Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

3 punkty widokowe na półwyspie Pelješac

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

panorama Pijavicino
Punkt widokowy w Pijavičino

Półwysep Pelješac to, naszym zdaniem, jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. Pełne uroku plaże, małe miasteczka, wreszcie główna trasa wiodąca przez półwysep – znajdziecie tu wiele miejsc, od których nie da się oderwać wzroku. Dziś chcemy Wam przedstawić trzy punkty widokowe na półwyspie Pelješac, które są warte szczególnej uwagi.

W tym wpisie przeczytacie o punktach widokowych w:

Pijavičino

Pijavičino to mała, licząca ok. 100 mieszkańców wioska, położona wzdłuż trasy 414, ok. 20 km od Orebića. Znajduje się tu punkt widokowy ze wspaniałą panoramą na położony w dole Trstenik i wyspę Mljet. Jeśli zależy Wam na pięknych zdjęciach, najlepiej przyjechać tu po południu, kiedy słońce znajduje się za plecami. Uwaga jednak na silne wiatry. Pewnego dnia, kiedy tu przyjechaliśmy, wiatr wiał tak mocno, że baliśmy się zbliżyć do krawędzi.

Punkt widokowy w Pijavičino to jednocześnie miejsce pamięci. Pijavičino ma bowiem trudną historię. W 1941 roku wieś została doszczętnie zniszczona przez włoskich żołnierzy. Ocalała z pogromu ludność schroniła się w Trsteniku. Ogromu zniszczenia dopełnili żołnierze niemieccy dwa lata później.

Cechą charakterystyczną, dzięki której nie da się przeoczyć punktu, jest strzelisty obelisk upamiętniający ofiary II wojny światowej oraz umiejscowiona tuż obok rzeźba. Obok znajdują się także zdewastowane budynki kompleksu, który został wybudowany w latach 80-tych. Kompleks z każdym rokiem popada w coraz większą ruinę.

obelisk Pijavicino
Obelisk w Pijavičino
rzezba Pijavicino
Rzeźba w Pijavičino
Pijavicino
Punkt widokowy Pijavičino

Pijavičino to także brama do regionu winiarskiego na Pelješcu – Pijavičino sąsiaduje z wioską Potomje, gdzie wzgórze Dingač porastają krzaki słynnego plavac mali.

Orebić

Niedaleko centrum Orebića, na wysokości ok. 150 m n.p.m., znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego można obserwować panoramę Korčuli. Ten punkt znajduje się tuż obok klasztoru franciszkańskiego i cmentarza kapitańskiego. Można tu dojść pieszo, albo dojechać samochodem. Na miejscu jest parking, więc nie trzeba się martwić o miejsce postojowe dla samochodu.

widok na Orebic
Widok na Orebić
widok na Korcule
Widok na wyspę Korcula (i miasto Korcula)

Z tego miejsca możecie wjechać jeszcze wyżej – z tarasu w konobie Hrid znajdziecie równie spektakularny widok na wyspę Korčula i położone w dole miasteczko Orebić.

Orebić panorama
Widok na Orebić z tarasu konoby Hrid
Hrid
Widok na Korculę z tarasu konoby Hrid

Prapratno

W miejscowości Prapratno na wysokości restauracji Bella Vista rozciąga się fantastyczny widok na położony w dole kemping, plażę oraz wyspę Mljet. Warto napić się kawy w restauracji, bo najlepszy widok to właśnie widok z restauracyjnego tarasu. Niestety, parking przy Bella Vista jest niewielki.

Z Prapratno odpływają promy na Mjlet, więc przy odrobinie szczęścia zauważycie prom wpływający do portu. O samej plaży Prapratno możecie przeczytać we wpisie Plaże na półwyspie Pejlešac.

Prapratno
Prapratno z tarasu restauracji Bella Vista
Plaża Prapratno punkt widokowy na półwyspie Peljesac
Widok na plażę Prapratno i wyspę Mljet

Na półwyspie Pejlešac znajduje się wiele wspaniałych punktów widokowych. Czasem po prostu wystarczy zatrzymać samochód w trasie, aby cieszyć oczy połączeniem wzgórz Pelješca, Adriatyku i okolicznych wysp. Pamiętajcie jednak, aby zaparkować samochód w miejscu, które nie strwarza zagrożenia w ruchu drogowym!). Pijavičino, Orebić to nasz subiektywny wybór. Dajcie koniecznie znać, jakie są Wasze ulubione punkty widokowe na półwyspie Pelješac.

Jadąc do swojego wakacyjnego celu, nie przegapcie punktu widokowego w pobliżu Skradin, o którym możecie przeczytać we wpisie Gdzie się zatrzymać w trakcie podróży po Chorwacji? Odmorište Krka

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: 3 punkty widokowe na półwyspie Pelješac

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×