Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Większość turystów, którzy przybywają do wyspy Korčula promem pasażerskim z półwyspu Pelješac, zwiedza zazwyczaj tylko Korčulę, czyli główne miasto na wyspie. Warto jednak przeprawić się promem samochodowym do miejscowości Dominče i odkryć inne atrakcje turystyczne, które oferuje wyspa Korčula. Co zobaczyć i gdzie? Sprawdźcie!

Korčula atrakcje
Atrakcje turystyczne wyspy Korčula

W tym wpisie przeczytacie o:

  1. Wyspa Korčula
  2. Korčula promem i samochodem
  3. Główne atrakcje turystyczne wyspy Korčula
  4. Gdzie na plażę? Vela Przina
  5. Wyspa Korčula – podsumowanie

Wyspa Korčula

Korčula to wyspa w południowej Dalmacji. Nazwa wyspy wywodzi się od greckiego słowa „kerkyra”, bowiem w VI w. p.n.e. osiedlili się tutaj Grecy pochodzący z Korfu, czyli starożytnej Kerkyry. Pierwsze ślady osadnictwa na wyspie prowadzą jednak aż do epoki kamienia, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne w jaskini Vela Spila, położonej wysoko nad miejscowością Vela Luka. Największa atrakcja turystyczna to średniowieczne miasto Korčula, otoczone murami, z basztą i bramami, nazywane często „małym Dubrownikiem”. Wyspa ma jednak do zaoferowania o wiele więcej! Szczególnie polecamy takie atrakcje na wyspie Korčula jak portowe miasto Vela Luka, jaskinię Vela Spila oraz niespieszną podróż zielonym interiorem przez winnice, gaje oliwne i małe, senne miasteczka.

Wyspa Korčula promem i samochodem

Jak się dostać na wyspę Korčula? Dostępne są promy z półwyspu Pelješac, wyspy Hvar i Splitu. Doskonałym pomysłem jest zwiedzanie samochodem, co pozwala przemierzyć wyspę wzdłuż i wszerz, od portowego Vela Luka aż po otoczoną winnicami Lumbardę. Jeśli chcecie wczuć się w klimat wyspy, odwiedźcie koniecznie Blato, jedno z głównych miast na wyspie, śródlądową Smokvicę lub nadmorską Lumbardę. Sama podróż samochodem przez Korčulę stanowi nie lada atrakcję. Wzdłuż trasy znajduje się wiele malowniczych punktów, zabytkowych kościołów, winiarni.

Prom pasażerski Orebić-Korčula

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do miasta Korčula z półwyspu Pejlešac jest prom pasażerski, który kursuje z miasteczka Orebić. Podróż trwa ok. 15 minut, a bilety kupuje się bezpośrednio przed wejściem na prom. Rozkład kursowania promów znajduje się w porcie, tuż przy miejscu, z którego odpływa prom. Oprócz tego między Orebićem a Korčulą kursują taksówki wodne.

Prom samochodowy Orebić-Dominče

Jeśli jednak chcecie odkryć wnętrze wyspy, musicie skorzystać z promu samochodowego, który kursuje z Orebića do Dominče. Podróż trwa ok. 20 minut (miejscowość Dominče jest oddalona od miasta Korčula o ok. 4 km). Aby sprawdzić aktualny rozkład kursowania oraz ceny, można skorzystać ze strony Jadrolinija.

Promy do Vela Luka

Na wyspę można się również dostać promem z innych wysp (np. z wyspy Hvar) oraz kontynentu (np. ze Splitu). Promy z wyspy Hvar czy ze Splitu przybijają do portu w mieście Vela Luka, które znajduje się w zachodniej części wyspy.

Samochodem przez wyspę

Podróż samochodem przez wyspę to prawdziwa uczta dla oczu – zielone wzgórza, malownicze zatoki, winnice, gaje oliwne, urokliwe miasteczka utwierdzają w przekonaniu, że wycieczka na Korčulę to doskonały wybór. Wyspa Korčula w najszerszym punkcie liczy niecałe 8 km (a w najdłuższym ponad 45 km), więc idealnie nadaje się do zwiedzenia w jeden dzień. Największe miejscowości, czyli Korčula, Blato, Vela Luka, znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Wyspę przecina trasa 118, która pozwoli Wam przejechać przez całą wyspę.

prom Domince
Prom samochodowy Orebić-Dominče
Korcula port, Chorwacja
Port, do którego przybijają prom pasażerski z miasteczka Orebić
Korcula wnetrze wyspy
Podróż przez wyspę trasą 118
wyspa Korcula
Zielone wnętrze wyspy

Główne atrakcje turystyczne wyspy Korčula

Korčula – stolica wyspy

Miasto Korčula to główna atrakcja turystyczna wyspy Korčula. Latem stolicę wyspy tłumnie odwiedzają turyści, których przyciąga przede wszystkim sława Korčuli jako „małego Dubrownika”. Oczywiście mury obronne Korčuli są o wiele mniej okazałe niż mury obronne Dubrownika, ale ich widok i tak robi wrażenie. Wzrok przykuwają przede wszystkim bramy – morska i lądowa oraz wielka baszta. Mury otaczają urokliwą starówkę z wąskimi uliczkami, które tworzą oś wschód-zachód, przypominając rybi szkielet. Taki układ ulic chroni mieszkańców starówki przed zimnym wiatrem bora. Największym zabytkiem Starego Miasta jest gotycko-renesansowa katedra św. Marka zlokalizowana na placu św. Marka.

Nie będziemy rozpisywać się o tym, że miasteczko Korčula to miejsce narodzin podróżnika Marco Polo, bo to tylko jedna z teorii dotyczących pochodzenia słynnego podróżnika. Niemniej zainteresowani mogą zajrzeć do domu, w którym podobno urodził się Marco Polo.

Katedra św. Marka
Korcula Chorwacja, brama miejska lądowa
Brama lądowa
widok na miasto Korcula
Widok na starówkę z wnętrza wyspy
miasto Korcula
Jedna z wielu wąskich uliczek
miasto Korcula atrakcje
Często porośniętych bujną roślinnością

Miasteczko Vela Luka

Vela Luka (chor. wielki port) to portowe miasto położone nad zatoką o tej samej nazwie, które znajduje się na zachodnim krańcu wyspy. Podróż z Dominče do Veli Luki trasą nr 118 to nieco ponad 40 km, które pokonuje się w czasie ok. 45 minut. Droga jest bardzo komfortowa i malownicza.

Warto tu zajrzeć do Centrum Kultury, gdzie można zobaczyć część wykopalisk z jaskini Vela Spila. Uwagę zwraca przede wszystkim promenada wzdłuż portu, ciekawa mozaika ułożona na chodniku oraz plac zabaw dla dzieci, bo – nie ukrywamy – od dłuższego czasu na każdej wyprawie staramy się znaleźć plac zabaw.

W mieście znajduje się również wiele restauracji i kawiarni. Bez długich zastanowień weszliśmy do pierwszego napotkanego po drodze miejsca i tak oto trafiliśmy do pizzerii Baltoni, co okazało się doskonałym wyborem. Te wielkie liście na zdjęciu poniżej to rukola. Przyznacie, że rukola dostępna w polskich supermarketach wygląda nieco rachitycznie w porównaniu do tego, co zobaczyliśmy na talerzu. Jej smak jest także zdecydowanie bardziej intensywny, a smakuje naprawdę wyśmienicie.

pizzeria Baltoni Vela Luka
Pizza Baltoni
Vela Luka
Promenada i marina w Vela Luce
Vela Luka Korcula
Promenada i marina w Vela Luce
Vela Luka Chorwacja
Fragment mozaiki ciągnącej się przez miasteczko

Jaskinia Vela Spila

Jaskinia Vela Spila jest położona na zboczach górującego nad miastem Vela Luka wzgórza Pinski Rat. Vela Spila, a właściwie Vela Špilja (bo „špilja” to „jaskinia”), to jedno z najważniejszych miejsc na archeologicznej mapie Europy. Grota liczy ok. 40 m długości, 40 m szerokości i 17 m wysokości. Badania archeologiczne jaskini są prowadzone od końca lat 40-tych. Na przestrzeni wielu lat odnaleziono tutaj m.in. kości zwierząt i ceramikę, jednak najważniejszym odkryciem są szkielety – najstarsze szkielety w basenie Morza Śródziemnego.

Wejście na teren jaskini jest płatne, ale zakupiony bilet upoważnia Was także do wejścia do Centrum Kultury położonym w miasteczku. Nie ma tu przewodnika, ale znajdują się tablice (także w języku angielskim). 

Do jaskini można się dostać albo pieszo z centrum, albo samochodem. Jeśli wybieracie wjazd samochodem na wzgórze, miejcie na uwadze, że droga jest bardzo wąska, a i zdarza się konieczność wyminięcia się z innym samochodem tuż obok urwiska. Zdecydowanie nie jest to trasa przeznaczona dla osób, które niedawno odebrały prawo jazdy lub czują się niepewnie za kółkiem.

atrakcje turystyczne Korcula
Jaskinia Vela Spila
Vela Spila Chorwacja
Vela Spila na wyspie Korčula
Korcula atrakcje turystyczne
Część wykopaliskowa
droga do Vela Spila
Droga samochodem do jaskini
Vela Spila trasa piesza
Piesza trasa do jaskini Vela Spila
widok na Vela Luka
Widok na Vela Lukę ze wzgórza Pinski Rat

Gdzie na plażę? Vela Pržina

W trakcie naszych jednodniowych wycieczek po Korčuli, kilka razy korzystaliśmy z plaży Vela Pržina w pobliżu miasteczka Lumbarda. Vela Pržina – co ma niebagatelne znaczenie, jeśli macie małe dzieci – jest plażą piaszczystą (piasek jest dosyć drobny i ciemny). W drugiej połowie września woda jest tu jeszcze bardzo ciepła, ale też liczba plażowiczów jest niemała. Więcej przeczytacie we wpisie Vela Pržina, piaszczysta plaża na wyspie Korčula.

W Informacji Turystycznej w Vela Luka szczególnie polecano nam plażę w miejscowości Pupnatska Luka. Na miejscu okazało się jednak, że aby dostać się na plażę, należy zjechać ze wzgórza. Zaczęliśmy nawet zjazd, ale w pewnej chwili musieliśmy się wycofać. Okazało się, że nasz duży samochód jest za duży, aby skręcać na wąskiej drodze. Wprawdzie nie możemy podzielić się z Wami wrażeniami, ale może przekonają Was do tego rekomendacje miejscowych przewodników.

Wyspa Korčula – podsumowanie

Wyspa Korčula to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę, jeśli spędzacie wakacje na półwyspie Peljesac lub Riwierze Makarskiej. Zabytkowa stolica wyspy, jej zielone wnętrze z winnicami i gajami oliwnymi oraz piękne plaże to tylko kilka powodów, dla których warto przeprawić się tu promem.

Comments divider

2 komentarze dla wpisu: Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula

Dodane komentarze

  1. Podczas mojego krótkiego pobytu na wyspie udało mi się zobaczyć jedynie miasto Korcula, które jest absolutną perełką. Chciałabym jeszcze kiedyś wrócić i zobaczyć inne atrakcje.

    1. Trzymam zatem kciuki, aby udało się zwiedzić całą wyspę. Zdecydowanie jest tego warta.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×