Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Bratysława na weekend

Opublikowane dnia przez Jaśnie Pani

Bratysława to miasto, które przez szyby samochodu widzieliśmy kilkanaście, jeśli nie więcej, razy. Wielokrotnie obiecywaliśmy sobie, że w końcu się tu zatrzymany i zwiedzimy znany nam dobrze z widzenia zamek. Ostatecznie doszliśmy jednak do wniosku, że Bratysławie należy się trochę więcej, dlatego w lutym wybraliśmy stolicę Słowacji na cel długiego weekendu. Czy nam się podobało, czy zrobiliśmy to, żebyście Wy nie musieli? Dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

zamek Bratyslawski w nocy
Zamek Bratysławski

Jakie było nasze pierwsze wrażenie? Bratysława, choć stolica, jest w gruncie rzeczy niedużym miastem, które można zwiedzać pieszo, a w ostateczności zdać się na doskonale działającą komunikację miejską. Pomimo niewielkich rozmiarów, miasto ma do zaoferowania naprawdę wiele. Może i nie ma tu spektakularnych zabytków, ale miasto ma ciekawą historię, najważniejsze atrakcje na wyciągnięcie ręki i doskonałe położenie na styku granic.

Z dzisiejszego wpisu dowiecie się o:

Co warto wiedzieć o Bratysławie

Bratysława jest malowniczo położona nad Dunajem, drugą co do długości europejską rzeką, przepływającą kontynent z zachodu na wschód. W czasach Cesarstwa Rzymskiego rzeka Danubius wyznaczała naturalną, północną granicę imperium. Dunaj, który ma swoje źródło w górach Schwarzwaldu, biegnie przez 10 europejskich krajów, a także przez 4 stolice (Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Belgrad).

Niektórzy mówią złośliwie, że Bratysława leży na peryferiach. Ale te peryferia to granice z Austrią i Węgrami. Bliżej stąd do Wiednia (ok. 80 km) czy Budapesztu (ok. 200 km) niż do Koszyc (ok. 440 km), drugiego największego słowackiego miasta. Dlatego jeśli ktoś ma do dyspozycji kilka dni urlopu, to Bratysława może być także dobrym punktem wypadowym do zwiedzenia stolic Austrii i Węgier (zwłaszcza, że Bratysława ma bogate zaplecze noclegowe w bardzo dobrym standardzie i zdecydowanie korzystnych cenach).

Położenie zawsze było atutem Bratysławy – w czasach starożytnych przez te tereny przebiegał jeden z najważniejszych szlaków handlowych, szlak bursztynowy łączący Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym. Współczesna Bratysława wywodzi się od osady skupionej wokół Zamku Bratysławskiego, a pierwsze wzmianki pochodzą z X wieku. Jednak już  w okresie Cesarstwa Rzymskiego istniał tu obóz wojskowy, zaś w czasach Państwa Wielkomorawskiego, słynnego średniowiecznego państwa słowiańskiego, gród obronny. Przez wieki miasto było znane pod wieloma nazwami, które do dziś funkcjonują w nazwach używanych w sąsiednich krajach, np. niemieckie Pressburg czy węgierskie Pozsony. Nazwa Bratysława (słowackie Bratislava) została oficjalnie przyjęta dopiero w 1919 roku.

Największe atrakcje turystyczne Bratysławy

Co warto zwiedzić w Bratysławie? Lista atrakcji turystycznych Bratysławy jest spora, biorąc pod uwagę rozmiary miasta. Do największych atrakcji turystycznych miasta należą m.in. rynek z ratuszem, Zamek Bratysławski czy Brama Michalska.

Brama Michalska

Pierwotnie, do otoczonego murami miasta, wjazd umożliwiały 4 bramy miejskie. Do dzisiejszych czasów przetrwała jedynie Brama Michalska, wybudowana ok. 1300 roku (jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od pobliskiego kościoła św. Michała). Cechą charakterystyczną bramy jest wieża dobudowana w XVI wieku, wzbogacona w połowie XVIII wieku o barokowe zwieńczenie z rzeźbą przedstawiającą Michała Archanioła na szczycie. Wieża jest udostępniona do zwiedzania, można się wspiąć na samą górę, skąd rozlega się urzekająca panorama na miasto. Przy okazji można się również zapoznać ze szczegółami renowacji poszczególnych elementów wieży.

