Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Cavtat, miasteczko na krańcu Chorwacji

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Cavtat co zobaczyć

Zastanawialiście się kiedyś, co znajduje się na krańcu Chorwacji? Za Dubrownikiem, tuż przed granicą z Czarnogórą? Otóż znajduje się tu między innymi Cavtat – urokliwe miasteczko położone nad Adriatykiem. Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Cavtat? Przekonajcie się.

Podczas jednej z naszych podróżny na półwysep Pelješac, zaczęliśmy szukać nieco dalszych i mniej oczywistych atrakcji. A ponieważ w Dubrowniku byliśmy już wiele razy, postanowiliśmy sprawdzić, co nas zaskoczy na trasie od Dubrownika do granicy z Czarnogórą. Nasz wybór wpadł na Cavtat (wym. tsavtat), urokliwe miasteczko malowniczo usytuowane nad morzem. Okazało się, że to nie tylko kawałek bajecznego wybrzeża Adriatyku, ale także spora dawka historii i wiele atrakcji.

W tym wpisie przeczytacie o:

  1. Cavtat i jego starożytne korzenie
  2. Jak zwiedzać Cavtat?
  3. Czy warto odwiedzić Cavtat?

Cavtat i jego starożytne korzenie

Choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka, Cavtat ma bogatą historię. Miasto zostało założone przez Ilirów, starożytny lud indoeuropejski, który osiedlił się na zachodnich Bałkanach. Następnie przejęli je Grecy, którzy nadali mu nazwę Epidaurum. Po Grekach przyszli Rzymianie, którzy nadali swojej kolonii nazwę Epidaurus, aż w końcu Epidaurum najechali  Awarowie i Słowianie, którzy dosłownie zrównali miasto z ziemią. Miejscowa ludność schroniła się na wyspie Lave (zwanej także Lause). W ten sposób na wyspie powstała założona na sposób rzymski osada Ragusium. Z kolei naprzeciwko Lave Słowianie założyli osadę Dubrownik. W XII wieku Ragusium i Dubrownik połączyły się w jedno miasto. Zaś Cavtat stał się częścią Republiki Dubrownickiej w XV wieku. Cavtat wkrótce stał się drugim, po Dubrowniku, najważniejszym ośrodkiem Republiki Dubrownickiej. A sama nazwa „cavtat” to chorwacka forma wywodząca się od „civitas vetus” (łac. „stare miasto”). Tak uchodźcy z Epidaurus zaczęli nazywać swoją rodzinną osadę.  

Jak zwiedzać Cavtat?

Jeśli zatrzymujecie się w Cavtat na kilka godzin, aby zwiedzić miasto (tak, jak my), najlepiej zatrzymać się na parkingu na półwyspie Rat (szukajcie na mapie Cavtat parking lot). Parking jest dość duży, więc nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem miejsca.

Promenada w Cavtat

Tuż obok parkingu znajduje się wejście na promenadę, która biegnie wzdłuż całego półwyspu. Spacer promenadą to jedna z największych atrakcji miasta. Brzegi półwyspu są skaliste i porośnięte bujną roślinnością. Znajduje się tu wiele małych plaż.

promenada Cavtat
Wejście na promenadę od strony parkingu
promenada w Cavtat
Nadmorska promenada
Cavtat promenada nadmorska
Bujna roślinność półwyspu Rat
Cavtat promenada
Widok z promenady na miasto

Mauzoleum rodziny Račić

Jedno z najciekawszych miejsc w Cavtat ze względu na oryginalną architekturę, położenie i historię. Mauzoleum zostało zbudowane w latach 1920-1922 na zamówienie wpływowej rodziny Račić, zajmującej się żeglugą. To pierwsze dzieło chorwackiego architekta Ivana Mestrovića, autora pomnika Grgura Ninskiego w Splicie. Budowla na planie ośmiokąta została wzniesiona z białego kamienia z wyspy Brač na miejscu dawnej kaplicy. Warto tu zajrzeć – mauzoleum jest wspaniałym przykładem stylu art deco. Budynek znajduje się na cmentarzu św. Rocha i jest usytuowany na wzgórzu, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Cavtat aleje spacerowe
Aleja spacerowa na wzgórze z cmentarzem i mauzoleum
mauzoleum Cavtat
Mauzoleum w Cavtat
Cavtat mauzoleum
Mauzoleum to wspaniały przykład stylu art deco
cmentarz w Cavtat
Cmentarz św. Rocha
Cavtat cmentarz
Widok z cmentarza na miasto

Klasztor franciszkański

Klasztor franciszkański Matki Boskiej Śnieżnej został założony pod koniec XV wieku, a jego budowa trwała jeszcze w XVI wieku. Najbardziej charakterystyczną częścią zakonu jest kościół św. Błażeja (patrona Dubrownika), położony tuż obok morza. W kościele znajduje się wiele cennych obrazów, w tym autorstwa Vlaho Bukovca, urodzonego w Cavtacie chorwackiego malarza, jednego z najważniejszych chorwackich artystów.

Cavtat kosciol sw. Blazeja
Kościół św. Błażeja
miasto Cavtat
Kościół św. Błażeja od strony miasteczka

Kościół św. Mikołaja i Pałac Rektorów

Barokowy kościół z I. połowy XVIII wieku, usytuowany na nabrzeżu. W pinakotece (galerii) kościoła znajduje się wiele cennych skarbów sakralnych, gromadzonych przez kilka wieków, a także obrazy Vlaho Bukovca. Tuż obok kościoła znajduje się renesansowy Pałac Rektorów, zwany także Pałacem Kapitańskim. W pochodzącym z połowy XVI wieku budynków pierwotnie mieściły się władze miejskie i kapitanat portu. W połowie XX wieku otwarto tu Muzeum Baltazara Bogišića, chorwackiego prawnika i naukowca.

Cavtat kosciol sw Mikolaja
Kościół św. Mikołaja z pinoteką

Czy warto odwiedzić Cavtat?

Zdecydowanie tak. Czekają tu na Was oryginalne zabytki (rzadko na wybrzeżu Dalmacji można się zetknąć ze stylem art deco), wspaniały spacer nadmorską promenadą, labirynt wąskich uliczek starówki, piękna marina (z okazałymi jachtami) oraz pyszna chorwacka kuchnia na wyciągnięcie ręki. Naszą uwagę zwrócił także fakt, że w drugiej połowie lipca, kiedy odwiedziliśmy to miasto, turystów było mniej niż w innych miastach Dalmacji. Atmosfera jest tu spokojna – to idealne miejsce na kilkugodzinny wypad. Jeśli Dubrownik znacie już na wylot, polecamy Wam eksplorację krańców Chorwacji. Możecie także tak rozplanować wycieczkę, aby na zachód słońca wrócić do Dubrownika.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Cavtat, miasteczko na krańcu Chorwacji

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×