idealnie, ale działa i to wystarczy, żeby mniej denerwować się podróżą.

Zielona Karta

Jeśli planujecie podróż samochodem do Chorwacji przez takie kraje tranzytowe jak Czechy, Słowacja, Węgry, to Zielona Karta nie jest Wam potrzebna. Nie jest również potrzebna na terenie Chorwacji. Jeszcze kilka lat temu Zielona Karta była niezbędna w trasie do Dubrownika, na krótkim odcinku bośniackiego wybrzeża. Obecnie na terenie Bośni i Hercegowiny Zielona Karta nie jest obowiązkowa.

Koszty autostrad

Aktualne informacje na temat cen winiet w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech oraz ceny autostrad w Chorwacji znajdziecie we wpisie Koszty wyjazdu do Chorwacji samochodem.

Co się przyda na wakacjach w Chorwacji?

Podróż samochodem ma tę wielką zaletę, że jedyny limit, jaki Was obowiązuje, to pojemność Waszego bagażnika. Im większy bagażnik, tym więcej przedmiotów, bez których da się przeżyć przez dwa tygodnie, ale ułatwiają życie i dodają mu uroku – stabilizator do aparatu/telefonu, buty do pływania, maska do snorkelingu, namiot na plażę itp. Na podstawie naszych doświadczeń, przygotowaliśmy praktyczną listę gadżetów przydatnych w trakcie wakacji w Chorwacji.

Wyposażenie przydatne w Chorwacji:

Chorwacja samochodem – podsumowanie

Lista rzeczy, które warto przygotować i spraw, które należy załatwić może zdecydowanie się wydłużyć, jeśli macie swoje ulubione sposoby spędzania wolnego czasu. Im dłuższa i bardziej szczegółowa będzie lista przedwyjazdowa – tym spokojniejszy i bardziej relaksujący będzie sam wyjazd, więc przed wakacjami długopisy w dłoń! Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące podróży samochodem po Chorwacji, pomogą Wam w zaplanowaniu wakacyjnego wypoczynku.

Chorwacja samochodem
Chorwacja samochodem
Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Jak się przygotować do wyjazdu samochodem do Chorwacji?

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×