Blog o podróżach i życiu

Dubrownik – podróż samochodem, atrakcje i praktyczne wskazówki

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

statek wycieczkowy Dubrownik
Statek wycieczkowy wypływający z portu w Dubrowniku

Chorwackie wybrzeże obfituje w piękne miasta z bogatą historią. Do takich miast należy z pewnością Dubrownik – przez wiele osób określany jako najpiękniejsze miasto w Chorwacji. Co ma w sobie Dubrownik, czego nie ma Split, Trogir czy Szybenik? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Jeśli to nie jest Wasz pierwszy wyjazd do Chorwacji, to trochę już wiecie o chorwackich atrakcjach. Pewnie pamiętacie, że Split to miasto rzymskiego cesarza Dioklecjana, który abdykował z urzędu, Trogir w średniowieczu został zniszczony przez Saracenów, a Szybenik to najstarsze miasto w Chorwacji, które zostało założone przez Chorwatów, a nie Greków czy Rzymian. Środkowa Dalmacja ma wiele do zaoferowania, ale nawet jeśli spędzacie wakacje w okolicach Zadaru, warto wsiąść w samochód i odbyć długą (ok. 4 godziny) podróż do miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dubrownik kilka lat temu

Dubrownik wspólnie odwiedziliśmy trzy razy. Pierwszy raz we wrześniu 2013 roku. Podróż z miejscowości Pisak, w której nocowaliśmy, trwa wprawdzie ok. 2,5 godziny, jednak po drodze skręciliśmy na półwysep Pelješac, gdzie zwiedzaliśmy Ston i kupiliśmy wino w wiosce Potomje. Chociaż wyruszyliśmy wcześnie, przystanki po drodze sprawiły, że do Dubrownika dotarliśmy późnym popołudniem, w okolicach zachodu słońca. Miasto zwiedzaliśmy właściwie wieczorem i w nocy. Z tego zwiedzania pochodzą wszystkie zdjęcia wykonane po zmroku, a także zdjęcia statków wycieczkowych, które wypływają z dubrownickiego portu. Wtedy też miasto było totalnie zatłoczone. Główną ulicę, Stradun, zapamiętałam jako wypełnioną tłumami ludzi.

Dubrownik Stradun nocą
Stradun późną nocą 2013 roku
kościół św. Błażeja Dubrownik
Kościół św. Błażeja nocą
koty w Dubrowniku
Pora spać!

Dubrownik w 2020 i 2021 roku

Kolejny raz Dubrownik odwiedziliśmy w 2020 roku. Okoliczności były skrajnie odmienne – nocowaliśmy w Orebić na półwyspie Pelješac, więc podróż zajęła nam ok. 1,5 godziny. Podróżowaliśmy jednak w sierpniu, z rocznym dzieckiem, więc musieliśmy mierzyć siły na zamiary. Nadal nie odwiedziliśmy zatem muzeów, które ze względu na późną porę w trakcie naszego pierwszego zwiedzania, były zamknięte. Kolejny raz nie wjechaliśmy również na wzgórze Srđ. Kto wie, może następnym razem się uda.

W trakcie tej podróży Dubrownik pokazał nam drugie oblicze. Ze względu na pandemię, turystów było niewielu. Udało nam się zrobić wiele zdjęć miasta i jego atrakcji, gdzie nie było po prostu nikogo. Puste uliczki, puste restauracje.

Dubrownik ulice
Dubrownik w 2020 roku
Dubrownik starówka
Dubrownik w 2020 roku
Dubrownik stare miasto
W wielu miejscach liczba zwiedzających była symboliczna
Dubrownik uliczki
Puste uliczki

W 2021 roku sytuacja w Dubrowniku wróciła do normy. Miasto odwiedziliśmy dwukrotnie w lipcu. Wąskie uliczki znowu były wypełnione ludźmi, a drogi dojazdowe zatłoczone.

