Blog o podróżach i życiu

Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Korčula atrakcje
Widok na miasteczko Korčula, największą atrakcję turystyczną na wyspie

Większość turystów, którzy przybywają do wyspy Korčula promem pasażerskim z półwyspu Pelješac, zwiedza zazwyczaj tylko Korčulę, czyli jedno z głównych miast na wyspie. Warto jednak przeprawić się promem samochodowym do miejscowości Dominče i odkryć inne atrakcje turystyczne, które oferuje wyspa Korčula. Co zobaczyć i gdzie? Sprawdźcie!

Nazwa wyspy wywodzi się od greckiego słowa „kerkyra”, bowiem w VI w. p.n.e. osiedlili się tutaj Grecy pochodzący z Korfu, czyli w starożytności Kerkyry. Pierwsze ślady osadnictwa na wyspie prowadzą jednak aż do epoki kamienia, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne w jaskini Vela Spila, położonej wysoko nad miejscowością Vela Luka. Średniowieczne miasto Korčula, otoczone murami, z basztą i bramami, to największa atrakcja turystyczna wyspy, nazywana często „małym Dubrownikiem”. Korčula ma jednak do zaoferowania o wiele więcej!

W tym wpisie przeczytacie o:

  1. Jak się dostać na Korčulę z półwyspu Pelješac?
  2. Samochodem przez wyspę
  3. Korčula – stolica wyspy
  4. Jaskinia Vela Spila
  5. Miasteczko Vela Luka
  6. Inne atrakcje wyspy Korčula

Jak się dostać na Korčulę z półwyspu Pelješac?

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do miasta Korčula z półwyspu Pejlešac jest prom pasażerski, który kursuje z miasteczka Orebić. Podróż trwa ok. 15 minut, a bilety kupuje się bezpośrednio przed wejściem na prom. Rozkład kursowania promów znajduje się w porcie, tuż przy miejscu, z którego odpływa prom. Oprócz tego między Orebić a Korčulą kursują taksówki wodne.

Jeśli jednak chcecie odkryć wnętrze wyspy, musicie skorzystać z promu samochodowego, który kursuje z Orebić do Dominče. Podróż trwa ok. 20 minut (miejscowość Dominče jest oddalona od Korčuli o ok. 4 km). Aby sprawdzić aktualny rozkład kursowania oraz ceny, można skorzystać ze strony Jadrolinija.

Na wyspę można się również dostać promem z innych wysp (np. z wyspy Hvar) oraz kontynentu (np. ze Splitu). Promy z Hvar czy ze Splitu przybijają do portu w miejscowości Vela Luka, która znajduje się na drugiej stronie wyspy.

prom Domince
Prom samochodowy Orebić-Dominče
Korcula port, Chorwacja
Port, do którego przybijają prom pasażerski z miasteczka Orebić

Samochodem przez wyspę

Podróż samochodem przez wyspę to prawdziwa uczta dla oczu – zielone wzgórza, malownicze zatoki, winnice, gaje oliwne, urokliwe miasteczka utwierdzają w przekonaniu, że wycieczka na Korčulę to doskonały wybór. Wyspa Korčula w najszerszym punkcie liczy niecałe 8 km (a w najdłuższym ponad 45 km), więc idealnie nadaje się do zwiedzenia w jeden dzień. Największe miejscowości, czyli Korčula, Blato, Vela Luka, znajdują się w niewielkiej odległości od siebie.

Wyspę przecina trasa 118, która pozwoli Wam przejechać przez całą wyspę.

Korcula wnetrze wyspy
Podróż przez wyspę trasą 118
Korcula samochodem
Droga do Veli Luki
wyspa Korcula
Zielone wnętrze wyspy

Korčula – stolica wyspy

Miasto Korčula zdecydowanie otwiera listę „atrakcje turystyczne na wyspie Korčula”. Latem stolicę wyspy tłumnie odwiedzają turyści, których przyciąga przede wszystkim sława Korčuli jako „małego Dubrownika”. Porównanie wzięło się od występujących w obu miejscach murów obronnych. Oczywiście mury obronne Korčuli są o wiele mniej okazałe niż mury obronne Dubrownika, ale ich widok i tak robi wrażenie. Wzrok przykuwają przede wszystkim bramy – morska i lądowa oraz wielka baszta. Mury otaczają urokliwą starówkę z wąskimi uliczkami, które tworzą oś wschód-zachód, przypominając rybi szkielet. Taki układ ulic chroni mieszkańców starówki przed zimnym wiatrem bora. Największym zabytkiem Starego Miasta jest gotycko-renesansowa katedra św. Marka zlokalizowana na placu św. Marka.

Katedra św. Marka
Korcula Chorwacja, brama miejska lądowa
Brama lądowa
widok na miasto Korcula
Widok na starówkę z wnętrza wyspy
miasto Korcula
Jedna z wielu wąskich uliczek
miasto Korcula atrakcje
Często porośniętych bujną roślinnością

Nie będziemy rozpisywać się o tym, że miasteczko Korčula to miejsce narodzin podróżnika Marco Polo, bo to tylko jedna z teorii dotyczących pochodzenia podróżnika. Niemniej zainteresowani mogą zajrzeć do domniemanego domu, w którym Marco Polo miał przyjść na świat.

