Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Internet w Chorwacji – jak i za ile?

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pan

Internet na kartę Chorwacja
Chorwacka karta pre-paid / Jaśnie Państwo

Bez Internetu ciężko żyć. Potrzebujemy go do pracy, podróżowania czy Facebooka, Instagrama i oglądania śmiesznych obrazków z kotami. Jest to oczywiście truizm. Jednak to, jak bardzo musimy i chcemy korzystać z dostępu do sieci, potwierdzają tłumy w hotelowych lobby z darmowym Wi-Fi. A jak wygodnie korzystać z sieci Internet w Chorwacji i jakie są tego koszty?

Internet pre-paid w Chorwacji

Z kilku powodów nie korzystamy w trakcie podróży z hot-spotów oraz sieci udostępnianych w apartamentach i hotelach. Przeważnie ‘gratisowy’ dostęp do Internetu ma tragiczne parametry i nie da się z niego wygodnie korzystać. Natomiast pakiet danych w ramach roamingu naszego macierzystego operatora znacząco różni się od pakietu dostępnego w kraju i musielibyśmy dodatkowo płacić za każdy 1GB. Na szczęście w Chorwacji nie było problemu, żeby skorzystać z oferty lokalnego operatora. Chorwacki T-mobile (Hrvatski Telekom) daje możliwość zakupu pre-paida z nielimitowanym dostępem do Internetu przez tydzień za 85 kun. Oferta nazywa się po prostu Visiting Croatia. Dla jasności – ten wpis nie jest sponsorowany. Po prostu jesteśmy zadowoleni z oferty chorwackiego operatora, z której skorzystaliśmy i nie ma sensu opisywać tematu ogólnikami, bez użycia nazw.

Kartę pre-paid można kupić w wielu miejscach, ale najłatwiej na stacji benzynowej. Zakup karty nie wymaga rejestracji i pokazywania żadnych dokumentów. Po prostu płacimy i już w 90% cieszymy się dostępem do Internetu. Uruchomienie oferty nie wymaga żadnych specjalnych czynności, a instrukcja dołączona w języku angielskim tylko to potwierdza. Wkładamy kartę SIM do urządzenia i już mamy bardzo przyzwoity dostęp do Internetu. Oczywiście idealnie jeśli nasz telefon ma miejsce na drugą kartę SIM lub mamy router mobilny.

Internet w Chorwacji 2021

W 2020 roku w naszym apartamencie w Orebić (bliżej okna lub na tarasie;) prędkość pobierania dochodziła do 4 Mbit/s, natomiast w 2021 roku prędkość pobierania przekraczała 40Mb/s przy prędkości wysyłania do 9Mb/s. W 2021 roku najlepsze prędkości można było osiągnąć w kawiarni Croccantino i porcie, czyli obok nadajnika – pobieranie >100Mb/s, a wysyłania >40Mb/s. Pomiary robione były w porze szczytu. W 2020 roku opóźnienia nie były na tyle znaczące, żebym je zapamiętał, a w 2021 roku były bardzo różne – od ~20ms do ~100ms. Nawigacja, przeglądanie stron, Netflix i nawet wideokonferencje działały poprawnie, nawet w momencie, gdy jeden z telefonów był również routerem dla drugiego i laptopa.

Cena Internetu w Chorwacji

Przedłużenie oferty o kolejny tydzień w 2021 roku możliwe jest automatycznie, jeśli na koncie pre-paid znajduje się minimum 60 kun (w 2020 roku było to 80 kun). Konto doładować można tylko określonymi kwotami doładowań – 30, 40, 60, 100 i 200 kun. Można to zrobić na stacji benzynowej, w sklepie lub online. Niestety uzupełnienie środków poprzez stronę T-mobile to droga przez mękę, chyba że znacie język chorwacki i lubicie mnóstwo przekierowań między formularzami. My doładowaliśmy konto ‘internetowe’ przez oficjalną aplikację Moj Telekom HR. Nie było to idealne user experience, ale możliwa była skuteczna płatność kartą.

Podsumowując: dostęp do internetu w T-mobile HR przez tydzień to 85 kun, a kolejny tydzień to 60 kun. W 2020 roku największą trudnością w skorzystaniu z oferty chorwackiego T-mobile, było zdobycie spinacza do papieru, który umożliwiłby otwarcie tacki z kartami SIM, ale w 2021 roku ten problem nie istniał, bo spinacz dostaliśmy od razu przy zakupie startera na stacji benzynowej.

Mała uwaga – startery pre-paid sprzedawane w kioskach i sklepikach w miejscowościach wypoczynkowych są często droższe niż kupowane z „normalnego” źródła. Jest to np. 99 kun lub nawet więcej za kartę wartą 85 kun. Różnica nie jest ogromna, ale na tyle zauważalna, że warto wybrać inny punkt sprzedaży lub pamiętać o zakupie internetu na kartę przy okazji pierwszego tankowania na stacji benzynowej w Chorwacji.

Inne ceny w Chorwacji

Planujesz wyjazd do Chorwacji? Koniecznie zobacz nasze wpisy: ceny w Chorwacji w 2020 roku (jedzenie, jedzenie na mieście, napoje, alkohol), koszt wyjazdu do Chorwacji samochodem (winiety w Czechach, Słowacji i na Węgrzech, ceny autostrad w Chorwacji, ceny promów i ceny paliwa) oraz planowanie kosztów przed wyjazdem do Chorwacji (ubezpieczenie podróżne, przygotowanie samochodu do trasy, niezbędne gadżety).

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Internet w Chorwacji – jak i za ile?

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×