Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Chorwacja jesienią

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Chorwacja jesienia
Chorwacja jesienią

W tym roku udało nam się odwiedzić Chorwację dwukrotnie – w czerwcu i we wrześniu. Czym różnił się wyjazd czerwcowy od wrześniowego? Czy Chorwacja jesienią to dobry wybór? Dowiedzcie się z naszego kolejnego wpisu.

Na pierwsze tegoroczne wakacje wybraliśmy się w czerwcu. Zameldowaliśmy się na chorwackiej ziemi dzień przed Bożym Ciałem, a w drogę powrotną do Warszawy ruszyliśmy na początku lipca. Byliśmy niesamowicie zadowoleni z tego wyjazdu. Obszerną relację znajdziecie we wpisie Nasze wakacje w Chorwacji w 2022 roku. Pod koniec sierpnia przypomniało nam się o zaległym urlopie. Sprawdziliśmy ceny apartamentów nad Bałtykiem i w Chorwacji i w ten sposób zdecydowaliśmy się ponownie ruszyć na Bałkany.

W tym wpisie znajdziecie informacje praktyczne i odpowiedzi na popularne pytania:

  1. Gdzie warto pojechać do Chorwacji jesienią?
  2. Jaka jest pogoda w Chorwacji jesienią?
  3. Czy morze w Chorwacji jest ciepłe jesienią?
  4. Czy we wrześniu w Chorwacji jest mniej turystów?
  5. Czy jesienią w Chorwacji jest taniej?
  6. Chorwacja jesienią – czy warto?

Jeśli interesują Was atrakcje turystyczne, zapraszamy do przejrzenia kategorii Podróże.

Chorwacja jesienią – gdzie warto pojechać?

Tym razem ominęliśmy Zagrzeb i na miejsce noclegu wybraliśmy Karlovac i Varaždin. I chociaż Zagrzeb pozostaje w czołówce naszych ulubionych miast, zależy nam na tym, aby poznać także północną i środkową Chorwację. O Varaždinie możecie poczytać we wpisie Varaždin – perła północnej Chorwacji, a o Karlovacu we wpisie Karlovac, czyli co warto zobaczyć w środkowej Chorwacji oraz Nocleg w Karlovacu.

Varazdin twierdza
Varaždin

Podobnie jak w czerwcu, na naszą bazę wypadową wybraliśmy dolinę Neretwy. Zakochaliśmy się w tych okolicach i z ogromną przyjemnością wróciliśmy w znane już miejsca. Dodatkową zaletą naszej wrześniowej podróży okazał się most Pelješki, dzięki któremu kilkukrotnie odwiedziliśmy półwysep Pelješac.

Most Peljeski
Most na półwysep Peljesac

Jaka jest pogoda w Chorwacji jesienią?

Co do zasady, w Chorwacji – zwłaszcza południowej – we wrześniu jest ciepło. Są jednak zasadnicze różnice między pogodą w lipcu i sierpniu a pogodą we wrześniu. Przede wszystkim – nawet jeśli w ciągu dnia temperatura dochodzi do 30 stopni, poranki i wieczory nie są już tak gorące jak latem. W pierwszym tygodniu naszego pobytu rano jadaliśmy śniadania na tarasie, a temperatura wieczorem wynosiła między 15 a 18 stopni. W drugim tygodniu śniadania jadaliśmy już w apartamencie, a wieczory spędzaliśmy na tarasie w kurtkach, bo temperatura potrafiła spaść do 10 stopni. Ale tylko raz uciekaliśmy przed deszczem – kiedy u ujścia Neretwy obudziła nas burza i zachmurzone z każdej strony niebo, na Riwierze Makarskiej przywitały nas słońce i upał.

W okresie od połowy do końca września trafiliśmy na bardzo dobrą, choć nie idealną pogodę. Dni były ciepłe, czasem wręcz gorące. Zdarzały się jednak dni bardzo wietrzne. Znajoma Polka, która mieszka w tej okolicy niemal cały rok, narzekała, że w tym roku wrześniowa aura była zdecydowanie gorsza niż w poprzednich latach. Miejcie więc na uwadze, że zawsze może się zdarzyć, że niespodziewany front na kilka dni zepsuje pogodę. Ciepła bluza, zakryte buty i lekka kurtka przeciwdeszczowa mogą się przydać.

Komarna panorama
Chorwacja jesienią – czasem słońce…
Komarna
Czasem deszcz.

Czy morze w Chorwacji jest ciepłe jesienią?

Adriatyk w południowej Dalmacji jest o tej porze roku ciepły. Pływaliśmy w okolicach ujścia Neretwy, na półwyspie Pelješac, na Korčuli – w każdym miejscu morze zachęcało do kąpieli, a temperatura wody wynosiła od 22 do 24 stopni.  

Dodatkowo, co dla wielu osób może mieć znaczenie, we wrześniu słońce nie grzeje tak mocno jak latem. Latem w środku słonecznego dnia na plaży nie da się wytrzymać bez kawałka cienia. Jesienią bez problemu można spędzić na plaży cały dzień.

jesien w Chorwacji
We wrześniu Adriatyk jest nadal ciepły

Czy we wrześniu w Chorwacji jest mniej turystów?

Wrzesień to w Chorwacji nadal sezon turystyczny. Kiedy prawie 10 lat temu pierwszy raz odwiedziliśmy Chorwację we wrześniu, odnosiliśmy czasem wrażenie, że jesteśmy jednymi z ostatnich turystów. W drugiej połowie września wiele supermarketów ograniczyło godziny otwarcia. Aktualnie Chorwacja jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym (niektóre miejsca są już wręcz zadeptane przez turystów) i nawet we wrześniu popularne miejsca (Zagrzeb, Dubrownik, Makarska) są oblegane przez Polaków. Więc jeśli zależy Wam na tym, aby uciec od tłumów, wybierzcie bardzo małą miejscowość. Z kolei wybierając bardzo małą miejscowość, musicie mieć na uwadze, że niektóre restauracje i atrakcje turystyczne mogą być już zamknięte.

Czy jesienią w Chorwacji jest taniej?

Ceny w restauracjach lub na lokalnych bazarach są dokładnie takie same jak w szczycie sezonu. Podobnie ceny wstępu do atrakcji turystycznych – w wielu miejscach niższe stawki obowiązują dopiero od października. Natomiast niższe mogą być ceny noclegów – zwłaszcza w małych miejscowościach.

Chorwacja jesienią – czy warto?

Zdecydowanie, choć naszym zdaniem Chorwacja jest piękna przez cały rok (aczkolwiek nie odwiedziliśmy jeszcze Chorwacji zimą). Do głównych plusów wyjazdu do Chorwacji we wrześniu należą niższe ceny zakwaterowania, mniejsza liczba turystów, ładna pogoda i ciepłe morze.

Comments divider

Na razie tylko 1 komentarz dla wpisu: Chorwacja jesienią

Dodane komentarze

  1. Super artykuł, dużo przydatnych informacji!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×