Jaskinia Vela Spila

Aby dostać się do jaskini Vela Spila, należy udać się trasą 118 do miasteczka Vela Luka. „Vela Luka” po chorwacku oznacza „wielki port” – to tutaj przybijają promy z wyspy Hvar czy Splitu. Znajdziecie tu promenadę, liczne restauracje i apartamenty na wynajem. Jednak główną atrakcję okolicy stanowi położona na zboczach górującego nad miasteczkiem zbocza Pinski Rat jaskinia Vela Spila.

Vela Spila, a właściwie Vela Špilja (bo „špilja” to „jaskinia”), to jedno z najważniejszych miejsc na archeologicznej mapie Europy. Grota liczy ok. 40 m długości, 40 m szerokości i 17 m wysokości. Badania archeologiczne jaskini są prowadzone od końca lat 40-tych. Na przestrzeni wielu lat odnaleziono tutaj m.in. kości zwierząt i ceramikę, jednak najważniejszym odkryciem są szkielety – najstarsze szkielety w basenie Morza Śródziemnego.

Wejście na teren jaskini jest płatne, ale zakupiony bilet upoważnia Was także do wejścia do Centrum Kultury (Center for Culture). Nie ma tu przewodnika, ale znajdują się tablice (także w języku angielskim). 

Do jaskini można się dostać albo pieszo z centrum miasteczka, albo samochodem. Jeśli wybieracie wjazd samochodem na wzgórze, miejcie na uwadze, że droga jest bardzo wąska, a i zdarza się konieczność wyminięcia się z innym samochodem tuż obok urwiska. Zdecydowanie nie jest to trasa przeznaczona dla osób, które niedawno odebrały prawo jazdy lub czują się niepewnie za kółkiem.

atrakcje turystyczne Korcula
Jaskinia Vela Spila
Vela Spila Chorwacja
Vela Spila na wyspie Korčula
Korcula jaskinia Vela Spila
Jaskinia to bardzo malownicze miejsce
Korcula atrakcje turystyczne
Część wykopaliskowa
droga do Vela Spila
Droga samochodem do jaskini
Vela Spila trasa piesza
Piesza trasa do jaskini Vela Spila
widok na Vela Luka
Widok na Vela Lukę ze wzgórza Pinski Rat

Miasteczko Vela Luka

Po zwiedzeniu jaskini Vela Spila wróciliśmy do miasteczka Vela Luka na szybką przekąskę. Vela Luka to urokliwe miasteczko położone nad zatoką o tej samej nazwie, które znajduje się dokładnie na przeciwległym krańcu wyspy. Podróż z Dominče do Veli Luki trasą nr 118 to nieco ponad 40 km, które pokonuje się w czasie ok. 45 minut. Droga jest bardzo komfortowa i malownicza.

Bez długich zastanowień weszliśmy do pierwszego napotkanego po drodze miejsca i tak oto trafiliśmy do pizzerii Baltoni, co okazało się doskonałym wyborem. Te wielkie liście na zdjęciu poniżej to rukola. Przyznacie, że rukola dostępna w polskich supermarketach wygląda nieco rachitycznie w porównaniu do tego, co zobaczyliśmy na talerzu. Jej smak jest także zdecydowanie bardziej intensywny, a smakuje naprawdę wyśmienicie.

pizzeria Baltoni Vela Luka
Pizza Baltoni
Baltoni Vela Luka
Menu w pizzerii Baltoni (ceny obowiązujące w 2021 roku)

Po szybkim posiłku odwiedziliśmy jeszcze Centrum Kultury, gdzie można zobaczyć część wykopalisk z jaskini Vela Spila. W miasteczku zwraca uwagę także promenada, mozaika oraz plac zabaw dla dzieci, bo – nie ukrywamy – od dłuższego czasu na każdej wyprawie staramy się znaleźć plac zabaw.

Vela Luka
Promenada i marina w Vela Luce
Vela Luka Korcula
Promenada i marina w Vela Luce
Vela Luka Chorwacja
Fragment mozaiki ciągnącej się przez miasteczko

Inne atrakcje wyspy Korčula

W trakcie naszej podróży przez wyspę Korčula odwiedziliśmy kilka miejscowości, m.in. Blato. Blato to – obok Veli Luki i Korčuli – jedno z głównych miasteczek na wyspie. Jeśli chcecie wczuć się w klimat wyspy, odwiedźcie koniecznie mniejsze miejscowości – śródlądową Smokvicę lub nadmorską Lumbardę. Sama podróż – od Veli Luki po Lumbardę – stanowi nie lada atrakcję. Wzdłuż trasy znajduje się wiele malowniczych punktów, zabytkowych kościołów, winiarni.

Korcula Smokvica
Miasteczko Smokvica we wnętrzu wyspy

A Wam jak podoba się Korčula?

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×