Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Co warto zobaczyć w Dalmacji? Omiš!

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Omiš atrakcje
Omiš – co warto zobaczyć?

Omiš to pełne uroku miasto w środkowej Dalmacji, położone przy ujściu rzeki Cetiny do Adriatyku. To jedno z tych miejsc na chorwackim wybrzeżu, które warto zobaczyć na własne oczy. Zwłaszcza, jeśli spędzacie wakacje na Riwierze Makarskiej – wtedy koniecznie wsiądźcie w samochód i pojedźcie Magistralą Adriatycką do Omišu. A dlaczego warto?

W tym wpisie przeczytacie o:

Co trzeba wiedzieć o Omišu?

Omiš jest głównym miastem tzw. Riwiery Omiškiej, którą tworzą m.in. Duće, Nemiri, Pisak czy Podstrana. Blisko stąd do Splitu (ok. 25 km), a także Makarskiej (ok. 35 km) i Trogiru (ok. 45 km). Jeśli Chorwację zwiedzacie samochodem, Jadranska Magistrala zaprowadzi Was prosto do Omišu.

Omiš na tle innych miast Dalmacji wyróżnia się oryginalnym usytuowaniem. Kanion, którym płynie Cetina, łagodnie schodzi tu do morza. Nad miastem góruje masyw Mosor. Z dawnych pirackich twierdz, usytuowanych wysoko nad miastem, roztacza się malowniczy widok na kanion Cetiny i ujście rzeki do morza, wyspę Brać i panoramę współczesnego miasta.

Piraci z Omiša – historia prawdziwa

Miasto jest znane ze swoich barwnych dziejów. Historia miasta zaczyna się już w czasach starożytnych, jednak największą sławę Omiš zyskał w średniowieczu za sprawą miejscowych piratów. Dowodzeni przez książąt z rodu Kačić piraci z Omiša byli jednymi z najpotężniejszych piratów na całym Morzu Śródziemnym! Nie oszczędzali nikogo i łupili każdego, kto znajdował się w okolicy. Statki ze Splitu, Dubrownika, Wenecji, a nawet krzyżowcy zmierzający do Ziemi Świętej – nikt nie był tu bezpieczny. Nie ograniczali się zresztą tylko do napadania na statki, do czego wykorzystywali łodzie o specjalnej, przystosowanej do szybkiego ataku konstrukcji (tzw. strzałki). Na swoim koncie mieli także m.in. plądrowanie kościołów i klasztorów na wyspie Brać.

Piraci z Omiša byli tak potężni, że dopiero po 24 latach od przejścia Dalmacji w ręce Wenecjan, ich twierdza upadła. 1444 rok – rok klęski piratów z Omiša – stał się jednocześnie datą zakończenia procederu piractwa na Adriatyku. Do dzisiaj zachowały się pirackie twierdze – Fortica i Peovica (znana także jako Mirabela).

Co warto zobaczyć w Omišu?

Spacer starówką w Omišu

Starówka jest raczej niewielka, ale bardzo urokliwa. Sporo to wąskich uliczek, gdzie można zaznać nieco ulgi od letniego upału, sklepików z pamiątkami oraz tradycyjnych restauracji, lodziarni i kafejek. Jednym z najważniejszych zabytków jest kościół św. Michała (crkva sv. Mihovila) z charakterystyczną rozetą nad głównym wejściem (w pobliżu kościoła znajduje się droga prowadząca do twierdzy Peovica) oraz kościół św. Ducha (crkva sv. Duha) z charakterystyczną wolno stojącą dzwonnicą.

W lipcu na starówce odbywają się koncerty w ramach Festiwalu Klap Dalmatyńskich. Zapoczątkowany w 1967 roku festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w okolicy. Klapy to tradycyjne pieśni wykonywane bez akompaniamentu muzyki. Mieliśmy okazję trafić na koncert w jedną z lipcowych sobót. Polecamy Wam ogromnie to wydarzenie – klapy, traktowane jako ważny element dziedzictwa kulturowego – są w Chorwacji niezwykle popularne.

starowka Omis
Dzwonnica kościoła św. Ducha
Omis centrum
Dzwonnica kościoła św. Ducha
Omis starowka
Starówka w Omisu
widok z twierdzy Mirabela
Kościół św. Michała (budynek z rozetą)

Średniowieczne pirackie twierdze – Peovica i Fortica

W Omišu warto przede wszystkim wspiąć się na jedną z pirackich twierdz. Położoną wyżej twierdzę Fortica musieliśmy sobie odpuścić. Natomiast niżej położona twierdza Peovica (zwana także Mirabela) jest na tyle dostępna, że już kilkuletnie dzieci mogą wspiąć się razem z Wami do jej podnóża. Jednak przez cały czas niezbędna jest ścisła opieka i odpowiednia asekuracja ze strony dorosłych. Na szczycie, wejście do samej twierdzy, utrudniają bardzo strome schody, co jest dość problematyczne zwłaszcza przy dużej liczbie osób, które wchodzą i schodzą po schodach. Dlatego nie rekomendujemy wejścia do samej twierdzy z młodszym dzieckiem. Optymalnym rozwiązaniem jest podzielenie się opieką u podnóża twierdzy.

