Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Gdzie się zatrzymać w trakcie podróży po  Chorwacji? Odmorište Krka

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Jeśli jako cel wakacyjnej podróży wybraliście jedno z urokliwych miasteczek na wybrzeżu Dalmacji, czeka Was albo komfortowa podróż autostradą, albo zapierającą dech w piersiach droga Magistralą Adriatycką. Wybór autostrady nie oznacza jednak, że jesteście skazani na postój jedynie na stacji benzynowej. Gdzie warto się zatrzymać w trakcie podróży autostradą na południe Chorwacji? Przedstawiamy odmorište Krka, czyli punkt widokowo-wypoczynkowy nad rzeką Krką.

odmorište Krka
Ujście rzeki Krka

Chorwacja autostradą czy magistralą?

Chorwacja to idealny kraj do zwiedzania samochodem. Magistrala Adriatycka (Jadranska Magistrala lub Jadranka) to malownicza droga wiodąca wzdłuż wybrzeża Adriatyku, wybudowana w czasach byłej Jugosławii jako główna droga łącząca północ z południem. Współcześnie – od czasu oddania do użytku autostrad – znaczenie Jadranki jako łącznika północy z południem mocno zmalało. Natomiast przejazd Magistralą Adriatycką stanowi atrakcję sam w sobie i zdecydowanie, będąc w Chorwacji, nie warto rezygnować z tej przyjemności.

Odmorište Krka

Chorwackie „odmorište” to odpowiednik polskiego MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych), czyli dużego parkingu przy drogach ekspresowych i autostradach, przy którym zlokalizowane są toalety, punkty gastronomiczne i stacje paliw. Odmorište Krka to jeden z największych MOP-ów w Chorwacji. Możecie się tu zatrzymać zarówno w drodze na południe, jak i w drodze powrotnej, dzięki wygodnym zjazdom.

Odmorište Krka (na mapach często pojawia się nazwa „rest area Krka”) składa się z dwóch części – zachodniej, gdzie zatrzymacie się jadąc w kierunku południowym i wschodniej, gdzie zatrzymacie się jadąc na północ. Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, w której części się zatrzymacie, dzięki tunelowi dla pieszych pod autostradą możecie swobodnie poruszać się między obiema częściami odmorište.

Odmorište Krka jest zlokalizowana na obszarze chronionym ujścia rzeki Krka, który rozciąga się od starego mostu w Skradinie do mostu w Szybeniku (Šibenski Most). Obszar obejmuje m.in. miasto Skradin oraz jezioro Prokljan (Prokljansko Jezero – drugie największe jezioro w Chorwacji, widoczne z zachodniej części odmorište). Ujście rzeki Krka to w zasadzie cały obszar od Skradinu do Szybeniku.

Odmorište Krka – część zachodnia

W zachodniej części (Odmorište Krka Zapad) znajdziecie kafejkę, toalety oraz – a może przede wszystkim – wspaniały widok na dolny brzeg rzeki Krka. Kafejka jest dosyć mała i oprócz kawy w ofercie znajdziecie jeszcze zimne napoje, lody i (jeśli macie szczęście) kanapki. Kawiarnia ma toaletę zlokalizowaną na zewnątrz, płatną  w sezonie. Chorwacja ma to do siebie, że w dowolnym miejscu możecie się napić pysznej, mocnej kawy. W Polsce w tego typu miejscach rzadko można trafić na kawę, która nadaje się do picia. Natomiast dla wielu Chorwatów picie kawy poza domem jest obowiązkowym punktem każdego dnia, stąd też nawet w przypadkowych miejscach kawa jest zwyczajnie dobra. Nie liczcie tu jednak na duży wybór napojów na bazie kawy z bitą śmietaną i innymi dodatkami. W Chorwacji pije się przede wszystkim kawę czarną lub kawę z mlekiem (kava s mljekom).

W tej części odmorište znajduje się także rzeźba znana jako „Gospa od puta”, co można przetłumaczyć jako patronkę podróżnych. Matka Boska z Dzieciątkiem jest zwrócona twarzą do rzeki, w kierunku jej ujścia.

odmorište Krka
Odmorište Krka – część zachodnia
Krka punkt widokowy
Widok na ujście rzeki Krka
most nad Krka
Autostrada nad rzeką
dolny bieg Krka
Odmorište Krka – część zachodnia

Odmorište Krka – część wschodnia

Z kolei we wschodniej części (Odmorište Krka Istok) znajduje się restauracja i bar. Tuż obok baru znajduje się duża toaleta, darmowa dla gości (zachowajcie paragon z kodem kreskowym). Tu znajdziecie także wspaniały taras z widokiem na Skradin. Skradin to miasto z historią liczącą ponad 2 tys. lat (dawniej znane jako Scardona). Współcześnie Skradin to oficjalne wejście do Parku Narodowego Krka (Nacionalni Park Krka). Z punktu widokowego możecie podziwiać jachty wpływające do portu w Skradinie.

Skradin
Odmorište Krka – widok na Skradin
most Krka
Autostrada nad rzeką od części wschodniej

Informacje praktyczne

Kiedy w lipcu czy sierpniu otworzycie drzwi samochodu z pewnością uderzy Was fala gorąca. W środku lata w odmorište Krka jest niesamowicie wprost gorąco, a słońce smaży jak na patelni. Wzdłuż miejsc parkingowych znajdują się ławki, w większości zacienione przez drzewa. Niestety przy dużej liczbie turystów jest ich za mało, aby schronić się w słońcu. Jeśli dopiero zaczynacie urlop, to nawet w czasie krótkiej przerwy nad Krką kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy są obowiązkowe.

Zdecydowanie warto odwiedzić obie części odmorište  – umożliwi Wam to tunel dla pieszych zlokalizowany pod autostradą. Zwłaszcza, jeśli planujecie zjeść tutaj większy posiłek. Bar we wschodniej części odmorište oferuje kilka dań obiadowych. Głównie są to potrawy mięsne (w Chorwacji je się dużo mięsa) i zupy. Na pierwszy rzut oka niektóre dania nie wyglądają szczególnie zachęcająco, jak to odgrzewane jedzenie. Ale próbowaliśmy tu kilku dań i nawet jeśli nie jest to szczególnie wyszukana kuchnia, to jest świeża i nigdy nie spotkała nas tu żadna niestrawność. Wszystko jednak zależy od dnia. Pewnego razu w drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się tu na obiad, którego nawet nie dokończyliśmy.

Czy warto?

Odmorište Krka to jedno najbardziej malowniczych punktów w Chorwacji. Jeśli jesteście w trasie i zastanawiacie się, gdzie zatrzymać się w trakcie podróży po Chorwacji, odmorište Krka to doskonały wybór. Poczujecie tu pierwsze promienie chorwackiego słońca, rozprostujecie kości i nabierzecie sił przed dalszą podróżą. Byliśmy tu w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu – za każdym razem ujście rzeki wyglądało nieco inaczej. Sprawdźcie koniecznie, czy Was także zachwyci.

Jeśli pierwszy raz wybieracie się do Chorwacji, zapraszamy Was do wpisów dotyczących najpopularniejszych miejsc w Dalmacji, takich jak Omiš, Orebić, półwysep Pejlešac, Dubrownik, czy wyspa Korčula.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Gdzie się zatrzymać w trakcie podróży po  Chorwacji? Odmorište Krka

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×