Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

3 pomysły na jednodniowe wycieczki z półwyspu Pelješac

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Półwysep Pelješac to jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. Może jednak plażujecie od kilku dni, poznaliście najbliższą okolicę i macie ochotę kolejny raz ruszyć w drogę? Zastanawiacie się, co warto zobaczyć w promieniu ok. 100 km? Przedstawiamy 3 pomysły na jednodniowe wycieczki z półwyspu Pelješac.

Peljesac
Półwysep Pelješac

W tym wpisie przeczytacie o:

Półwysep Pelješac coraz bardziej popularny

Nie da się ukryć, że z każdym rokiem półwysep Pelješac odwiedza coraz więcej osób. Według danych systemu eVisitor, w 2023 roku Chorwację odwiedziło ponad milion Polaków, prawie 3% więcej niż w 2022 roku. Zaś położony na półwyspie Pelješac Orebić stał się jedną z pięciu najczęściej odwiedzanych przez Polaków miejscowości (obok Makarskiej, Omišu, Zadaru i Baškiej Vody). Oddany do użytku pod koniec lipca 2022 roku most Pejleški, który połączył półwysep ze stałym lądem, zmienił rzeczywistość Chorwatów.

Miejscowi z jednej strony są zadowoleni, bo droga do szpitala lub centrów handlowych uległa znacznemu skróceniu. Z drugiej strony niektórzy obawiają się, że ich miejsce na ziemi zostanie zadeptane przez turystów. Czy słusznie? Jeszcze niedawno dotarcie na półwysep Pelješac wymagało nieco zachodu. Kto jeździł na Pejlešac przed 2022 rokiem, ten wie, ile czasu zabierała odprawa na bośniackiej granicy lub oczekiwanie w kolejce na prom z Ploče do Trpanja. Pelješac z dnia na dzień stał się bardziej dostępny.

most Peljeski
Most Peljeski

Pomysły na wycieczki z półwyspu Pelješac

Most Pelješki ułatwia także podróżowanie turystom, którzy wybrali Pejlešac jako cel swojej podróży. Dzięki temu udogodnieniu wycieczki w głąb Chorwacji lub do Bośni i Hercegowiny stały się bardziej dostępne. To właśnie Mostar, stolica Hercegowiny, jest naszą pierwszą propozycją na jednodniową wycieczkę z półwyspu Pelješac. 

Mostar – wycieczka do Bośni i Hercegowiny

Mostar to największe miasto Hercegowiny, malowniczo usytuowane po obu brzegach Neretwy (która swoje ujście ma na terenie Chorwacji). Dlaczego warto odwiedzić Mostar? Mostar to miasto wieloetniczne i wielowyznaniowe. Tutaj poczujecie powiew Orientu, dzięki licznym meczetom, minaretom i śpiewom muezzinów. To także miasto, które było areną ciężkich, bratobójczych walk, których ślady są nadal namacalne. To nieprzerwanie tygiel kulturowy, miejsce, które – jak przed wojną – zamieszkują katoliccy Chorwaci, Boszniacy (bośniaccy muzułmanie) i prawosławni Serbowie.

O każdej porze traficie tu na tłumy turystów ze wszystkich stron świata, zwłaszcza w okolicach Starego Mostu, który stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Napijecie się tutaj pysznej kawy z jazzvy i zjecie soczyste ćevapi. Możecie także zaopatrzyć się w rękodzieło (polecamy zwłaszcza zestawy do parzenia i podawania kawy po bośniacku).

Co trzeba zobaczyć w Mostarze?

Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujecie się na podróż do Mostaru?

Obecnie droga z półwyspu Pelješac do Mostaru wynosi ok. 80 km i trwa niecałe 1,5 godziny. Jeśli ruszacie w drogę z Orebicia, długość trasy wyniesie ponad 100 km, a podróż może potrwać nawet 2 godziny.

Pamiętajcie, że Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej. Co się z tym wiąże – musicie mieć przy sobie dowody osobiste lub paszporty. Czeka Was bowiem odprawa na przejściu granicznym, jako że państwo nie należy także, z oczywistych względów, do strefy Schengen. Dużo praktycznych informacji dotyczących podróży do Bośni i Hercegowiny znajdziecie we wpisie Podróż po Bośni i Hercegowinie – jak się przygotować?

Obszerną relację z naszej wycieczki do Mostaru znajdziecie we wpisie Mostar – najpiękniejsze miasto Hercegowiny? A jeśli szukacie innych propozycji, sprawdźcie koniecznie wpis Bośnia i Hercegowina w jeden dzień. Po drodze do Mostaru będziecie także przejeżdżać obok miejscowości Počitejl, która słynie z osmańskiego układu urbanistycznego.

Neretwa Mostar
Stary most nad Neretwą
most w Mostarze
Stary most w Mostarze
Mostar brzeg Neretwy
Widok na lewy brzeg Neretwy
lewy brzeg Mostar
Nad Neretwą
meczety Mostar
Meczet Karađoz Beg
zakupy w Mostarze
Stragany z rękodziełem
Mostar zakupy
Zestawy do parzenia i podawania kawy po bośniacku
Fortica droga
Wjazd na Forticę
Fortica
Fortica
Fortica Mostar
Widok z Forticy na Mostarsko Polje
skywalk Mostar
Taras (skywalk)
Fortica skywalk
Widok na Mostar z tarasu

Dubrownik – największa atrakcja południowej Dalmacji

Drugim pomysłem na jednodniową wycieczkę z półwyspu Pelješac jest podróż do Dubrownika. Dubrownik jest często nazywany „perłą Adriatyku” czy najpiękniejszym chorwackim miastem. I, naszym zdaniem, nie ma w tym przesady. Jeśli tylko macie taką możliwość, jedźcie do Dubrownika. Podróż do Dubrownika nie jest wymagająca. Nie jest konieczne przekraczanie granicy w Neum, ponieważ droga z półwyspu Pejlešac do Dubrownika zaczyna się za przejściem granicznym. Czeka Was za to obfitująca w zapierające dech w piersiach widoki w czasie jazdy Magistralą Adriatycką.

Dubrownik nieprzypadkowo widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To spektakularne połączenie monumentalnej architektury (w tym obronnej) i imponującej natury. Okazałe zabytki różnych stylów, pełne uroku wąskie uliczki, charakterystyczne czerwone dachy – to wszystko sprawi, że nie pomylicie Dubrownika z żadnym innym miastem. Znajdziecie tu także, niestety, ślady toczącej się na Bałkanach wojny. W czasie oblężenia, które zapoczątkowała Jugosłowiańska Armia Ludowa śmierć poniosło 3 tys. osób, a dubrownicka starówka została zniszczona w 70%. Pomimo tego Dubrownik pozostał niezdobyty.

Co trzeba zobaczyć w Dubrowniku?

Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujecie się na podróż do Dubrownika?

Dubrownik jest miastem wypełnionym po brzegi turystami. Podróżnicy docierają tu samochodami, samolotami oraz wielkimi statkami wycieczkowymi. O każdej porze dnia Stradun przemierzają tłumy, jednak apogeum przypada na późne popołudnie i wieczór, kiedy temperatura jest nieco niższa. W Dubrowniku, w środku sezonu, z nieba leje się żar. Miejcie to na uwadze, jeśli macie w planach zwiedzanie murów obronnych.

Dubrownik jest także jednym z najdroższych (jeśli nie najdroższym) miastem w Chorwacji. Wszystkie ceny są odczuwalnie wyższe niż w innych chorwackich miastach. Począwszy od jedzenia w restauracjach przez główne atrakcje turystyczne (zwiedzanie murów obronnych czy wjazd na wzgórze Srđ) po parking.

Dubrownik, przy całym swoim pięknie i wyjątkowości, jest jednak bardzo skomercjonalizowanym miejscem, nastawionym na maksymalizację przychodów z turystyki. O ile przy pierwszym czy drugim pobycie w ogóle nie zwraca się na ten aspekt uwagi, o tyle przy kolejnych odwiedzinach zaczyna to być odczuwalne. Nasza najpiękniejsza podróż do Dubrownika to ta z 2020 roku, kiedy z powodu ograniczeń pandemicznych na całym świecie turystów było tu jak na lekarstwo (do portów nie przybijały ogromne statki wycieczkowe).

Obecnie droga z półwyspu Pelješac do Dubrownika to ok. 70 km, które przejedziecie w nieco godzinę. Jeśli ruszacie w drogę z Orebicia, długość trasy wyniesie ponad 100 km, a podróż może potrwać nawet 2 godziny.

Obszerną relację z naszej wycieczki do Dubrownika znajdziecie we wpisie Dubrownik – podróż samochodem, atrakcje i praktyczne wskazówki.

Dubrownik
Droga do bramy Pila
Dubrovnik
W drodze do bramy Pila
Dubrownik fontanna Onufrego
Studnia św. Onufrego
Dubrownik kościół św. Błażeja
Kościół św. Błażeja
Dubrownik starówka
Dubrownik w czasie pandemii
Dubrownik ulice
Szczyt sezonu w 2020 roku w Dubrowniku
Dubrownik stare miasto
Dubrownik w sierpniu 2020 roku
Dubrownik uliczki
Uliczki w okolicach Stradun
Dubrownik kościoły
Stradun w czasach pandemii
Dubrownik ulice
Zwykłe życie w Dubrowniku
Dubrownik koty
W poszukiwaniu kawałka cienia
ulice starego miasta Dubrownik
Ulice starego miasta w Dubrowniku
Dubrownik stary port łódki
Stary port w Dubrowniku
Stary port w Dubrowniku
Widok ze starego portu
Stary port Dubrownik
Stary port w Dubrowniku wieczorem
Dubrownik stary port
Okolice starego portu w Dubrowniku
pomysly na wycieczki z polwyspu Peljesac
Dubrownik
Dubrownik
Kadry z Dubrownika
wycieczkowce Dubrownik
Statek wycieczkowy wypływający z Dubrownika

Wyspa Korčula

Korčula to nasza ostatnia propozycja, jeśli chodzi o pomysły na wycieczki z półwyspu Pelješac. Mowa tu o całej wyspie, nie tylko o stolicy noszącej tę samą nazwę. Korčula to wyspa położona bezpośrednio przy półwyspie Pelješac. Możecie się tu dostać promem pasażerskim z Orebić, który przybija do Starego Miasta lub taksówką wodną. Polecamy Wam jednak, aby na Korčulę wybrać się samochodem. W takim wypadku należy wybrać prom samochodowy, który z portu w Orebić płynie do miasta Dominče.

Co warto zobaczyć na wyspie Korčula?

Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujecie się na podróż na Korčulę?

Podróż morska do Dominče trwa ok. 20 minut. Aktualny rozkład oraz ceny znajdziecie na stronie Jadrolinija. Jeśli w trakcie wycieczki macie ochotę zatrzymać się na kąpiel w morzu, do wyboru macie wiele urokliwych plaż, w tym nawet kilka piaszczystych. Miejscowa kuchnia nie różni się od tej, którą znacie już z półwyspu Pelješac. Korčula, podobnie jak Pelješac, jest znana z uprawy winorośli, głównie białych winogron odmiany grk. Odmiana grk jest uprawiana głównie w okolicy Lumbardy, zatem jeśli na plażowanie wybierzecie miejscowość Vela Pržina, koniecznie odwiedźcie jedną z okolicznych winiarni.

Obszerną relację z podróży na Korčulę znajdziecie we wpisie Atrakcje turystyczne na wyspie Korčula.

Korcula Chorwacja
Miasto Korcula
Korcula Chorwacja, brama miejska lądowa
Brama lądowa w mieście Korcula
Korcula miasto
Pełne uroku uliczki Korculi
miasto Korcula atrakcje
Miasto Korcula
Korcula
Podróż przez wnętrze Korculi
Vela Luka Korcula
Port w Vela Luka
Vela Luka Korcula
Vela Luka, dzwonnica przy kościele św. Józefa
panorama Vela Spila
Widok na miasteczko Vela Luka ze wzgórza Pinski Rat
Chorwacja Vela Spila
Jaskinia Vela Spila
Vela Spila Chorwacja
Korcula, jaskinia Vela Spila

3 pomysły na wycieczki z półwyspu Pelješac – podsumowanie

Półwysep Pelješac to wyjątkowe miejsce. Można tu spędzić tygodnie i cały czas mieć poczucie, że jest jeszcze tyle do zobaczenia. Zwłaszcza, że most Pelješki otworzył tak wiele nowych możliwości. Zachęcamy Was do tego, aby skorzystać z tej szansy i we własnym tempie eksplorować Chorwację.

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: 3 pomysły na jednodniowe wycieczki z półwyspu Pelješac

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×