Dubrownik – pogoda

Dubrownik leży w południowej Dalmacji, można się więc spodziewać wysokich temperatur. Szczyt upału przypada na sierpień – słupki rtęci wskazują grubo ponad 30 stopni, a z nieba leje się żar. Na szczęście wąskie, zacienione uliczki dają wytchnienie od upału.

ulice starego miasta Dubrownik
Gdzieś w bocznej uliczce
Dubrownik ulice
Ślepy zaułek

Kilka lat temu, w drugiej połowie września – po zachodzie słońca – temperatura wynosiła ponad 20 stopni. Wieczór był bardzo ciepły, z Dubrownika wyjechaliśmy późną nocą, z opuszczonymi szybami w samochodzie, a ja podziwiałam bezchmurne, gwiaździste niebo – zwłaszcza w okolicach rzeki Neretwy.

Dubrownik – dojazd samochodem

Podróż do Dubrownika z Polski lub ze środkowej Dalmacji oznacza przejazd przez przejście graniczne z Bośnią. Bośnia posiada wąski odcinek wybrzeża. Neum to miasto, które jako jedyne bośniackie miasto ma dostęp do Adriatyku. Cały skrawek bośniackiego wybrzeża liczy zresztą ok. 20 km. Niemniej jednak turyści, którzy chcą odwiedzić Dubrownik, nie mają innego wyjścia, jak przejechać przez granicę z Bośnią, co wiąże się oczywiście z kolejką na przejściu granicznym, okazaniem paszportów lub dowodów osobistych (aby przekroczyć granicę chorwacko-bośniacką wystarczy dowód osobisty). Jest to mimo wszystko niedogodność, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy przejście graniczne pokonamy sprawnie, czy przyjdzie nam stać w długiej kolejce.

Parking w Dubrowniku

Przyjeżdżając do Dubrownika samochodem, w koszt wycieczki należy wliczyć koszty parkowania auta. W Dubrowniku jest kilka publicznych parkingów. Nietrudno do nich trafić – są całkiem dobrze oznaczone. Zawsze wybieramy parking Ilijina Glavica przy ulicy Zagrebačkiej. Jest to parking wielopoziomowy, całkowicie zadaszony i oferuje ponad 700 miejsc. Blisko stąd do fortu Lovrijenac i na dubrownicką starówkę. Więcej informacji o tym konkretnym parkingu znajdziecie tutaj.

parking Dubrownik
Parking Ilijina Glavica

Parkingi publiczne w Dubrowniku są oczywiście płatne, a ceny relatywnie wysokie. Godzina postoju na parkingu Ilijina Glavica kosztuje 45 kun, czyli ok. 30 zł, zatem po kilku godzinach zwiedzania miasta rachunek robi się całkiem spory. Przy czym im bliżej największych atrakcji, tym cena parkingu rośnie. Na przykład parking zlokalizowany tuż przy Bramie Pila kosztuje 75 kun (ponad 45 zł) za godzinę.

Dubrownik – największe atrakcje

Stradun

Spacer po Stradun, czyli głównej ulicy Starego Miasta, to obowiązkowy punkt wyprawy do Dubrownika. Do Stradun prowadzi Brama (vrata) Pila. Pierwszą atrakcją jest studnia św. Onufrego (zwana też fontanną) – pochodząca z XV wieku budowla, z której można zaczerpnąć wody pitnej (rolę kranów spełniają maszkarony). Zazwyczaj Stradun wypełniony jest ludźmi – wapienne kamienie, które stanowią posadzkę, wyglądają jakby były mokre. Wzdłuż Stradun lub w okolicy zlokalizowanych jest wiele dubrownickich zabytków, jak gotycki klasztor franciszkanów, barokowy kościół św. Błażeja, pałac Sponza czy pałac Rektorów.

Dubrownik fontanna Onufrego
Studnia św. Onufrego
kościół św. Błażeja Dubrownik
Kościół św. Błażeja
Marin Drżić chorwacki poeta
Marin Drżić, chorwacki poeta

Stary port w Dubrowniku

Stradun można dojść do starego portu (stara luka). Stary port jest niewielki – nie ma tu miejsca dla wielkich wycieczkowców. Warto tu zajrzeć, bo port jest piękny. Łódki kołyszące się na falach, lazurowe morze, restauracje – stary port w Dubrowniku to bardzo klimatyczna atrakcja.