Bratysława
Brama Michalska

Rynek i ratusz

Bratysławskie Stare Miasto jest kameralne i pełne cichego uroku. Jest to popularne miejsce spotkań, zwłaszcza w pobliżu fontanny Maksymiliana. W otoczeniu pięknie zachowanych kamienic znajduje się tu ratusz – jeden z najstarszych obiektów w Bratysławie i zarazem najstarszy ratusz na Słowacji. Gotycka budowla nie została wzniesiona od podstaw, ale powstała z połączenia kilku sąsiadujących kamienic. Chociaż najstarsza część ratusza pochodzi z XIV wieku, to charakterystyczna wieża jest o cały wiek starsza. Ratusz pełnił rolę do XIX wieku. Współcześnie znajduje się tu Muzeum Miasta Bratysławy i punkt Informacji Turystycznej. Można się także wspiąć na wieżę i podziwiać panoramę miasta.

Bratysława ratusz
Ratusz w Bratysławie

Zamek Bratysławski

Tereny średniowiecznego miasta obejmują Zamek Bratysławski, wały i podzamcze. Zamek Bratysławski, położony bezpośrednio nad Dunajem, został wybudowany na wzgórzu, gdzie w czasach starożytnych znajdowała się celtycka osada. Pierwszy zamek kamienny został wzniesiony w X wieku. W XV wieku zamek został przekształcony w twierdzę obronną, a w kolejnych wiekach przebudowywano go zgodnie z obowiązującymi stylami. Zamek zmieniał również swoje przeznaczenie. Był m.in. siedzibą księcia Alberta Cieszyńskiego, syna polskiego króla Augusta III, szkołą katolicką, koszarami, a ostatecznie w 1811 roku zamek uległ zniszczeniu wskutek pożaru wznieconego przez wojska Napoleona Bonaparte. Po tym tragicznym wydarzeniu, zamek na odbudowę czekał aż do lat 50-tych XX wieku! Dziś mieści się tu Muzeum Historyczne, część Słowackiego Muzeum Narodowego. W granicach zamkowych murów znajduje się również pięknie utrzymany barokowy ogród.

zamek Bratysławski panorama
Zamek Bratysławski

W pobliżu zamku znajduje się również najważniejszy obiekt sakralny Słowacji, położona tuż przy ruchliwej trasie katedra św. Marcina. Cechą charakterystyczną trójnawowej świątyni jest wysoka wieża zwieńczona barokowym hełmem z repliką korony św. Stefana. Budynek wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim. To właśnie w katedrze św. Marcina, przez niemal 300 lat, odbywały się koronacje węgierskich królów i królowych (łącznie aż 19 koronowanych głów).

Bratysława katedra św. Marcina
Katedra św. Marcina

UFO

Jeśli zastanawiacie się, gdzie w Europie można natknąć się na UFO, to z całą pewnością już się domyślacie, że w Bratysławie (poza katowickim Spodkiem, rzecz jasna). Nie ma co ukrywać, że obok Zamku Bratysławskiego, słynne UFO jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie słowackiej stolicy. Bratysławskie UFO to nic innego jak restauracja w kształcie statku kosmicznego zlokalizowana na szczycie wieży, z której można podziwiać widok na miasto. UFO znajduje się na końcu mostu SNP – trasa wiodąca przez most to ta sama, która przebiega pomiędzy katedrą św. Marcina a Zamkiem Bratysławskim. Most wraz z trasą powstały w latach 70-tych XX wieku. Niestety, ta inwestycja wiązała się z dużym kosztem. Aby w ogóle mogła powstać, konieczne było wyburzenie zabytkowej dzielnicy żydowskiej. Jej skutkiem jest również usytuowanie katedry niemal przy ulicy.

