Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Atrakcje turystyczne na wyspie Kos – co zobaczyć?

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Niektórzy twierdzą, że Kos to wyspa tak mała, że można ją zwiedzić w jeden dzień.  I w zasadzie to prawda. Wyspa jest nieduża i jej największe turystyczne atrakcje (ruiny antycznego miasta w stolicy, Asklepiejon, wioska Zia) bez trudu można zwiedzić w ciągu kilku godzin. Ale czy to oznacza, że Kos ma niewiele do zaoferowania? Bynajmniej! Kos to wyspa do odkrycia. Poznajcie z nami największe atrakcje turystyczne na wyspie Kos!

Kos jest bardzo spokojnym miejscem – ze względu na niewielkie rozmiary nie ma tu nawet dróg szybkiego ruchu. Wyspę przecina jedna główna droga, prowadząca z zachodu na wschód. Grecy często mawiają „siga siga” i w zasadzie to na tej wysepce w pełni można oddać się greckiej sztuce życia. Dlatego jeśli nie spieszy się Wam za bardzo (siga siga!), to na zwiedzanie Kos warto przeznaczyć dwa dni. Najwygodniej wypożyczyć samochód – wypożyczalnie są powszechne – bo do wielu atrakcji można się dostać wyłącznie własnym transportem. Zwiedzanie warto zacząć od stolicy wyspy.

Dzień 1: atrakcje turystyczne wschodniej części wyspy Kos

W trakcie naszego pierwszego pobytu na Kos mieszkaliśmy w hotelu Atlantis przy Lambi Beach, we wschodniej części wyspy. Stamtąd do stolicy można dostać się pieszo (niecałe 2 km to ok. 20-minutowy spacer). Ze względu na tę niewielką odległość, często tam bywaliśmy i udało nam się zobaczyć niemal wszystkie stołeczne atrakcje turystyczne, poza wspaniałą twierdzą Joannitów, usytuowaną w porcie. W 2017 roku, kilka dni przed naszym pierwszym przylotem na Kos, wyspę nawiedziło trzęsienie ziemi. Częściowemu zniszczeniu uległ wtedy port, meczet, katedra. Twierdza została zamknięta dla turystów. W 2018, ku naszemu zawodowi, zwiedzanie twierdzy nadal było niemożliwe.

Zwiedzanie stolicy Kos, czyli Kos

Będąc na Kos nie można przeoczyć faktu, że wyspa jest ojczyzną Hipokratesa, autora takich maksym, jak „zdrowie chorego najwyższym prawem” czy „po pierwsze nie szkodzić”. Spoglądając na platan Hipokratesa warto jednak pamiętać, że ojciec medycyny żył na przełomie V i IV w. p.n.e, tymczasem drzewo na placu Platanou, pod którym miał przekazywać wiedzę adeptom medycyny, liczy sobie zaledwie ok. 500 lat (trzeba mu jednak oddać, że jest jednym z najstarszych w Europie).

Rzeźba przedstawiająca Hipokratesa
Hipokrates w otoczeniu chorych / Jaśnie Państwo

W mieście Kos aż roi się od atrakcji turystycznych! Ze względów praktycznych (wysoka temperatura i pełne słońce) zwiedzanie stolicy warto zacząć rano od ruin antycznego miasta, odsłoniętych przez trzęsienie ziemi w 1933 roku. To niesamowite, jak w tkankę współczesnego Kos wtapia się dość rozległy obszar dawnego portu i rynku nieistniejącego już miasta, pogrzebanego w VI w. n.e. przez – a jakże – trzęsienie ziemi.

Atrakcje turystyczne Kos: ruiny starożytnej agory miasto Kos
Ruiny starożytnej agory w mieście Kos / Jaśnie Państwo

Prace wykopaliskowe włoskich i niemieckich archeologów odsłoniły tutaj fragmenty murów miejskich, zarysy fundamentów świątyni Afrodyty, fragmenty kolumn świątyni Heraklesa, mury domostw czy przysypaną obecnie piaskiem – dla ochrony przed szkodliwym działaniem słońca – mozaikową podłogę wczesnochrześcijańskiej świątyni.

Wiele tutejszych znalezisk znajduje się zlokalizowanym nieopodal (przy placu Eleftherias) Muzeum Archeologicznym, do którego zdecydowanie warto się skierować, kiedy upał i słońce zaczną utrudniać zwiedzanie.

Trzęsienie ziemi z 1933 roku odsłoniło nie tylko ruiny starożytnego greckiego miasta, ale także pozostałości z późniejszego okresu rzymskiego, wśród których warto zobaczyć zrekonstruowaną w 1940 roku willę zwaną Casa Romana czy Odeon (czyli teatr muzyczny) częściowo zrekonstruowany w 1999 roku.

Atrakcje turystyczne Kos: Odeon
Częściowo odrestaurowany rzymski Odeon / Jaśnie Państwo

Gdzie jeść w stolicy?

Na pyszną, orzeźwiającą frappe lub mocną, aromatyczną „greek coffee” warto wybrać się do Aegli – kawiarni usytuowanej na placu Eleftherias. Przemiłe kelnerki podają kawy wraz ze szklanką wody z lodem oraz kruchym ciasteczkiem. W upalne dni można się tu schronić przed słońcem zalewającym plac i przyjemnie schłodzić, obserwując spod parasola turystów zmierzających do Muzeum Archeologicznego lub hali targowej Dimotiki Agora.

