Herceg Novi to miasto położone w Czarnogórze tuż przy granicy z Chorwacją. Pomimo bliskiego sąsiedztwa różni się zdecydowanie od miast położonych na wybrzeżu Chorwacji. Chociaż według przewodników jest to miasto o najbardziej śródziemnomorskim charakterze spośród wszystkich czarnogórskich miast. Jakie są nasze wrażenia z wycieczki do Herceg Novi? Sprawdźcie w dzisiejszym wpisie.
Czarnogóra od lat jest na mojej liście miejsc, które bardzo bym chciała odwiedzić, ale jakoś tak się nie składa. Wielokrotnie przymierzaliśmy się do wycieczki do Czarnogóry, spędzając wakacje na półwyspie Pelješac lub w dolinie Neretwy. Zawsze jednak znajdował się jakiś powód, dla którego odkładaliśmy te plany na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jednym z takich powodów była konieczność poddania się kontroli paszportowej na granicy z Chorwacją. Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej i nie obowiązuje tutaj strefa Schengen. Dlatego w sezonie turystycznym na granicy między Chorwacją a Czarnogórą tworzą się czasem ogromne korki. Nie jest to sprzyjająca okoliczność, kiedy Czarnogórę chcemy odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki.
W końcu jednak udało nam się dotrzeć do Herceg Novi, a mnie zobaczyć kawałek Czarnogóry. We wrześniu ubiegłego roku, kiedy Chorwację nawiedziły niespotykanie silne ulewy, a my nie chcieliśmy marnować jednego z ostatnich dni urlopu, postanowiliśmy wybrać się na dłuższą wycieczkę. Wg prognoz pogody w mieście tego dnia było spodziewane duże zachmurzenie, ale nie opady, co ostatecznie przekonało nas do zapakowania się do samochodu. Jak się jednak okazało, sytuacja pogodowa była tak dynamiczna, że ostatecznie praktycznie cały dzień zwiedzaliśmy Herceg Novi w deszczu. Pomimo to, udało nam się sporo zobaczyć.
W tym wpisie przeczytacie o:
- Dlaczego warto odwiedzić Herceg Novi?
- Co warto zobaczyć w Herceg Novi?
- Nasze wrażenia z wycieczki do Herceg Novi
Dlaczego warto odwiedzić Herceg Novi?
Miasto Herceg Novi jest usytuowane przy Zatoce Kotorskiej, jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Czarnogórze. Obok Kotoru i Budvy, jest to jedna z najpopularniejszych turystycznych destynacji w Czarnogórze. To założone przez bośniackiego króla miasto ma bardzo ciekawą historię, przez wieki przechodziło z rąk do rąk. Znajdowało się pod rządami Imperium Osmańskiego, Wenecjan, monarchii Habsburgów, a krótko władali tu nawet Hiszpanie, którzy po niecałym roku stracili miasto na rzecz Turków. Dla zainteresowanych historią znajdzie się tu sporo interesujących miejsc do zwiedzenia. Wszystko zaś okraszone jest przepięknym widokiem na urzekającą Zatokę Kotorską. Nawet kiedy ocieka deszczem.
Co warto zobaczyć w Herceg Novi?
Zwiedzanie Herceg Novi warto rozpocząć od Starego Miasta. Herceg Novi – wbrew pozorom – nie ma długiej historii, bo jego początki są datowane na koniec XIV wieku. Miasto (wtedy jeszcze twierdzę z osadą pod nazwą Sveti Stefan) założył bośniacki król Tvrtko I. Swoją drogą, warto wiedzieć, że Tvrtko I był jednym z najznamienitszych bośniackich władców. W czasie swojego niemal 40-letniego panowania m.in. podbił Dalmację i uzależnił od Bośni królestwo Serbii. Jego kuzynką była Elżbieta Bośniaczka, żona Ludwika Węgierskiego, matka królowej Polski, Jadwigi. Następca Tvrtka I, Herceg Stjepan, przekształcił osadę Sveti Stefan w miasto Herceg Novi w XV wieku.
Na obszarze Starego Miasta, otoczonego przez mury obronne i twierdze, skupia się większość zabytków Herceg Novi.
Trg Herceg Stjepan
Trg Herceg Stjepan, znany również pod nazwą Belavista, to jeden z trzech placów miejskich Starego Miasta. Roztacza się stąd piękny widok na Zatokę Kotorską i właśnie stąd wzięła się alternatywna nazwa placu („bella vista” po włosku oznacza „ładny widok”). Znajdują się tutaj między innymi cerkiew św. Michała Archanioła, fontanna, wieża zegarowa.
Cerkiew św. Michała Archanioła
Położona na placu Hercega Stjepana cerkiew św. Michała Archanioła pochodzi z początków XX wieku. Jest to najokazalszy budynek na placu, wzniesiony z kamienia z wyspy Korčula w stylu eklektycznym – charakteryzuje się elementami bizantyjskimi, rzymsko-katolickimi oraz muzułmańskimi. Świątynia jest zbudowana na planie greckiego krzyża, a jej cechami charakterystycznymi są bogato zdobiony portal z rozetą oraz cztery wieżyczki, przypominające wyglądem minarety.
Wieża zegarowa
Sat kula, czyli wieża zegarowa, to kolejny charakterystyczny punkt na terenie placu Hercega Stjepana. Wieża jest zdecydowanie starsza niż cerkiew, ponieważ została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku na zlecenie sułtana Mahmuda. W czasach tureckiego panowania, wieża zegarowa stanowiła główną bramę miejską. W arkadach wieży znajduje się rzeźba Czarnej Madonny, upamiętniająca założyciela miasta, króla Tvrtko. Dawny mechanizm zegarowy został zastąpiony mechanizmem elektrycznym dopiero w 1995 roku, ufundowanym przez Zemun, serbskie miasto partnerskie Herceg Novi.
Stąd, schodami króla Tvrtko, można się dostać do głównego placu miasta, czyli Trg Nikola Đurkovića, która stanowi pewnego rodzaju pasaż handlowy, z dużą liczbą sklepów zlokalizowanych na parterach kamienic oraz restauracji.
Kościół św. Hieronima
Na południe od placu Hercoga Stjepana znajduje się plac Mićo Pavlovića, gdzie jest usytuowany kościół św. Hieronima z dzwonnicą oraz kościół św. Leopolda. Kościół św. Hieronima został wybudowany w połowie XIX wieku. W XVII wieku w tym samym miejscu znajdował się kościół parafialny pw. św. Hieronima, patrona miasta, który został zburzony w XIX wieku. Nowy, większy kościół, powstał w tym samym miejscu. W środku świątyni można podziwiać dzieła jednego z największych barokowych malarzy, Tripo Kokolja z Perestu.
Położona tuż obok dzwonnica ma równie ciekawą historię. W 1914 roku wojska austro-węgierskie przetopiły dzwon na pociski, w związku z czym po wojnie ufundowano nowy dzwon.
Kościół św. Leopolda
Z kolei kościół św. Leopolda powstał jako kościół przylegający do zakonu założonego przez Wenecjan w 1688 roku po wyzwoleniu miasta spod panowania Imperium Osmańskiego. Pierwotnie był to kościół pw. Najświętszej Maryi Dziewicy, następnie został przemianowany na kościół św. Franciszka, zaś od 1983 roku funkcjonuje jako kościół pw. św. Leopolda (po kanonizacji w 1983 roku przez Jana Pawła II pochodzącego z Herceg Novi Leopolda Mandića).
