Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Co warto zobaczyć w południowej Dalmacji?

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Położona nad brzegiem Adriatyku Dalmacja stanowi fascynujące połączenie bogatej historii, malowniczej przyrody, lokalnych tradycji i wyśmienitej kuchni, które przyciąga turystów z całego świata. Dziś zapraszamy Was do odkrycia uroków południowej części Dalmacji. Sprawdźcie z nami największe atrakcje południowej Dalmacji.  

atrakcje południowej Dalmacji
Atrakcje południowej Dalmacji

W tym wpisie przeczytacie o:

Dalmacja

Nazwa „Dalmatia” jest wzmiankowana po raz pierwszy w I w. p.n.e. jako nazwa obszaru zamieszkiwanego przez plemię Dalmata. Współczesna Dalmacja to region, który stanowi ok. 20% powierzchni Chorwacji i jest zamieszkany przez ok. 20% populacji tego kraju. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku od wyspy Pag na północy aż do granicy z Czarnogórą. Dzieli się na część północną (z głównym ośrodkiem w Zadarze), środkową (Split) i południową (Dubrownik).

5 największych atrakcji południowej Dalmacji

Malownicze wybrzeże, przyroda, zabytkowe miasta, urokliwe wyspy to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić południową Dalmację (zwaną po chorwacku Južna Dalmacija). Przedstawiamy Wam subiektywny ranking 5 największych atrakcji turystycznych południowej Dalmacji, spośród których wybraliśmy Dubrownik, półwysep Pelješac, wyspę Korčula, wyspę Hvar i dolinę Neretwy.

Dubrownik – największa atrakcja południowej Dalmacji

Zwany od lat „perłą Adriatyku”, Dubrownik to miasto, którego nie trzeba przedstawiać. Dubrownik otwiera naszą listę, ponieważ jest bezsprzecznie największą atrakcją południowej Dalmacji. Każdego roku do miasta ściągają tłumy podróżników z całego świata. Przybijające do portu olbrzymie statki wycieczkowe wypełnione są turystami z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Stradun, czyli główna ulica Starego Miasta, od rana do wieczora jest wypełniona gwarem rozmów w rozmaitych językach.

Do największych atrakcji Dubrownika należą:

Jeśli interesują Was informacje praktyczne, w tym gdzie zaparkować w Dubrowniku, zajrzyjcie do wpisu Dubrownik samochodem.

Dubrownik - atrakcje południowej Dalmacji
Dubrownik

Półwysep Pelješac

W ostatnich latach Półwysep Pejlešac stał się jedną z największych atrakcji południowej Dalmacji, głównie za sprawą Roberta Makłowicza. Jeszcze kilka lat temu turystów z Polski było tu relatywnie niewielu. W 2023 roku położone na półwyspie miasto Orebić znalazło się w czołówce najchętniej odwiedzanych przez gości z Polski miast w Chorwacji. Wg systemu eVisitor, w 2023 do najczęściej odwiedzanych przez Polaków miast należały także Omiš, Baška Voda, Makarska i Zadar.

Pejlešac jest – naszym zdaniem – najpiękniejszym miejscem w całej Chorwacji. Znajdziecie tu wszystko, co jest potrzebne do idealnego wypoczynku. Piękne plaże (jak choćby Prapratno czy Žuljana), portowe miasta (Orebić i Trpanj) i opuszczone wioski (Nakovana), wspaniałe punkty widokowe, wzgórza idealne do trekkingu (sv. Ilija), smaczna kuchnia (z największym lokalnym przysmakiem – ostrygami), a wszystko to okraszone śpiewem cykad i wyciem kojotów o zmierzchu.

Do największych atrakcji półwyspu Pelješac należą:

Więcej o Orebiću i półwyspie Pelješac znajdziecie we wpisach Przewodnik po Orebiću oraz Półwysep Pelješac: co warto zobaczyć.

polwysep Peljesac
Półwysep Pejlešac

Wyspa Korčula

Południowa Dalmacja to nie tylko urokliwe miasta i piękne wybrzeże, ale także wyspy. Chyba najpopularniejszą jest obecnie wyspa Korčula, położona tuż obok półwyspu Pelješac. Z kolei największą atrakcją wyspy jest miasto noszące tę samą nazwę. Stolica wyspy jest słynna jako domniemane miejsca urodzenia podróżnika Marco Polo. Do głównych atrakcji należą także mury obronne porównywane do tych dubrownickich oraz zabytkowa starówki z bramami – morską i lądową.

Wyspa Korčula jest jednak warta tego, aby przemierzyć ją całą. Dzięki temu można zwiedzić portowe miasto Vela Luka i położoną niedaleko jaskinią Vela Špila. Warto także odwiedzić, położone na przeciwległym krańcu wyspy, winnice i plaże w pobliżu miejscowości Lumbarda.

Po więcej praktycznych informacji dotyczących wyspy zajrzyjcie do wpisu Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula.

Korcula - atrakcje południowej Dalmacji
Wyspa Korčula

Wyspa Hvar

Hvar znana jest także pod nazwą „lawendowa wyspa” ze względu na wszechobecną lawendę. Można się tu dostać promem z miejscowości Drvenik na Riwierze Makarskiej. Hvar, podobnie jak Korčula, stanowi gwarancję udanego wypoczynku. Przepiękne plaże i zatoki, urokliwe miasta (Hvar, Jelsa, Vrbovska) i zapach lawendy (chyba najbardziej intensywny w czerwcu) sprawią, że wypoczynek tutaj to strzał w dziesiątkę. Nasz ostatni pobyt na Hvarze odbył się wiele lat temu, dlatego nie mamy możliwości podzielenia się z Wami nowymi zdjęciami. Ale Hvar to zdecydowanie miejsce, które zapadło nam w pamięci. Dodatkowym atutem wyspy jest położenie w pobliżu Riwiery Makarskiej, wyspy Brać i wyspy Korčula, co zapewnia dodatkowe atrakcje.

Dolina Neretwy

Dolina Neretwy, położona między Riwierą Makarską a Dubrownikiem, stanowi bardzo interesujący kontrapunkt dla chorwackiego wybrzeża. Ujście Neretwy do morza to żyzna dolina, poprzecinana kanałami melioracyjnymi. Znajdują się tu pola mandarynkowe, gaje oliwne, a także sady i pola uprawne, które zaopatrują w owoce i warzywa całą Chorwację. Z pewnością wielu z Was kojarzy stragany uginające się od owoców i warzyw, wzdłuż drogi do Dubrownika. To właśnie skarby doliny Neretwy, która wyróżnia się odmiennym krajobrazem i lokalną kuchnią, w której królują żaby i węgorze.

Warto się tu zatrzymać i zwiedzić miasto Opuzen, najpiękniejsze miasto położone wzdłuż brzegów Neretwy w jej chorwackim odcinku. Z kolei jesienią do największych atrakcji tego regionu należą zbiory mandarynek (berba mandarina) – dostępne także dla turystów.

Po więcej informacji dotyczących doliny Neretwy i miasta Opuzen zapraszamy Was do wpisów Skarby doliny Neretwy oraz Opuzen, inne oblicze Chorwacji.

dolina Neretwy
Dolina Neretwy

Atrakcje południowej Dalmacji – podsumowanie

Południowa Dalmacja to z całą pewnością jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Chorwacji. Charakterystyczne dla Dalmacji połączenie morza i gór, ciekawych zabytków i smacznej kuchni to gwarancja udanego urlopu. W tym wpisie przedstawiliśmy Wam największe atrakcje południowej Dalmacji. W kolejnych pokażemy Wam miejsca w południowej Dalmacji, do których trafia niewielu turystów. Sprawdźcie koniecznie wpis Dalmacja poza szlakiem turystycznym.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Co warto zobaczyć w południowej Dalmacji?

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×