Bratysława katedra św. Marcina
Trasa wiodąca do mostu SNP – po lewej katedra, po prawej Zamek (niewidoczny), z przodu UFO

Zoo w Bratysławie

Ogród zoologiczny w Bratysławie, założony w latach w latach 60-tych XX wieku, również stało się ofiarą postępu. Dzisiejszy teren ogrodu jest inny niż na początku, co jest wynikiem budowy autostrady, kiedy praktycznie z dnia na dzień zlikwidowano 2/3 pierwotnej powierzchni ogrodu. Pomimo to warto odwiedzić to miejsce, zwłaszcza jeśli podróżujecie z dziećmi. Wprawdzie odwiedziliśmy zoo w lutym, ale sądząc po tym, ile drzew i krzewów rośnie na terenie ogrodu, z pewnością to idealne miejsce odpoczynku w trakcie letniego zwiedzania. Więcej o zoo możecie znaleźć we wpisie Zoo w Bratysławie.

Lista powyżej obejmuje największe atrakcje turystyczne Bratysławy. Ponieważ jednak spędziliśmy w mieście 3 dni, udało nam się znaleźć mnóstwo urokliwych miejsc, które nie są oblegane wśród turystów. Wypatrujcie kolejnego wpisu poświęconego ukrytym skarbom Bratysławy.

Jak zwiedzać Bratysławę?

Bratysława jest tak kompaktowym miastem, że w zasadzie można je zwiedzić pieszo. Gdybyście jednak potrzebowali przemieścić się inaczej niż na własnych nogach, do dyspozycji macie doskonale działającą komunikację miejską. Ani razu nie korzystaliśmy z samochodu, który od momentu zameldowania do wymeldowania stał na przydomowym parkingu. Aby nie zaprzątać sobie głowy zakupem biletów autobusowych, warto rozważyć zakup karty turystycznej Bratislava Card. Cena karty obejmuje transport miejski, a także wstęp do największych atrakcji (jak Brama Michalska czy Zamek Bratysławski), a także zniżki (w tym także w restauracjach czy winiarniach). Szczegóły dotyczące karty znajdziecie we wpisie Bratislava Card – czy warto?

Nocleg w Bratysławie

Szukając noclegu w Bratysławie, byliśmy prawdziwie zaskoczeni dużą liczbą bardzo atrakcyjnych apartamentów w bardzo korzystnych cenach. Być może to kwestia terminu, w którym zwiedzaliśmy miasto, ale nawet biorąc pod uwagę, że było to luty, to jednak w porównaniu z innymi europejskimi stolicami, ceny naprawdę zachęcały do rezerwacji. W Bratysławie jest bardzo dużo mieszkań przeznaczonych na wynajem w nowych inwestycjach, praktycznie w samym centrum, z podziemnym garażem i widokiem na Dunaj. My akurat szukaliśmy mieszkania z dwiema sypialniami i ostatecznie zdecydowaliśmy się na mieszkanie w dzielnicy Nove Mesto, obejmujące całe piętro domu jednorodzinnego. Dokonując rezerwacji zdawaliśmy sobie sprawę, że mieszkanie jest położone poza centrum. Okazało się jednak, dojazd trolejbusem do centrum to dosłownie kilka przystanków.

Bratysława – podsumowanie

Czy warto było spełnić jedną ze składanych sobie obietnic i w końcu zatrzymać się na dłużej w stolicy Słowacji? Naszym zdaniem – warto. Bratysława nie jest może miastem spektakularnym, nie jest miastem naszpikowanym zapierającymi dech w piersiach atrakcjami, nie jest również jedną z najpiękniejszych europejskich stolic (komunizm odcisnął tu swoje piętno), ale jest miastem urokliwym, kameralnym, idealnym do niespiesznego zwiedzania. Jeśli zatem marzy Wam się długi weekend niezbyt daleko od Polski, to Bratysława z pewnością spełni Wasze oczekiwania.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Bratysława na weekend

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×