Po drodze do Asklepiejonu, w dzielnicy Platani, zamieszkiwanej przez mniejszość turecką, znajduje się tawerna Arap, która serwuje dania obu kuchni – greckiej i tureckiej. Podają tam zarówno doskonałe horiatiki i moussakę, jak również kebab. Jedzenie jest pyszne, świeże, podawane w ogromnych porcjach.

Gdzie na zakupy?

Będąc w stolicy wyspy, warto wybrać się na zakupy do hali targowej Dimotiki Agora. Hala jest usytuowana na placu Eleftherias naprzeciwko Muzeum Archeologicznego. Można tam znaleźć duży wybór miejscowych pamiątek – rozmaite suszone zioła (polecamy zwłaszcza dzikie oregano, ale dostępne jest w zasadzie wszystko), miejscowe miody i słodycze (migdały i orzechy w miodzie, chałwa, baklava), alkohole (ouzo, retsina), produkty do pielęgnacji (kosmetyki na bazie oliwy, gąbki, pumeksy), rękodzieło.

Atrakcje turystyczne Kos: hala targowa Dimotiki Agora
Hala targowa Dimotiki Agora / Jaśnie Państwo

Asklepiejon i Zia – największe atrakcje turystyczne na wyspie Kos

Starożytny Asklepiejon – kolebka współczesnej medycyny

Asklepiejon jest zlokalizowany zaledwie 3,5 km od stolicy wyspy, na wznoszącym się ok. 100 m n.p.m. wzgórzu Dikeos, pośród pachnącego żywicą sosnowego lasu. Warto się tutaj wybrać choćby ze względu na wspaniały widok na morze i wybrzeże Turcji (miasto Bodrum) , który roztacza się z najwyższych tarasów, a także dla wytchnienia od stołecznego upału, w czym znakomicie pomaga otaczający ruiny las.

Ruiny, pochodzące z różnych okresów, są zbudowane piętrowo, tworząc tarasy. Tutaj znajdowały się m.in. ołtarz i świątynie Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej oraz świątynia Apollina (ojca Asklepiosa). Kos to zresztą jeden z głównych starożytnych ośrodków kultu Asklepiosa (w starożytnym Rzymie – Eskulapa). Świątynia Asklepiosa, czyli Asklepiejon właśnie, pełnił równocześnie funkcje szpitala i uzdrowiska. To tutaj przybywali chorzy, aby leczyć ciało i oddawać cześć bogu.

Atrakcje turystyczne Kos: Asklepiejon
Widok z tarasów Asklepiejonu / Jaśnie Państwo

Teren Asklepiejonu jest bardzo rozległy. Wspinanie się po tarasach w pełnym słońcu może być męczące, dlatego warto zabrać ze sobą zapas wody.

Wioska Zia – czy warto?

Wioska Zia, część tzw. Asfendiou, czyli kilku wiosek położonych na zboczu wzgórza Dikeos, to niezwykle popularna atrakcja turystyczna na wyspie Kos. Najwięcej turystów ściąga do wioski pod koniec dnia, aby obserwować zachód słońca (Zia jest położona najwyżej). Widok z tarasu na jezioro Alikes i wybrzeże Turcji jest rzeczywiście piękny, a wioska sama w sobie dosyć urokliwa, jednak całość jest niemal całkowicie skomercjalizowana, nastawiona na sprzedaż pamiątek i obsługę turystów podziwiających zachód słońca.

Atrakcje turystyczne Kos: wioska Zia - panorama
Widok z punktu widokowego w wiosce Zia / Jaśnie Państwo

W środku dnia nie ma problemu ze znalezieniem miejsca w tamtejszych tawernach, które zapełniają się dopiero wieczorem. Warto się jednak zastanowić nad swoim kulinarnym wyborem. Miejscowi gorąco zachęcają do spróbowania lemoniady lub napoju na bazie syropu cynamonowego (kanelada). Przyjemnie jest posiedzieć w zacienionej kawiarni, rozkoszując się widokiem na morze, jednak zawiodły nas nieco miejscowe specjały. O ile nie jest winą kanelady, że nie trafiła w nasz gust, o tyle lemoniada po prostu nas rozczarowała. Po wysłuchaniu tylu rekomendacji nasze oczekiwania były ewidentnie za wysokie.

Słone jezioro Alikes i flamingi

Alikes to płytkie, słone jezioro zlokalizowane między Marmari a Tigaki, dobrze widoczne ze zboczy góry Dikeos. W przewodnikach czytaliśmy, że nad Alikes można spotkać bogatą faunę, w tym nawet żółwie i egzotyczne flamingi. Byliśmy nad Alikes w lipcu i wtedy niemal całe jezioro było wyschnięte. Niemniej jednak warto się wybrać nad Alikes, bo po pierwsze – można mieć więcej szczęścia i jednak zobaczyć tam ślady życia. A po drugie nawet wyschnięte jezioro z grubą warstwą soli na dnie, robi niesamowite wrażenie. Gdyby na chwilę zapomnieć o tym, że temperatura wynosi właśnie 35 stopni, to sam widok przypomina raczej klimaty podbiegunowe.

Alikes - słone jezioro na wyspie Kos
Słone jezioro Alikes – zima w środku lata! / Jaśnie Państwo

Alikes jest jeziorem przybrzeżnym, położonym tuż nad morzem. Można tam dojść pieszo ścieżką od strony Marmari lub Tigaki.

Atrakcje turystyczne na wyspie Kos – cennik

Atrakcje turystyczne na wyspie Kos w wielu przypadkach dostępne są całkowicie za darmo. Jeśli chodzi o opisane wyżej miejsca, wygląda to następująco:

Gotowi do zwiedzania?

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Atrakcje turystyczne na wyspie Kos – co zobaczyć?

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×