Stary port w Dubrowniku
Stary port w Dubrowniku
Dubrownik stary port łódki
Stary port
Dubrownik stary port

Fortyfikacje

Cechą charakterystyczną Dubrownika jest zespół umocnień – murów obronnych, baszt, twierdz, które miały bronić miasto i jego mieszkańców najpierw przed Turkami, a następnie przed Wenecjanami, a nawet jeszcze w XX wieku przed Jugosłowiańską Armią Ludową.

W skład zabudowy obronnej Dubrownika wchodzą 2-kilometrowe mury obronne, baszty (Minčeta, św. Jana, Bokar i kilka innych), bramy (Pile, która prowadzi do Stradun i kilka innych) oraz twierdze (Lovrijenac, Revelin).

Dubrownicki zespół umocnień to główna atrakcja miasta. Opisanie w tym wpisie każdego elementu dubrownickich umocnień jest niemożliwe – najlepiej po prostu cieszyć się spacerem i zapoznać się z historią danego obiektu na miejscu. A ciekawych informacji jest sporo. Np. baszta Minčeta, w swojej pierwotnej postaci, została zbudowana na początku XIV wieku. Natomiast baszta w postaci, którą można podziwiać współcześnie, tj. w stylu renesansowym, została ukończona w drugiej połowie XV wieku.

baszta Minceta Dubrownik
Baszta Minčeta
atrakcje turystyczne Dubrownik
Obronna zabudowa Dubrownika
Minceta baszta Dubrown
Umocnienia w Dubrowniku

Dubrownik w czasie wojny na Bałkanach

Dubrownik stał się areną działań wojennych w trakcie wojny, która całkiem niedawno toczyła się na Bałkanach. W październiku 1991 roku Jugosłowiańska Armia Ludowa rozpoczęła blokadę i ostrzał Dubrownika. Działania, prowadzone z lądu i z morza, były wymierzone w ludność cywilną. W grudniu 1991 roku miasto zostało zbombardowane. W wyniku działań wojennych śmierć poniosło ok. 3 tys. osób, zaś prawie 70% zabudowy dubrownickiej starówki uległo zniszczeniu. Pomimo to Dubrownik pozostał niezdobyty. 30 lat temu, w maju 1992 roku, jugosłowiańska uznała swoją porażkę i odstąpiła od oblężenia miasta.

Wojenne zniszczenia zostały odbudowane, choć nadal można znaleźć dziury po kulach. Skalę zniszczeń można zobaczyć na planach:

mapa zniszczeń wojennych Dubrownik

Zdjęcia wojenne zostały zebrane przez War Photo Limited. Niestety, nie udało nam się tam dotrzeć. Mamy jednak wielką nadzieję, że kiedyś nam się uda.

Okolice Dubrownika

Jeśli zmęczy Was zwiedzanie Dubrownika w środku sezonu, polecamy Wam w drodze powrotnej wstąpić do Arboretum w Trstenie. To najstarszy ogród dendrologiczny w Chorwacji, a także jeden z najstarszych w Europie. To również jedyne arboretum położone na wybrzeżu Adriatyku. Największą wartością arboretum jest kolekcja roślin zbierana przez 5 wieków oraz renesansowy ogród z akweduktem, fontanną Neptuna, letnią willą i pawilonem z widokiem na Adriatyk, Wyspy Elafickie i Mjlet. Więcej o arboretum w Trstenie przeczytacie we wpisie Trsteno – arboretum w okolicy Dubrownika.

zabytkowe arboretum Trsteno
Fontanna w arboretum Trsteno
letnia rezydencja Trsteno
Willa w arboretum w Trstenie
Trsteno punkt widokowy
Widok z pawilonu na wyspę Mljet

Jeśli planujecie w 2023 roku wybrać się do Chorwacji, zachęcamy Was do zapoznania się z praktycznymi informacjami związanymi z podróżą do Chorwacji, jak ceny w Chorwacji, Internet w Chorwacji czy nocleg w drodze do Chorwacji.

wycieczkowiec wypływający z Dubrownika

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Dubrownik – podróż samochodem, atrakcje i praktyczne wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Wyszukaj na blogu

×