Lepinje to płaski, pszenny chleb, który w Chorwacji najczęściej serwowany jest jako dodatek do ćevapćici i pljeskavicy. Pieczywo lepinje jest popularne na całych Bałkanach, choć w różnych krajach funkcjonuje pod różnymi nazwami, np. w Bośni i Hercegowinie lepinje znane jest jako somuni. Dziś przedstawiamy Wam oryginalny przepis na lepinje z chorwackiej książki kucharskiej.
Nasza pasja to chorwackiej kuchni wzmaga na sile. W zasadzie nie chodzi tylko o samą kuchnię, ale o Chorwację samą w sobie. Po każdym powrocie coraz bardziej tęsknimy do bezchmurnego nieba, szmaragdowego lub lazurowego morza, no i do chorwackich przysmaków oczywiście.
Przygotowane w domu chorwackie potrawy to coś, co pozwala nieco ukoić tęsknotę za naszym ukochanym miejscem na ziemi. Chorwacka kuchnia najbardziej kojarzy nam się z jej śródziemnomorską odmianą, opartą na rybach, owocach morza, warzywach i oliwie, charakterystyczną dla wybrzeża. Ale Chorwacja to przecież nie tylko pieczona ryba, nadziewane kalmary czy sałatka z ośmiornicy. Chcemy poznać chorwacką kuchnię w całym jej bogactwie. Dlatego kupiliśmy wydaną w zeszłym roku przez Andreę Pisac książkę kucharską „Croatian classics. 100 savoury dishes to delight your family and friends”.
Jeśli chcecie razem z nami odkrywać chorwackie przysmaki, zapraszamy Was do wspólnej kulinarnej podróży. Na pierwszy ogień wybraliśmy właśnie lepinje (nazwane przez autorkę „Croatian flatbread”), które doskonale będą się komponować z przygotowywanym już przez nas wielokrotnie čevapi (kliknijcie po przepis).
Przepis na lepinje jest prosty, a lista składników krótka (w zasadzie wszystkie znajdują się w domowych spiżarniach). Największe wyzwanie stanowi cierpliwość, którą trzeba się wykazać. Jak w każdym przepisie, w którym wykorzystywane są drożdże, ciasto trzeba kilka razy odstawić do wyrośnięcia. Kiedyś lepinje piekło się w opalanych drewnem piecach, ale równie dobrze sprawdzi się domowy piekarnik rozgrzany do temperatury 250 stopni.
Składniki do przygotowania lepinje:
- 500 g mąki pszennej
- 375 ml wody
- 7 g suchych drożdży
- 4 łyżki oleju
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
Przygotowanie lepinje:
- Weź małą miseczkę i wlej do niej połowę wody. Dodaj drożdże, cukier i 1 łyżkę mąki. Wymieszaj dokładnie i odstaw na około 20 minut. W tym czasie drożdże powinny zacząć pracować – mikstura powinna podwoić swoją objętość.
- Przesiej mąkę, dodaj sól (wymieszaj delikatnie), a następnie wyrośnięte drożdże. Dolej pozostałą część wody i 2 łyżki oleju. Zacznij wyrabiać ciasto. Najpierw mieszając drewnianą łyżką, a następnie ręcznie (albo mikserem z końcówkami do wyrabiania ciasta drożdżowego) przez około 10 minut.
- Wyrobione ciasto przykryj ręcznikiem lub folią spożywczą i zostaw w ciepłym miejscu na około 1 godzinę. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.
- Po tym czasie usuń z ciasta pęcherzyki powietrza, wkładając w nie palce. Dodaj pozostałą ilość oleju i zacznij ugniatać ciasto w misce przez około 10 minut.
- Wyciągnij ciasto na blat (dobrze podsypany mąką). Uformuj ciasto w wałek, a następnie podziel na 4 równe części, a finalnie uformuj z nich kule.
- Oprósz podzielone ciasto mąką, a następnie odstaw na około 20 minut.
- Połóż kule na tacy do pieczenia, tak, aby się ze sobą nie stykały. Rozpłaszcz je na cienkie placki i odstaw na kolejne 10 minut.
- Nagrzej piekarnik do 250 stopni, bez termoobiegu.
- Wstaw tacę/blachę do pieczenia z lepinjami do piekarnika i piecz przez około 10 minut w temperaturze 250 stopni bez termoobiegu.
I gotowe!
Dodatkowe porady przydatne w trakcie przygotowywania lepinje:
- Drożdże najlepiej pracują w tzw. letniej temperaturze. Nie należy ich rozpuszczać ani w lodowatej, ani gorącej wodzie (lub mleku).
- Ciasto na lepinje jest wilgotne i klei się do miski i do rąk – takie właśnie powinno być, aby urosnąć – nie dosypujcie więc dodatkowej porcji mąki (oprócz podsypania blatu).
- Idealnym miejscem do wyrastania ciasta jest wyłączony piekarnik. Warto lekko zmoczyć ręcznik czy ściereczkę – dzięki temu wierzch ciasta nie wyschnie.
Lepinje pasują idealnie do tradycyjnych mięsnych potraw, takich jak ćevapičići czy pljeskavica, ale jeśli nie zjecie wszystkich placków do dania głównego, z powodzeniem możecie je wykorzystać jako podstawę kanapki. Takie domowe wypieki, w których znamy dokładnie skład, są idealne dla dzieci – nasz maluch zawsze wyciąga rączki po domowy „lepek”.
Do następnego wpisu!
Beata
Ooo właśnie opuszczamy Chorwację i już wiem, że zatęsknię za tym chlebkiem 😉 wypróbuję przepis! <3
Jaśnie Pani
Udało się wypróbować przepis? 🙂
Bartek
No upiekłem według przepisu. Wszystko super, tylko podczas pieczenia góra się robi ładnie, a dół nienajlepiej. Chyba muszę najpierw piec na dnie piekarnika, a na ostatnie minuty dopiero przełożyć na górną półkę, żeby się skórka zapiekła.
Jaśnie Pani
W trakcie pieczenia wiele zależy od piekarnika… Ostatnio mamy trochę problemów z naszym piekarnikiem, który zaczął mocniej grzać w głębi. Ale mamy nadzieję, że chlebek smakował 🙂
Sylwia
Trzeba uważać, żeby pamiętać o soli. Trzymając się krok po kroku przepisu, po prostu się jej nie doda. Gdzieś umknela informacja🙂
Jaśnie Pani
Ha, rzeczywiście. Dziękujemy, już poprawione 🙂
Sylwia
Przepis na pewno zagości u mnie na dłużej. Ciasto faktycznie lepi się w trakcie robienia, ale warto się pobawić. Wychodzi super pieczywko👌
Jaśnie Pani
Dziękujemy, bardzo nas to cieszy 🙂