Peovica to doskonały punkt widokowy – im wyżej wejdziecie, tym więcej zobaczycie. Panorama miasta, ujście Cetiny, wyspa Brać, majestatyczny kanion Cetiny wyglądają wręcz zjawiskowo. Uwaga – nie jest to darmowa atrakcja. Wejście na trasę wiodącą do twierdzy jest płatne.

droga do twierdzy Mirabela Omis
U podnóża twierdzy Peovica
Mosor
Panorama drugiej strony rzeki w jednym z niższych punktów widokowych
twierdza Mirabela Omis
Twierdza Peovica (Mirabela)
Omis panorama
Widok z twierdzy Peovica

Ujście rzeki Cetiny do Adriatyku

Ujście Cetiny to – naszym zdaniem – jedna z największych atrakcji Omiša. Rzekę od morza oddziela całkiem spore „molo”, które daje okazję do długiego spaceru. Warto się przejść i nacieszyć oczy tym widokiem. Zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem, kiedy upał nie daje się tak we znaki. Przy okazji możecie podglądać wędkarzy, którzy chętnie łowią w tym miejscu ryby.

molo w Omisu
Molo w Omisu
ujscie Cetiny
Ujście Cetiny
Cetina
Ujście Cetiny
port Omis
Statek na Cetinie

Aktywny odpoczynek w Omišu

Omiš jest znany z tego, że oferuje turystom o wiele więcej niż tradycyjne plażowanie. Ze względu na usytuowanie w kanionie Cetiny, Omiš zapewnia mnóstwo sposobów na aktywne spędzanie czasu. Do najpopularniejszych należy m.in. spływ pontonem (nie jest to atrakcja przeznaczona dla małych dzieci), zipline – czyli zjazdy po linach przewieszonych nad Cetiną (również poza zasięgiem dzieci) oraz wspinaczka skałkowa (co także nie jest atrakcją dostępną rodzinom z małymi dziećmi). Jeśli podróżujecie większą grupą i możecie zapewnić swoim dzieciom opiekę – czekają na Was nie lada atrakcje.

Omiš – odpowiedzi na popularne pytania

Gdzie zaparkować w Omišu?

Jeśli jesteście w Omišu przejazdem, najłatwiej o miejsce parkingowe na miejskim parkingu usytuowanym między główną ulicą a miejską plażą. To doskonałe miejsce, ponieważ jest stąd blisko zarówno do plaży, jak i na starówkę. Parking jest oczywiście płatny. We wrześniu 2022 roku godzina postoju kosztowała 6 KUN. Oficjalny przelicznik wskazywał, że to równowartość 0,8 EUR.

Czy w Omišu jest piaszczysta plaża?

Tak, miejska plaża w Omišu (Velika plaža) jest piaszczysta. Nie spodziewajcie się tu jednak piasku takiego jak we Władysławowie – jest on raczej ciemny, ale tu i ówdzie można znaleźć nawet muszle, więc dla dzieci jest to wystarczająca atrakcja. Plaża jest dość długa (ok. 1 km) i położona dość malowniczo – za Waszymi plecami znajduje się ujście Cetiny i majestatyczne góry Mosor. Miejska plaża jest również wyposażona w pełną infrastrukturę – znajdziecie tu kawiarnie, toalety, prysznice.

miejska plaża Omis
Velika plaza w Omisu z widokiem na masyw górski Mosor
plaza miejska
Velika plaza w Omisu
plaza Omis
Plaża miejska w Omisu

Czy w Omišu jest dużo turystów?

Omiš jest obecnie bardzo popularny wśród turystów. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę, zwłaszcza, że starówka jest raczej niewielkich rozmiarów, a dodatkowo w okolicy znajduje się tu bardzo popularny camping Galeb. Kilka razy w ciągu dnia ruch pieszy i samochodowy jest regulowany przez służby miejskie, ponieważ liczba samochodów przejeżdżających przez główną ulicę i liczba turystów, którzy chcą dostać się z jednej strony ulicy na drugą jest tak duża, że trudno utrzymać porządek i bezpieczeństwo. Pierwszy raz odwiedziliśmy Omiš w 2013 roku – w drugiej połowie września było tu mało turystów, czasami byliśmy jedynymi gośćmi w konobie. W tym roku odwiedziliśmy Omiš na początku lipca i w drugiej połowie września – w obu przypadkach miasto było pełne turystów.

Co zjeść w Omišu?

Omiš jest położony w Dalmacji, zatem możecie tu skosztować tradycyjnej chorwackiej kuchni w wydaniu nadmorskim. Na starówce bez trudu znajdziecie klimatyczną konobę, w której można zamówić sałatkę z ośmiornicy, kalmary i inne owoce morza, a także popularne ćevapi. Więcej o lokalnej kuchni przeczytacie we wpisie Chorwacka kuchnia: 10 chorwackich specjałów i przepisów. Oprócz tego w Omišu znajdziecie także pizzerie oraz fast foody.

Jaka pogoda jest w Omišu?

W Omišu w szczycie sezonu pogoda jest taka sama jak w innych częściach wybrzeża Dalmacji. Na lipiec i sierpień przypada szczyt upałów. Temperatura wynosi ponad 30 stopni, a w ciągu dnia z nieba leje się żar. Dlatego jeśli możecie ominąć wysoki sezon, polecamy Wam podróż w czerwcu lub wrześniu. W tym czasie nadal jest bardzo ciepło i słonecznie, ale nie ma już tak męczących upałów, w związku z czym zwiedzanie okolicy jest dużo łatwiejsze.

Omiš – podsumowanie

Omiš jest miastem, które zdecydowanie warto zobaczyć w trakcie podróży przez Dalmację. Jeśli nie planujecie plażowania, koniecznie zarezerwujcie kilka godzin na niespieszny spacer po starówce, odwiedzenie pirackich twierdz czy ujścia rzeki Cetiny.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Co warto zobaczyć w Dalmacji? Omiš!

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×