Twierdza Forte Mare
Z placu Mićo Pavlovića jest już tylko krok do twierdzy Forte Mare. Twierdza powstała w drugiej połowie XIV wieku, za panowania króla Tvrtka I. W czasach panowania osmańskiego została rozbudowana. Twierdza jest położona na skałach, tuż nad promenadą prowadzącą wzdłuż wybrzeża. W jej murach znajduje się przejście prowadzące od wybrzeża aż do szczytu twierdzy. Z kolei na górze znajduje się brama Porta di Mare, sięgająca okresu bośniackiego. Z góry twierdzy rozciąga się stąd wspaniały widok na Zatokę Kotorską.
Twierdza Kanli Kula
Kanli Kula została wzniesiona w czasach panowania Imperium Osmańskiego, a jej nazwa po turecku oznacza „Krwawą wieżę”, ponieważ mieściło się tu więzienie. W 1966 roku twierdza została zrekonstruowana. Obecnie znajduje się tu teatr letni – jeden z najwspanialszych tego typu obiektów na wybrzeżu Adriatyku. Teatr może pomieścić 1,5 tysiąca widzów. Ciekawostką, zlokalizowaną na południowych ścianach twierdzy, jest Ośla Brama, która wywodzi się z czasów panowania Habsburgów.
Twierdza Španjola
Początki twierdzy Španjola sięgają XV wieku i czasów panowania Imperium Osmańskiego. Jednak jej współczesna nazwa wywodzi się od hiszpańskich zdobywców, którzy – jak się składa – przez jeden rok posiadali miasto Herceg Novi w swoim władaniu. W tym czasie Hiszpanie dokonali renowacji i rozbudowy twierdzy. Obecny wygląd twierdza zawdzięcza Turkom, którzy dokonali ponownej rozbudowy w XVI wieku.
Punkt widokowy Herceg Novi
Na koniec wycieczki warto wjechać samochodem na punkt widokowy, który znajduje się na wzgórzu nad miastem. Nawet w deszczowej aurze widok na miasto i Zatokę Kotorską jest piękny, a w promieniach słońca musi się prezentować jeszcze bajecznie. To zdecydowanie dobre miejsce do wykonania pamiątkowych zdjęć.
Nasze wrażenia z wycieczki do Herceg Novi
Naszym największym wyzwaniem w czasie zwiedzania Herceg Novi była pogoda. Niestety deszcz, momentami ulewny, uniemożliwił nam zwiedzanie twierdz. Chociaż teoretycznie obiekty powinny być udostępnione do zwiedzania, niestety wszystkie były zamknięte przed czasem – prawdopodobnie ze względu na niesprzyjające warunki. Musieliśmy się więc obejść smakiem i zadowolić widokami z zewnątrz.
Pomimo to spacer po Herceg Novi wspominamy bardzo dobrze. Stare Miasto nie jest duże, ale zdecydowanie urzeka swoimi zabytkami, jak również wąskimi, urokliwymi uliczkami oplatającymi całe miasto. Nawet w deszczu (i tych krótkich chwilach bez opadów) można się nacieszyć jego widokiem.
Miasto zwiedzaliśmy w połowie września i to, co zwróciło naszą uwagę, to niewielka liczba turystów. Wprawdzie pogoda nie sprzyjała zwiedzaniu, jednak zamkniętych na głucho było także wiele restauracji, co sugeruje, że sezon turystyczny nie jest tu tak długi, jak w Chorwacji.
Czy chcielibyśmy zawitać tu ponownie? Zdecydowanie. A najchętniej w bardziej sprzyjających warunkach, które pozwoliłyby nam wykonać więcej zdjęć tego pięknego miasta. I choć nasze zdjęcia ociekają deszczem, to mam nadzieję, że udało nam się Was przekonać, że warto przyjechać do Herceg Novi.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki:
W kolejnym wpisie zbierzemy informacje praktyczne dotyczące podróży do Czarnogóry.
Na razie brak komentarzy dla wpisu: Herceg Novi, jedno z najpopularniejszych miast Czarnogóry
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję