Zagrzeb jest stolicą Chorwacji i stolicą żupanii zagrzebskiej. To miasto, które łączy bogatą przeszłość z dynamiczną współczesnością. Znajdziecie tu wiele atrakcji turystycznych, które stanowią must-see w trakcie zwiedzania Zagrzebia. Stolica Chorwacji ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Zapraszamy Was dziś do wpisu, z którego poznacie ciekawostki o Zagrzebiu.
Zagrzeb to fascynujące miasto o bogatej historii, która przyciąga rzesze turystów. Z jednej strony to brama na Bałkany i nad wybrzeże Adriatyku, z drugiej miasto o spuściźnie monarchii austro-węgierskiej, w końcu historyczna stolica Chorwacji. Zagrzeb, który liczy ok. 800 tys. mieszkańców, w porównaniu do innych europejskich stolic jest raczej kameralny. Zaskakuje jednak swoją różnorodnością i niepowtarzalnym urokiem. Gotowi na kolejną, chorwacką przygodę?
W tym wpisie dowiecie się o:
- 10 ciekawostek o Zagrzebiu
- Skąd pochodzi nazwa miasta Zagrzeb?
- Zagrzeb nie zawsze był stolicą Chorwacji
- W Zagrzebiu występują trzęsienia ziemi
- W Zagrzebiu jest najkrótsza kolej liniowa na świecie
- Jeden z zagrzebskich budynków został wzniesiony w Budapeszcie
- Najpopularniejsze miejsca spotkań zagrzebian
- Ulica Krvavi Most
- W Zagrzebiu znajduje się ulica Warszawska
- Ulica uciech w dawnym Zagrzebiu
- Lokalne specjały Zagrzebia
- Ciekawostki o Zagrzebiu – podsumowanie
10 ciekawostek o Zagrzebiu
1: Skąd pochodzi nazwa miasta Zagrzeb?
Pochodzenie nazwy miasta jest wiązane z legendą dotyczącą źródła Manduševac, które znajduje się na placu Bana Josipa Jelaćića, w centrum współczesnego Zagrzebia. Według popularnej legendy, dowódca wojska, zmęczonego długim marszem bez kropli wody, wbił miecz w suchą, popękaną ziemię. Z tego właśnie miejsca miało wytrysnąć źródło. Wtedy dowódca zwrócił się do dziewczyny, Mandy, słowami: „Mando, dušo, zagrabi”. Co oznacza: „Mando, kochana, chwyć to”. Legenda tłumaczy zatem i pochodzenie nazwy źródła, i miasta, które wokół niego powstało.
Istnieje również wiele naukowych hipotez. Jedna z nich mówi, że nazwa miasta wywodzi się od czasownika „zagrepsti”, czyli „kopać”. Inna odwołuje się do starej chorwackiej nazwy wybrzeża, czyli „berg”. Tę hipotezę ma wspierać występująca współcześnie w niektórych rejonach Chorwacji forma „Zaberg” zamiast „Zagreb”. Wielu historyków uważa natomiast, że nazwa pochodzi od frazy „zagrebb”, co oznacza „za wzgórzem” lub „za twierdzą”.
Pierwsza pisana wzmianka o nazwie „Zagrzeb” pochodzi z wykazu posiadłości biskupich, datowanych na 1201 rok.
2: Zagrzeb nie zawsze był stolicą Chorwacji
Pierwsza wzmianka o Zagrzebiu jako stolicy Chorwacji pochodzi z 1557 roku. Natomiast przez około 20 lat miastem stołecznym Chorwacji był Varaždin. W 1776 roku, po tragicznym w skutkach pożarze, który strawił miasto, siedziba rządu została przeniesiona do Zagrzebia.
3: W Zagrzebiu występują trzęsienia ziemi
Zagrzeb znajduje się na terenie aktywnym sejsmologicznie. Ostatnie silne trzęsienia ziemi nawiedziły Zagrzeb w marcu i grudniu 2020 roku. W wyniku tego pierwszego, uszkodzeniu uległa m.in. katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Epicentrum marcowego trzęsienie ziemi znajdowało się 7 km od Zagrzebia. Z kolei epicentrum grudniowego trzęsienia ziemi, znajdowało się ok. 44 km od Zagrzebia. Są to najsilniejsze trzęsienia ziemi od 1880 roku.
4: W Zagrzebiu jest najkrótsza kolej liniowa na świecie
Na ulicy Tomićeva, która odchodzi od ulicy Ilica, słynnej z licznych sklepów, znajduje się funikular, czyli kolejka linowa. Zagrzebski funikular to najkrótsza kolejna liniowa na świecie. Podróż kolejką trwa 64 sekundy. Jest to szybki sposób na dostanie się do historycznej dzielnicy Gradec. A dokładnie do stóp wieży Lotrščak, która jest doskonałym punktem widokowym.
5: Jeden z zagrzebskich budynków został wzniesiony w Budapeszcie
Zagrzebski Pawilon Sztuki (chor. Umijetnički paviljon) powstał w 1896 roku w Budapeszcie w związku z ówczesną Wystawą Milenijną. Po zakończeniu wystawy budynek, a właściwie jego żelazny szkielet, został przeniesiony do Zagrzebia. Budynek Pawilonu Sztuki można podziwiać na placu króla Tomisława, naprzeciwko dworca kolejowego.
6: Najpopularniejsze miejsca spotkań zagrzebian
Do najpopularniejszych miejsc spotkań zagrzebian należy plac Bana Josipa Jelaćića oraz plac targowy Dolac. Plac bana Josipa Jelaćića to centrum współczesnego Zagrzebia. Zagrzebianie mają w zwyczaju umawiać się przy pomniku bana lub przy fontannie Manduševac, aby ruszyć dalej w miasto lub napić się kawy w jednej z licznych okolicznych kawiarni. Z kolei plac targowy Dolac to miejsce, w którym miejscowi i turyści zaopatrują się w świeże owoce i warzywa, przetwory, mięso i ryby, a także miody, tradycyjne nalewki i kwiaty. Dolac działa już niemal 100 lat (od 1926 roku), a jego czerwone parasole stanowią jeden z symboli Zagrzebia.
7: Ulica Krvavi Most
Współczesny Zagrzeb powstał z połączenia dwóch historycznych osad: Gradec (o charakterze świeckim) i Kaptol (o charakterze duchownym). Niegdyś obie osady rywalizowały ze sobą, a ślady dawnych sporów można odnaleźć m.in. w nazwie ulicy Krvavi Most. W przeszłości, w miejscu ulicy Krvavi Most, znajdował się potok, a dzielnice Gradec i Kaptol łączył ze sobą most. Głównym przedmiotem waśni między Gradcem a Kaptolem były młyny wodne nad potokiem Medveščak.
8: W Zagrzebiu znajduje się ulica Warszawska
Spacerując ulicami Zagrzebia, w części Doljni Grad, niedaleko placu Bana Josipa Jelaćića, możecie trafić na ulicę Varšavską. Żeby nie było żadnych wątpliwości, dopisek na tabliczce informuje, że nazwa ulicy pochodzi do nazwy stolicy Polski. Varšavska to jedna z ulic odchodzących od ulicy Ilica, zatem traficie tu bez problemu. Zwłaszcza, że ulica Warszawska znajduje się połowie drogi między Muzeum Iluzji a Muzeum Archeologicznym.
9: Ulica uciech w dawnym Zagrzebiu
Ulica Ivana Tkalćića to jedna z najpopularniejszych ulic w Zagrzebiu. Znajduje się tu prawdziwe kulinarne zagłębie stolicy. Praktycznie jeden na drugim, znajdują się tu restauracje lub cocktail bary. Skosztujecie tu nie tylko lokalnej chorwackiej kuchni, ale także kuchni greckiej, libańskiej czy indyjskiej.
Co ciekawe, do czasów II wojny światowej, ulica Tkalčićeva była znana ze zgoła innych atrakcji. Była to bowiem dzielnica czerwonych latarni, czyli skupisko domów publicznych. W dawnych czasach domy publiczne działały legalnie (o ile ich właściciel zarejestrował „działalność” w ratuszu). Ulica Tkalčićeva swojego czasu była nawet traktowana jako atrakcja turystyczna Zagrzebia. Pamiątką po tej przeszłości jest Pomnik Prostytutek.
10: Lokalny specjał Zagrzebia to štrukli i lukrowane ciastka
Štrukli to typowe zagrzebskie danie, tradycyjna potrawa regionu Zagorje. Bazą dania jest ciasto z dodatkiem białego sera, podawane na rozmaite sposoby – w wersji gotowanej lub zapiekanej w piecu. Można je spożywać na słodko lub słono, dlatego sprawdza się i jako danie główne, i jako deser.
Z kolei lukrowane ciastka w kształcie serca to słodycze, które można kupić i spróbować m.in. na targu Dolac.
Ciekawostki o Zagrzebiu – podsumowanie
Mamy nadzieję, że tym wpisem udało nam się przekonać Was do odwiedzenia Zagrzebia. Naszym zdaniem stolica Chorwacji to idealne miejsce na przystanek w trasie do Dalmacji. Jeśli zainteresował Was Zagrzeb, polecamy więcej wpisów, z których dowiecie się więcej na temat atrakcji turystycznych, noclegów i tradycyjnej zagrzebskiej kuchni.
Sprawdźcie koniecznie:
Na razie brak komentarzy dla wpisu: 10 ciekawostek o Zagrzebiu
Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję