Blog osobisty - podróże, kuchnia, styl życia

Kawiarnia Croccantino, czyli gdzie warto zjeść w Orebić

Zaktualizowane dnia przez Jaśnie Pani

Typowe chorwackie ciasto
Tort chorwacki w kawiarni Croccantino

Kawiarnia Croccantino to jeden z najjaśniejszych punktów na kulinarnej mapie Orebić. Jest to w zasadzie jedyna kawiarnia z prawdziwego zdarzenia na półwyspie Pelješac, w której serwowane są pyszne desery i kawy.

Kawiarnie na półwyspie Pelješac

Chorwacja nie jest „deserowym” krajem. O ile w Austrii czy na Węgrzech wizyta w kawiarni równa się kawa i pyszne ciasto, o tyle w Chorwacji (poza dużymi miastami) w zasadzie trudno w ogóle trafić do kawiarni. Kawę można oczywiście wypić w dowolnym chorwackim barze, których jest wiele, jeśli jednak chodzi o „prawdziwą” kawiarnię, to na półwyspie Pelješac chyba jedynym wyborem jest orebicka Croccantino.

Chorwacja w ogóle mało kojarzy nam się ze słodkościami – sklepowych słodyczy nie kupujemy, a w piekarniach, których jest bez liku, w sprzedaży są głównie francuskie ciastka z owocami lub serem, ewentualnie pączki (bardziej w typie amerykańskim). Tym bardziej odnalezienie kawiarni z prawdziwego zdarzenia, sprawiło nam ogromną przyjemność – w końcu mogliśmy spróbować oryginalnych chorwackich deserów.

Kawiarnia Croccantino w Orebić

Chociaż wybór kawiarni na półwyspie Pelješac jest znikomy, to Croccantino jest wyborem naprawdę doskonałym. Kawiarnia  usytuowana jest niedaleko portu w Orebić, na promenadzie. Gościliśmy tu kilka razy, ale jeszcze częściej obchodziliśmy się smakiem, ponieważ rezygnowaliśmy ze stania w bardzo długiej kolejce do zajęcia stolika. Cóż, dobra sława i bliskość portu robią swoje…

Kawiarnia Croccantino w Orebić na półwyspie Peljesac
Kawiarnia Croccantino w Orebić

Za każdym razem wybieraliśmy inny deser. Miłe panie kelnerki jako lokalne, chorwackie desery zarekomendowały nam m.in. tort pomarańczowo-orzechowy, który okazał się naprawdę świetnym wyborem.

Chorwacki tort pomarańczowo-orzechowy
Chorwacki tort pomarańczowo-orzechowy

Jednak największym odkryciem okazał się kremowy tort na biszkoptowym spodzie, zawierający bezę, nugat i orzechy. Nawet „zwykłe” ciasteczka z orzechów okazują się tu strzałem w dziesiątkę.

Chorwacki tort
Chorwacki tort z bezą i nugatem w Croccantino

Do deserów serwowana jest fantastyczna kawa. Oprócz klasycznej małej czarnej, najpopularniejszej w okolicznych barach, w Croccantino dostępne są rozmaite napoje kawowe. Najmilszym zaskoczeniem okazała się kawa frappe, która smakowała niemal identycznie jak w greckiej tawernie, co jest nie lada sztuką. Pierwszy raz udało nam się wypić prawdziwą grecką frappe poza Grecją!

Gdzie zjeść w Orebić? Kawiarnia Croccantino
Frappe, tort i tartaletka

Mnóstwo osób przychodzi do Croccantino po prostu na lody, które są tu podobno doskonałe. My akurat lodów nie próbowaliśmy, ale sądząc po tłumach, ta opinia musi być przynajmniej częściowo zgodna ze stanem faktycznym.

Wszystkie desery są domowe, przygotowywane na miejscu. Obsługa w lokalu jest wprost fantastyczna. Panie kelnerki doskonale wiedzą, co sprzedają, potrafią doradzić, a przy tym są niesamowicie miłe, cierpliwe i mają poczucie humoru. W wolnej chwili można z nimi podyskutować na wszelkie, nie tylko kulinarne, tematy.

Jeśli macie ochotę na stawiającą na nogi kawę i pyszny, lokalny deser po sutym obiedzie – na przykład w leżącej nieopodal restauracji Mimbelli – to nie wahajcie się. Kawiarnia Croccantino jest warta spróbowania!

O kawiarni Croccantino możecie także usłyszeć na kanale Roberta Makłowicza, w jednym z ubiegłorocznych odcinków poświęconych Chorwacji: „Wokół Orebića”. Zachęcamy do oglądania!

Comments divider

Na razie brak komentarzy dla wpisu: Kawiarnia Croccantino, czyli gdzie warto zjeść w Orebić

Możesz dodać pierwszy komentarz i rozpocząć dyskusję

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu oraz zebranych automatycznie(podpis, adres mail, strona www - jeśli została podana oraz adres IP) przez niniejszą stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpopularniejsze tagi

Wyszukaj na blogu

×